دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Has-Been Heroes - زومجی

آشنایی با بازی Has-Been Heroes

به عنوان یکی از علاقه مندان سری بازی Trine، انتشار یک بازی تازه با هم کاری فروزن بایت خبری بسیار خوشحال‌کننده بود. تریلر زیبای بازی Has-Been Heroes با موسیقی حماسی می‌رفت که روایتی بی مانند و مخلوط با طنز را به ارمغان بیاورد. با اینحال Has-Been Heroes‌ اصلا آن چیزی نبود که انتظار داشتم. محدودیت‌های بازی آنقدر زیاد و خسته‌کننده است که بعد از چندین ساعت تست آن دیگر حتی شنیدن موسیقی «منو» نیز زجرآور و اعصاب خوردکن می‌شود.

جریان بازی در باب یک پادشاهی می‌گذرد که در قبلی قهرمانانی آن را نجات داده و اکنون بعد از آن که یک به یک هر یک از آنها ناپدید شده‌اند باری دیگر پادشاهی برای یک امر بسیار مهم آنها را فرامی‌خواند. شوخی بازی از همین نقطه شروع شده و بعد از آن که یک به یک شبیه به با بازی Trine با قهرمانان آشنا می‌شوید، برای حضور در محضر پادشاه رهسپار قلعه خواهید شد. اینکه بدانید بعد از سالها بخاطر به مدرسه رساندن شاهدخت‌های دوقلو فراخوانده شده‌اید ممکن است برای قهرمانان جریان مایه‌ی افتخار باشد با اینحال برای ما به عنوان بازیکن خنده‌دار است. جریان همراه با طنز، علی‌رغم چندین انتهای هنوز هم بدون پیچیدگی بوده و تولیدکنندگان در توزیع یک جریان دلنشین به هیچ عنوان موفق نبوده‌اند. قهرمانان پرتعداد بازی هیچ تاریخچه‌‌ی دقیقی نداشته و پیشرفت‌دهندگان حتی سعی نکرده‌اند در یک بازی حدودا ۲۰ دلاری حتی توضیحی کوتاه را برای شخصیت بخشیدن به قهرمان‌ها معرفی‌ دهند.

محیط‌های بازی بعد از مدتی تکراری می‌شود

محیط‌‌های بازی نیز به روش تصادفی انتخاب می‌شوند. در ابتدای هر مرحله بازی، به اختیار مرحله‌ای را انتخاب کرده و شما را وارد ماجراجویی تازه ای بهمراه دو شاهدخت می‌کند. در حقیقت Has-Been Heroes در دسته‌ بازی‌های Roguelike قرار می‌گیرد. در این دست بازی‌ها، مرگ یکی از عنصر های اصلی بازی بوده و بازیکنان به دفعات و به دفعات شکست خورده و می بایست از تست خود برای نبردهای بعدی درس بگیرند. در کمال تاسف Has-Been Heroes با فرضیه‌ای خوب اصلا نتوانسته اجزای تشکیل دهنده‌ی یک گیم‌پلی دلنشین را همراه با یکدیگر قرار دهد.

Has-Been Heroes حدودا هیچ نقشه‌‌ی راه مشابهی را معرفی نمی‌دهد. با هربار ورود به بازی با نقشه‌ای بطور کلی تصادفی روبرو می‌شوید و باید پله پله خود را به باس آخر مرحله برسانید؛ با این وجود، اینکه کدام مسیر را برای رسیدن به هدف نهایی انتخاب کنید بطور کلی برعهده‌ی شما قرار داده شده است. بازی هرچند نوبتی شمرده نمی‌شود با اینحال هر یک از قهرمان‌ها حاوی محدودیت‌های بسیاری هستند. استقامت، جادو، آیتم، تغییر مسیر حرکت و بالاخره حمله، پنج عنصر اصلی گیم‌پلی بازی‌اند که بهره برداری از هرکدام باید با استراتژی کامل باشد.

هر یک از قهرمانان و دشمنان حاوی تعدادی Stamina یا استقامت هستند که با هر ضربه یکی از تعدادِ استقامت آنها کاسته می‌شود. شما باید به سرعت با استناد به تعداد استقامت دشمنان، جای قهرمانان را در سه مسیر تغییر دهید و به سمت دشمنان هجوم ببرید. تغییر به موقع مکان قهرمان‌ها دقت بسیاری می‌خواهد که به ویژه در نبردهای شلوغ ارزش بسیاری می یابد. اینجاست که استراتژی در حمله با هر یک از قهرمانان ارزش می یابد و باید جوری ‌حمله‌ها را ترتیب دهید که با از بین بردن استقامت دشمنان آنها را از بین برده یا حداقل به عقب برانید. به محض کشته شدن یکی از قهرمانان به سرعت شکست خواهید خورد و شانس دیگری نخواهید داشت.

بازی Has-Been Heroes

با هر بار تمام کردن بازی قهرمان تازه ای برای یکی از کلاس‌ها آزاد می‌شود که حاوی جادوی ابتدایی‌ی منحصر به فردی است. با این وجود تمام کردن تکراری‌ی ساخته‌ی فروزن بایت (Frozenbyte) آیتم‌ها و دشمنان تازه را برای روبرو شدن آزاد می‌کند. هریک از دشمنان رفتاری دارای اختلاف دارند و سرعت و سبک مبارزه‌ی منحصر به فردی را در مقابل‌تان به نمایش می‌گذارند. همزمان با اینکه ابتدا بازی تنها شامل دو مرحله و دو باس می‌شود، با هر بار تمام کردن بازی، تعداد مراحل نیز بیشتر خواهد شد. گسترش مراحل باعث میگردد تا در طول ماجراجویی با آیتم‌ها و خصوصیت‌های بیشتری آشنا شوید.

هرچند شانس به عنوان یکی از نکات منفی بازی بخشی از گیم‌پلی شمرده می‌شود با اینحال استراتژی شما و استفاده‌ی صحیح از جادوها نقش بسزایی را در شکست دشمنان ایفا می‌کند. Has-Been Heroes گنجینه‌ای از آیتم‌‌ها و جادوها است که تنها میتوانید به روش اتفاقی و به دلخواه بازی به آنها دسترسی پیدا کنید. با این وجود به محض کشته شدن یکی از قهرمانان به سرعت شکست خورده و باید کل مراحل را از اول و بدون هیچ آیتم یا اسپل اضافه‌ای شروع کنید. اینجاست که اصلا وجود و ارزش آزادسازی آیتم‌ها رنگ باخته و به کل بازی به تکرار مکررات مبدل می‌شود. تعدد گاه و بیگاه دشمنان و ظاهر شدن ناگهانی آنها در مقابل‌تان گاهی آنقدر بی‌رحمانه است که اغلب باعث شکست‌تان می‌شود. جنگلی تاریک یا برف‌زده مکانی بود که در طول ساعات ابتدایی به دفعات و به دفعات دیدم و بالاخره بعد از چندین ساعت بازی از دیدن و شنیدن موسیقی و حتی صدای حمله‌ی دشمنان خسته شدم. اینکه آیتمی را آزاد کنید و بعد نتوانید در آتی از آن استفاده کنید جوکی است که استودیوی «گیم‌تراست» (GameTrust) در بازی Has-Been Heroes در مقابل بازیکنان قرار داده است. اگر بخاطر بررسی بازی نبود به هیچ عنوان به تجربه بازی ادامه نداده و ترجیح می‌دادم لحظه خود را در بازی‌های بهتری سپری کنم.  

بازی Has-Been Heroes

دشمنان متنوع و هر یک با خصوصیت‌های منحصر به فردی هستند

قبل از انتشار Has-Been Heroes وقتی که پیشرفت‌دهندگان با حضور در برنامه‌ی Treehouse Live سایت آی‌جی‌ان در به اصطلاح نیم‌نگاهی از ۳۰۰ ساعت گیم‌پلی Has-Been Heroes خبر داده بودند؛ بسیاری از نمونه من فکر می‌کردیم که تنوع آیتم‌ها نقش بسزایی را در مراحل ایفا می‌کنند. با اینحال در کمال تاسف به هیچ عنوان اینطور نیست و به محض کشته شدن باید بدون هیچ آیتمی مراحل را با دشمنانی تکراری، تکرار کنید. همین مسئله حضور دشمنان متنوع در مراحل بالاتر را بی معنی می‌کند چونکه وقتی که نمی‌توانید مراحل ابتدایی را رد کنید چگونه حتی قادر به مشاهده‌ی دشمنانی تازه خواهید بود. رابط کاربری نیز در سادگی کامل توضیحاتی مختصر را از آیتم‌های آزاد شده،‌ جاهای و به علاوه از طرف دیگر خصوصیت‌‌ها و میزان استقامت دشمنان معرفی می‌دهد.

در کمال تاسف به توجه به فرضیه‌ای دلنشین در پشت پیشرفت‌‌ی این بازی، پیشرفت‌دهندگان نتوانستند بهره برداری از آیتم‌های زیاد بازی را به شیوه‌ای در مسیر بازی بگنجانند که به یک مزیت مبدل شود. علی‌رغم حضور آیتم‌ها، قهرمانان و موارد مختلف دشمنان اسکلت، Has-Been Heroes به سرعت خسته‌کننده می‌شود. با این وجود بگذارید یک مسئله را روشن کنم. اگر در بازی‌های تصویری پشت‌کار دارید و هربار شکست باعث میگردد تا با هیجان بیشتری به دل دشمنان بزنید ممکن است ساخته‌ی گیم‌تراست بتواند مدت بیشتری سرگرم‌تان کند.

بازی Has-Been Heroes

برخلاف گیم‌پلی خسته‌کننده، انیمیشن‌های بازی دلنشین و دلچسب دیزاین شده‌اند. دشمنان هرچند عمدتا اسکلت یا موجودات افسانه‌ای مانند غول یا گرگینه هستند با اینحال دیزاین هنرمندانه‌ای دارند. با این وجود حرکات شخصیت‌ها و دشمنان پیوسته ثابت بوده و هر یک رفتار منحصر به فردی را به نمایش می‌گذارند. ولی باید گفت، افکت‌های بازی در عین سادگی، دلچسب هستند. افکت انفجار، یخ زدن دشمنان یا لایتنینگ همگی به خوبی دیزاین و استفاده‌ شده‌اند. همراه با دشمنان باس‌‌های پایانی نیز با آزاد شدن شخصیتی تازه ظاهر و شیوه‌ی حمله‌ی متفاوتی پیدا می‌کنند. با اینحال در کمال تاسف این اختلاف وقتی که همراه با دیگر بخش‌های گیم‌پلی قرار می‌گیرد به هیچ عنوان به چشم نیامده و به شدت از متعادل نبودن درجه سختی و آیتم‌های معرفی شده ضربه می‌خورد.

نقد این بازی براساس ورژن‌ی استیم Has-Been Heroes نگارش شده است. در این ورژن هیچگونه نزول فریم یا مشکلات گرافیکی را بیننده نبودم و بازی بسیار روان اجرا می‌شد. موسیقی حماسی Has-Been Heroes هرچند پیش از هرچیز دلنشین است با اینحال شنیدن آن در طول ساعت‌های پشت سر هم تکراری می‌شود. ولی باید گفت، هنوزم نمی‌توان از تنوع موسیقی بازی با استناد به جای‌هایی که در آنها حضور دارید عبور کرد. با ورود به هر یک از بخش‌ها مانند فروشگاه، موسیقی بازی نیز تغییر می‌کند. وانگهی GameTrust و Frozenbyte در صداگذاری المان‌های بازی موفق بوده‌اند. صدای حرکت دشمنان و کوتاه آواهایی که از دهان آنها خارج می‌شود، تاثیر بسزایی را در جریان نبرد می‌گذارد. ولی باید گفت، شخصیت‌ها به زبانی ناآشنا صحبت کرده و کلماتی نامفهوم را بیان می‌کند که با این وجود با محیط فانتزی بازی هم‌خوانی دارد.

بازی Has-Been Heroes

Has-Been Heroes‌ با فرضیه‌ای خوب با اینحال ناقص تولید و معرفی شده است. اگر به‌دنبال یک بازی سخت با مساله‌های پشت سر هم و نبردهایی حساس هستید، ساخته‌ی تازه فروزن بایت و گیم تراست می‌تواند سرگرم‌تان کند. ولی باید گفت، هنوز هم تکرار زیاد مراحل و نبردهای بعضا نامتعادل پیشرَایشان در بازی را سخت می‌کند و بالاخره باعث خستگی‌تان از ادامه بازی خواهد شد. شخصیت پردازی ضعیف، نبود آزادی در انتخاب آیتم‌های زیاد و تکراری شدن محیط‌های بازی بعد شکست‌های پشت سر هم باعث میگردد تا بازی Has-Been Heroes به کالایی متوسط مبدل شود. اگر ۲۰ دلار اضافه دارید یا کنسول نینتندو سوییچ دارید ممکن است بد نباشد Has-Been Heroes را امتحان کنید اگر اینطور نباشد خوب است پول‌تان را جای بهتری خرج کنید.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های بازار را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع