دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Nidhogg 2 - زومجی

بررسی بازی Nidhogg 2 – سایتهای اینترنتی

ورژن اول بازی Nidhogg در سال ۲۰۱۴ با اسم یک بازی مستقل باورنکردنی روانه مارکت شد؛ بازی‌ای که نه گرافیک مخصوصی داشت و نه تنوع خوبی را در آن بیننده بودیم با اینحال با یک فرضیه ساده و داشتن المان‌های چندنفره، موفق شد به بازی شدیدا لذت‌بخشی مبدل شود. به طوریکه موفقیت بازی، مسهاف، تولید کننده آن را ترغیب کرد تا ورژن دوم Nidhogg را هم ساخته و معرفی کند. حال در فاصله یک روز مانده به انتشار این بازی، سراغ بررسی آن رفته‌ایم تا ببینیم که آیا Nidhogg 2 موفق خواهد شد در حد و اندازه‌های ورژن قبلی و حتی بهتر ظاهر شود یا نه. با سایتهای اینترنتی و بررسی بازی همراه باشید.

راستش را بخواهید، بازی Nidhogg 2 مشابهت‌های فراوانی به بازی Broforce دارد؛ با این وجود نه از لحاظ مواردی مانند گیم‌پلی. حتی از این نظر که این بازی هم مانند Broforce، اثری است که نباید خیلی آن را جدی گرفت. حتی باید صرفا از بازی کردن آن، علی الخصوص به شکل چندنفره، لذت برد و دنبال چیز‌های عمیق‌تری مانند جریان یا مکانیزم‌های گیم‌پلی پیچیده نبود. همان‌طور که Broforce برای این منظور ساخته شده که صرفا آن را همراه با یک دوست بازی کرده و از هرج و مرج و آشوب بی‌پایانش لذت ببرید، Nidhogg 2 هم ساخته شده تا لحظات مفرحی برای شما به ارمغان بیاورد. به هر حال از بازی‌ای که هدف اول و آخرش کشتن حریف برای چند بار و بالاخره خورده شدن به وسیله یک کرم غول‌پیکر است، نباید انتظار چیزی عمیق‌تر را داشت. با این وجود این بدین معنی نیست که با بازی ضعیفی رو‌به‌رو هستیم و برعکس تولیدکنندگان با همین فرضیه ساده، موفق شده‌اند تجربه‌ای سرگرم‌کننده و مفرح ایجاد کنند و اصلی‌ترین رسالت یک بازی تصویری را که سرگرم کردن مخاطب است، به خوبی در آن رعایت کنند. 

وجود مواردی چون تعیین درجه سختی یا دست‌کاری گیم‌پلی بازی، می‌موفق شد دلیل شود بخش تک‌نفره تجربه بهتری معرفی کند

فرضیه Nidhogg 2 بسیار ساده است؛ در ابتدای بازی، شما و یک حریف سلاح به دست (سلاح سرد) رو‌به‌روی هم قرار دارید و باید آنقدر حریف را بکشید تا به انتهای مرحله رسیده و به وسیله یک کرم غول‌پیکر به اسم نیدهاگ کشته شوید. یا اینکه برعکس آنقدر کشته شوید که حریف شما به انتهای مرحله برسد. هر بار که یکی از طرفین کشته می‌شود، بعد از چند ثانیه از نو ظاهر خواهد شد و این مسئله تا وقتی که یکی از طرفین به وسیله کرم کشته نشده، تکرار می‌شود. این تمام قانونی است که بازی Nidhogg 2 را شکل داده است با اینحال تولیدکنندگان با همین مکانیزم ساده، توانسته‌اند یک بازی نبردی و غیرقابل پیش‌بینی ایجاد کنند و همین هم برگ برنده Nidhogg 2 است. برای نمونه فرض کنید که حریف را چند بار کشته‌اید و فاصله چندانی تا رسیدن به انتهای مرحله ندارید که با یک حرکت اشتباه، به وسیله حریف کشته می‌شوید و بعد از آن اعصاب‌تان خورد می‌شود و باز هم کشته می‌شوید و این مسئله تا جایی تکرار می‌شود که ناگهان متوجه می‌شوید مرحله‌ای را که در حال بردن بودید، در حال واگذار کردن به حریف هستید! چنین اتفاقاتی به وفور در بازی Nidhogg 2 رخ می‌دهند و همین اصل غیرقابل پیش‌بینی بودن گیم‌پلی، از جمله مهمترین نقاط قوت ساخته مسهاف محسوب میشود. 

به علاوه از طرف دیگر نمونه دیگری از خصوصیت‌های خوب Nidhogg 2، تکمیل‌تر شدن و بهتر شدن در مقایسه با ورژن قبلی است. یکی از این تفاوت، افزودن سلاح‌های تازه به بازی است که گیم‌پلی آن را بیش از قبل پیچیده کرده‌اند. در این ورژن سلاح‌هایی از قبیل شمشیر سبک و سنگین، خنجر و حتی تیرکمان را بیننده هستیم و با این وجود وقتی که خلع سلاح شدید هم میتوانید با مشت و لگد به جان دشمن بیافتید! با اینکه شیوه با کسب سلاح‌ها در بازی به شکل تصادفی است و هر بار که از نو ظاهر می‌شوید سلاح متفاوتی در دست خواهید داشت، با اینحال در کل سلاح‌ها تنوع خوبی به گیم‌پلی بازی بخشیده‌اند و برای اینکه قادر باشید در Nidhogg 2 به بازیکن بهتری مبدل شوید، باید مبارزه کردن با هریک از این ابزارهای را به‌خوبی بلد باشید. با اینکه ممکن است افزودن چند سلاح تغییر آنچنانی به حساب نیاید، با اینحال همین مساله دلیل شده تا بازی گیم‌پلی دلنشین‌تری در مقایسه با ورژن قبلی داشته باشد و بیننده مساله‌های تازه‌تری در آن باشیم که به هیجان موجود در Nidhogg 2، اضافه می‌کنند. 

بررسی بازی Nidhogg 2

با اینکه Nidhogg 2 خصوصیت‌های مثبت ورژن قبلی را در خود دارد و حتی در موارد متعددی خصوصیت‌های مثبت تازه ای هم به آن اضافه شده، با اینحال از جمله مهمترین مشکلات بازی نیز از ورژن اول به این ورژن منتقل شده است. این سخت، کمبود محتوا در قسمت تک‌نفره است. ممکن است باورتان نشود با اینحال بخش تک‌نفره بازی، نهایتا در طولانی‌ترین حالت یک ساعت شما را سرگرم خواهد نمود و بار دومی که سر وقت آن بروید، میتوانید حتی در کم‌تر از نیم ساعت هم ۱۰ مرحله بازی را به انتهای برسانید. این دقیقا مشکلی است که ورژن قبلی بازی هم با آن مواجه بود و حال در این ورژن نیز بیننده این سخت هستیم. همین هم دلیل می‌شود تا بتوانیم Nidhogg 2 را یک بازی با محوریت بخش چندنفره بدانیم که قسمت تک‌نفره آن تنها و تنها جنبه یک بخش آموزشی را دارد که هدفش تکمیل کردن گیمر برای بخش چندنفره آنلاین یا آفلاین بازی است. در چنین شرایطی ست که که تولیدکنندگان حداقل می‌توانستند مواردی مانند درجه‌سختی قابل تنظیم را در بازی قرار دهند تا این بخش ارزش تکرار بالاتری داشته باشد با این وجود اینگونه هم نیست و در کل اگر شخصی را ندارید که قادر باشید بازی را همراه با ایشان تجربه کنید و خیلی به بازی‌های آنلاین هم علاقه نشان نمی‌دهید، Nidhogg 2 بازی‌ای است که نهایتا چند ساعت قادر به سرگرم کردن‌تان خواهد بود. 

با اینحال به توجه به ضعف‌هایی در قسمت تک‌نفره، بازی در قسمت چندنفره شرایط خیلی خوبی دارد و علی الخصوص اگر دوست یا برادر/خواهری داشته باشید که قادر باشید بازی را همراه ایشان تجربه کنید، Nidhogg 2 ساعات بسیار مفرحی برای‌تان بوجود خواهد آورد. بخش چندنفره آفلاین بازی شامل یک حالت نبردی ساده است که در آن دو نفر رو‌به‌روی هم قرار می‌گیرند و هر یک یکی از شخصیت‌ها را کنترل می‌کنند و باید تا لحظه رسیدن به کرم غول‌پیکر، همدیگر را بکشند. غیر از این یک بخش تورنمنت را نیز بیننده هستیم که دو تا هشت بازیکن قادر اند آن را با هم تجربه کنند و این بخش شدیدا برای مواقعی مانند دورهمی‌ها یا مهمانی‌ها، می‌تواند سرگرمی خوبی باشد. یک خصوصیت جالب دیگر در قسمت چندنفره بازی، امکان دست‌کاری قانون های است و مثلا میتوانید سلاح‌ها را محدود به یک نوع ویژه کنید یا تفاوت باورنکردنی و غریبی در بازی اعمال کنید تا بازی حس و حالی بطور کلی تازه به‌تان منتقل کند. راستی در باب مشکلات بخش تک‌نفره بازی، بد نیست به این هم اشاره کنیم که تولیدکنندگان حداقل می‌توانستند این امکان دست‌کاری قانون های را در آن بخش هم قرار دهند تا بخش تک‌نفره هم برای مدت طولانی‌تری سرگرم‌کننده بماند. 

بررسی بازی Nidhogg 2

اگر گرافیک ورژن اول در حد بازی‌های اولین کنسول آتاری بود، گرافیک ورژن دوم در حد بازی‌های پلی‌استیشن است و این نشان می‌دهد که چقدر بازی در این عرصه پیشرفت داشته است

با این وجود تا یادم نرفته یک سخت دیگر بخش تک‌نفره بازی را هم ذکر کنم که باگ‌های باورنکردنی و غریب است. به طوریکه هر از گاهی حتی بعد از برخورد شمشیر‌تان به طرف وی کشته نمی‌شود یا در مثالی دیگر، گاهی دشمن بعد از کشتن شما، به جاش پیش‌روی ثابت در یک نقطه می‌ماند. با این وجود این باگ‌ها خیلی کم در بازی رخ می‌دهند و بسیار محشر هرگز هم خیلی سخت‌ساز نمی‌شوند که قادر باشند به تجربه بازی صدمه فراوانی وارد کنند. در کل بازی Nidhogg 2، در قسمت تک‌نفره تجربه طولانی‌ای به حساب نمی‌آید و اگر به هر دلیلی به بازی‌های چندنفره علاقه ندارید، ممکن است این بازی خیلی خوب شما نباشد. مگر اینکه صرفا عطش رکورد‌شکنی داشته باشید و از تکرار کردن ۱۰ مرحله بازی خسته نشوید. با اینحال اگر به بازی‌های چندنفره علاقه داشته باشید، Nidhogg 2 به توجه به بخش‌های چندنفره آفلاین و آنلاین، تجربه‌ای بسیار محشر محسوب میشود که می‌تواند تا مدت‌های طولانی شما را درگیر رقابت‌های دلنشین، مفرح و سرگرم‌کننده‌اش کند و حتی دلیل شود که مشکلات بخش تک‌نفره بازی هم به چشم نیایند و این بخش را صرفا با اسم یک قسمت آموزشی برای ورود به حالت چندنفره بدانید. 

با اینحال نمونه دیگری از تفاوت خیلی مثبت بازی در مقایسه با ورژن قبل، افزایش جلوه‌های تصویری و گرافیکی آن است. این افزایش به حدی است که می‌توان گفت Nidhogg شبیه به بازی‌های اولین کنسول آتاری بود با این وجود Nidhogg 2 در مقایسه با آن، شبیه به به بازی‌های پلی‌استیشن است. همزمان با اینکه در قسمت قبلی همه‌چیز بی‌نهایت ساده و معمولی دیزاین شده بود، در این ورژن بیننده گرافیک پیکسلی زیبایی هستیم. غیر از این تغییر سبک گرافیکی دلیل شده تا قادر باشید کاراکتر‌تان را هم شخصی‌سازی کنید و این هم نمونه دیگری از خصوصیت‌های خوب بازی است. از جهت دیگر دیگر محیط‌های بازی، همگی واقعا دلچسب هستند و علی‌رغم داشتن گرافیکی پیکسلی، بیننده محیط‌های پرجزییاتی هستیم. بازی در کل ۱۰ محیط دارد که از جاهای برفی گرفته تا منطقه‌ای حریق فشانی را شامل می‌شوند و هریک دیزاین منحصر‌به‌فرد و پرجزییاتی دارند. برای نمونه در محیط قلعه بازی، بیننده لوستر‌هایی هستیم که در پس عرصه در حال حرکت هستند یا در محیط زمستانی بیننده تکه یخ‌هایی هستیم که روی آب شناور مانده‌اند و لحظه‌های اشتباه در پرش کفایت می کند تا از روی آن‌ها سُر خورده و به داخل آب بیافتید. در کل بازی از لحاظ تصویری اولا درمقایسه با ورژن قبلی پیشرفت فراوانی داشته و از آن مهم‌تر، واقعا دلچسب و چشم‌نواز شده و محیط‌های بازی دیگر به شکلی نیستند که بعد از مدتی از آن‌ها و ظاهر شدیدا ساده‌شان خسته شوید. 

بررسی بازی Nidhogg 2

خصوصیت مثبت بعدی بازی، موسیقی‌های بسیار گوش‌نواز آن است. در هریک از محیط‌های بازی، موسیقی متنوعی به گوش می‌رسد که تمامی آن‌ها اولا با محیطی مربوطه هم‌خوانی مخصوصی دارند و ثانیا همگی دلنشین و گوش‌نواز هستند. صداگذاری‌های بازی نیز در سطح خوبی قرار دارند و صدای برخورد سلاح‌ها به هم یا صدای شخصیت‌ها لحظه کشته شدن و حتی صدای کرم غول‌پیکر که از خوردن شما احساس رضایت می‌کند، بسیار بامزه و خوب کار شده‌اند. 

در کل، Nidhogg 2 بازی‌ای بسیار سرگرم‌کننده و مفرح است که برای لذت بردن از آن، نباید خیلی بازی را جدی بگیرید و صرفا باید مانند سازندگانش که در جستجوی ایجاد یک بازی سرگرم‌کننده بودند، از چنین دیدی به آن بنگرید تا قادر باشید از تک تک دقایقی که در بازی سپری می‌کنید، لذت ببرید. با اینکه بازی در قسمت تک‌نفره همانگونه که باید و ممکن است غنی نیست، با اینحال وجود حالت‌های چندنفره آفلاین و آنلاین دلیل شده‌اند تا خیلی راحت در هر وقتی که خواستید قادر باشید با یک دوست یا یک رقیب در آن سر دنیا رقابت کنید و از کشتن و کشته شدن، لذت ببرید. 

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع