دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Horizon Zero Dawn

نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn

 Horizon Zero Dawn به همه ثابت کرد که می‌توان ریسک کرد و بازی تولید که همه را شیفته خود می‌کند. با نقد بازی Horizon Zero Dawn همراه باشید.

خیلی از تولید کننده‌ها و ناشرها، علی الخصوص آن استودیوها و کمپانی‌های گردن کلفت، از کنار گذاشتن یک بازیِ با اصل و نسب که هر بار برای‌شان میلیون‌ها دلار سود داشته است می‌ترسند، آن‌ها از کنار گذاشتن یک فرضیه کهنه، یک اسم کهنه می ترسند و تولید یک سری بطور کلی تازه را ریسکی می‌دانند که درصد احتمال شکست آن را خیلی بیشتر از درصد پیروزی آن می‌دانند. نود درصد این استودیوها و این ناشرین، هرگز پیش خود نمی‌گویند که یک فرضیه ناب، یک تیم تولید کننده خوب، لحظه و هزینه کافی و صد با این وجود، تمرکز روی بالا بودن کیفیت، دلیل خواهد شد تا این آی‌پی تازه مبدل به اثری شود که همه آن را دوست داشته باشند با اینحال بجای آن آن‌ها در بیشتر مواقع به فکر بازگشت هزینه‌های از دست رفته و بازگشت سود هستند.

با اینحال استودیو گوریلاگیمز دقیقا کاری کرد که خیلی‌ها از آن می‌ترسند؛ کوچ کردن از یک خانه کهنه و قدیمی به سوی فرضیه‌های نو. گوریلا گیمزی که ما آن‌ها را با سری بازی‌های Killzone می‌شناختیم و آن‌قدر با ورژن Shadow Fall این سری بد کار کردند که چه اسم خود و چه اسم این سری را پایین پرسش بردند، با فرضیه‌ای تازه که چندین سال روی آن وقت قرار داده بودند و با صبر و حوصله ستون‌های آن را بالا بردند، بازگشتند، آن هم با سری بالا، با فرضیه‌ای ناب، با یک بازی محشر.

دانلود SD360p | دانلود HD720p

بازی Horizon Zero Dawn، بروزترین اثر این استودیو، یکی از مورد‌انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۱۷ بود که همه دوست داشتیم ببینیم آیا این ریسک بزرگ برای استودیو گوریلا گیمز و کمپانی سونی جواب می‌دهد یا نه. آیا این بازی بطور کلی تازه که تولیدکنندگان آن هیچ تجربه‌ای در تولید آن نداشتند موفق رفتار خواهد نمود یا نه. بسیار محشر بازی پخش شد و می‌توانم بگویم که Horizon Zero Dawn یکی از بهترین بازی‌هایی است که شما تجربه خواهید کرد. اثری که شما را با یک شخصیت بسیار دوست داشتنی آشنا می‌کند، شما را با خود به سفری طولانی و پر از ماجراجویی‌های باورنکردنی و غریب می‌برد و درگیر داستانی عمیق، منطقی و دلنشین می‌کند.

Horizon Zero Dawn از آن دست بازی‌هایی است که چندین سبک را در خود جای داده و توانسته در تک تک آن‌ها محشر رفتار کند. یک بازی سوم شخص ماجراجویی؟ محشر و دلنشین! یک بازی مهیج کننده با موارد مختلف المان‌های نقش‌آفرینی؟ در آن کم نقص رفتار کرده است! یک بازی که بعد از مدت‌ها شما را وارد دنیایی کند که مناظر آن دلچسب و دشمنانش بطور کلی حس تازه ای داشته باشند؟ هورایزن خود جنس است!

در راس تمامی خوبی‌ها و نکات مثبت بازی، کاراکتری قرار دارد که بدون هیچ پیش‌عرصه‌ای، بدون این‌که با چند ورژن از بازی و چندین کتاب و کامیک خودش را به شهرت برساند، خیلی زود در دل‌ شما جا می‌گیرد و مبدل به یکی از بهترین‌ کاراکتر‌هایی می‌شود که دوست دارید در بیشتر مواقع آن را مشاهده نمائید و همراه با لارا و نیتن، عکسش را در پس عرصه رایانه خود بگذارید؛ ایشان ایلوی، دختر موآتشین بازی Horizon Zero Dawn است.

 جریان ایلوی، هزاران سال بعد از جهان حال حاضر شروع می‌شود. تمدنی که ما می‌شناسیم نابود شده و پایین قدرت طبیعتی در هم تنیده با ربات‌های باورنکردنی و غریب به زانو درآمده است. دختر جریان ما نمی‌داند از کجا آمده و خانواده‌اش چه افرادی هستند. ایشان از آن‌ها هیچ خبری ندارد و تمامی مردم قبیله ایشان را نادیده می‌گیرند. با استناد به این شرایط تنها یک نفر سرپرستی ایشان را قبول کرد، یک نفر از نوع خودش و تنها شخصی که ایشان را مثل دخترش می‌بیند؛‌ راست.

ایلوی یکی از بهترین کاراکترهای ایجاد شده این نسل است؛ این دختر خیلی زود به یکی از مورد توجه‌ترین شخصیت‌های شما مبدل خواهد شد

با اینحال سوالی که مطمئنا ذهن شما را درگیر کرده، مرتبط به جریان بازی است. از اولین روزی که بازی معرفی شد تا امروز، همه انتظار یک جریان منطقی و درست حسابی از این بازی را داشتیم. همه چیز با پیدا شدن یک دیوایس باورنکردنی به دست ایلوی در سن کودکی شروع می‌شود. این دیوایس دلیل می‌شود تا ایشان بتواند به روش عکس ها هولوگرافیک تمدن مدرنی را که هزاران سال پیش نابود شده ببیند و معلومات فراوانی را از آن به دست بیاورد.  آرام آرام ایلوی عاشق این تکنولوژی می‌شود و به ایشان جریان‌هایی را از قبلی و حال جهان اطرافش بیان می کند که هیچ شخص دیگری قادر به دیدنش نیست. سال‌ها بعد، وقتی که ایلوی مبدل به دختری شجاع، باهوش، بی‌باک و قوی‌ می‌شود، بعد از یک سری اتفاق (باور کنید نمی‌خواهم جریان بازی را لو بدهم)، ایلیوی تصمیم می‌گیرد در جستجوی جواب‌های پرسش‌های دوران کودکی‌اش برود. خانواده ایشان چه افرادی هستند، چه بلایی سر این دنیا آمده است؟ راز پشت پرده این ربات‌های باورنکردنی و غریب چیست؟

افتتاحیه بازی Horizon Zero Dawn دوست داشتنی است، با اینحال روند بازی، روایت جریان این مسئله و اتفاقاتی که ایلوی در طول مسیر با آن‌ها رو به رو خواهد شد، حتی بهتر از این افتتاحیه رفتار می‌کند و هرچه بیشتر به جواب‌ها می‌رسید، نه تنها بیشتر و بیشتر علاقه مند به بازی کردن و یافتن جواب‌های دیگر می‌شوید، حتی حتی پرسش‌های تازه ای نیز برای‌تان پیش خواهد آمد. Horizon به تمامی پرسش‌ها آرام آرام و با صبر و حوصله جواب می‌دهد و با سرنگ خود، آرام آرام آدرنالین را وارد جریان خون شما می‌کند. پس بگذارید به سوالی که اول مطرح کردم جواب دهیم. آیا جریان Horizon Zero Dawn یک ماجرای منطقی و دلنشین خواهد بود؟ بله!

 

با اینحال Horizon یک جریان خطی نیست که بخواهد به این زودی‌ها تمام شود. در طول ماجراجوی ایلوی، صدها جریان فرعی کوچک و ده‌ها جریان فرعی بزرگ قرار دارند که شما را غرق در جهان زیبای بازی می‌کنند. نمی‌توانم بگویم همه آن‌ها دلنشین و سرگرم کننده هستند، نه اینطور نیست، عده ای از این مراحل حتی قادر اند بسیار خسته کننده باشند و روندی تکراری را پیش بگیرند. چیزی که این مسئله را خسته کننده‌تر می‌کند، اشخاصی هستند که در طول مسیر با آن‌ها آشنا خواهید شد. با این‌که دیزاین چهره آن‌ها خوب کار شده، با این وجود آن‌ها اصلا حس زنده و پویایی ندارند و انگار با اشخاصی بطور کلی بی‌روح در حال صحبت هستید. مردم فراوانی هستند که در طول جریان با آن‌ها رو به رو می‌شوید که از جدی ترین المان‌های جریان‌گویی بازی هستند. با اینحال مسئله این است که اگر با اشخاصی که ربطی به خط داستانی اصلی ندارند به گفت و گو هزینه کنید، قادر اند خسته کننده باشند و از چهره‌ آن‌ها، حتی به توجه به نکات صورت بسیار خوب، در لحظه صحبت کردن بی‌زار شوید.

Horizon ترکیبی از چند سبک مختلف است که در تمامی آن‌ها کم نقص و حتی محشر تلاش نموده است

با شرایطی که می‌دانید المان‌های نقش‌آفرینی فراوانی در بازی وجود دارند که انتخاب دیالوگ و رقم زدن روند عده ای از گفت و گو‌ها به دست شما و از زبان ایلوی در بازی Horizon Zero Dawn یکی از آن‌هاست. بستر کلی انتخاب دیالوگ‌ها مرتبط مطلع شدن از پیچش‌های بیشتر داستانی، با کسب نکات بیشتر در باب یک مسئله یا آگاهی بیشتر در باب یک ماموریت است و تعداد کمی از آن‌ها هستند که در مسیر اصلی جریان نقش خواهند داشت. با این وجود این مسئله هیچ ضربه‌ای به روند بازی نزده است و هرگز نمی‌توان آن را یکی از نکات منفی قلمداد کرد. با اینحال همان بی‌روح بودن بسیاری از صحبت‌ها دلیل شده تا بازیکن به آن صورت علاقه مند گفت و گو با دیگر کاراکترهای جهان بازی نباشد.

با اینحال چیزی که این روایت اصلی جریان را دلچسب کرده و به آن جان بیشتری بخشیده، جهان زیبای Horizon Zero Dawn است. از جنگل‌ها و جاهای خوش آب و علف گرفته تا جاهای خشک و بی‌آب علف، از کوهستان‌های سرد برفی گرفته تا دشت‌های وسیع، همه و همه دلچسب، دلنشین و بی‌مانند دیزاین شده‌اند. حیوانات متفاوتی در آن‌ها پرسه می‌زنند و آفتاب، باران و برف پویایی بیشتری به آن‌ها بخشیده. گوریلا گیمز یکی از کانسپت‌های پساآخرالزمانی را که این روز‌ها شهرت فراوانی دارد فراموش نکرده است؛ شهرهایی که کمرشان پایین قدرت طبیعت خم شده و درختان و گیاهان رونده، از لا به لای بتن و آهن‌های آن‌ها افزایش کرده‌اند و قدرت مادر طبیعت را به رخ کشیده‌اند. این استودیو در دیزاین چنین کانسپتی محشر رفتار کرده است.

Horizon Zero Dawn

با اینحال چیزی که دلیل می‌شود این طبیعت هر بار حسی تازه به بازیکن منتقل کند، چرخه شب و روز بازی است. ایام و شب‌ها هر یک طبیعت را به نحوی خاص نشان می‌دهند و بطور کلی حسی متمایز به یکدیگر دارند. ایام حس هیجان و تحرک بطور کلی با نور آفتاب به زمین منتقل می‌شود و دوست دارید در جهان زیبای بازی بتازید و به انجام ماموریت هزینه کنید. با اینحال شب‌ها، شب‌های Horizon Zero Dawn یکی از آرام‌ترین و زیباترین شب‌های جهان بازی‌ها را به تصویر می‌کشد. نور ماه بطور کلی بر روی زمین حکم‌فرما می‌شود به دشت‌ها، به صحرا‌ها، به درختان و تک تک نکات طبیعت، حسی باورنکردنی می‌بخشد که مانند آن را در بازی دیگری ندیده‌اید. در چنین موقعیتی چرخه شب و روز کمی اغراق آمیز دیزاین شده و عده ای مواقع آب و هوای بازی به ناگهان و غیر منطقی تغییر می‌کند، با اینحال آن‌قدر دلچسب هستند که چنین ایرادی چندان به چشم نمی‌آید و هر بار با دیدن نور خورشید یا زیبایی ماه این مشکلات را فراموش می‌کنید.

از این موارد که بگذریم، یکی از جدی ترین المان‌های بازی، ربات‌هایی هستند که این جهان دلچسب را بطور کلی پویا و دلنشین کرده‌اند. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که شجاعت گوریلاگیمز در باب ایجاد موجودات بطور کلی تازه که مانند آن‌ها را در هیچ بازی دیگری ندیده‌ایم بطور کلی جواب داده و به یکی از نکات مثبت بازی مبدل شده است. در حقیقت می‌توان گفت این ربات‌ها، رفتار و تصویر‌العمل‌هایشان در شرایط مختلف، وقتی که آرام هستند یا وقتی که سر و کله شما دور و برشان پیدا می‌شود، چشمگیر است. گوریلا‌گیمز برای دیزاین و ایجاد این ربات‌ها باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که دور ترمیناتورها و اندروید‌های کهنه و تکراری را خط کشیده و با الهام گیری از دایناسورها و حیوانات ریز و درشت، سری‌ای از دارای اختلاف‌ترین دشمنان در یک بازی را ایجاد کرده است. ممکن است نمونه این نمونه ربات‌ها را در بازیی مانند ReCore دیده باشیم، با اینحال نه، این فرق دارد، ربات‌های بازی Horizon Zero Dawn با هوش مصنوعی محشر خود و رفتارهای بسیار طبیعیی که ازشان سر می‌زند به خودی خود بازی را دلنشین و بی‌مانند کرده‌اند.

Horizon Zero Dawn

این ربات‌ها از تنوع خیلی خوبی برخوردارند و بازی در طول ماجراجوی ایلوی هربار دشمنی تازه برای رو کردن دارد. ربات‌ها از ریز و درشت، ضعیف و قوی دسته بندی می‌شوند و با دیدن آن‌ها به خودی خود متوجه میزان قدرت‌شان خواهید شد. ربات‌هایی مانند واچر‌ها که از دایناسورهایی به اسم مگالوسورها الهام گرفته شده‌اند قدرت فراوانی ندارند، با اینحال اگر در دسته‌های چندتایی قرار بگیرند مطمئنا به دردسر خواهید افتاد. رباتی مانند اسنپ‌ماو ایجاد و خویی شبیه به به تمساح‌های ماقبل تاریخ دارد و درگیر شدن با آن‌ها که معمولا هم تعدادشان بالای ۲ ۳ تا است کمی دشوار و نفس‌گیر است. از جهت دیگر ربات‌هایی مانند ساوتوث‌ها دقیقا رفتاری مانند گربه‌های تیزدندان ماقبل تاریخ دارند. خرچنگ‌ها، پرندگان، گوزن‌ها و بزهای کوهی، یا حتی موجوداتی که از فکر خود طراحان گوریلا گیمز ایجاد شده‌اند، تک تک‌شان رفتار منحصر به فردی دارند که به جرئت می‌توانم بگویم که دربرابرشان شگفت زده خواهید شد. همه این ربات‌ها در عین چشمگیر بودن می توانند برای‌تان سخت‌ساز شوند و یک ماجراجویی درگیر کننده را برای‌تان رقم بزنند.

با این وجود بیاد داشته باشید تمامی این ربات‌ها هر یک نقاط ضعف و قوت خود را دارند. آن‌ها به المان‌هایی مانند برق، حریق و یخ تجهیز شده‌اند و به علاوه از طرف دیگر روی بدن‌شان قطعاتی نصب شده که می‌توان از آن‌ها با اسم نقاط ضعف استفاده کرد تا در برابرشان بهتری داشته باشید. با اینحال بیاد داشته باشید که آن‌ها قوی هستند و هوش مصنوعی‌شان قادر اند گاهی اوقات شما را شگفت‌زده کند. برای همین در بیشتر مواقع نمی‌توانید بدون فکر و بطور کلی ناگهانی سر وقت عده ای از این موجودات بروید، علی الخصوص اگر ایلوی هنوز در سطح پایینی قرار داشته باشد، رفتن سر وقت ربات‌های وحشی کاری جز خودکشی شمرده نمی‌شود.

Horizon Zero Dawn

تمام این ربات‌ها، تمامی درگیری‌ها و نبردها با این حیوانات و دایناسورهای مکانیکی به خاطر مکانیزم اکشن محشر بازی، فوق‌العاده دلنشین و مهیج کننده هستند. بخش عمده نبردها و مبارزات به وسیله کمانی که ایلوی در دست دارد صورت خواهد گرفت. در بازی سلاح گرم فراوانی نیست و همان چند عدد نیز از اجزای بدن ربات‌ها به دست می‌آیند. با اینحال هرگز فکر نکنید که این مسئله دلیل خواهد شد تنوع در درگیری‌ها کاهش بیابد. گوریلا گیمز با همین کمان و موارد مختلف تیرهایی از نوع برق، حریق، یخ و غیره اکشن بازی را محشر و درگیری با ربات‌ها را نفس‌گیر دیزاین کرده است. در این بین ایلوی یک نیزه دارد که راستش را بخواهید بهره برداری از آن در درگیری‌های تن به تن از جذابیت فراوانی دارا نیست و به آن صورت دوست ندارید از فاصله نزدیک سر وقت دشمن بروید.

بهره برداری از نیزه ایلوی چندان دلچسب نیست با اینحال تیر و کمانش هرگز شما را خسته نمی‌کند

چند نوع کمان مختلف می باشد که هر یک قادر هستند تیرهای منحصر به فردی به سوی هدف پرتاب کنند. هچنین ابزار مختلف دیگری می باشد که قادر باشید استراتژی‌های متفاوتی را در بازی پیاده کنید. تله‌های منفجره، وسیله‌ای که به وسیله آن قادر خواهید بود سیم‌های برق را روی زمین بکوبید تا ربات‌ها با برخورد به آن‌ها از کار بیوفتند یا از آن‌ها دلنشین‌تر، وسیله‌ای که می‌توان برخی ربات‌ها را با آن هک کرد تا به دیگر ربات‌ها حمله کنند، از نمونه ابزار جدیدی هستند که اکشن و حتی مخفی‌کاری بازی را دلنشین‌تر می‌کنند.

از مخفی‌کاری گفتم؛ بازی Horizon Zero Dawn از معدود بازی‌هایی است که بین مخفی‌کاری و اکشن خود بالانس برقرار کرده و این‌طور نیست که در بیشتر مواقع دلتان بخواهد از یک شیوه استفاده کنید و از راهی دیگر بی‌زار باشید. به خاطر دیوایسی که ایلوی در دست دارد، می‌توان محیط اطراف را بطور کلی بررسی کرد، رفت و آمد دشمنان را پایین نظر داشت، آن‌ها را تگ کرد و با یک برنامه‌ریزی درست و حسابی یک به یک سر وقت‌شان رفت و از صحنه روزگار محوشان کرد.

Horizon Zero Dawn

به توجه به تمامی نکات مثبتی که بخش اکشن، مخفی‌کاری و ربات‌های حیرت‌انگیز بازی دارند، یک چیز در این بین در بازی Horizon Zero Dawn آزار دهنده است؛ انسان‌ها. انسان‌هایی که با اسم دشمن در بازی قرار دارند، برخلاف ربات‌ها، هوش مصنوعی آن‌ها ضعیف‌ترین بخش بازی شمرده می‌شوند و به همین خاطر درگیر شدن با آن‌ها هرگز جذابیت ندارد. در بیشتر مواقع به خاطر تصویر‌العمل‌های بد و باورنکردنی و غریب آن‌ها دوست دارید به روش غیر علنی کلک آن‌ها را زودتر بکنید و از شرشان خلاص شوید. با اینحال درست وقتی که سعی می‌کنید با مخفی‌کاری آن‌ها را از بین ببرید، ضعف هوش مصنوعی آن‌ها بیشتر به چشم می‌آید. به علاوه از طرف دیگر همان‌قدر که بهره برداری از نیزه در مقابل ربات‌ها جذابیت نداشت، این گزینه در باب انسان‌ها نیز صدق می‌کند. در چنین موقعیتی در مخفی‌کاری‌ها نیزه بهترین دوست شما است و در این بخش می‌تواند ضعف‌های خود را تا حدی جبران کند با اینحال به هر حال باز هم تیر و کمان یار جدا نشدنی شما خواهد بود.

جهان بازی Horizon متنوع است و به توجه به ربات‌های منحصر به فردش بسیار پویا و دلنشین شده است

همان‌طور که گفته شد بازی سرشار از المان‌های نقش‌آفرینی است و این در باب جمع‌آوری منابع، تولید و ساز و با کسب تجربه برای بالا بردن سطح ایلوی نیز دیده می شود. جهان بازی پر از منابعی مانند گیاهان، حیوانات و لوازم مکانیکی موجود در ربات‌ها است که برای تولید مهمات، تله‌ها و معجون‌های بازگشت سلامتی استفاده می‌شوند. با جمع‌آوری چوب و یک سری اشیا از لوت کردن ربات‌ها نیز می‌‌توان تیرهای متفاوتی تولید. برای سرعت بخشیدن به این کار، علی الخصوص وقتی به اشتراک درگیری و سر و کله زدن با یک ربات درشت هیکل هستید، گوریلاگیمز بخشی را دیزاین کرده تا به سرعت کمان‌ها و سلاح‌های سرد خود را انتخاب کنید و در صورت داشتن منابع کافی، با نگه‌ داشتن یک دکمه تیرهای آن کمان‌ها را نیز بسازید. این بخش که به ویل یا همان چرخ در بازی‌ها مشهور است، اجازه می‌دهد تا چهار نوع اسلحه مختلف همراه با تیرهای متنوع‌شان را در آن قرار دهید تا به اشتراک نبردها وقت‌تان در منوی ابزارهای ایلوی گرفته نشود.

به علاوه از طرف دیگر یک بخش آپگرید جمع و جور برای سطح ایلوی درنظر گرفته شده که قابلیت ها و توانایی‌های خوب و بطور کلی به درد بخوری را به این کاراکتر اضافه می‌کند. با کسب منابع بیشتر در لحظه لوت، توانایی‌های بیشتر در قسمت مخفی‌کاری، جنب و جوش‌های متنوع و کارآمد در قسمت اکشن و استفاده‌های کاربردی بیشتر از سلاح‌ها و ابزار، از نمونه قابلیت ها این بخش شمرده می‌شوند. به علاوه از طرف دیگر بخش خرید و فروشی هم در جهان بازی قرار داده شده که در آن می‌توان اسلحه‌ها و لباس‌های تازه ای برای ایلوی تهیه کرد.

Horizon Zero Dawn

 چیزی که به تمامی بخش‌های بازی زیبایی بخشیده، گرافیک فنی و تصویری محشر بازی Horizon Zero Dawn است. به خاطر موتور بازی‌سازی دیزاین شده به دست استودیو گوریلاگیمز که Decima اسم گذاری شده، از این بازی جهان‌باز بزرگ کمترین ایرادهای فنی را بیننده بودم و با باگ‌های باورنکردنی و غریبی رو به رو نشدم. Horizon Zero Dawn یکی از صیقلی‌ترین بازی‌های جهان‌باز است که در این نسل تجربه خواهید کرد. گرافیک تصویری بازی به خاطر کم‌نقص بودن بخش فنی آن، می‌تواند شما را شگفت‌زده کند و به جرئت می‌توان گفت همه چیز محشر و دلچسب کار شده‌ است. یکی از بهترین نکات این بخش نیز انیمیشن‌های محشر بازی، علی الخصوص برای کاراکتر ایلوی است. نکات انیمیشنی استفاده شده در ایلوی بسیار روان و زنده هستند و حتی می‌تواند خیلی بهتر از کاراکترهایی باشد که در بازی‌های خطی با دنیایی کوچک‌تر بیننده‌شان هستیم. همراه با ایلوی، انیمیشن ربات‌ها نیز برای هر یک از نمونه‌های آن‌ها متنوع و بطور کلی پویا دیزاین شده و احساس می‌کنید که واقعا با یک موجود زنده طرف هستید.

Horizon Zero Dawn یکی از صیقلی شده‌ترین و تمیز‌ترین گرافیک‌های فنی و تصویری را به نمایش می‌گذارد

بالاخره این موسیقی و ملودی‌های استفاده شده در بازی هستند که روح دمیده شده در این بازی را از حالتی ساکن به مثل یک شعله حریق به رقص در‌می‌آورند؛ چرا که موسیقی‌های ساخته شده برای این بازی آن‌قدر دلچسب هستند که آن‌ها را در رگ‌های طبیعت و جهان بازی حس کنید و گاهی حتی می‌خوانید در یک محیط آرام ایستاده و به آن‌ها گوش دهید. حتی وقتی که جریان بازی نیز تند می‌شود، این موسیقی مهیج کننده با ملودی‌ و نت‌های هم سو با این جریان هستند که جذابیت بازی را بالاتر می‌برند. صداگذاری بازی نیز به همین اندازه دلنشین است. در چنین موقعیتی برای سلاح‌ها و علی الخصوص نیزه‌ای که با آن به روش مخفی‌کاری دشمنان را از پای در می‌آوریم کمی صداگذاری بازی با نقص‌ به گوش می‌رسد، با اینحال در باقی موارد، از به هم اصابت کردن اجزای بدن یک ربات گرفته تا صدای طبیعت، بازی در حد محشر کار شده است.

نمونه دیگری از بخش‌های خوب بازی مرتبط به صداگذاری ایلوی می‌شود که حتی به دلنشین‌تر شدن این دختر دوست‌داشتنی کمک کرده است. درست است که گفت و گو بین کاراکترها خشک هستند، با اینحال اصلا فکر نکنید که ایلوی یک کاراکتر خشک، کم حرف و بی‌مزه است. صداپیشه ایلوی که قبل از این صدای ایشان را در بازی‌هایی مانند Life is Strange شنیده بودید، برای ایلوی کم نگذاشته و کاری کرده تا حسی نزدیک‌تر با ایشان داشته باشید. گاهی اوقات دیالوگ‌هایی هم که از زبان ایلوی می‌شنوید بینهایت دلنشین است. مثلا جایی می‌پرسد: network دیگه چیه؟ این باتری‌ها اصن به چه دردی می‌خورن؟ یا حتی با استناد به شرایط محیط اطراف خود حرف‌هایی می‌زند که شنیدن آن‌ها ایلوی را برای‌تان به شخصی زنده‌تر مبدل می‌کند.

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم، Horizon Zero Dawn در تمامی بخش‌ها، از گیم‌پلی گرفته تا و جریان‌سرایی، یکی از بهترین بازی‌های این نسل است که با داشتن المان‌های منحصر به فردش، تجربه تازه ای را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع