دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Hacknet - زومجی

نقد و بررسی بازی Hacknet – سایتهای اینترنتی

Hacknet یکی از بهترین، واقع‌گرایانه‌ترین و باورنکردنی‌ترین بازی‌های سال‌های واپسین است. با بررسی بازی همراه سایتهای اینترنتی باشید.

معمولا بازی‌های پر زرق و برق کار ساده‌تری در جذب مخاطب دارند و مثلا وقتی که عکس هایی از بازی‌هایی چون Gears of War 4 یا Horizon Zero Dawn را می‌بینید، ناخودآگاه دوست دارید که این بازی‌ها را تجربه کرده و غرق در جهان زیبای آن‌ها شوید. با اینحال بازی‌های مستقل و ساده، از این حیث کار سخت‌تری در جذب مخاطب دارند و خیلی‌ها با دیدن عکس هایی از آن‌ها، امکان دارد بی‌خیال تجربه بازی شوند. با این وجود عده ای از همین بازی‌های به ظاهر ساده، چنان شاهکار‌هایی هستند که اگر آن‌ها را تجربه نکنیم، مطمئنا اثر بسیار با‌ارزشی را از دست داده‌ایم. Hacknet یکی از همین دست بازی‌ها است که اگر آن را تنها از روی ظاهرش قضاوت کنیم، ممکن است در همان ابتدا عطای آن را به لقایش ببخشیم. چرا که در نگاه اول، بازی بیش از آنکه شبیه به به «بازی» به نظر برسد، حس و حال قسمت Command Prompt ویندوز را القا می‌کند!

با اینحال کفایت می کند بازی را نصب کرده و تنها کمی پیش از هرچیز آن را تحمل کنید و مکانیزم‌هایش را یاد بگیرید تا دل کندن از آن به یکی از سخت‌ترین کار‌های دنیا مبدل شود. بازی Hacknet ساخته استودیو Team Fractal Alligator است و همان‌طور که یقینا از اسم آن هم حدس زده‌اید، یک شبیه به‌ساز هک کردن است. هک کردن مطمئنا برای هر فردی جذابیت‌های ویژه خودش را دارد با این وجود بسیار محشر چیزی هم نیست که بتوان سر وقت آن رفت. بدین جهت هم تجربه یک شبیه به‌ساز هک کردن مطمئنا دلنشین به ذهن خطور میکند و ضروری است بگوییم که تولیدکنندگان بازی Hacknet، توانسته‌اند حس و حال هک کردن را به بهترین شکل ممکن انتقال بدهند.

با اینکه می‌دانید در حال تجربه یک بازی هستید، با این وجود گاهی همه‌چیز آنقدر پراسترس می‌شود که حس می‌کنید اگر کارتان را سریع تمام نکنید، ماموران ایمنی به خانه‌تان ریخته و شما را دستگیر می‌کنند

Hacknet از آن دست بازی‌هایی است که یاد گرفتنش کمی سخت و حتی ممکن است غیرممکن به ذهن خطور میکند. چرا که به هر حال نه ما برنامه‌نویس هستیم و نه هکر و در ابتدای بازی حفظ کردن تمامی کد‌ها و استفاده درست از آن‌ها، کار بسیار سختی به ذهن خطور میکند. با این وجود یکی از خصوصیت‌های بسیار خوبی بازی این است که ممکن است پیش از هرچیز کمی از این نظر به سخت بخورید و مکررا به بخش آموزش کد‌های بازی با تایپ دستور «Help» مراجعه کنید، با این وجود به مرور لحظه به یک هکر کار کشته مبدل خواهید شد و کد‌ها و دیگر موارد ضروری ملکه ذهن‌تان خواهند شد.

با اینحال یکی از بهترین خصوصیت‌های بازی، حس واقع‌گرایانه موجود در آن است. این حس آنقدر در بازی قوی است که می‌توان آن را با تنش موجود در عده ای از بهترین فیلم‌ها یا بازی‌ها مقایسه کرد. برای نمونه مطمئنا لحظه دیدن عده ای فیلم‌ها با اینکه می‌دانید همه‌چیز یک فیلم است با این وجود ضربان قبل‌تان از دیدن اتفاقی که برای کاراکتر اصلی می‌افتد بیش‌تر می‌شود. یا در عده ای بازی‌های دیگر با اینکه می‌دانید همه چیز تنها یک بازی است، با این وجود تولیدکنندگان کاری می‌کنند که آن حس تنش شدید در شما ایجاد شود. Hacknet نیز دقیقا چنین شرایطی دارد با اینکه می‌دانید تنها با یک بازی با محوریت هک روبرو هستید، با این وجود شرایط به شکلی پیش می‌رود که حس حقیقی یک هکر بودن به‌تان دست می‌دهد. برای نمونه هر از گاهی سیستم متوجه تلاش شما برای نفوذ به آن می‌شود و تحت این شرایط یک ثانیه‌شمار شروع به کار می‌کند که باید تا قبل از تمام شدن آن، کارتان را تمام کنید. در چنین قسمت‌هایی از بازی استرس عجیبی سر وقت‌تان می‌آید و با اینکه معمولا لحظه کافی را برای انجام کار‌تان دارید، با این وجود ناخودآگاه حس می‌کنید که اگر موفق نشوید اتفاق خیلی بدی خواهد افتاد و این مسئله دلیل شده تا بازی حالت واقع‌گرایانه‌ای داشته باشد که واقعا هم محشر است.

بررسی بازی Hacknet

با اینکه ممکن است بازی یک اثر گیم‌پلی محور صرف به نظر برسد، با این وجود بسیار محشر اینچنین نیست و در داخل بازی بیننده روایت یک جریان نیز هستیم. داستانی که به مرور لحظه پرداخت می‌شود و قطعات مختلف آن مانند پازل همراه با هم قرار می‌گیرند. با این وجود که برای پی بردن به این جریان، باید حوصله خواندن متن‌های مختلف را داشته باشید. جریان بازی ممکن است فوق‌العاده نباشد، با اینحال شروع و انتهای خوبی دارد. علی الخصوص که تولیدکنندگان نه جریان را فدای گیم‌پلی کرده‌اند و نه برعکس و این مسئله هم دلیل می‌شود تا بازی از یکنواختی خارج شود و مخاطب بتواند از هر دو جنبه آن لذت کافی را ببرد.

به هر حال خودش نه تجربه هک کردن را دارم و نه حتی می‌دانم که این کار به چه شکلی اجرا میشود، با این وجود این را می‌دانم که در هک کردن با برنامه‌ای گرافیکی با ظاهری خیلی دلچسب طرف نخواهید بود. تولیدکنندگان بازی Hacknet رابط کاربری بازی‌شان را با به خاطر سپردن چنین موردی دیزاین کرده‌اند و با اینکه ممکن است گاهی همه‌چیز کمی سردرگم‌کننده به نظر برسد و علی الخصوص وقتی که تعداد نقاط پایین صفحه بیش‌تر می‌شود، همه‌چیز کمی گیج‌کننده شود، با این وجود این را هم باید در نظر داشت که اگر رابط کاربری بازی گرافیکی‌تر می‌شد، ممکن است آن حس و حال واقع‌گرایانه بازی که به آن اشاره کردیم ضربه می‌خورد.

با اینکه خودش لذت بسیار فراوانی از تجربه Hacknet بردم، با اینحال بازی بدون ایراد هم نیست. یکی از مشکلات بازی، وجود یک سری ماموریت‌های هک تکراری و حتی می‌توان گفت زاید در آن است. با این وجود هیچ‌یک از این ماموریت‌ها بدون هدیه نمی‌مانند و برای نمونه سطح شما را افزایش می‌بخشند، با این وجود بسیار محشر یک سری از کار‌هایی که در بازی انجام می‌دهید تکراری هستند و شما را با مساله تازه ای روبرو نمی‌کنند. ممکن است اگر تولیدکنندگان یک سری از این کار‌ها را از بازی برداشته و مثلا گیم‌پلی آن را یک ساعتی کاهش می‌دادند، بازی تجربه منسجم‌تر و متنوع‌تری معرفی می‌کرد با این وجود بسیار محشر حتی در شرایط حال حاضر هم می‌توان این ماموریت‌های حدودا تکراری را به دلیل قسمت‌های دلنشین‌تر بازی تحمل کرد و در انتهای هم از تجربه کلی بازی، لذت برد.

بررسی بازی Hacknet

با اینحال نمی‌شود بازی Hacknet را بررسی کرد و اشاره‌ای به یکی از بهترین جنبه‌های بازی نداشت. منظورم موسیقی این اثر است که به معنی حقیقی شاهکار است و ضیافتی شدیدا لذت‌بخش از موسیقی‌های الکترونیک را معرفی می‌دهد. موسیقی‌هایی که به مرور لحظه و با پیشروی در بازی عوض می‌شوند و بدون اغراق می‌توان گفت که همگی آن‌ها بی‌نهایت گوش‌نواز و دلنشین هستند. موسیقی‌های بازی آنقدر محشر هستند که اگر حتی قصد ندارید بازی را تجربه کنید، توصیه می‌کنم موسیقی‌های آن را به طریقی یافته و از گوش دادن به آن‌ها لذت ببرید.

در کل ممکن است Hacknet پیش از هرچیز بازی‌ای دلنشین به نظر نرسد، با این وجود کفایت می کند کمی با آن سر و کله بزنید و با مکانیزم‌هایش آشنا شوید تا در جهان پر از کد و صفر و یک‌های آن غرق شوید. همان‌طور که اشاره کردم تجربه‌ای در عرصه هک ندارم و نمی‌دانم که بازی تا چه حد از این نظر شبیه به به حقیقت است، با این وجود این را می‌دانم که بعد از تمام کردن بازی، مزه آن تا مدت‌ها پایین زبانم باقی خواهد ماند. همان‌طور که بعد از بازی کردن یک سری از بازی‌های سبک ماشین‌سواری حس می‌کنید که یک راننده تمام‌عیار شده‌اید، بعد از تمام کردن Hacknet هم حس خواهید کرد که یک هکر حسابی هستید و این حس به خاطر تنش موجود و حس واقع‌گرایانه موجود در بازی القا می‌شود. از جهت دیگر دیگر با تجربه Hacknet صرفا از یک گیم‌پلی ناب لذت نبرده‌اید و همراه با آن داستانی نیز برای‌تان روایت شده است که به خودی خود برای دلنشین بودن بازی کفایت می کند.

 

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع