دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Little Nightmares - زومجی

نقد و بررسی بازی پلتفرمر Little Nightmares – سایتهای اینترنتی

معمولا اکثر ما بازی‌های سبک پلتفرمر را با اسم آثاری رنگارنگ و شاد می‌شناختیم تا اینکه اولین بازی استودیو پلی‌دد یعنی Limbo را تجربه کردیم. آن بازی با حس و حال تاریک و جهان بی‌رحمش بازی‌های سبک پلتفرمر را دچار تحولی بنیادی کرد و بعد از آن استودیو‌های فراوانی سعی کردند تا سراغ ایجاد چنین بازی‌هایی بروند. بازی بعدی استودیو پلی‌دد یعنی Inside نیز سال قبلی معرفی شد و یک شاهکار تمام عیار بود که غیر از دریافت نمره‌های فوق‌العاده، جریان و روایت آن به مسئله بحث طولانی بین گیمر‌ها مبدل شد و هنوز هم افرادی هستند که در انجمن‌ها یا جمع‌های دوستانه‌شان در باب این بازی و جریان آن بحث می‌کنند. 

وقتی که بازی Little Nightmares برای بار نخست معرفی شد، بیش از هرچیزی یادآور بازی‌ای چون Inside بود. همین مساله هم این پرسش را پیش آورد که آیا این بازی یک تقلید صرف خواهد بود یا اینکه می‌تواند یک بازی محشر دیگر باشد؟ راستش را بخواهید الان و بعد از تمام کردن بازی، به جرات می‌توانم بگویم که Little Nightmares در عین شبیه به بودن به اینساید، هرگز یک تقلید صرف نیست و همین مساله هم آن را به بازی محشر‌ای مبدل کرده است. 

بازی آغازی شبیه به به ساخته‌های پلی‌دد دارد و بدون هیچ مقدمه‌ای شما را در نقش شخصیت اصلی قرار می‌دهد

بازی پیش از هرچیز دقیقا شبیه به به کارهای پلی‌دد شروع می‌شود؛ به این صورت که بازی بدون هیچ مقدمه‌ای کنترل دختر بچه‌ای به اسم Six را به‌تان می‌دهد و حال خودتان باید مکانیزم‌های بازی را کشف کرده و در جهان بی‌رحم Little Nightmares جان سالم به در ببرید. Little Nightmares یک بازی پازل پلتفرمر است که در عرصه پازل عملکرد خیلی خوبی دارد با این وجود در عرصه پلتفرمر مشکلاتی در چنین موقعیتی جزئی در آن قابل مشاهده است. یکی از این مشکلات کنترل‌های تا حدودی خشک و بدقلق بازی هستند. با این وجود این مساله خیلی هم شدید نیست با این وجود بسیار محشر این سخت در بازی می باشد و این مسئله هم گاهی یک پرش ساده یا مخفی شدن در پایین یک میز را به کار سختی مبدل می‌کند. این سخت زمانی بدتر می‌شود که بدانید گاهی بین چک‌پوینت‌های بازی فاصله فراوانی بوده و در بین راه هم فانوسی یا شمعی نیست که با روشن کردن آن‌، خودتان چک پوینتی اکتیو کنید. با این وجود یک پرش اشتباه می‌تواند دلیل شود که مجبور شوید راه طولانی‌ای را از نو طی کنید. 

با اینحال در عرصه پازل‌ها، همان خلاقیتی را که در بازی‌ای مانند اینساید بیننده بودیم، در Little Nightmares نیز می‌بینیم. درست است که تعداد پازل‌های بازی خیلی زیاد نیست، با اینحال همین موارد موجود نیز دیزاین با مزه ای دارند و حل کردن آن‌ها لذت‌بخش است. برای نمونه پازلی که در آن باید سوسیس بسازید، یکی از جالب‌ترین پازل‌هایی است که در چند وقت واپسین در یک بازی بیننده آن بودم. 

بررسی بازی Little Nightmares

با اینحال گیم‌پلی بازی تنها محدود به حل کردن پازل یا پریدن از این سکو به آن سکو نمی‌شود و یکی از خصوصیت‌های مثبت Little Nightmares در مقایسه با کارهای دیگر، وجود المان‌های مخفی‌کاری و تعقیب و گریز در بازی است. در طول بازی بیننده آنتاگونیست‌هایی هستیم که کفایت می کند شما را ببینند تا کشته شوید. تولیدکنندگان به خوبی توانسته‌اند این آنتاگونیست‌ها را به شکل ترسناکی دیزاین کنند و فرقی ندارد که دشمن مردی با دستان دراز یا قصاب چاق وحشتناک باشد، حضور آن‌ها در صحنه کفایت می کند تا حس ترس به‌تان منتقل شده و سعی کنید فورا به گوشه‌ای امن پناه ببرید. با این وجود در بازی اولا باید سعی کنید که دیده نشوید و بعد از آن هم در صورتی که دیده شدید، باید در تعقیب و گریز‌ها سعی کنید از دست دشمن فرار کنید.

انصافا هم المان‌های مخفی‌کاری بازی جالب هستند و هم اینکه تعقیب و گریز‌ها کارگردانی ممتازی دارند و به بهترین شکل ممکن حس هیجانی را که باید منتقل کنند، منتقل می‌کنند. برای نمونه می‌توان به صحنه تعقیب و گریزی در قسمت‌های پایانی بازی اشاره نمود که در آن مردم چاق فراوانی دنبال‌تان می‌کنند و فرار کردن از دست آن‌ها، بسیار تنش‌زا، مهیج کننده و لذت‌بخش است. در کل از لحاظ گیم‌پلی، بازی شرایط خیلی خوبی دارد. تنها مشکلات موجود در این عرصه یکی کنترل‌های گاها بدقلق بازی هستند که دلیل می‌شوند یک پرش ساده به کاری دشوار مبدل شود و مساله بعدی هم کوتاه بودن لحظه بازی است. در بار اول به دلیل آشنا نبودن با مکانیزم‌ها و تازه بودن صحنه‌ها، امکان دارد چهار تا پنج ساعت را صرف تمام کردن بازی کنید با اینحال در دفعات بعدی این لحظه به نهایتا سه ساعت می‌رسد که بسیار محشر برای چنین تجربه ارزشمندی، لحظه کوتاهی است. 

بررسی بازی Little Nightmares

جریان بازی به شکلی است که هرکسی بسته به میزانی که در آن دقیق شود، برداشت ویژه خودش را خواهد داشت

با اینحال به نظرم اصلی‌ترین بخش بازی Little Nightmares جریان آن است. بعد از تمام کردن بازی، گیمر‌ها به دو دسته تقسیم خواهند شد. عده‌ای که به دلیل انتهای نه چندان واضح و واضح بازی از آن انتقاد خواهند کرد و عده‌ای که معنی مخصوصی را از بازی و انتهای آن دریافت کرده‌اند و در باب آن بحث خواهند کرد و از جریان لذت خواهند برد. به شخصه در دسته دوم قرار می‌گیرم؛ چرا که به نظرم بازی از همان لحظه‌های ابتدایی به شیوه خودش جریان غنی‌ای را روایت می‌کند و بیش‌تر سعی می‌کند مفهومش را به شکلی غیرمستقیم و با بهره برداری از نماد‌ها و نشانه‌ها منتقل کند. این مساله تا انتهای بازی نیز ادامه می یابد و بالاخره هم به انتهای‌بندی با مزه ای ختم می‌شود. پایانی که نه می‌توان آن را مثبت و نه منفی قلمداد کرد و این مسئله هم چیزی است که به نظر من تولیدکنندگان قصد داشتند در بازی‌شان ایجاد و گیمر‌ها را به بحث کردن در باب اتفاقات بازی ترغیب کنند. 

این مساله در باب شخصیت اصلی بازی هم صدق می‌کند و درست است که تولیدکنندگان اطلاعاتی در باب قبلی وی معرفی نداده و در انتهای هم شرح بیش‌تری در موردش نمی‌دهند، با اینحال بعد از انتهای بازی و با استناد به اتفاقاتی که در طول بازی رخ داده، می‌توان سرنوشت Six را خیلی راحت حدس زد. در کل مساله‌ای که در باب جریان بازی ارزش دارد و به نظرم بسیار هم محشر است، این است که هرکسی امکان دارد برداشت ویژه خودش را از آن داشته باشد. برداشتی که ممکن است درست و ممکن است هم اشتباه باشد؛ با اینحال هیچ‌یک از این‌ها مهم نیست حتی مهم این است که تولیدکنندگان بازی موفق شده‌اند داستانی را روایت کنند که روی هر فردی تاثیر مخصوصی می‌گذارد. مهم این است که بسیاری از مردم، بعد از انتهای بازی از آن و تجربه‌ای که داشته‌اند راضی خواهند بود. پس دیگر مهم نیست که هدف حقیقی تولیدکنندگان در جریان بازی چه چیزی بوده است، مهم این است که هر فردی با هر خواست و بینشی چیزی در جریان بازی پیدا خواهد نمود که از آن لذت ببرد یا اینکه برای پی بردن به آن ترغیب شود و این اصلی‌ترین خصوصیت مثبت جریان بازی است. 

بررسی بازی Little Nightmares

به شخصه قبل از تجربه بازی Little Nightmares، فکر نمی‌کردم که بیننده گرافیک خوبی باشم. چرا که ویدیو‌های بازی خیلی نظرم را جلب نکرده بود. با اینحال Little Nightmares واقعا از لحاظ گرافیکی، چه در بعد فنی و چه در بعد هنری، در سطح بسیار خوبی قرار دارد. نورپردازی‌های بازی اصلی‌ترین خصوصیت مثبت جنبه گرافیکی آن هستند که در تمام طول بازی در اوج قرار دارند و زیبایی مخصوصی به این اثر می‌بخشند. از طرف دیگر محیط‌ها معمولا بسیار پرجزییات دیزاین شده‌اند و این مسئله در باب شخصیت‌ها هم صدق می‌کند. درست است که شخصیت اصلی بازی دیزاین نسبتا ساده‌ای دارد، با اینحال دیگر شخصیت‌های بازی همگی دیزاین غنی و پرجزییاتی دارند. 

از لحاظ صوتی نیز بازی در سطح خیلی خوبی قرار دارد و هم صداگذاری‌ها به خوبی و دقیق صورت گرفته‌اند و نقش بسزایی در القای حس ترس در بازی دارند. با این وجود وقتی از ترس در این بازی صحبت می‌کنیم، خیلی نباید انتظار اثری ترسناک را داشته باشید. علی الخصوص اگر قبل از تجربه بازی، سراغ Outlast 2 رفته باشید، هنوز در مقابل هر نوع ترسی ایمن هستید! ولی باید گفت المان‌های گرافیکی و صوتی بازی بطور کلی دست به دست هم می‌دهند تا اتمسفری تاریک و نسبتا ترسناک در بازی ایجاد کنند و در این کار هم بسیار موفق هستند. 

بررسی بازی Little Nightmares

در کل استودیو تارسیر، یکی از بهترین بازی‌های پلتفرمر امسال را ساخته و معرفی کرده است. بازی‌ای که می‌تواند با گیم‌پلی‌اش حسابی سرگرم‌تان کند و از لحاظ داستانی نیز آنقدری غنی است که هر گیمری، برداشت ویژه خودش را از آن داشته باشد و بتواند همانگونه که می‌خواهد آن را بررسی کرده و لذت ببرد. غیر از این جنبه‌های گرافیکی و صوتی بازی نیز در سطح خوبی هستند و نتیجه گرد هم آمدن این عوامل، ایجاد تجربه‌ای است که بازی کردن آن به هرکسی فارغ از هر خواست‌ای توصیه می‌شود. تجربه بازی زمانی ارزشمند‌تر می‌شود که بدانید هزینه Little Nightmares تنها ۲۰ دلار است. 

میتوانید در بیشتر مواقع تازه ترین اخبار پلی استیشن ۴ را در دروازه هایج پیگیری کنید. توصیه میکنیم که اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع