دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Oxenfree - زومجی

نقد و بررسی بازی جالب Oxenfree

بازی Oxenfree یکی از بازی‌های مستقل خوش تولید سال قبلی بود که کمتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. همراه بررسی این بازی با سایتهای اینترنتی باشید.

چند سالی است که استودیوهای مستقل برنامه‌هایی با سرمایه‌گذاری کم را شروع می‌کنند و آثاری قوی و خوش‌ساختی را می‌سازند که مورد توجه منتقدین و بازیکنان قرار می‌گیرد. بازی Oxenfree یکی از این بازی‌های خوش‌ساختی است که در سال قبلی معرفی شد با این وجود پایین سایه بازی‌هایی چون ‌Inside قرار گرفت و کمتر به وسیله بازیکنان دیده شد. استودیو تازه تأسیس Night School اولین تجربه حرفه‌ای خود را شروع کرده است. این استودیو به وسیله شن کرانکل و پسرخاله‌اش آدام هینز تأسیس شده است؛ این دو، قبل از تأسیس استودیوی Night School در دو کمپانی دیزنی و تل‌تیل گیمز فعالیت می‌کردند. آنها برای پیدا کردن عوامل تولید بازی با مجله Backstage که یک مجله کارآفرین در عرصه برندینگ است، دست به هم کاری زد. بازی Oxenfree در سبک ماجراجویی ترسناک پیشرفت یافته و مانند بازی‌های کمپانی تل‌تیل گیمز دیالوگ محور است و تمام اتفاقات بازی بسته به انتخاب‌های بازیکن در طول بازی، پیش می‌رود.

جریان بازی روایتگر چند دوست است که برای تفریح و خوش‌گذرانی به جزیره‌ای متروک سفر می‌کنند

جریان بازی روایتگر چند دوست است که برای تفریح و خوش‌گذرانی به جزیره‌ای به اسم Edwards Island می‌روند و در این جزیره به وسیله ارواح محاصره می‌شوند. شخصیت اصلی بازی Alexandra اسم گذاری شده که دوستانش ایشان را الکس صدا می‌زنند؛ الکس در طول بازی یک رادیو با خود حمل می‌کند که با شنیدن صداهای مرموزی از این رادیو درگیر اتفاقات باورنکردنی و غریبی می‌شود که سرنوشت تمام دوستان الکس را تغییر می‌دهد. شخصیت‌پردازی الکس به خوبی دیزاین شده است که ما در طول بازی با رفتار و قبلی ایشان آشنا می‌شویم و در طول بازی با انتخاب دیالوگ‌های مختلف می‌توان حس الکس را درمقایسه با دوستانش متوجه شد. بازی Oxenfree ممکن است جریان کلیشه‌ای داشته باشد با اینحال نوع روایت، اتفاقات و مساله‌های مختلف آن، این بازی را با دیگر بازی‌ها متمایز می‌کند. جریان بازی بسیار خوب و روان روایت می‌شود و بازیکن از ابتدای بازی، درگیر ماجرای الکس و دوستانش می‌شود. درگیری‌ها و نقاط عطف جریان، در جریانات بازی به خوبی در جای خود قرار گرفته‌اند و بازیکن تا انتهای بازی کنجکاو است که بداند چه اتفاقاتی برنامه ریزی شده است برای الکس رخ دهد.

بررسی بازی Oxenfree

گیم‌پلی بازی Oxenfree بیشتر حاوی دو عنصر گفتاری و حرکتی در محیط جزیره ادواردز است و در طول بازی، بازیکنان با انتخاب دیالوگ‌های مختلف و برگزیدن هرکدام نوع تفکر و حس خود را درمقایسه با وقایع مختلف در بازی با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. رادیوی الکس را می‌توان تنها پازل بازی تلقی کرد که بازیکن با چرخاندن دکمه رادیو به سمت چپ یا راست، به فرکانس مورد نظر دسترسی می یابد. به نظرم تولیدکنندگان می‌توانستند پازل‌های متعددی را در طول بازی قرار بدهند تا بازیکنان بیشتر درگیر اتفاقات عجیب بازی بشوند با اینحال این کار انجام نشده است. بازی Oxenfree، حاوی سیستم تصمیم‌گیری است که بازیکن با انتخاب راه‌های مختلف، سرنوشت بازی را تغییر می‌دهد. بخش‌هایی در بازی می باشد که بازیکن باید یکی از دوستانش را انتخاب کند و به سمت هدفی که تعیین شده بروند؛ این موضوع باعث خواهد شد که روند پیشروی جریان تغییر کرده و اتفاقات جریان به طرز دیگری رقم بخورد.

بررسی بازی Oxenfree

بازیکن تا انتهای بازی کنجکاو خواهد بود که چه اتفاقاتی برنامه ریزی شده است برای کاراکتر اصلی بازی رخ دهد

تولیدکنندگان کار با مزه ای در بازی Oxenfree انجام داده‌اند که بازیکن می‌تواند نوع رابطه الکس با دوستان خود را تعیین کند. برای نمونه در ابتدای بازی، بازیکن می‌تواند رابطه الکس را با شخصیت Jonas به عنوان برادر ناتنی یا دوست صمیمی خود معرفی کند که این انتخاب در طول بازی رعایت خواهد شد و بقیه مردم ایشان را به این عنوان خواهند شناخت. گیم‌پلی بازی حاوی نکات منفی است که می‌توان به لحظه کم انتخاب دیالوگ‌های بازی اشاره نمود؛ این اشکال در مواقعی که جملات انتخابی کمی طولانی هستند بیشتر حس می‌شود. در برخی از بخش‌های بازی، طولانی بودن صحبت‌های شخصیت‌ها با یکدیگر بسیار خسته‌کننده است. به طوری که بازیکن به هر میزان زودتر دوست دارد از اتفاقات پیش رو با خبر شود با اینحال گفت و گو‌های طولانی بین کاراکترها می‌تواند کمی این حس پرسشگری را کاهش دهد. به علاوه از طرف دیگر، مشکلات کوچکی در کنترل کردن الکس می باشد که در برخی مواقع خسته کننده است. چند باگ نیز در طول بازی دیده شده است که بازیکن باید تمام و کمال از بازی بیرون آمده و از نو بازی را اجرا کند. با این وجود با بروزرسانی‌هایی که برای بازی پخش شده، این سخت رفع شده است با اینحال در برخی مواقع این باگ‌ها بازهم وجود دارند. برای بازی Oxenfree چندین انتهای دیزاین شده است که بازیکنان بسته به انتخاب‌های خود با یک انتهای روبرو خواهند شد که می‌تواند پایانی تلخ داشته باشد یا پایانی خوش. متأسفانه برای تماشای انتهای‌های دیگر بازی می بایست از اول بازی را انجام داد و هیچ سیستم ریلود یا rewind در بازی تعبیه نشده است.

بررسی بازی Oxenfree

استودیو Night School در بازی Oxenfree از موتور Unity استفاده کرده است که آنها توانسته‌اند از این موتور به خوبی بهره ببرند. تولیدکنندگان، محیط جزیره ادواردز را به روش یک پارک جنگلی دیزاین کرده‌اند و با قرار دادن اتفاقات مختلف در تمام نقشه بازی، بازیکن حداقل یکبار در تمام نقاط نقشه قرار می‌گیرد. گرافیک بازی Oxenfree به روش کارتونی کار شده است که از لحاظ من تولیدکنندگان بهترین حالت گرافیکی را برای این بازی مقرر کرده‌اند. محیط بازی حاوی مناظر دلچسب و چشم‌نواز جنگلی است و طراحان توانسته‌اند گرافیکی دلچسب با اتمسفری دلنشین را برای بازی Oxenfree دیزاین کنند و نمره قبولی را در این بخش کسب کنند.

بررسی بازی Oxenfree

تولیدکنندگان وظیفه تولید موسیقی را برعهده یکی از آهنگسازان اسم آشنای کشور آمریکا یعنی SCNTFC قرار داده‌اند. ایشان در نواختن ساز‌های الکترونیکی مهارت دارد و در بازی Oxenfree نیز از این نوع ساز استفاده کرده است. SCNTFC برای هر منطقه از نقشه بازی یک قطعه خاص ساخته است که حس حضور در آن منطقه را به بازیکن به خوبی القا می‌کند. به علاوه از طرف دیگر، ایشان موفق شده است با موسیقی خود حس رمزآلود و دلهره‌آور موقعیت‌های مختلف را با گیم‌پلی بازی هماهنگ کند. شاید دوست داشته باشید بدانید که بعد از تمام شدن جریانات مختلف بازی، ایشان موسیقی آرامی را در بازی قرار داده که نشان‌دهنده انتهای یک شب کابوس‌وار الکس و دوستانش است. صداگذاری بازی Oxenfree بهترین بخش این بازی شمرده می‌شود. صداپیشگان به خوبی از پس نقش خود بر‌آمده‌اند و به خوبی حس ترس و استرس را می‌توان در صدا و واکنش آنها درک کرد. صدای وزیدن باد در بین درختان جنگل یکی از مواردی است که در معرض نمایش گذاشته است تولیدکنندگان چقدر برای این بخش وقت قرار داده‌اند.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های بازار را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع