دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Nier: Automata - زومجی

بررسی بازی Nier: Automata – سایتهای اینترنتی

Nier: Automata از آن دست بازی‌هایی است که لذت تجربه آن تا مدت‌ها از فکر‌تان پاک نمی‌شود. همراه بررسی بازی در سایتهای اینترنتی باشید.

گاهی بعد از تمام کردن یک بازی یا نگاه کردن یک فیلم تا مدت‌ها درگیر این پرسش می‌شوم که چگونه خالق این اثر، توانسته آن را چنین خارق‌العاده و محشر ایجاد کند و بعد از تمام کردن بازی Nier: Automata هم این پرسش در ذهنم بوجود آمده است. ساخته تازه استودیو پلاتینیوم گیمز آنقدر محشر و لذت‌بخش است که واقعا نمی‌توان بعد از بلند شدن از پای بازی، دلتنگ جهان محشر و درگیر‌کننده آن نشد. Nier: Automata همان چیزی است که از یک بازی تصویری حدسیات می شود و این اثر برای شخص من یادآور بازی‌های دوران پلی‌استیشن ۱ و ۲ بود که ساعت‌ها بدون آنکه ذره‌ای خسته شویم، پای تجربه بازی‌ها می‌نشستیم و با اینکه خبری از گرافیک‌های فوق‌العاده نبود، با اینحال از تمامی ساعاتی که صرف بازی می‌کردیم، لذتی ویژه می‌بردیم.

راستش را بخواهید خیلی طرفدار بازی‌های ژاپنی نیستم. با اینحال از جهت دیگر هم در چند وقت واپسین آن‌قدر بازی‌های سطحی و معمولی صرفا با ظاهری دلچسب و باطنی پوچ تجربه کرده بودم که بعد از شروع کردن Nier: Automata، دیگر نتوانستم بی‌خیال تجربه کردن آن شوم. برای اینکه عاشق و شیفته این بازی شوید، ضروری نیست لحظه فراوانی را صرف بازی کنید. همان مرحله و بخش آغازین بازی با آن صحنه‌های اکشن فوق‌العاده و نبرد با آن دشمنان عظیم‌جثه کفایت می کند تا متوجه این مسئله شوید که Nier: Automata یک بازی تمامی هیجان است که اگر آن را تا انتهای ادامه ندهید، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید.

با اینکه فرضیه بهره برداری از زوایای مختلف در بازی واقعا محشر است، با اینحال گاهی بیننده زاویه بد دوربین در صحنه‌ها هستیم که امکان دارد حتی دلیل از دید خارج شدن دشمنان و مرگ شما شود

می‌توان به رسم بررسی‌های همیشگی کار را از شرح دادن در باب جریان بازی شروع کرد و از تلاش تولیدکنندگان برای روایت داستانی فلسفی و عمیق با محوریت اندروید‌ها و ماشین‌ها در دنیایی آخرالزمانی نوشت که دنباله جریان ورژن قبلی بازی است. با اینحال حقیقت این است که در Nier: Automata جریان در بیشتر مواقع در درجه ارزش پایین‌تری درمقایسه با گیم‌پلی قرار می‌گیرد. اشتباه نکنید؛ منظورم این نیست که بازی جریان بدی دارد یا اینکه جریان ارزش ارزش قائل‌شدن را ندارد، منظورم این است که اصلی‌ترین نقطه قوت بازی و چیزی که شما را جذب آن کرده و دلیل می‌شود که با علاقه بازی را تا انتهای ادامه دهید، گیم‌پلی بسیار عمیق و لذت‌بخش بازی است و در این بین جریان هم نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند و با اینکه ممکن است ضعف‌هایی جزئی در روایت، علی الخصوص برای افرادی که ورژن قبلی را تجربه نکرده‌اند، داشته باشد، با اینحال در این حد خوب ظاهر می‌شود که با اسم یک نیروی محرک رفتار کرده و تا انتهای مهم باقی بماند. به علاوه از طرف دیگر شخصیت‌پردازی شخصیت‌های بازی نیز محشر است و این هم نقطه مثبت دیگری برای جریان بازی محسوب میشود.

با اینحال اصلی‌ترین خصوصیت مثبت بازی Nier: Automata، گیم‌پلی و روند سریع و مهیج کننده آن است. بسیاری از بازی‌های روز هستند که حتی مهیج کننده‌ترین مبارزه‌های آن‌ها نیز شدیدا کسل‌کننده و حوصله‌سربر است. با اینحال Nier: Automata از این حیث بطور کلی در نقطه تضاد با این بازی‌ها قرار می‌گیرد و حتی راه رفتن ساده و کشتن چند دشمن معمولی هم در بازی بسیار دلنشین و مهیج کننده است. دلایل فراوانی دست به دست هم داده‌اند تا چنین هیجانی در بازی به روش مستمر وجود داشته باشد، با اینحال مطمئنا جدی ترین دلیل برای این مسئله، کارگردانی صحیح بازی است. تولیدکنندگان به خوبی می‌دانند که مبارزه‌ها را باید در کدام لحظه از بازی قرار دهند، کجا شما را به گشت و گذاری در جهان زیبای بازی ببرند و اجازه بدهند صرفا از دیدن مناظر بازی لذت ببرید و کجا باید نبرد با باس فایت‌های فوق‌العاده محشر بازی را پیش‌رویتان قرار داده و شما را وارد چالشی سخت و نفس‌گیر کنند. تمامی این تصمیمات درست دست به دست هم داده‌اند تا ریتم بازی پیوسته مهیج کننده باقی بماند و هرگز این حس سر وقت‌تان نیاید که بخواهید سریع‌تر از این بخش رد شده و قادر باشید ادامه بازی را تجربه کنید.

بررسی بازی Nier Automata

با اینحال همراه با کارگردانی محشر، عوامل دیگری نیز در موفق بودن گیم‌پلی بازی نقش دارند. یکی از این عوامل وجود تنوع بسیار بالا در همه عرصه‌های بازی است. شما در طول تجربه Nier: Automata به موارد مختلف سلاح‌ها دسترسی خواهید داشت و میتوانید به شیوه‌های خلاقانه‌ای از توانایی‌های مخصوصی نیز سود ببرید. غیر از این، چنین تنوعی در باب ماموریت‌ها و دشمنان بازی نیز قابل مشاهده است و مسئله وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید هریک از دشمنان بازی، شیوه مبارزه‌ای ویژه خود را می‌طلبند و برای نمونه عده ای از آن‌ها را می بایست از دور با بهره برداری از گلوله‌های ربات همراه‌تان هدف قرار دهید و به دیگری با بهره برداری از سلاح سرد‌تان ضربه وارد کنید. این مسئله در باب باس‌های بازی نیز صدق می‌کند؛ باس‌هایی که واقعا مبارزه با تک تک آن‌ها نفس‌گیر و شدیدا مهیج کننده است. عده ای از باس‌های بازی از لحاظ ابعادی بسیار عظیم‌جثه بوده و عده ای از آن‌ها در ظاهر خیلی خطرناک به نظر نمی‌رسند، با اینحال مبارزه با همه آن‌ها مساله ویژه خودش را داشته و بازی در این نبرد‌ها کاری می‌کند که مجبور شوید از تمام داشته‌ها و مهارت‌هایتان استفاده کنید. به علاوه از طرف دیگر Nier: Automata یک بازی طولانی و بسیار پرمحتوا محسوب میشود و این توانایی را دارد که شما را برای مدت‌های طولانی سرگرم کند. غیر از این بازی ارزش تکرار بالایی هم شبیه کارهای کلاسیک دارد و اصلا لذتی که از بازی می‌برید خود کفایت می کند که فورا بعد از تمام کردن آن، از نو بازی را شروع کنید و باز هم به همان میزان لذت ببرید!

 

تنوع در تمام جنبه‌های بازی از ماموریت‌ها و آیتم‌ها گرفته تا محیط‌های بازی قابل مشاهده است و این واقعا محشر است

نمونه دیگری از مواردی که واقعا در طول تجربه بازی از آن لذت بردم، وجود زوایای دوربین مختلف در بازی و تغییر بطور کلی به جای آن‌ها در طول مراحل است. با اینکه در اکثر اوقات بازی را به شکل یک اثر سه‌بعدی سوم‌شخص تجربه می‌کنید، با اینحال گاهی در لحظه حرکت در محیط یا در لحظه مبارزه با باس‌ها و دشمنان، زاویه دوربین به دو بعدی و حتی ایزومتریک مبدل می‌شود. این مسئله جدا از اینکه تنوع خوبی در گیم‌پلی بازی ایجاد کرده، از لحاظ تصویری نیز کمک شایانی به دلچسب‌تر شدن Nier: Automata کرده است. منظورم این است که تولیدکنندگان زمانی از دوربین دو‌بعدی استفاده می‌کنند که دوربین سه‌بعدی از نشان دادن عظمت محیط یا دشمن عاجز است و این تغییر هوشمندانه، نه تنها دلیل گسترده‌تر شدن دید که دلیل بیش‌تر دیده شدن زیبایی‌های بازی نیز می‌شود. با این وجود تا به اینجا تماما از بازی تعریف کرده‌ایم و حال لحظه آن رسیده که به اولین سخت Nier: Automata هم اشاره کنیم. با اینکه فرضیه تغییر زاویه دوربین تاثیر مثبتی در کل روی بازی قرار داده و معمولا هم در لحظه درست اجرا میشود، با اینحال این مسئله بطور کلی هم بی‌نقص نیست. برای نمونه به شخصه چند بار در طول بازی به دلیل همین تغییر زاویه بد دوربین و از دید خارج شدن دشمن یا باس، کشته شدم. درست است که این مسئله خیلی در بازی رخ نمی‌دهد، با اینحال به هر حال گاهی به تجربه‌تان از بازی ضربه می‌زند.

تا به اینجا به حد کافی به گیم‌پلی بازی پرداختیم و حال لحظه آن رسیده که کمی سراغ دیگر بخش‌های Nier: Automata برویم. یکی از مواردی که به خاطر آن باید تولیدکنندگان بازی را ستایش کرد، دیزاین‌های محشر بازی است. این مسئله در باب اجزای مختلف بازی از شخصیت‌ها گرفته تا محیط‌ها و آیتم‌ها قابل مشاهده است. چه شخصیت‌های اصلی بازی از نمونه ۲B و ۹S و چه دشمنان و باس‌ها و کاراکتر‌های دیگر، دیزاین بسیار دلچسب و پرجزییاتی دارند و واضح است که تولیدکنندگان در ایجاد آن‌ها، وسواس فراوانی به خرج داده‌اند. موردی که دلیل حتی دلچسب‌تر شدن شخصیت‌ها می‌شود دیزاین محشر آیتم‌ها و سلاح‌ها است. همان‌طور که اشاره کردیم در بازی میتوانید موارد مختلف سلاح‌ها از شمشیر گرفته تا نیزه و موارد شبیه به را تهیه کرده یا به دست بیاورید و هریک از این ابزارهای، ظاهر ویژه و منحصر‌به‌فرد خود را دارند.

بررسی بازی Nier Automata

ضعف در زاویه دوربین، تنها سخت موجود در بازی Nier: Automata نیست. مساله بعدی به یک سری ایرادات فنی در بازی مرتبط می‌شود. با اینکه Nier: Automata از لحاظ هنری واقعا دلچسب و چشم‌نواز است، با اینحال از لحاظ فنی آنچنان هم بازی زیبایی نیست. برای نمونه وقتی از نزدیک به بافت‌ها بنگرید، متوجه کیفیت نسبتا پایین آن‌ها خواهید شد. با اینحال این چیزی نیست که بتوان آن را مشکلی برای بازی دانست؛ چرا که زیبایی‌های هنری بازی این ضعف را پوشش می‌دهند. با اینحال سخت اصلی، در عرصه نزول فریم و وجود یک سری باگ‌ها (حداقل در ورژن پی‌سی بازی) است. نزول فریم علی الخصوص در محیط‌های بسیار شلوغ، در بازی مشهود است و از آنجایی که Nier: Automata یک بازی سریع بوده و بخشی از هیجانش را مدیون این سرعت بالا است، این مسئله کمی تو ذوق می‌زند. در عرصه باگ هم با اینکه سخت به اندازه نزول فریم مشهود نیست، با اینحال علی الخصوص در عرصه انیمیشن‌ها مشکلاتی قابل مشاهده است و گاهی بیننده فرو رفتن شخصیت‌ها در اجزای محیطی و مشکلات این‌چنینی هستیم.

با اینحال نمونه دیگری از بخش‌هایی که بازی در آن واقعا محشر رفتار می‌کند، بخش صوتی است. موسیقی‌هایی که در طول بازی پخش می‌شوند اکثرا حال و هوایی شرقی دارند و بسته به کاری که انجام می‌دهید، ریتم مخصوصی دارند. برای نمونه در لحظه درگیری‌ها موسیقی‌هایی با ریتم تند پخش می‌شود و وقتی که در حال راه رفتن در محیط هستید، موسیقی‌های آرام‌تری به گوش می‌رسند. با اینحال مساله‌ای که ارزش دارد، این است که تمامی این موسیقی‌ها واقعا دلچسب و گوش‌نواز هستند. علی الخصوص موسیقی‌های تند بازی که در لحظه باس فایت‌ها پخش می‌شوند، دلیل شده‌اند تا این نبرد‌ها بیش از قبل هیجان‌انگیزتر شوند و در کل موسیقی اهرمی در دست بازی است که کمک شایانی به ایجاد اتمسفری ناب در Nier: Automata کرده است و حتی تاثیر فراوانی در القای حس آخرالزمانی بازی نیز دارد. صداگذاری‌های بازی نیز دقیقا به همین اندازه محشر هستند و صدای حاصل از برخورد سلاح‌ها به دشمن یا صدای شخصیت‌ها به خوبی و بهترین شکل ممکن در بازی جای گرفته شده است.

بررسی بازی Nier Automata

در کل، Nier: Automata از آن دست بازی‌هایی است که تجربه آن برای هر گیمری می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. اصلا مهم نیست که طرفدار بازی‌های ژاپنی هستید یا از آن‌ها نفرت دارید، Nier: Automata بازی‌ای است که تنها با بازی کردن اولین بخش آن عاشقش خواهید شد و بعد از آن دیگر قادر نخواهید بود از بازی دل بکنید. درست است که در طول متن به یک سری مشکلات در بازی اشاره کردیم، با اینحال واقعا این مشکلات را می‌توان به دلیل خصوصیت‌های بسیار مثبت بازی ندید و مطمئن باشید که Nier: Automata آنقدر گیرا و محشر هست که قادر باشید مواردی مانند نزول فریم یا زاویه بد دوربین را هم تحمل کنید.

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع