دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی For Honor - زومجی

بررسی بازی هیجان انگیز For Honor – سایتهای اینترنتی

For Honor دقیقا همان تجربه لذت‌بخش و خونینی است که از این بازی انتظار داشتیم. با بررسی بازی همراه سایتهای اینترنتی باشید.

حقیقت این است که بعد از تجربه‌ای که سال قبلی بازی The Division برایم ایجاد کرد، اعتمادم به یوبیسافت را تا حدود فراوانی از دست داده بودم و در چنین شرایطی ست که که پیوسته طرفدار وفادار بازی‌های این تولیدکننده بودم. با این وجود بسیار محشر امسال مسئله برای کمپانی فرانسوی خیلی فرق کرد، درست است که بازی Steep آن‌ها خیلی خوب نبود، با این وجود بجای آن Watch Dogs 2 را با اسم یک بازی موفق داشتیم و حال نیز بیننده معرفی بازی For Honor هستیم که به توجه به تمامی شبهاتی که قبل از معرفی‌اش داشتم، بالاخره توانسته به همان تجربه لذت‌بخشی مبدل شود که از نمایش‌ها و معلومات بازی انتظارش را داشتیم. For Honor با اینکه بی‌نقص نیست، با این وجود تجربه‌ای است که در همین فرم حال حاضر‌اش هم بسیار لذت‌بخش است و مطمئنا در آتی و با خدمات رسانی سازندگانش و معرفی محتویات تازه، بهتر هم خواهد شد.

اصلی‌ترین عاملی که دلیل شده For Honor تا بازی خوب و لذت‌بخشی مبدل شود، گیم‌پلی و سیستم مبارزه‌های آن است. وقتی که اولین بار در ورژن بتا بازی را تجربه کردم، به نظر می‌رسید که با یک سیستم مبارزه بسیار ساده طرف هستیم که تنها کفایت می کند جهت درست را برای دفاع کردن یا ضربه زدن فشار دهیم تا پیروز نبرد باشیم. با این وجود بعد از اینکه ساعت‌های نسبتا فراوانی را صرف ورژن اصلی بازی کردم، متوجه شدم که سیستم مبارزه‌ها در عین سادگی، عمق ممتازی دارد که تا به امروز در هیچ بازی دیگری بیننده آن نبوده‌ایم. نمونه دیگری از مواردی که ممکن است در ابتدای بازی کمی تو ذوق بزند، کُند بودن سیستم مبارزه بازی است. با این وجود بسیار محشر خوب است به جای بهره برداری از واژه کُند، از کلمه واقع‌گرایانه برای توصیف سیستم مبارزه‌ها و گیم‌پلی بازی سود ببریم. اگر از علاقه‌مندان به فیلم‌های قرون وسطایی باشید، مطمئنا دیده‌اید که در آن‌ها هم شکل مبارزه‌ها به همین صورت و کمی کند است. حقیقت هم این است که مبارزه‌های سریع به تصویر کشیده شده در اکثر بازی‌های تصویری که در آن‌ها سرعت فشار دادن کلید‌ها تعیین‌کننده پیروزی بود، خیلی دور از حقیقت است.

دانلود SD360p | دانلود HD720p

سیستم مبارزه‌های For Honor دقیقا حس در دست گرفتن یک سلاح سرد حقیقی و جنگیدن با آن را به گیمر منتقل می‌کند

For Honor با مدنظر داشتن همین مسئله، سیستم مبارزه‌ای ایجاد کرده که سرعت بالایی ندارد با این وجود در آن داشتن برنامه و تاکتیک صحیح مبارزه اهمیت بینهایت زیادی دارد. چرا که لحظه‌ای عجله کردن و سریع تصمیم گرفتن، کفایت می کند تا چند ضربه پشت سر هم دشمن به شما وارد شده و دقیقا مانند حقیقت، کشته شوید. مضاف بر اینکه یک مورد خیلی دلنشین دیگر در باب گیم‌پلی بازی، این است که یادگیری سیستم مبارزه‌های بازی خیلی راحت است. کفایت می کند در دو سه تا نبرد کمپانی کنید تا اصول ابتدایی مبارزه را یاد بگیرید، با این وجود وقتی چند بار در مقابل رقیبان قوی‌تر قرار گرفته و بیننده جدا شدن سرتان از تن‌تان باشید، متوجه خواهید شد که بلد بودن اصول ابتدایی برای پیروز شدن کافی نیست و باید نحوه مبارزه‌های بازی را عمیق‌تر یاد بگیرید. برای نمونه باید بدانید که کی باید ضربه دشمن را دفع کنید یا کی می بایست از آن جاخالی بدهید. به علاوه از طرف دیگر باید شناخت کاملی از هیروتان و نحوه مبارزه‌اش داشته باشید و بدانید که کی میتوانید از خصوصیت‌های ویژه مبارزه وی استفاده کنید. مساله دیگر دقت کردن به محیط اطراف است؛ چرا که حتما نیازی ندارد که بخواهید با سلاح خودتان دشمن را بکشید و گاهی کمی باهوش بودن و مثلا پرت کردن دشمن از یک ارتفاع بلند کفایت می کند تا شما را پیروز نبرد کند.

در کل، سیستم مبارزه‌های بازی For Honor با اینکه پیش از هرچیز ساده به ذهن خطور میکند، با این وجود عمق بسیار فراوانی دارد و این دلیل می‌شود تا پیوسته در بازی در حال یاد گرفتن موارد تازه باشید و به بیان بهتر، حس می‌کنید که هرچه بیشتر بازی می‌کنید، بیشتر تجربه کسب کرده و به مبارز بهتری مبدل می‌شوید. این مساله نقش مهمی در جلوگیری از تکراری شدن بازی نیز ایفا می‌کند. سیستم مبارزه‌های For Honor را می‌توان شبیه به به مبارزه حقیقی با شمشیر در دوران نبرد‌های سنتی دانست که ممکن است هرکسی می‌موفق شد سلاح در دست گرفته و آن را حرکت دهد، با این وجود بالاخره تنها تعداد انگشت‌شماری بودند که به جنگجوی حقیقی مبدل می‌شدند. For Honor بطور کلی این حس را در شکل یک بازی القا می‌کند.

بازی For Honor هم حاوی بخش داستانی و هم بخش چندنفره است. بگذارید اول از بخش داستانی شروع کنیم تا بعد به قسمت چندنفره که اصلی ترین بخش بازی است برسیم. قسمت داستانی بازی روایتگر سه خط داستانی است؛ بخش اول در باب شوالیه‌ها، بخش دوم در باب وایکینگ‌ها و تازه ترین بخش هم در باب سامورایی‌ها است. این وسط بازی یک شخصیت منفی به اسم آپولئون نیز دارد که نقش بنیادی در وقایع آن ایفا می‌کند. قسمت داستانی بازی را نه می‌توان محشر دانست و نه خیلی بد. دلیل آن هم این است که هدف اصلی این بخش بیشتر از اینکه معرفی یک تجربه داستانی خیلی خوب باشد، آشنا کردن گیمر با هیرو‌های هر جناح و یاد دادن اصول ابتدایی مبارزه با آن‌ها است. با این وجود نباید از این مسئله نیز غافل شد که یک سری از مرحله‌های بازی واقعا خوش‌تولید و لذت‌بخش هستند. مثلا کفایت می کند به مرحله حمله شوالیه‌ها به جاهای وایکینگ‌ها اشاره کنیم که در آن می بایست از یک دژکوب دفاع کنید تا به دروازه‌های دشمن رسیده و آن را بشکند. این وسط تولیدکنندگان یک سری صحنه‌های سینمایی و حماسی خیلی خوب مانند صحنه مبارزه با فرمانده واکینیگ‌ها روی دژکوب تدارک دیده‌اند که نفس را در سینه حبس می‌کند. یا در مثالی دیگر مرحله حمله وایکینگ‌ها به قلعه سامورایی‌ها واقعا تجربه‌ای حماسی و شبیه به به فیلم‌های بزرگ هالیوودی است که حتی چندین بار تجربه کردن آن نیز تکراری نمی‌شود.

پس می‌توان گفت که بخش داستانی بازی، در ایجاد صحنه‌های خوب عملکرد خوبی دارد. با این وجود وقتی بخواهیم آن را به روش یک فرم واحد مورد بررسی قرار دهیم، ضعف و حفره‌های فراوانی در جریان بازی ایجاد می‌شوند که هم از ضعف خود جریان و هم از ضعف نحوه روایت آن نشات می‌گیرند و این مشکلات دلیل می‌شود تا بخش داستانی بازی خیلی فوق‌العاده نباشد. ولی باید گفت این بخش قادر به معرفی یک تجربه سرگرم‌کننده حدودا ۶-۷ ساعته است که ارزش تکرار نسبتا خوبی هم دارد؛ چرا که بازی کردن آن در درجه سختی‌های بالاتر جوایز خوبی را نصیب‌تان خواهد نمود. به علاوه از طرف دیگر برخلاف شخصیت‌پردازی متوسط هیرو‌های حاضر در این بخش، آپولئون شخصیت پردازی نسبتا خوبی با اسم یک آنتاگونیست دارد و مبارزه پایانی با وی یکی از بهترین باس فایت‌هایی است که در طول چند وقت واپسین در یک بازی تصویری تجربه کرده‌ام.

بخش داستانی بازی وظیفه‌اش در معرفی هیرو‌ها را به خوبی انجام می‌دهد با این وجود از جهت روایت و کلیت جریان فاقد انسجام است

پس در کل می‌توان بخش داستانی بازی را یک تجربه نسبتا کوتاه با این وجود سرگرم‌کننده دانست که وظیفه خود در معرفی هیرو‌های بازی را خیلی خوب انجام می‌دهد و با این وجود در عرصه جریان و نحوه روایت آن ضعف‌هایی نیز دارد. با اینحال بخشی که می‌تواند تعیین‌کننده موفقیت یا شکست بازی For Honor باشد، قسمت چندنفره بازی است. چرا که بخش داستانی بعد از چند ساعت تمام می‌شود و گیمر سراغ بخش چندنفره خواهد رفت که اگر خوب باشد، دلیل خواهد شد تا استفاده کننده مدت‌های فراوانی را با آن سرگرم باشد و اگر خوب نباشد، For Honor بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده خواهد شد. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که بخش چندنفره بازی عملکرد خیلی خوبی دارد و حتی به توجه به یک سری مشکلات که به آن اشاره خواهیم کرد، به‌خوبی پی‌ریزی شده و پتانسیل این را دارد که در آتی مشکلات جزئی آن هم رفع شود.

بخش چندنفره بازی با استناد به پایین سری‌های آن‌ها در کل پنج حالت (Dominion، Duel، ‌‌Brawl، Elimination و Skirmish) دارد. این تنوع بسیار خوبی برای یک بازی در ابتدای راه است و با اینکه مشابهت‌هایی جزئی بین عده ای حالت‌های بازی قابل مشاهده است، با این وجود در کل بیننده تنوع خیلی خوبی هستیم و هر یک از این بخش‌ها، حس و حال ویژه به خود را دارد و هر کسی با هر خواست‌ای که داشته باشد، حداقل از یکی از حالت‌های بازی خوشش خواهد آمد. مثلا اگر تنها دوست دارید با هیرو‌های دشمن مبارزه کنید، میتوانید سر وقت بخش‌های Duel یا Brawl (که با این وجود کمی حالت تیمی نیز دارد) بروید. نه که اگر دنبال یک تجربه تیمی هستید بخش Dominion برای‌تان سرگرم‌کننده خواهد بود. در کل حالت‌های بازی تنوع خیلی خوبی داشته و سرگرم‌کننده هستند.

با اینحال اصلی‌ترین سخت بخش چندنفره بازی، سیستم Matchmaking و سرور‌های آن هستند. در طول تجربه‌تان از بازی مواقع فراوانی پیش خواهد آمد که در وسط یک مبارزه و همزمان با اینکه تنها چند ثانیه تا پیروزی فاصله دارید، بدون اینکه مشکلی در شبکه جهانی وب‌تان باشد، دچار قطعی اتصال شده و از بازی بیرون خواهید افتاد. یا مواقع فراوانی خواهد بود که حتی با اینکه در گوشه پایین عبارت High Activity به معنی آنلاین بودن تعداد زیاد مصرف کنندگان قابل مشاهده است، در بازی بیننده تعداد فراوانی بات خواهید بود. اکنون که به بات‌ها اشاره کردیم، بد نیست اشاره‌ای هم به هوش مصنوعی بازی کنیم. هوش مصنوعی را می‌توان از دو حیث بررسی کرد. اول هوش مصنوعی هیرو‌ها که واقعا محشر کار شده است و چه در قسمت داستانی و چه وقتی که در شکل بات آن‌ها را در قسمت چندنفره می‌بینیم، عملکرد خیلی خوبی را از جانب‌شان بیننده هستیم و حرکات‌شان به هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی نیست و می‌تواند به‌خوبی شما را به مساله بکشد. با اینحال هوش مصنوعی سرباز‌های معمولی که در حالت‌هایی چون Dominion و بخش داستانی بیننده حضور آن‌ها هستیم، اصلا خوب نیست و بیشتر این حس به گیمر منتقل می‌شود که انگار هدف تولیدکنندگان از قرار دادن آن‌ها در بازی صرفا شلوغ کردن محیط بوده و این سرباز‌ها در ۹۰ درصد مواقع تنها ایستاده شما را تماشا می‌کنند که با یک ضربه کارشان را تمام کنید.

مشکلات سرورهای بازی با اینکه به نسبت ورژن بتا بهتر شده با این وجود کماکان خسته کننده و اعصاب خورد‌کن است

نمونه دیگری از مواردی که باید در باب بخش چندنفره به آن اشاره کنیم، مساله بالانس هیرو‌ها است که یک سری ایرادهای جزئی هنوز در آن می باشد. بازی در کل ۱۲ هیرو دارد که اگر در صفحه انتخاب آن‌ها هم دقت کنید، در مطالب مطرح شده‌شان آمده که عده ای از آن‌ها کنترل ساده‌ای دارند و بازی کردن با عده ای از آن‌ها سخت است. ولی باید گفت یک سری از هیرو‌ها مانند والکری، علی‌رغم داشتن کنترل‌ها و حرکات نسبتا سخت، قدرت خیلی خوبی ندارند و معمولا مغلوب رقابت‌ها می‌شوند. بدین جهت هم شهرت نسبتا کمی داشته و گیمر‌های کمی را دیدم که این هیرو را انتخاب کنند. با این وجود یوبیسافت تصمیم گرفته است در آینده ای زود با پخش آپدیتی مشکلات تعادل در بازی را به حداقل برساند. به علاوه از طرف دیگر عامل دیگری که دلیل می‌شود بتوانیم از مساله بالانس نبودن جزئی کاراکتر‌ها چشم‌پوشی کنیم، این است که بازی بسیار بنا شده بر عملکرد شما است. یعنی ممکن است یک گیمر حرفه‌ای که لحظه فراوانی را صرف یاد گرفتن بازی کرده، بتواند با هیروی ضعیفی چنان راحت هیروی قوی شما را شکست دهید که شگفت‌زده شوید. پس می‌توان گفت که هیرو‌ها خیلی تعیین‌کننده نتیجه مبارزه نیستند و این امر بیش‌تر بنا شده بر مهارت شما در بازی است.

مساله بعدی در باب بخش چندنفره بازی، سیستم شخصی‌سازی و به علاوه از طرف دیگر تنوع نقشه‌ها است. بازی هم اینک تنها ۶ نقشه دارد که در ابتدا بازی دلنشین به چشم می آیند با این وجود هرچه بیش‌تر بازی را ادامه دهید، حس خواهید کرد که کم کم محیط‌ها برای‌تان تکراری می‌شوند. درست است که عواملی مانند جریان داشتن نبرد‌ها در شب و روز و شرایط جوی مختلف مقداری به نقشه‌ها تنوع می‌بخشند، با این وجود در کل اگر تولید کننده‌ها روند معرفی نقشه‌های رایگان را خیلی زود شروع نکنند، امکان دارد این تکراری شدن محیط‌ها کمی خسته کننده باشد. مساله بعدی یعنی سیستم شخصی‌سازی خیلی خوب در بازی پیاده شده است. به خاطر توانایی‌های سفارشی‌سازی غنی، شما قادر هستید تا هر جزئی از هیرو‌تان از رنگ پوشش گرفته تا جز به جز زره و سلاح ایشان را شخصی‌سازی و با آیتم‌های تازه جانشین کنید. این آیتم‌ها گاهی در قدرت نیز با یکدیگر اختلاف دارند که این مساله پتانسیل به هم زدن بالانس بازی را در عده ای حالت‌های چندنفره دارد. به علاوه از طرف دیگر درست است که عده ای از آیتم‌ها را بعد از نبرد‌ها به دست می‌آورید، با این وجود یک سری از موارد را اگر بخواهید با پول تهیه کنید، امکان دارد مکررا حس کنید که پول کافی ندارید و یوبیسافت کمی در دادن پول درون بازی به گیمر‌ها خسیس رفتار می‌کند.

در کل بخش چندنفره بازی For Honor هم هم اینک کیفیت خوبی برای سرگرم کردن‌تان دارد و هم پتانسیل این را دارد که با رفع شدن مشکلاتش از قبیل مشکلات اتصال به سرور‌ها و تنوع پایین نقشه‌ها، به تجربه‌ای حدودا بی‌نقص مبدل شود. به علاوه از طرف دیگر بد نیست تولید کننده‌ها کمی هزینه عده ای ایتم‌ها را کاهش داده یا حداقل میزان پول دریافتی از نبرد‌ها را گسترش دهند تا بیننده تعادل بهتری در این عرصه باشیم. با اینحال در کل سیستم شخصی‌سازی‌های بازی و عطش دریافت آیتم‌های تازه، مساله‌ای است که می‌تواند شما را برای بازی کردن بیشتر For Honor ترغیب و ترغیب کند.

 

گرافیک و جلوه‌های تصویری بازی محشر است و نقش بسزایی را در معرفی یک اتمسفر خوب ایفا می‌کند

حال که موارد مرتبط به گیم‌پلی بازی را بررسی کردیم، وقت آن رسیده که سراغ جلوه‌های صوتی و تصویری بازی برویم. For Honor گرافیک واقعا خوب و حتی می‌توان گفت محشر‌ای دارد و بهره برداری از این صفات به هیچ وجه اغراق‌آمیز نیست. از همان ثانیه‌های اولی که بازی را شروع می‌کنید، کیفیت بافت‌های مرتبط به عوامل محیطی یا سرباز‌ها شما را به ستایش وادار می‌کند. این مساله در باب دیزاین کلی محیط‌های بازی و در کل هرچیزی که در آن می‌بینید نیز صدق می‌کند و طراحان بازی دقت فراوانی به نکات ریز و درشت داشته‌اند. همه این‌ها دست به دست هم داده و دلیل شده که چه وقتی که در محیط‌های برفی محل زندگی وایکینگ‌ها قدم می‌زنید و چه وقتی که در نقش یک وایکینگ وارد قلعه سامورایی‌ها در هوایی بارانی می‌شوید، از کیفیت بالای گرافیکی بازی لذت ببرید. مضاف بر اینکه محیط‌های دور دست با کیفیت نیز نمونه دیگری از خصوصیت‌های مثبت بخش گرافیکی بازی است. به علاوه از طرف دیگر قابل توجه این است که با چنین نکات گرافیکی خوبی و شلوغ بودن صحنه‌ها، بیننده نزول فریم محسوسی در بازی نیستیم و بازی تجربه بسیار روانی معرفی می‌کند.

چنین وسواسی در باب جلوه‌های صوتی بازی نیز صدق می‌کند و صدای برخورد سلاح‌ها یا صدای داد و فریاد سرباز‌ها در میدان نبرد، به بهترین شکل ممکن کار شده و این حس را به‌ شما منتقل می‌کنند که انگار دقیقا در وسط یک میدان نبرد حقیقی حضور دارید. مضاف بر اینکه صداپیشگان نسبتا خوبی نیز برای بخش داستانی بازی استفاده شده‌اند و علی الخصوص صدای شخصیت آپولئون بسیار خوب و محشر است و دیالوگ‌های ایشان با محوریت جنگ تا مدت‌ها در فکر‌تان باقی می‌ماند. موسیقی‌های بازی نیز همین سطح کیفیت را دارند و هر حزبی در بازی موسیقی‌های در دست به خودش را دارد.

در حالت کلی، با اینکه بازی For Honor عاری از سخت نیست، با این وجود نمی‌توان منکر این مسئله شد که یوبی‌سافت در ایجاد یک بازی چندنفره، موفق رفتار کرده است. این تولیدکننده تنها کفایت می کند تا یک سری از ایراد‌های بازی و علی الخصوص مشکلات مرتبط به سرور‌ها را رفع کند تا این اثر بتواند جذابیت خود را در زمان زیاد هم به بهترین شکل ممکن حفظ کند. یکی دیگر و ممکن است بتوان گفت جدی ترین نکته مثبت بازی For Honor، حسی است که می‌تواند به گیمر منتقل کند. برای نمونه وقتی در یک دوئل سخت و نفس‌گیر با نتیجه ۳-۲ برنده می‌شوید، حسی شبیه به گل زدن در تازه ترین ثانیه بازی فیفا یا برنده شدن در بازی بتلفیلد با اختلاف دو امتیاز به‌تان دست می‌دهد و این مزه شیرین پیروزی را میتوانید در پایین زبان‌تان حس کنید که رسیدن به چنین نقطه‌ای، یک امتیاز مثبت محشر برای بازی است.

یوبیسافت با درس گرفتن از اشتباهاتی که قبلا داشت، در حال قدم زدن در مسیر درست است و اگر به همین رسم به کارش ادامه دهد، مطمئنا نه تنها علاقه مندان قدیمی از نو به سوی بازی‌هایش خواهند آمد حتی علاقه مندان تازه ای نیز جذب یوبیسافت و کارهای جذابش خواهند شد.

بازی For Honor بر روی پلی‌استیشن ۴ بررسی شده است.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع