دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی موبایل Lumino City

بررسی بازی موبایل Lumino City

بازی لومینو سیتی تجربه‌ای دارای اختلاف در دنیایی پر از رمز و راز است تا بازیکنان را یک باز هم در شگفتی ایجاد اثری دلچسب به وسیله دستانی توانا، فرو ببرد.

انتظارات هر بازیکن از بازی‌های تصویری دارای اختلاف است. عده ای بازیکنان علاقه به کمی دلهره دارند و در بازی Outlast در جستجوی ترس حقیقی‌ می‌گردند و عده ای نیز با برداشتن اسلحه به ایستگاهی فضایی در بازی Prey می‌روند تا موجوداتی باورنکردنی و غریب به اسم تایفون را از بین ببرند. با اینحال بازی‌های کوچک‌تر و به قولی خلاقانه چگونه؟ این دست بازی‌ها که این ایام بیشتر به وسیله استودیو‌های مستقل ساخته می شوند، دنیایی کوچک دارند، با اینحال بازیکنان را تمامی غرق در شگفتی می‌کنند. زمانی بازی Machinarium برای رایانه پخش شد و تا مدتی هر بازیکنی را می‌دیدی صحبت از این می‌کرد که بدون نگاه کردن به راهنما توانسته بازی را تمام کند. با این وجود بین این بازیکنان افرادی بودند که به سخت بودن بازی اذعان می‌کردند و در جستجوی راه‌ حلی برای عبور از معماهای این بازی اشاره و کلیک می‌گشتند.  بازی‌های اشاره و کلیک مدت‌ها است که در جهان بازی‌های تصویری حضور دارند و اگر به قبلی نگاهی بی‌اندازیم، بازی‌هایی مانند هاپکینز اف‌بی‌آی و نورهود بودند که تا ماه‌ها بازیکنان را با رازهایشان گیر می‌انداختند.

لومینو سیتی معماهای ساده با اینحال متنوعی را در شهری دلچسب و دست‌ساز دارد

سال ۲۰۱۴ استودیو State of Play، بازی تصویری متفاوتی را معرفی کرد که با تولید ماکت‌ها ایجاد شده بود. بازی Lumino City، که  ابتدا برای رایانه پخش شد، این‌بار راه خود را به سوی ابزار‌های موبایل باز کرد و بعد از معرفی در اپ‌استور، درنهایت در معرض مالکین اندروید نیز قرار گرفت. جریان Lumino City از صحبت‌های لومینو، دخترک جریان ما و پدربزرگش شروع می‌شود. جایی که پدربزرگ قصد برملا کردن رازی را دارد، با اینحال ایشان قبل از شروع گفتگو با نوه‌اش می‌خواهد تا چایی نوشیده و در آرامش سخن بگوید. با اینحال دریغا که اتفاقی ناگهانی دلیل ناپدید شدن پدربزرگ شده و حال لومینو باید با بهره برداری از کتابچه‌ راهنمای پدر بزرگ در جستجوی ایشان بگردد. جریان بازی به روش یکپارچه روایت می‌شود و این یکپارچگی تا انتهای بازی ادامه می یابد. پیشرفت‌دهنده توانسته با دیالوگ‌هایی کوتاه میان لومینو و اهالی شهر، بازیکن را با هر یک از شخصیت‌ها آشنا کند. شخصیت‌ها اخلاق متفاوتی درمقایسه با یکدیگر دارند و این اختلاف‌ها به خوبی در اعمال آنها نمایش داده شده است. State of Play در معرفی هر یک از مردم شهر لومینو سیتی موفق بوده و میتوانید با آنها تا حدودی رابطه برقرار کنید، ولی باید گفت، این بازی پتانسیل فراوانی را برای طنز بیشتر در گفتگوها داشت که در کمال تاسف تولیدکنندگان توجه کمتری را به این مسئله داشتند و بیشتر بیننده گفتگو‌هایی خشک میان شخصیت‌های بازی هستیم.

گیم‌پلی اشاره و کلیک لومینو سیتی، ترکیبی از تغییر دوربین، حرکت محیط و حل معماهای نسبتا ساده است. در این بازی باید با برداشتن آیتم‌ها، صحبت با شخصیت‌ها و پیشروی در جریان به مرور کتاب راهنمای پدر بزرگ را ورق زده و سعی کنید تا معماها را پشت سر بگذارید. در کمال تاسف یکی از بزرگترین ایرادات بازی ریز بودن نوشته‌ها و کلا رابط کاربری بازی برای گوشی‌های موبایل است. اگر تبلت داشته باشید، به سادگی میتوانید نوشته‌ها را خوانده و به بازی کردن هزینه کنید، با اینحال این مسئله برای گوشی‌های موبایل بهینه نشده و حتی قادر به خواندن دقیق نوشته‌های کتاب پدربزرگ با صد‌ها صفحه نیستید. گاهی اوقات همین کوچک بودن شخصیت دلیل می‌شود تا به اشتباه به دفعات به جای ضربه روی لومینو، روی یک آیتم یا شخص دیگر کلیک کنید و مجبور شوید تا از نو به دیالوگ‌های تکراری گوش دهید که این مسئله به واقع آزار دهنده است.

بازی Lumino City

جهان رنگارنگ لومینو سیتی زمانی جادویی می‌شود که متوجه حقیقی بودن آن می‌شوید. پیشرفت‌دهندگان به جای آنکه دست به دامان موتورهای گرافیکی پیچیده شوند، با برداشتن دوربین‌هایی با کیفیت سر وقت تولید ماکت‌هایی رنگارنگ و پر جزئیات رفته‌اند تا جهان دخترک را دلچسب و خواستی کنند. این جهان خواستنی با ترکیبی خوب با گیم‌پلی کوتاه بازی اجین شده و با این وجود فرصتی محشر را برای غرق شدن در ماجراجویی لومینو در شهری با اسم ایشان خواهید داشت. معماها بخش اصلی لومینو سیتی هستند و تنوع فراوانی دارند. با اسم مثال، همزمان با اینکه در یکی از معماها باید لیموها را با اسم وسیله‌ای رسانا استفاده کنید، در معمایی دیگر باید با حفظ کردن نوت‌های گیتار پیرمردی در بالای نهر، به نواختن موسیقی هزینه کنید. این تنوع در گیم‌پلی و حل معما، دلیل می‌شود تا گیم‌پلی طولانی‌تری را تجربه کنید. ولی باید گفت، هنوز هم گیم‌پلی بازی کوتاه است و به قولی با یک بازی جمع‌جور، با اینحال پر جزئیات همراه هستیم.

در چنین موقعیتی پازل‌ها نقطه‌ی قوتی برای عده ای از بازیکنان هستند، در همین حال، عمق ضروری را برای درگیر کردن بازیکنان هاردکور ندارند. گاهی برای برداشتن یک آچار باید ساعت‌ها یک محیط را بگردید و گاهی نیز معماها را آنقدر سریع پشت سر می‌گذارید که از راحتی آنها تعجب می‌کنید. هرچه که باشد برخلاف بازی Machinarium یا بازی‌های کلاسیک مانند هاپکینز اف‌بی‌آی یا حتی همین سال‌های واپسین بازی Runaway، بازی لومینو سیتی، معماهای پیچیده‌ای ندارد و به سادگی میتوانید با باز کردن کتابچه‌ی پدربزرگ پازل‌ها را یکی بعد از دیگری حل کنید. این سادگی دلیل شده تا روند بازی کوتاه باشد و در لحظه کوتاهی قادر به تمام کردن بازی باشید.

در جریان بازی بیننده تغییر فوکوس دوربین هستیم که جلوه‌ای ویژه را به روند بازی داده است

صحبت از خصوصیت‌های گرافیکی بازی سخت است چونکه بافت‌ها و در کل جهان لومینو سیتی از نمونه‌ای حقیقی فیلمبرداری و در بازی اجرا شده است. تغییر ناگهانی فوکوس دوربین و نمایان شدن پس‌عرصه‌ی دارای اختلاف شهر لومینو، آنقدر به موقع و به خوبی انجام شده که گاهی پیشرفت‌دهندگان را به خاطر این دقت ستایش می‌کنید. حتی در عرصه سایه‌زنی و نورپردازی نیز، Lumino City نمونه‌ای خوب از یک بازی دلچسب است. موسیقی بازی، ساخته Ed Gaps، نقطه‌ی عطفی برای رابطه هرچه بیشتر بازیکنان با جریان لومینو سیتی و اتفاقات عجیب این بازی معمایی است. در جریان بازی موسیقی ملایمی را خواهید شنید که با استناد به شرایط تغییر می‌کند و گاهی با صدای حرکت آب اجین شده و گاهی نیز با نت‌های پیرمردی عاشق در یک هارمونی قرار می‌گیرد. موسیقی لومینو سیتی در حقیقت در هم کاری کاملی با صداگذاری این بازی قرار دارد و این صداگذاری خوب بازی است که به موسیقی آن معنی می‌بخشد.

بازی Lumino City، بی تردید اولین بازی ساخته شده از روی ماکت نیست و تازه ترین بازی از این دست نیز نخواهد بود. ولی باید گفت، لومینو سیتی بازهم یکی از کارهای دلنشین با معماهای نسبتا ساده است که می‌تواند بازیکنان را چند ساعتی درگیر خود کند، در چنین موقعیتی روند بازی به شکلی نیست که ارزش تکرار آن را زیاد کرده باشد. با استناد به هزینه ۱۹.۹۹ دلاری این بازی در استیم و هزینه ۴.۹۹ دلاری آن در ورژن گوشی‌های موبایل، به شخصه توصیه می‌کنم که این بازی را در اندروید یا iOS تجربه کنید.

دانلود بازی Lumino City

در دروازه هایج تازه ترین بازی های موبایل را به شما معرفی خواهیم کرد. خواهشمندیم اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع