دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Assassin's Creed: Origins

بررسی بازی Assassin’s Creed: Origins

بازی Assassin’s Creed: Origins ممکن است یک بازی خوب برای طرفدارها باشد، با اینحال با مشکلات گیم‌پلی و کاستی‌های فنی‌ای که دارد، نمی‌تواند همه بازیکنان را راضی کند.

انتشار حداقل یک بازی از سری Assassin’s Creed در سال‌های قبلی با فراز و نشیب‌هایی همراه بود و همین مسئله نیز بالاخره دلیل شد تا یوبی‌سافت حداقل یک سال را به این سری استراحت دهد. حال بعد از گذشت دو سال از لحظه معرفی بازی Assassin’s Creed: Syndicate در سال ۲۰۱۵، یوبی سافت مونترال باری دیگر سر وقت این سری دوست‌داشتنی رفته است تا این‌بار واقعا به ریشه‌های این سری بازگردد؛ ریشه‌هایی که این‌باز هم نامی از الطائر در آن نیست و از قضا به ۴۹ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد؛ جایی که تاریخچه‌ای چند هزار ساله دارد و بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم پذیرای باستان‌شناسان فراوانی است.

برای دانلود ویدیو از آپارات اقدام کنید | تماشا در یوتیوب

جریان بازی Assassin’s Creed: Origins را می‌توان ترکیبی از احساسات، نفرت، خیانت و عشق به خانواده دانست. در این بازی باید در نقش بایک (Bayek) از منطقه سیوا (Siwa)، به سفری در مصر باستان بروید؛ جایی که گروهی به اسم Order of the Ancients، غوغایی از خون را به راه انداخته است و حال بایک باید به نوعی یک مِجای (Medjay) یا همان محافظ فرعون و در جریان بازی محافظ مردم، با آنها مقابله کند. بازی داستانی پیوسته دارد؛ به‌ویژه در عرصه شخصیت‌پردازی مانند شماره‌های دیگر Assassin’s Creed، یوبیسافت توانسته رابطه ضروری میان بازیکن با شخصیت‌های درون بازی را حفظ کند. در جریان بازی، از عضو های Order of the Ancients گرفته تا مردم شهر و به قولی ان‌پی‌سی‌ها، حرف‌های فراوانی برای گفتن دارند و شما باید به نوعی شخصی که خود را محافظ مردم نیز می‌دانید، راه‌حلی را برای مسائل‌شان پیدا کنید.

بیایید کمی بیشتر پیرامون جریان بازی بگوییم. بازی Assassin’s Creed: Origins به‌ویژه به اشتراک‌پرده‌ها موفقیت‌ یوبی‌سافت را در توزیع داستانی قوی ادامه می‌دهد. با ورود به هر یک از اهداف اصلی بازی که در چهار Act روایت می‌شود، میتوانید میان‌پرده‌ای با انیمیشن‌هایی دلچسب، موسیقی‌ای مثال زدنی و روایتی دلنشین را بشنوید و با شخصیت‌ها در غم و اندوه یا کینه و نفر‌ت‌شان شریک شوید. جریان Origins با سفر در لحظه سعی دارد تا تازگی خود را حفظ کند و بازیکن را با مساله‌های ذهنی پدری غمگین همراه کند. در جریان بازی از کلئوپاترا گرفته تا ژولیوس سزار و بطلمیوس را ملاقات می‌کنید و جریان هر یک از این شخصیت‌های تاریخی را دنبال می‌کنید. هم کاری کلئوپاترا با سزار برای غلبه بر برادرش بطلمیوس سیزدهم، Order of the Ancients و شیوه‌‌ی درگیر شدن بایک و همسرش آیا (Aya) در این زد و بند‌ها هر یک در جای خود به‌زیبایی روایت شده‌اند. جریان Assassin’s Creed: Origins می‌تواند بازیکن را با خود همراه کند و گاهی با گریه‌های مادری قلب‌تان را به درد آورد و گاهی شما را به تماشای ترکیدن مغزی فاسد دعوت کند.

حالت Photo Mode به شما اجازه ثبت عکس هایی دلچسب را از مبارزه‌ها و محیط بازی می‌دهد

یوبی‌سافت قبل از انتشار Assassin’s Creed: Origins‌ مانور فراوانی روی مکانیزم مبارزه تازه بازی داده بود و با پخش ویدیوهای گیم‌پلی، به کرات از فایده ها سیستم مبارزه تازه بازی سخن گفته بود. Assassin’s Creed: Origins مانند سیندیکیت حاوی درخت مهارت‌ برای شخصیت بایک است؛ با این اختلاف که این‌بار بیننده پیوستگی میان مهارت‌ها هستیم و شما میتوانید در سه بخش Warrior ،Hunter و Seer به ارتقاء مهارت‌های بایک هزینه کنید. در چنین موقعیتی این مسئله در آگهی یوبی‌سافت برجسته شده بود، با اینحال ضروری است بگوییم که ما در شماره‌های قبلی نیز به شیوه‌های مختلف بیننده توانایی ارتقاء خصوصیات شخصیت‌ها بودیم و نمی‌توانیم سیستم تازه را یک خلاقیت در Origins قلمداد کنیم.

وانگهی اگر بخواهیم به مبارزه‌ها بازگردیم، این‌بار به‌ویژه با افزودن سپر، بیننده مبارزه‌هایی سخت‌تر از قبلی هستیم. هر یک از دشمنان حاوی سطح مشخصی هستند و پیروزی یا شکست سریع در نبرد، مستقیما به سطح و دشمنی که در حال مبارزه با ایشان هستید، رابطه دارد؛ از این جهت که اگر دو سطح یا کمتر اختلاف داشته باشید، میتوانید به سادگی به مبارزه هزینه کنید و با دوردستی از ضربات دشمنان، آنها را شکست دهید. ولی باید گفت، اگر اختلاف سطح از دو عدد بیشتر برود، اینجا است که عملا انجام ماموریت غیر ممکن می‌شود و میبایست تا با انجام ماموریت‌های جانبی سطح خود را ارتقاء دهید. گیم‌پلی بازی به دلیل وجود موارد مختلف حیوانات مشابهت فراوانی به سومین شماره این سری دارد و در Origins بیننده حضور زیاد حیوانات وحشی مانند کروکودیل، شیر، اسب آبی یا مار هستیم که باید با کشتن آنها از پوست‌شان برای ارتقاء سطح لباس بایک استفاده کنید. مانند مبارزه‌ها، میتوانید در جریان بازی زره، سلاح یا پوشش بایک را ارتقاء دهید که این‌ موارد را نیز در قبلی در سری Assassin’s Creed بیننده بودیم. بازی از لحاظ سلاح‌، سپر یا تیرکمان تنوع قابل قبولی دارد و با ورود به هر یک از نقاط نقشه عظیم مصر میتوانید به سلاح‌های تازه دسترسی پیدا کنید. سیستم ارتقاء بازی بالانس مناسبی را با سطح دشمنان بوجود آورده است و در جریان بازی پیوسته برای شکست دادن دشمنان غیر هم‌سطح در مساله خواهید بود.

بازی Assassin's Creed Origins

با اینحال مسئله‌ای که بازی Origins را دلنشین می‌کند، با شرایطی که در بالا اشاره کردم، سفر در لحظه است. در چنین موقعیتی مانند Syndicate نمی‌توانید بین شخصیت‌ها سوییچ کنید، با اینحال در جریان بازی فرصتی خوب را برای کنترل آیا، همسر بایک به دست می‌آورید. در جستجوی کشف DNA آیا، بازی اجازه می‌دهد تا سفری به خاطرات این شخصیت داشته باشید و نبردهای دریایی را تجربه کنید. نبردهای دریایی بازی به خاطر تولید Assassin’s Creed: Origins به وسیله یوبی‌سافت مونترال، بسیار خوب دیزاین شده است و شبیه به با Assassin’s Creed IV: Black Flag قادرید تا تک به تک کشتی‌های دشمنان را غرق کنید. همین اختلاف ناگهانی روند بازی و حضور باس‌فایت‌هایی ممتاز است که تا حد فراوانی از تکراری شدن هرچه بیشتر گیم‌پلی جلو‌گیری می‌کند. ولی باید گفت، هنوز هم نمی‌توان گفت Assassin’s Creed: Origins در عرصه اهداف اصلی و فرعی توانسته تنوع فراوانی را ایجاد کند. در کمال تاسف در چنین موقعیتی در ابتدای بازی کنترل Senu، عقاب بایک سرگرم‌تان می‌کند، با اینحال پیشتر این توانایی نیز تکراری می‌شود و تنها سعی می‌کنید تا با کمک این عقاب دوست‌داشتنی اهداف را پیدا کنید.

ماموریت‌های بازی در کل از چند بخش ساده تشکیل می‌شوند و مشابهت فراوانی را میان ماموریت‌های فرعی و اصلی بیننده هستیم. با گزینش ماموریت مورد نظر‌، باید به سوی محل واضح‌شده حرکت کنید تا با گزینش Senu، محل حضور هدف واضح شود. سپس بایستی به محل بروید و با جستجوی محیط سرنخ‌ها را، شبیه به با حالت Murder Mysteries بازی Syndicate، پیدا کنید، به بررسی محل هزینه کنید و مکان دقیق هدف را پیدا کنید. این الگوریتم ساده در ماموریت‌ها به‌ویژه از میانه بازی و انتهای Act II خودنمایی می‌کند و دلیل تکراری شدن مراحل می‌شود. یکی از انتقاد‌ها به Origins، حذف امکان انجام ماموریت‌ها به شیوه‌های مختلف است که قبل از این در Syndicate بیننده آن بودیم. در این بازی سه شیوه مختلف به بازیکنان توصیه داده می‌شد و می‌توانستید با شیوه مورد توجه خود برای کشتن هدف اقدام کنید. مخفی‌کاری مانند قبلی نقشی بنیادی را در مسیر بازی دارد و عمدتا به مخفی شدن به اشتراک گیاهان خلاصه می‌شود. اگر دلتان برای مسابقه‌ها تنگ شده است، به خاطر حضور رومی‌ها، میتوانید بر پشت ارابه‌های رومی به مسابقه‌هایی نفس‌گیر بروید.

بازی Assassin's Creed Origins

تیرکمان هم شبیه شمشیر و سلاح‌های شبیه به‌، در حالت‌های متفاوتی در دست بازیکنان قرار دارد

با اینحال بگذارید کمی هم از تنوع محتوای بازی بگوییم. سلاح‌های بازی، از تبر گرفته تا شمشیر، پتک، نیزه، اسلحه دوگانه و موارد دیگر را شامل می‌شود و هر یک از این سلاح‌ها حاوی سرعت ضربه و شیوه مبارزه منحصربه‌فردی هستند. شما به علاوه از طرف دیگر میتوانید هر یک از این سلاح‌ها را به روش جداگانه ارتقاء دهید یا سلاح‌های قدیمی را در مارکت به فروش برسانید. وانگهی سلاح‌ها در بازی در انواع مختلف، مانند معمول و کمیاب، طبقه‌بندی شده‌اند و سیستم ارتقاء سلاح‌ها امکان استفاده طولانی‌تر از هر سلاح را داده است. همینطور شما همراه با روی زمین میتوانید به پایین دریاها بروید و گنجینه‌های خفته در دریا را پیدا کنید. حضور سیستم روز و شب و تاثیر آن بر زندگی ان‌پی‌سی‌ها دیگر نکته‌ای است که قبل از این در Ghost Recon: Wildlands، ساخته‌ی دیگر یوبی‌سافت بیننده بودیم. با فرا رسیدن شب، ساکنین هر شهر به خانه‌های خود می‌روند و حتی در لژ‌های دشمنان نیز، بیننده خوابیدن فرمانده‌ها و نیروها خواهید بود. با این وجود، به روش بالقوه تمام کردن مراحل در شب راحت‌تر از صبح است و یقینا شما هم شبیه من ترجیح می‌دهید تا به دشمنان شبیخون بزنید. مهارت‌های بایک تنها به برداشتن دو کمان یا جنگیدن با شمشیر یا حتی به قولی ریج زدن و فرو کردن شمشیر درون معده دشمنان خلاصه نمی‌شود و با گسترش سطح و با کسب اسکیل پوینت‌ها، حتی میتوانید حیوانات را با دارت بیهوش کنید و سپس به خدمت خود در بیاورید. شیرها، شغال‌ها یا عده ای حیوانات افسانه‌ای در بازی حضور دارند و به خدمت گرفتن آنها، ضمن اینکه لذت‌بخش است، تنوع را در گیم‌پلی گسترش می‌دهد.

یوبی‌سافت قبل از انتشار بازی Assassin’s Creed: Origins مانور فراوانی را روی نورپردازی و گرافیک داده بود. ولی باید گفت در بدو ورود به بازی یقینا شما هم شبیه من تا حد فراوانی ناامید می‌شوید. بازی از جهت کیفیت بافت‌ها و گرافیک حرفی برای گفتن ندارد و در حقیقت سال‌ها است که یوبی‌سافت از موتور گرافیکی Anvil برای پیشرفت بازی‌های خود مانند Ghost Recon: Wildlands سود میبرد. همین مسئله دلیل شده تا بسیاری از مشکلات Wildlands در Origins نیز وجود داشته باشد و تولیدکنندگان نتوانسته‌اند راه‌حلی را در جهت افزایش این مشکلات بیابند. از بعد هنری در چنین موقعیتی بناهای باشکوه مصر باستان و مجسمه‌های در دست به امپراطوری روم، چشم‌نواز هستند، با اینحال هنوز هم وقتی که به بافت ساختمان‌ها، شن، انیمیشن درختان و بخش‌های دیگر مرتبط به گرافیک بازی توجه می‌کنید، راضی‌کننده نیست. ورژن مورد بررسی ما مرتبط به پلی‌استیشن ۴ بود و بدین جهت نمی‌توانیم پیرامون جزئیات گرافیک بازی در دیگر پلتفرم‌ها مانند ایکس باکس وان ایکس و پی سی صحبت کنیم.

بازی Assassin's Creed Origins

با این وجود از بعد گرافیکی، اوریجینز به‌ویژه پیرامون انیمیشن‌ صورت شخصیت‌ها، سلاح‌ها و حیوانات شما را راضی خواهد نمود. جلو‌ه‌های پخش شدن خون روی زمین یا روی لباس بایک، در چنین موقعیتی خشن با اینحال دلچسب هستند و بایک حتی وقتی که به داخل استخری پر از خون می‌پرد، بیننده ماندن خون روی لباس ایشان هستیم. وانگهی حیات وحش بازی نیز دقیقا از روی نمونه‌های حقیقی الگوبرداری شده است و شیوه‌ی حمله هر یک از حیوانات با جزئیات کاملی در بازی اجرا شده است. در جریان بازی و به خاطر آب‌وهوای خشک کشور مصر، بیننده شروع طوفان شن یا برخاستن نمک از شوره‌زارها خواهید بود که از جهت تصویری تاثیر خوبی را روی تجربه بازیکن می‌گذارد. به‌ویژه در لحظه شب و به خاطر روشن شدن مشعل‌ها، گشت و گذار در شهر، آن هم پایین نور ماه لذتی دوچندان دارد.

مشکلات فنی بازی دلیل می‌شود تا نتوانید همانگونه که باید با بازی رابطه بگیرید

Assassin’s Creed: Origins نقشه‌ای عظیم دارد که بخش عمده آن را صحراهای بی آب و علف تشکیل می‌دهند. یوبی‌سافت قبل از انتشار بازی از تولید بزرگ‌ترین نقشه تمام دوران سری Assassin’s Creed در Origins خبر داده بود که ضروری است بگوییم به توجه به مسئله اشاره‌شده، این گزینه واقعیت دارد. بازی Assassin’s Creed: Origins در کل از بعد هنری هم شما را شیفته خود می‌کند و هم ناامید. در کمال تاسف در جریان بازی با باگ‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شوید که تاثیر مستقیمی را در گیم‌پلی می‌گذارد. بالا رفتن دشمنان از روی دیوار، رد شدن از داخل جسد دشمنان، عبور از داخل عده ای درخت‌ها یا معلق ماندن پاهای حیونات روی هوا تنها بخشی از ایرادات بازی هستند که با این وجود یوبی‌سافت سال‌ها است تلاشی برای رفع‌شان نمی‌کند. حتی گاهی با مشکلات باورنکردنی دیگری مانند پرتاب شدن ناگهانی بایک به هوا یا گیر کردن درون گاری یا دیوار نیز روبه‌رو می‌شوید که مستقیما روی روند بازی تاثیر می‌گذارد و مانع تمام کردن مرحله می‌شود.

بازی Assassin's Creed Origins

در جریان بازی میتوانید در نقش آیا، همسر بایک نیز بازی کنید و مانند شماره چهارم این سری به نبرد دریایی بروید

مانند قبلی شخصیت اصلی هیچ تعاملی با محیط ندارد و حتی از انیمیشن‌های مبارزه زیبای ورژن‌های پیشین مانند یونیتی و سیندیکیت نیز در بازی خبری نیست. اگر بخواهیم نگاهی به دیگر بازی‌ها بیندازیم، به نوعی مثال در بازی Gravity Rush 2، وقتی که کت به مارکت شهر می‌رسد، می‌تواند دانه دانه میوه‌ها، جعبه‌ها و مغازه‌ها را به تلی از خاک مبدل کند. حال وقتی که به بازی Assassin’s Creed: Origins بازمی‌گردیم، شما حتی نمی‌توانید یک جسم ساده را، به غیر از سفال‌ها، خرد کنید و وقتی که به اشتراک آنها گیر می‌افتید، قادر به نجات خود نیستید! حتی در عرصه هوش مصنوعی نیز، هیچ پیشرفتی را در دشمنان بیننده نیستیم و تنها لباس آنها در هر یک از بازی‌های این تولیدکننده فرانسوی تغییر می‌کند. انیمیشن‌های تکراری در لحظه Stealth Assassinate که زمانی حداقل اختلاف‌هایی با یکدیگر داشتند، در Origins به‌سرعت تکراری می‌شوند.

با اینحال وقتی که بحث از موسیقی می‌شود، یوبی‌سافت چه در لحظه پخش تریلرهای قبل از انتشار بازی و چه در جریان بازی، می‌تواند شما را شیفته کند. موسیقی Assassin’s Creed نقشی بنیادی در رابطه بازیکنان با میان‌پرده‌ها دارد. هر یک از نت‌های بازی استادانه انتخاب شده‌اند و در هارمونی کاملی با جریان بازی قرار دارند. شنیدن زجه‌های مادری که کودکش را از دست داده یا مراسم مذهبی ساکنین شهر با ضربه زدن به ساز دایره خود، دلیل شده‌اند که در یک کلام شهرهای بازی زنده باشند و از قدم زدن به اشتراک مردم لذت ببرید. موسیقی بازی به علاوه از طرف دیگر در گشت و گذار میان شهرها یا در جریان مراحل نیز همراه همیشگی شما است و مهم نیست چند ساعت به آنها گوش دهید؛ باز هم تکراری نمی‌شوند. این کیفیت در صداگذاری نیز حفظ شده است و هر یک از شخصیت‌ها، علی‌رغم پر تعداد بودنشان، صداگذاری منحصربه‌فردی دارند. وانگهی حیات وحش بازی و شنیدن صدای پرواز دسته‌جمعی پلیکان‌ها یا حمله‌ی ناگهانی کروکودیل گرسنه به پرنده‌هایی که در جستجوی نوشیدن اندکی آب هستند، جهان بازی را پویا و گشت و گذار در آن را پر هیجان کرده است. صدای جریان آب رودها یا صدای برخورد دو کشتی به یکدیگر یا از همه آنها لذت‌بخش‌تر صدای شروع طوفان شن برای آنکه شما را از مسیرتان دور کند، تنها بخشی از موفقیت‌های تیم صداگذاری Assassin’s Creed: Origins هستند و باید به آنها تبریک گفت.

بازی Assassin's Creed Origins

حقیقت این است که صحبت پیرامون موارد ریز و درشت بازی Assassin’s Creed: Origins و پرداخت به تمام محتوا، خوبی‌ها و بدی‌هایش، از حوصله این بررسی به دور است و باید خودتان در جریان بازی آنها را تجربه کنید. Origins یک Assassin’s Creed دیگر و شبیه به با دیگر بازی‌های این سری است و ضروری است بگوییم که به غیر از جریان و همینطور عده ای نکات مثبتی که در بالا اشاره شد، مورد تازه ای را برای معرفی به بازیکنان ندارد. شما هنوز هم برای اکتیو کردن Fast Travelها باید به بالای بلندترین ساختمان‌ها بروید، از بالا به درون کاه یا پشته علف بپرید، سطح خود را گسترش دهید و با گرفتن اسکیل پوینت، مهارت‌هایتان را ارتقاء دهید. با اینحال مسئله اینجا است که Origins دیگر راه‌های مختلف برای تمام کردن مراحل را در اختیارتان نمی‌گذارد و تنوع فراوانی در ماموریت‌های جانبی ندارد. اگر در قبلی بازی Ghost Recon: Wildlands را تجربه کرده‌اید و مشکلات آن آزارتان نداده است، یقینا اوریجینز نیز برای شما علاقه مندان دلنشین خواهد بود. با اینحال اگر تحمل دوربین‌ اعصاب خردکن، ماموریت‌های تکراری، ایرادات فنی و مشکلات در مبارزات را ندارید، بازی Assassin’s Creed: Origins خوب شما نخواهد بود و میتوانید به بازی‌های دیگری فکر کنید.

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع