دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Ghost Recon: Wildlands

نقد و بررسی بازی هیجان انگیز Ghost Recon: Wildlands

بازی Ghost Recon: Wildlands با چشم‌اندازی دلچسب از بولیوی شما را به نبردی خونبار با کارتل مواد مخدر سانتا بلانکا در کشور بولیوی می‌برد.

اینکه قدم در جهانی بطور کلی آزاد بگذاریم و بتوانیم ماموریت‌ها را با آزادی کامل انجام دهیم، فرضیه‌ای است که مدت‌ها می‌شود استودیوهای بزرگی مانند راک‌استار (RockStar) بازی‌های‌شان را بر مبنای آن پیشرفت‌ می‌دهند. با استناد به این شرایط کمپانی نامدار یوبیسافت (Ubisoft) نیز موارد مختلف‌ بازی‌های Open World را چه در دوران قرون وسطی با سری‌ی Assassin’s Creed و چه در جهان آخرالزمانی The Division تولید و پخش کرده‌ است. بازی‌هایی که پیوسته میان دو قشر منتقد مطرح شده بوده و عده ای عاشق آنها شده‌اند و عده ای نیز انتقاد‌هایی جدی را به مشکلات بازی‌های این تولیدکننده داشته‌اند. ولی باید گفت، یوبی‌سافت هنوز هم دارنده‌ی سری‌ای از سری بازی‌های پرطرفدار صنعت بازی‌های تصویری است و با استناد به این شرایط سری بازی‌های تام کلنسی از نمونه‌ی مشهور‌ترین آنها شمرده می‌شوند.

به شخصه وقتی که خبر انتشار یک بازی تازه از سری Ghost Recon را شنیدم خیلی هیجان‌زده شدم؛ ولی باید گفت، هنوز هم عده ای نگرانی‌ها در باب‌ انتشار اولین بازی Open World سری گوست ریکان ذهن من را درگیر می‌کرد. سری‌ی گوست ریکان تا به امروز از یک الگوی تاکتیکی پیروی کرده و مبدل این سری از یک سری‌ی مرحله‌ای به یک بازی جهان باز‌ ‌می‌موفق شد ضربه‌ای بزرگ را به نفس تاکتیکی آن بزند. با این وجود حداقل در این عرصه اشتباه می‌کردم و همین ابتدا می‌توانم بگویم که Ghost Recon Wildlands یک بازی به واقع تاکتیکی و آزاد است.

دانلود SD360p | دانلود HD720p

جریان بازی بعد از اولین مرحله‌ی بازی Ghost Recon: Future Soldier باری دیگر به بولیوی باز می‌گردد. جایی که ریکی ساندوال (Ricky Sandoval)، مامور نفوذی سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده موسوم به DEA درز کرده و سانتا بلانکا، بزرگترین کارتل مواد مخدر بولیوی ایشان را بعد از شکنجه‌های شدید،‌ کشته است. گسترش محدوده‌ی فعالیت کارتل سانتا بلانکا به مکزیک و بالاخره ایالات متحده و کانادا دلیل می‌شود تا سازمان سیا باری دیگر علی‌رغم کینه‌های دیرینه‌ی مردم بولیوی، کارِن بوئمن (Karen Bowman) و چهار نیروی نخبه Ghost Recon ‌را برای تحقیق در باب نیروهای ارشد ال سوئنو (El Sueño)، مدیرعامل رئیسان سانتا بلانکا و از هم پاشاندن این کارتل مواد مخدر بی‌رحم به بولیوی‌ ارسال کند.

جریان Wildlands پیچیدگی‌های ویژه خود را دارد. یوبی‌سافت در نحوه‌ی انجام هر یک از ماموریت‌های اصلی و فرعی، آزادی کامل را به بازیکنان داده و به سادگی میتوانید در صورتی که از یکی از ماموریت‌ها خوش‌تان نیامد، سر وقت نقطه‌ای دیگری از نقشه رفته و تار و پود نمونه دیگری از نیروهای سانتا بلانکا و بخش‌های عملیاتی این کارتل را از هم بپاشانید. ماموریت‌های داستانی‌ از سری‌ای از دستگیری و بازجویی‌‌ها، جاسوسی‌ها و بالاخره عده ای خراب‌کاری‌‌ها برای بیرون کشیدن نیروهای ارشد و رئیسان سانتا بلانکا تشکیل شده است که با ویدیو‌هایی دلچسب همراه می‌شود.

وایدلندز روایتی دارای اختلاف از درگیری‌های یک کارتل مواد مخدر را بازگو می‌کند

شخصیت‌های گوست ریکان وایدلندز تنها یک مشت تبهکار نیستند؛ به اشتراک نیروهای ارشد سانتا بلانکا خواننده، دکتر، هکر، فرمانده‌ی ارتش یا حتی جوانکی پولدار با اینحال جویای قدرت حضور دارند که پیچش‌های مخصوصی را به جریان این بازی می‌دهند. با اینکه از همان ابتدا هدف نهایی واضح است با اینحال دیدن میان‌پرده‌های دلچسب با روایت ال سوئنو و کارِن بوئمن تست بخش داستانی بازی را لذت بخش می‌کند. شما در حقیقت به اشتراک سه گروه اصلی اکتیو در بولیوی قرار گرفته‌اید؛‌ اول سانتا بلانکا با رفتاری شدیدا بی‌رحمانه، دوم یونی‌دد‌ها، ارتش ویژه‌ی بولیوی که غرق در فساد هستند و بالاخره کاتاریس ۲۶، شورشیان محلی که با رهبری پک کاتاری (Pac Katari) در پی خارج کردن بولیوی از چنگال کارتل مواد مخدر سانتا بلانکا هستند. در چنین موقعیتی با استناد به این شرایط، شورشیان برخلاف دشمنی دیرینه میان بولیوی و آمریکا، نقش دوستِ شما را ایفا می‌کنند. در کمال تاسف در چنین موقعیتی انتهای‌بندی و نقطه‌ی نهایی ماموریت‌های داستانی آن طور که باید برایم دلنشین نبود با اینحال باز هم اطلاع از پیشنیه‌ی هریک از شخصیت‌ها و فسادی که درگیر آن بود‌ه‌اند، محشر بود.

علی‌رغم دلنشین بودن ماموریت‌های اصلی و علاقه‌ی شخصی‌ام به تمام کردن ماموریت‌ها، ولی باید گفت، یکی از مشکلاتی که در جریان بازی به تست کلی‌ من ضربه زد، گیم‌پلی و سیستم کاورگیری یا همان سنگرگیری خسته کننده‌ی وایدلندز بود. اینکه چرا یوبی سافت قصد ندارد از اشتباهات قبلی درس بگیرد سوالی بود که در طول تست وایدلندز از خود می‌پرسیدم. در جریان بازی با دیدن مشکلات سنگرگیری -با حسرت از ریسک شکست‌خورده‌ی یوبیسافت- خاطرات شیرینم از گوست‌ ریکان فیوچر سولجر و سنگرگیری خوب این بازی تاکتیکی را مرور می‌کردم.

بازی Ghost Recon: Wildlands ZoomG

سیستم سنگرگیری بازی ضعیف و خسته کننده است

در کمال تاسف یوبی‌سافت علی‌رغم تست خوب فیوچر سولجر و سال قبلی بازی The Division دست به امتحان سیستم سنگرگیری تازه ای زده که به هیچ عنوان برای یک بازی تکتیکال خوب رفتار نمی‌کند. در چنین موقعیتی پیش از هرچیز سنگرگیری اتوماتیک به نظر بدون سخت می‌رسید با اینحال با کمی پیش‌روی باگ‌های فراوانی را در این سیستم بیننده بودم. گاهی اوقات بازی بدون هیچ دلیلی بطور کلی بیخیال سنگرگیری شده و عملاً کل ماموریت و استراتژی‌تان برای ورود به پایگاه را به اخطار می‌اندازد. دشمنان در همه‌ حال به غیر از حالت سنگرگیری قادر به شناسایی شما هستند که وجود ایراداتی در سنگرگیری، ضربه‌ای کاری را به تست کلی می‌زند. وانگهی گان‌پلی بازی نیز به ویژه در لحظه سنگرگیری حاوی مشکلاتی است که تنها با گذشت لحظه به آن عادت می‌کنید. جای خوشحالی است که حداقل یوبی‌سافت امکان تغییر زاویه‌ی دوربین در لحظه هدفگیری را به بازیکنان داده که با استناد به شیوه‌ی بازی خود میتوانید آن را تغییر دهید.

سری گوست ریکان از همان ابتدا به عنوای یک شوتر تکتیکال مشهور است؛ باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که وایدلندز با قدرت و آزادی هرچه تمام‌تر تاکید فراوانی روی انجام ماموریت‌ها با استراتژی دارد. اینکه مستقیم به دل دشمن بزنید یا قبل از رسیدن به هدف یک به یک دشمنان را از سر راه بردارید تصمیمی است که به طرز کامل بر دوش شما قرار داده شده است. توانایی بهره برداری از پهباد (Drone) باری دیگر مانند فیوچر سولجر به وایدلنز برگشته ولی باید گفت، تولیدکنندگان محدودیت‌‌هایی را برای آن مقرر کرده‌اند. برخلاف شماره‌ی پیشینِ گوست ریکان دیگر نمی‌توانید پشت سرهم دشمنان را مارک کرده و به هم‌ تیمی‌های خود دستور شکار آنها را بدهید. محدودیت نیم‌دقیقه‌ای برای سینک‌شات‌ها دلیل شده تا انجام ماموریت‌ها طولانی‌تر شده و بازیکنان مجبور شوند تا راه‌های دیگری را برای رسیدن به هدف در نظر بگیرند.

بازی Ghost Recon: Wildlands ZoomG

جعبه‌ی مهمات و برداشتن سلاح‌ها مشابهت بسیاری به فیچور سولجر دارد

با این وجود این محدودیت نه تنها نکته‌ای منفی نیست حتی راهگشای امتحان شیوه‌های تازه انجام ماموریت نیز می‌تواند باشد.نقشه‌ی عظیم بولیوی بهره برداری از وسایل نقلیه به ویژه موتورسیکلت و هلیکوپتر را ضروری می‌کند. در کمال تاسف به‌ دلیل فیزیک ضعیف بازی وقتی از موتورسیکلت استفاده می‌کنیم ایرادهای عجیبی را می‌بینیم. با برخوردی حتی آرام به گوشه‌ی صخره‌ها، کاراکتر به سرعت از روی موتور پرتاب شده و پرواز می‌کند! این موضوع آنقدر مضحک است که گاهی از دیدن آن به خنده می‌افتید. ولی باید گفت و برخلاف مشکلات رانندگی، هنوز هم بعد از چند ساعت تست بازی میتوانید به آن عادت کنید. بازی با این وجود عده ای‌ ریزه‌کاری‌ها را هم شبیه انجام ماموریت‌ها در شب یا روز شامل می‌شود. با اسم مثال، وقتی که در شب به ارودگاه دشمنان نزدیک می‌شوید، بیننده خواب بودن عده ای از آنها خواهید بود. این مسئله انجام ماموریت‌ها در شب را راحت‌تر می‌کند.

برخلاف گزینه‌های بسیار محدود انتخاب چهره، بازی از لحاظ  تنوع پوشش چیزی کم نگذاشته است. وایدلندز به علاوه از طرف دیگر سیستم لولینگ و ارتقاء مهارت‌های پر جزئیاتی دارد. برای ارتقاء توانایی‌ها باید به جان نقشه افتاده و با هلیکوپتر به نقاط واضح اسکیل پوینت‌ها و ماموریت‌های جانبی بروید تا با جمع‌آوری و تمام کردن آنها توانایی‌های مورد نظرتان را ارتقاء دهید. اینکه به دفعات و به دفعات در ماموریت‌های جانبی در جستجوی کامیون سانتا بلانکا بی‌افتید یا ده‌ها بار هواپیما یا هلیکوپتر تدارکات دشمنان را بدزدید، بعد از مدتی خسته‌کننده می‌شود. با این وجود یوبی‌سافت پاریس، ماموریت‌هایی را هم برای گسترش خدمات رسانی کاتاریس ۲۶ مقرر کرده که تنوع ماموریت‌های جانبی را تا حدودی بیشتر می‌کند؛ با اینحال نمی‌توان گفت این تنوع آنقدری است که بعد از ۴۰ ساعت بازی بخواهید باز هم آن را ادامه دهید. وانگهی عده ای موارد از نمونه رانندگی NPC‌‌ها دلیل می‌شود که عملا بهره برداری از «مین» برای متوقف کردن کاروان تدارکات سانتا بلانکا بی معنی و خسته کننده شود به شکلی که هربار تنها بیننده ترکیدن خودروهای شخصی شهروندان عادی بولیوی خواهید بود.

بازی Ghost Recon: Wildlands ZoomG

بدون حضور دوستان پیدا کردن هم‌تیمی خوب و هماهنگ در حالت Co-op کمی سخت است

یوبی‌سافت قبل از انتشار وایدلنز مانور بسیاری را روی خصوصیت‌های Co-op داده بود. تحت این شرایط میتوانید با چهار بازیکن دیگر وارد نقشه شده و ماموریت‌های اصلی و فرعی را تمام کنید. در چنین موقعیتی تست بازی با دوستانتان بخاطر هماهنگی می‌تواند شدیدا لذت بخش باشد، با اینحال وقتی که تنهایی وارد این حالت می‌شویم به دلیل خاموش بودن میکروفن‌ها و عدم رابطه خوب میان بازیکنان بیننده سردرگمی هریک از بازیکنان هستیم. در حالت تکنفره، پیوسته سه هوش مصنوعی شما را یاری می‌کنند که در چنین موقعیتی از لحاظ هوش بسیار ضعیف هستند با اینحال به طرز کامل دستورات را اجرا می‌کنند. این مشخصه با اینحال به دلیل تنوع شخصیتی بازیکنان در Co-op قابل مشاهده نیست.

تحت این شرایط اشتباهات انسانی دلیل می‌شود تا ماموریت‌ها تنها پیش از هرچیز تاکتیکی بوده و پیشتر به نبردی تمام عیار با یونی‌ددها و نیروهای سانتا بلانکا مبدل شود. در چنین موقعیتی ساعت‌ها در حالت چندنفره با بازیکنان متفاوتی همراه بودم با اینحال باز هم نتوانستم تیمی هماهنگ را برای انجام پشت سر هم ماموریت‌ها پیدا کنم. برخلاف بازی For Honor که سرور در نبود بازیکنان، جای خالی را با نیروی AI پر می‌کرد؛‌ در وایدلندز جای خالی بازیکنان با AI پر نمی‌شود و باید در صورت نبود بازیکن با تعداد کمتری وارد ماموریت‌ها شوید. همراه با این با خروج هاست از بازی مدت زمانی برای انتخاب هاست تازه لحظه می برد که اصلا جالب نیست. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که مچ‌میکینگ بازی ابتدا به روش منطقه‌ای در جستجوی بازیکنان می‌گردد و همین مسئله امکان بازی با بازیکنان ایرانی را می‌دهد. اگر نگران بخش چندنفره و نبود رفیق برای تست بازی هستید، خیالتان راحت باشد که به توجه به هوش مصنوعی ضعیف هم تیمی‌ها، هنوز هم این نیروها برای انجام ماموریت‌ها بینهایت مفید هستند.

بازی Ghost Recon: Wildlands ZoomG

آیتم‌های شخصی‌سازی سلاح‌ها و پوشش قهرمان پرجزئیات هستند

شخصی‌سازی سلاح‌ها باری دیگر مانند فیوچر سولجر و بسیاری از بازی‌های شوتر با قدرت بازگشته‌ است. با این وجود در چنین موقعیتی بیننده جشنواره‌ای از سلاح‌ها در وایدلندز هستیم؛ آزاد کردن آنها منوط به جمع‌آوری قطعات از نقاط مختلف نقشه‌ است که باید یک به یک آنها را در نقشه عظیم بازی جمع‌آوری کنید یا به کمک خرید درون برنامه‌ای همه سلاح‌ها را آزاد کنید.

نقشه‌ی عظیم  وایدلندز بزرگترین نکته‌ی مثبت ساخته‌ی یوبی‌سافت پاریس شمرده می‌شود. حال این نقشه‌ی عظیم را با زیست بوم و آب و هوای پویای بازی همراه با هم قرار دهید تا لذت دوچندانی را برای کشف هر یک از نقاط بازی داشته باشید. در چنین موقعیتی دیزاین آب وهوا و سیستم پویای روز و شب محشر به ذهن خطور میکند ولی باید گفت، در کمال تاسف بازی مشکلات فراوانی را از بعد فنی دارد. غیر امکان دارد که بعد از دو ورژن‌ی آزمایشی بتا، یوبی‌سافت از مشکلات باورنکردنی و غریب و بعضا خنده‌دار گرافیک فنی خبر نداشته باشد. عبور خودرو از داخل حیوانات، فرو رفتن دست و پا یا اسلحه به درون دیوار یا زمین آنقدر آشکار است که جای تعجب دارد چرا یوبی‌سافت بازی را با این مشکلات پخش کرده است.

بازی Ghost Recon: Wildlands ZoomG

بازی از بعد فنی و فیزیک مشکلات عجیبی دارد

در چنین موقعیتی افکت‌های انفجار، نورپردازی و سایه‌زنی خوب کار شده‌اند، عده ای از عنصر های محیطی مانند عده ای درختان اصلا فیزیک نداشته و شخصیت اصلی یا وسایل نقلیه به سادگی از داخل آنها رد می‌شوند. ساخته‌ی یوبی‌سافت به واقع در یک سردرگمی جدی در دیزاین محیطی و نمونه‌سازی شخصیت‌ها به سر می‌برد. عبور هلیکوپتر از داخل یک سوم بالایی درختان یا کابل‌های برق، حالت شناور شخصیت‌ها برروی زمین، فرو رفتن بخشی از بدن شخصیت اصلی یا چرخ خودروها به داخل زمین، یا دیوار نامرئی در لحظه دستگیری دشمنان برای انتقال به خودرو، مشکلاتی است که بودن آنها به تجربه‌ بازیکن شدیدا خدشه وارد می‌کند. در چنین موقعیتی دستگیری نیروهای سانتا بلانکا و بازجویی از آنها یکی از مهمترین خصوصیت‌های بازی است؛ ولی باید گفت، به غیر از تعدادی انگشت شمار در دیگر موارد شیوه‌‌ی بازجویی مشابهی را بیننده هستیم. این تکرار پیرامون هک رایانه یا تصویر برداری از اسناد نیز به دفعات دیده‌ می‌شود. در عرصه‌ی کیفیت بافت‌ها نیز ورژن‌ی‌ پلی‌استیشن ۴ حتی درمقایسه با ورژن‌ی بتای Wildlands برروی رایانه‌های شخصی یک سر وگردن پایین‌تر است و در صورتی که ورژن‌ی بتای بازی را روی پی‌سی تجربه کرده باشید، این نزول کیفیت تو ذوق‌تان می‌زند.

هنوز هم از لحاظ ظاهر و دورنمای زیبای کشور بولیوی، یوبی‌سافت به واقع کاری ارزشمند را انجام داده است. الگو برداری کامل از نقاط مختلف کشور بولیوی مانند سالاردو ییونی، بزرگترین کویر نمک دنیا یا جاده‌ و جاهای خطرناک یونگاس تنها بخش کوچکی از بیوم بازی وایدلندز را تشکیل می‌دهند. برخلاف نقاط جنوبی که پوشیده از کوه‌های مرتفع است، در قسمت شمالی بیننده جنگل‌هایی سرسبز و متراکم هستیم. بررسی پیشروی شما از روی ورژن‌ی پلی‌استیشن ۴ انجام شده است؛ در این ورژن به ویژه در لحظه انفجارهای عظیم نزول‌ فریم‌ را بیننده بودم.

 

حقیقت، لحظه‌ای در بازی بود که به واقع می‌خواستم در لحظه نگارش بررسی آن را با شما به اشتراک بگذارم. با برداشتن هلیکوپتر به سوی جنوب غربی نقشه حرکت کردم و در بالاترین قله از هلیکوپتر خود خارج شدم، صدای فوق‌العاده پرندگان و دورنمای زیبای بولیوی از بالای کوه آنقدر دلچسب بود که به سرعت موفق شد قلب مرا تسخیر کند. صداگذاری شخصیت‌ها و عنصر های محیطی، محشر هستند. با این وجود هنوز هم انتقاد‌هایی را به صحبت‌های تکراری گوست‌ها در لحظه انجام دستورات دارم؛ باتوجه به دستوراتی که میتوانید به ‌هم تیمی‌ها بدهید، در کمال تاسف‌ به دفعات و به دفعات صحبت‌های یکسانی را می‌شنویم. رادیو نیز تنها برروی یک فرکانس تنظیم شده و به توجه به آهنگ‌های دلنشین، بازهم ده‌ها بار حرف‌های تکراری را با دیالوگ‌هایی شامل ناسزا پخش می‌کند!

صدای ترسناک رعد وبرق، صدای وسایل نقلیه یا صدای بادی که بوته‌ها را نوازش می‌کند، همگی کیفیت بالایی دارند. کیفیت بالا در موسیقی متن بازی نیز حفظ شده و با استناد به وضعیتی که در آن قرار دارید، ریتم پخش موسیقی به سرعت تغییر می‌کند. پخش آهنگ‌های احساسی به اشتراک‌ پرده‌های خوش‌تولید بازی، به خوبی با عکس ها پخش شده هماهنگ شده‌اند. در عرصه‌ی رادیو نیز آهنگ‌های محدود با اینحال زیبایی به زبان لاتین پخش می‌شود که در چنین موقعیتی کافی نیست، با اینحال حداقل گوش‌ خراش نیستند. ولی باید گفت، هنوز هم موسیقی متن در هارمونی خوبی با رخدادهای بازی قرار دارد.

بازی Ghost Recon: Wildlands ZoomG

درحقیقت باید بازیکنان گوست ریکان وایدلندز را به دو گروه تقسیم کرد؛ آنهایی که خصوصیت‌های مثبت ساخته‌ی یوبی‌سافت پاریس را دیده و از لحظات تلخ و شیرین این بازی Open World لذت می‌برند و افرادی که با دیدن مشکلات فنی بازی و عده ای ایرادات رانندگی و گان‌پلی به سرعت خسته شده و یقینا قصد خرید بازی تازه ای را خواهند کرد. بازی Ghost Recon: Wildlands همراه با احتیاج به بروزرسانی، نیاز به لحظه برای کنار آمدن با مشکلات گرافیکی، کنترل وسایل نقلیه و به ویژه مشکلات گیم‌پلی دارد و به ذهن خطور میکند یوبی‌سافت در رفع مشکلات گرافیکی، نزول فریم و هوش مصنوعی، ضعیف رفتار کرده است. ولی باید گفت، جریان زیبای هر یک از شخصیت‌ها، آزادی در انتخاب شیوه انجام ماموریت‌ها و گشت و گذار و امکان ورود به هر یک از ساختمان‌ها ساخته‌ی یوبی‌سافت را برای تجربه در حالت Co-op دلنشین می‌کند.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع