دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی موبایل Old Man's Journey

نقد و بررسی بازی موبایل Old Man’s Journey

در Old Man’s Journey همراه با یک پیرمرد به سفری خاطره‌انگیز می‌رویم. با بررسی ورژن موبایل این بازی همراه سایتهای اینترنتی باشید.

وقتی اولین بار با بازی Old Man’s Journey به توصیه یکی از دوستانم آشنا شدم، موردی که بیش از همه نظرم را جلب کرد زیبایی‌های تصویری بازی و لیست بلند بالای جوایزی بود که این اثر توانسته بود بدست آورد. با اینحال بعد از تجربه و تمام کردن این بازی که برای اندروید، آیفون و پی‌سی پخش شده، به این نتیجه رسیدم که Old Man’s Journey در پس این ظاهر دلچسب، گیم‌پلی محشر و جریان غنی‌ای هم دارد و این موارد دست به دست هم داده‌اند تا بیننده یک بازی محشر و ارزشمند باشیم.

این روز‌ها بازی‌های فراوانی علی الخصوص برای موبایل توزیع می گردند که بسیاری از آن‌ها، تقلیدی صرف از دیگر بازی‌های موفق هستند و قصد دارند تا با سود گرفتن از مکانیزم‌های یک بازی امتحان پس داده، خودشان را مطرح کنند. با اینحال در این بین بازی‌هایی بیش‌تر مورد استقبال قرار می‌گیرند که فرضیه‌ای نو و خلاقانه داشته باشند و اثری معرفی کنند که قبل از این مشابهش را تجربه نکرده‌ایم. Old Man’s Journey در دسته همین کارهای قرار می‌گیرد. بازی از جایی شروع می‌شود که نامه‌ای به دست یک پیرمرد می‌رسد و وی هم بدون درنگ وسایل خود را جمع کرده و عازم سفر می‌شود. در ابتدای بازی معلومات چندانی از جریان معرفی نمی‌شود و این خود یک نکته مثبت برای بازی شمرده می‌شود. چرا که شروع عجیب بازی به شکلی است که شما را به تجربه کردن آن و پی بردن به جریان، کنجکاو می‌کند.

محیط‌های بازی آن‌قدر دلچسب هستند که انگار تولیدکنندگان از نقاشی‌های بهترین نقش‌های جهان برای عکس ها پس عرصه استفاده کرده‌اند

با اینکه در طول بازی ما با شخصیت پیرمرد همراه می‌شویم، با اینحال جریان بیش‌تر با بهره برداری از فلش‌بک‌هایی به دوران جوانی این شخص روایت می‌شود و متوجه می‌شویم که وی زمانی یک ملوان بوده و به علاوه از طرف دیگر با همسر و فرزندش نیز آشنا می‌شویم. نوع روایتی که تولیدکنندگان برای بازی Old Man’s Journey انتخاب کرده‌اند، بسیار خوب و محشر است و با اینکه در بازی بیننده هیچ نوشته یا دیالوگی نیستیم، با اینحال همان تک تصویر‌های هنری هم برای تعریف جریان به بهترین شکل ممکن کافی هستند و این مسئله که بتوان تنها با بهره برداری از چند تصویر ثابت داستانی موثر روایت کرد، نشانگر خصوصیات تولیدکنندگان بازی است.

خلاقیتی که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم، تنها به نوع روایت جریان بازی خلاصه نمی‌شود. حتی این خلاقیت را در عرصه گیم‌پلی نیز، حتی در درجه‌ای بالاتر، می‌توان مشاهده کرد. Old Man’s Journey یک بازی ماجراجویی پازل محور است و وظیفه شما در بازی، هموار کردن مسیر برای پیرمرد است تا وی بتواند سفرش را ادامه دهد. با اینحال تولیدکنندگان به جای بهره برداری از پازل‌های رایج و معمولی در بازی‌ها، به شما قدرت تغییر دادن محیط را داده‌اند تا از این طریق قادر باشید با بالاتر یا پایین‌تر بردن تپه‌ها، کوه‌ها و جاده‌ها، مسیر را برای شخصیت اصلی هموار کنید. پازل‌های بازی در کل درجه سختی خیلی بالایی نداشته و مساله مخصوصی برای‌تان ایجاد نمی‌کنند. با اینحال به توجه به این مساله، تغییر ارتفاع عوامل محیطی و تولید راه برای پیشروی شخصیت، حس خوبی به‌تان می‌دهد و Old Man’s Journey از آن دست بازی‌هایی است که بعد از حل کردن معما‌هایش، لبخندی از رضایت روی چهره‌تان نقش می‌بندد.

بررسی بازی Old Man

Old Man’s Journey اگر تنها محتوای بیش‌تری داشت، به یک بازی بطور کلی بی‌نقص مبدل می‌شد

با اینحال یکی از مواردی که می‌توان آن را با اسم سخت در بازی معرفی کرد، کوتاه بودن گیم‌پلی بازی است. ورژن موبایل بازی Old Man’s Journey هزینه ای برابر با پنج دلار و ورژن پی‌سی آن هزینه ای برابر با هشت دلار دارد. با اینحال راستش را بخواهید بازی به اندازه قیمتش محتوایی برای معرفی ندارد. درست است که در بازی بیننده یک جریان غنی و محشر با شیوه روایتی خلاقانه هستیم و حل کردن پازل‌های بازی هم لذت ویژه خودش را دارد، با اینحال بازی نهایتا شما را یک ساعت و نیم سرگرم نگه می‌دارد و بعد از آن هم دیگر چیز تازه ای معرفی نمی‌دهد که به تجربه مجدد آن علاقه نشان بدهید. همین محتوای کم به نسبت هزینه را ممکن است بتوان تنها سخت بازی دانست. علی الخصوص که بازی آنقدر لذت‌بخش است که می‌خواهید آن را برای مدت طولانی‌تری تجربه کرده و بیش‌تر با جریان زندگی پیرمرد همراه باشید. با اینحال این لذت خیلی زود به انتهای می‌رسد و این کمی خسته کننده است.

به هر حال حتی به توجه به کوتاه بودن بازی باز هم Old Man’s Journey تجربه ارزشمندی است و خصوصیت‌های دیگری به جز گیم‌پلی و جریان که دلیل حتی بیش‌تر شدن این ارزش می‌شوند، جنبه‌های صوتی و تصویری بازی هستند. محیط‌های بازی آن‌قدر دلچسب دیزاین شده‌اند که پیوسته حس می‌کنید در حال قدم زدن در محیطی هستید که به وسیله بهترین نقاش‌های دنیا کشیده شده است. بدین جهت هم مواقع فراوانی در بازی پیش می‌آید که واقعا مسحور زیبایی‌های جهان بازی می‌شود. مکمل این زیبایی تصویری در بازی موسیقی محشر است که در طول آن پخش می‌شود. بازی چند آهنگ مختلف دارد که بدون اغراق همگی آن بی‌نهایت گوش‌نواز و محشر هستند. این دو عامل (جلوه‌های تصویری و صوتی) برای ایجاد اتسمفری آرامش‌بخش در بازی دست به دست هم داده‌اند و از آن مهم‌تر، یکی از عواملی هستند که بالاخره دلیل می‌شوند تا بتوانیم Old Man’s Journey را تجربه‌ای موثر بنامیم.

بررسی بازی Old Man

در کل، Old Man’s Journey، ساخته استودیو بروکن رولز، یکی از بازی‌هایی است که اگر از تجربه کارهای بزرگ خسته شده‌اید و در جستجوی بازی‌ای هستید که بتواند برای مدت کوتاهی شما را سرگرم کرده و در عین حال داستانی محشر روایت کند، توصیه می‌شود. با اینکه Old Man’s Journey در کل یک بازی کوتاه به شمار می‌رود، با اینحال بعد از تمام کردن بازی حس شیرین بازی کردن این اثر تا مدت‌ها در فکر‌تان باقی خواهد ماند.

دانلود بازی Old Man’s Journey

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع