دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Persona 5 - زومجی

بررسی بازی Persona 5 – سایتهای اینترنتی

بازی Persona 5 را می‌توان بهترین بازی نقش آفرینی ژاپنی دو نسل واپسین دانست. با بررسی بازی همراه سایتهای اینترنتی باشید.

از قبلی تا به امروز بازی‌های Jrpg (بازی‌های نقش آفرینی کلاسیک ژاپنی که از شیوه مبارزات مخصوصی دارا هستند) نقش مهمی در صنعت بازی‌های تصویری داشته‌اند. اگر به قبلی نگاه بیاندازیم، می‌بینیم که بازی‌های فراوانی در این سبک ساخته شده‌اند که جدای از جذب مخاطبان زیاد، توانسته‌اند به موفقیت‌های فراوانی دست بیابند. حتی در این دوره وقتی که اکثر بازی‌های نقش آفرینی و سری‌های قدیمی رو به مدرن شدن می‌روند، هنوز تولید کننده‌هایی هستند که بازی‌های خود را با همان ساختار قدیمی پیشرفت می‌دهند. با این وجود نمی‌توان منکر این شد که بازی‌های Jrpg روز به روز در حال از دست دادن علاقه مندان خود هستند. دلیل این موضوع این نیست که گیمرها علاقه‌ای به این دسته از بازی‌ها نشان نمی‌دهند حتی، سبک Jrpg سال‌ها است در یک مسیر ثابت در حال حرکت بوده و هیچ مدلی تغییر و تحولی را در بازی‌های این سبک بیننده نیستیم. مطمئنا اگر تولید کننده‌ها از المان‌های جدیدتری در سبک Jrpg بهره ببرند، قادر اند باز هم این دسته از بازی‌ها را زنده کرده و گیمرها را سرگرم کنند.

وقتی که بازی Persona 5 معرفی شد و مراحل تولید خود را سپری می‌کرد، تولید کننده‌ها گفته بودند که این بازی سبک Jrpg را متحول خواهد نمود و به عبارتی پرسونا ۵ ناجی بازی‌های نقش آفرینی شرقی خواهد بود. حال مدتی است که این بازی روانه مارکت شده است و آیا بازی Persona 5 موفق شده است سبک Jrpg را متحول کند؟

به خاطر داشته باشید، چیزی به اسم جهان حقیقی نیست؛ مواردی که هر شخص آن‌ها را می‌بیند و حس می‌کند، مواردی هستند که حقیقت را شکل می‌دهند. این موردی است که به دنیا یک پتانسیل تمام نشدنی می‌بخشد. حتی اگر شما حس کنید که تنها تاریکی در مقابل شما است، تا وقتی که دست‌های یکدیگر را گرفته باشید، با هم متحد باشید، دنیا هیچوقت تمام نخواهد شد. دنیا درون همه‌ی شما وجود خواهد داشت.

جریان بازی حول گروهی از بچه‌های دبیرستانی مدرسه شوجین می‌چرخد؛ اشخاصی که هرکدام مشکلات شخصی خود را دارند و به مرور لحظه در طول بازی می‌فهمند که از نیرویی ویژه به اسم پرسونا برخوردارند. در اول متن به یکی از دیالوگ‌های بازی اشاره کردم که در باب حقیقی بودن دنیا و اتحاد سخن می‌گفت. در حقیقت جهان بازی و اتفاقات پرسونا ۵ با استناد به همین گفته بنا شده است. جریان بازی با استناد به ذات انسان‌ها روایت می‌شود. امکان دارد در جهان حقیقی شخصی را مشاهده نمائید که خیلی خوب و متواضع است با این وجود در درون خود، ذات متفاوتی داشته باشد. از این‌رو این گروه کوچک که خود را Phantom Thieves of Hearts نامیده‌اند، سر وقت قلب این دسته از آدم‌ها رفته و آن را می‌دزدند! با این کار ذات و پلیدی آن‌ها تغییر خواهد نمود. بگذارید مسئله را بازتر کنم تا بهتر متوجه پایه و اساس بازی شوید. در جهان پرسونا ۵ اشخاصی هستند که در طول زندگی‌شان با استناد به افتخاری که کسب کرده‌اند یا موقعیتی که در آن قرار دارند، مغرور شده و تکبر قلب آن‌ها را سیاه کرده است. با استناد به همین نکته، ذات و خواسته‌های قلبی‌شان نیز تغییر کرده و به آدم دیگر مبدل شده‌اند. نکته‌ی دیگری که با استناد به این شرایط می باشد، نوع رابطه این اشخاص با هریک از عضو های گروه Phantom Thieves of Hearts است.

بازی Persona 5

حال وقتی که در نقطه‌ی مورد نظر در جریان هر شخصیت قرار می‌گیریم، بیننده آزاد شدن پرسونای آن‌ها هستیم. در حقیقت پرسوناها نیروی قلبی و باورهای هر شخصیت است که با آزاد کردن‌شان، میتوانید با پلیدی درون آدم‌ها بجنگید. در حقیقت وقتی که شخصیت‌های اصلی بازی، به تاریکی درون خود غلبه کنند، پرسونای خود را آزاد خواهند کرد. از لحاظ شخصیت پردازی و جریان‌سرایی، بازی پرسونا ۵ در سطح بطور کلی خوبی قرار دارد. خوب از این نظر که به خوبی شخصیت‌های بازی به شما معرفی شده و نوع تعامل آن‌ها با شخصیت اصلی جریان در در مقابل بازی تاثیر می‌گذارد. شخصیت‌های فرعی بازی نیز به شکل و شمایلی دیگر در گیم‌پلی بازی تاثیر‌گذار هستند و نمی‌توان گفت که کدام یک از آن‌ها درمقایسه با دیگری بهتری دارد. در حقیقت سبک بازی کردن شما و خواسته‌هایتان است که مفید بودن یا نبودن تعامل با شخصیت‌های جهان بازی را رقم می‌زند.

مسئله دیگری که در جریان بازی پرسونا ۵ شدیدا حائز ارزش است، انتخاب‌های شما در طول بازی است. در یک نقطه از جریان به بعد، روایت جوری می‌شود که سه انتهای مختلف برای شما رقم خواهد خود و حال دو دسته از بازیکنان با استناد به این شرایط وجود دارند. اشخاصی که بعد از ۷۰-۸۰ ساعت بازی را به اتمام رسانده و خود را سرزنش می‌کنند و اشخاصی که بعد از ۱۱۰ ساعت بازی را تمام و کمال به اتمام می‌رسانند.

بررسی بازی No Man

اولین مورد در گیم‌پلی بازی که باید آن را بدانید و این مسئله از روش Velvet Room به شما شرح داده می‌شود، Confidentهای بازی هستند که رابطه‌ی مستقیمی با شخصیت‌های جهان پرسونا دارند. در حقیقت کانفیدنت‌ها کارت‌هایی از گروه‌های مختلف پرسوناها هستند که هرکدام وظایف مخصوصی را برعهده دارند. حال تعامل شما با شخصیت‌های مختلف، باعث می‌شود تا سطح کانفیدنت بالا رفته تا بالاخره قادر باشید آن‌ها را به تازه ترین سطح خود (سطح ۱۰) برسانید.

کانفیدنت‌ها عامل موفقیت شما در طول بازی هستند

برای نمونه تعامل شما با شخصیت سوجیرو ساکورا جدای از اینکه کانفیدنت وی را پیشرفت می‌دهد، یک سری مزیت دیگر مانند درست کردن قهوه برای خود و دریافت استامینا در اختیارتان قرار می‌دهد. بدین جهت است که تعامل شما با شخصیت‌ها می‌تواند فاکتور مهمی در موفقیت شما باشد. مسئله دیگری که دانستن آن به بازی کردن شما یاری مینماید کسب معلومات در باب سه بخش Velvet Room، ممنتو و قصرها است. ولوت روم جایی است که شما پرسوناهای خود را پیشرفت می‌دهید یا آن‌ها را با دیگر پرسوناهای دیگر ترکیب کرده و پرسونای تازه ای ایجاد می‌کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانید قدرت دیگر پرسوناها را به پرسونای حال حاضر خود داده تا جدای از خصوصیت‌های اصلی خود، به خصوصیت‌های جدیدتری تجهیز شود. در طول مبارزات بازی، دشمنانی را می‌بینید که از نقطه ضعف و قوت‌های متفاوتی دارا هستند و هیچ‌وقت با تک پرسونا نمی‌توانید با آن‌ها مقابله کنید. از این‌رو ارزش بخش ولوت روم بیش از قبل خود را نشان خواهد داد و توانایی‌های این اتاق اسرار آمیز به خوبی با سیستم گیم‌پلی بازی هم‌خوانی داشته و اگر از آن به خوبی استفاده کنید، هیچوقت ناامید نخواهید شد.

مورد دیگر، ممنتو است. ممنتوها همراه با قصرهای بازی پرسونا ۵ حکم مراحل فرعی و اصلی بازی‌های دیگر را دارند. در ممنتو که نمایان‌گر قلب توکیو است، میتوانید سر وقت مردم عادی و شهروندان رفته و قلب‌شان را تغییر دهید. از این‌رو در جهان ممنتو که شامل چندین لایه مختلف است، میتوانید به گشت و گذار پرداخته و آیتم‌های ارزشمندی را نیز به دست بیاورید. با اینحال در جهان بازی پرسونا ۵ هفت قصر مختلف با اسم هفت مرحله اصلی جای گرفته شده است. با ورود به قصرها در حقیقت به درون اشخاص مورد نظر می‌روید. قصرها نمایان‌گر دید آن‌ها به دنیا و اتفاقات است و منظور از دزدیدن قلب مردم، این است که در انتها باید گنجینه‌ای را که در دست دارند در دست بگیرید. گنجینه‌ای که دلیل و بانی تمامی این اتفاقات است. گنجینه‌ی یکی پول ویکی دیگر مدال المپیک است. از این‌رو با دزدیدن آن‌ها، در حقیقت قلب اشخاص را تغییر دهید. ممنتو و قصرها در حقیقت دنیایی خیالی هستند. دنیایی که با وارد شدن به آن شکل و شمایل گروه Phantom Thieves of Hearts را به خود خواهید گرفت.

بازی Persona 5

به عبارتی در بخشی از زندگی خود، با اسم یک شهروند توکیو خواهید بود و در قسمت دیگر زندگی خود، رهبر گروه Phantom Thieves of Hearts هستید که وظیفه شما نابودی تاریکی درون آدم‌ها است. تمامی ارزش یک بازی Jrpg، به سیستم مبارزاتی آن و مکانیزم‌هایی است که در دل این سیستم جای گرفته شده است. تمامی این موارد را گفتم تا سیستم مبارزات و جهان بازی را بهتر درک کنید. جهان بازی پر شده است از المان‌های مختلف که اگر تیم تولید کننده نتواند به خوبی از آن‌ها بهره ببرد، بیننده نقص در سیستم گیم‌پلی خواهیم بود با این وجود اتلوس، تولید کننده بازی Persona 5، به خوبی این نکته را رعایت کرده است. سیستم مبارزات بازی پرسونا ۵ یک سیستم مبارزه‌ای نوبتی است که فاقد محدودیت زمانی بوده و برای انجام حرکات خود آن‌قدر لحظه در دست شما قرار داده شده است که قادر باشید از مبارزه‌ی خود لذت ببرید. در طول مبارزات میتوانید دشمن را آنالیز کرده یا از حرکات ترکیبی میان خود و دیگر هم‌تیمی‌هایتان استفاده کنید که این موضوع زمانی اجرا میشود که کانفیدنت هم‌تیمی‌های‌تان را به سطح مشخصی رسانده باشید. جدای از آن هر شخصیت سه نوع حمله در دست دارد. اولین نوع، ضربه زدن از روش اسلحه‌ی اصلی است که هر شخصیت اسلحه‌های ویژه به خود مانند چاقو، شمشیر و دیگر موارد را دارد. دومین نوع حمله، مرتبط به سلاح ثانویه است که تمامی شخصیت‌ها، تفنگ‌های متفاوتی مانند کلت یا ریوولور و مواردی دیگر در دست دارند. سومین و دلنشین‌ترین نوع حمله بر می‌گردد به بهره برداری از پرسونا‌ها که همان قدرت جادویی شما بوده و در طول مبارزات شلوغ و مهم بازی، باید مراقب نوار استامینا خود باشید چونکه با خالی شدن این نوار دیگر نمی‌توانید از پرسونای خود استفاده کنید.

در بیشتر مواقع با دیدن دشمنان تازه، پرسونای آن‌ها را در دست بگیرید

 دشمنان شما در طول بازی نیز در حقیقت روی پلید آدم‌ها هستند که به روش حیوان‌ها یا آدم‌های باورنکردنی و غریبی آن‌ها را می بینید. با شرایطی که حریف شما نقاط ضعف و قوتی دارد، شما هم نقاط ضعف و قوت خود را دارا هستید که با استناد به در دست گرفتن پرسونای مورد نظر میتوانید آن‌ها را تغییر دهید. جدای از حملات، در طول مبارزات خود میتوانید از آیتم‌های متفاوتی مانند پر کردن نوار سلامت یا استامینای خود نیز استفاده کرده یا وقتی که می‌دانید ضربه‌ی بعدی حریف، یک ضربه با میزان آسیب رسانی بالایی است، از گارد گرفتن استفاده کنید. تازه ترین مورد سیستم مبارزات که شدیدا مبارزات نوبتی بازی را دارای اختلاف‌تر از قبل کرده، این است که در طول مبارزات وقتی که نوار سلامت حریف خود را به نقطه بحرانی رساندید، میتوانید با آن‌ها دیالوگ برقرار کنید. حال در جریان این دیالوگ برقرار کردن‌ها میتوانید از آن‌ها پول گرفته یا آیتم بگیرید. به علاوه از طرف دیگر اگر نوع صحبت کردن خود را به دقت انتخاب کنید، میتوانید پرسونای آن‌ها را نیز در دست بگیرید. نکته‌ی جالب دیگر این بخش، این است که با شرایطی که این موضوع برای دشمنان رخ می‌دهد، امکان دارد گریبان‌گیر هم‌تیمی‌های شما نیز شود. از این‌رو در انتخاب دیالوگ‌های خود دقت داشته باشید. با این وجود باز هم کانفیدنت‌های هر شخصیت نیز می‌تواند به کمک شما آمده و در صورت اشتباه به شما فرصت دیگری داده شود تا قادر باشید دیالوگ‌های درست را انتخاب کنید.

 

 تا به اینجای کار نیمی از زندگی دانش‌آموزان دبیرستانی مدرسه شوجین را در شکل گروه Phantom Thieves of Hearts بررسی کردیم. نیمه‌ی دیگر، زندگی شما با اسم یک شهروند است. جایی که بخش دیگری از خصوصیت‌های بازی مانند مهربانی، دانش، جذابیت یا جرات را با انجام کارهای نیمه وقت میتوانید گسترش دهید. در حقیقت زندگی عادی و انجام کارهای روزمره‌ای مانند کار کردن، بازی کردن یا خرید کردن می‌تواند نوع شخصیت شما را شکل دهد. مطمئنا این موارد در بازی بی ثمر تعبیه نشده است و میتوانید به دلیل‌ی ارتقای آن‌ها، در روابط خود با دیگر شخصیت‌ها اجرای مناسب تری داشته باشید. با تمام این بخش‌های خوب و کاربردی، بازی پرسونا ۵ خالی از عیب و ایراد نیست. بزرگترین و اصلی‌ترین ایرادی که می‌توان به بازی گرفت، مرتبط به تعداد اتفاقات بازی است. در حقیقت اتفاقات بازی بازه‌های زمانی هستند که بین هر چپتر بازی تعبیه شده و شما در این دوره زمانی وقت دارید تا وارد قصر شخص مورد نظر شده و قلب وی را تغییر دهید. تعداد کم این رویدادها درمقایسه با ورژن پیشین و از جهت دیگر آزادی رفتار‌های بیشتر در جهان بازی باعث شده است تا در طول بازی کردن یک حس سردرگمی و بی‌برنامگی برای شما بوجود آید. اینکه ندانید پیش از هرچیز کدام کانفیدنت‌ها را تا تازه ترین سطح پیش ببرید یا اینکه کدام خصوصیت شخصیتی خود را پیشرفت دهید همگی عواملی هستند که به دلیل بازه‌های زمانی و تعداد اتفاقات کم در دست شما قرار داده می‌شود.

 بازی کردن در نقش یک قلب دزد و یک شهروند عادی شدیدا بازی را متنوع نگه داشته است

با این وجود با به اتمام رساندن بازی، وارد نیوگیم پلاس خواهید شد و میتوانید مابقی پیشرفت‌های خود را به نتیجا برسانید با این وجود اگر به جای بهره برداری از نیوگیم‌ پلاس، جهان بازی از لحاظ زمانی گسترش می‌یافت، مخاطب بیش از قبل از بازی لذت می‌برد. پرسونا ۵ آن قدر بزرگ و پر محتوا هست که با انجام این کار به هیچ‌وجه بازی وارد روندی تکراری نشود.  بازی Persona 5 در قسمت گرافیک هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. اولین مورد، میان‌پرده‌ها و گرافیک انیمه‌ای بازی است که در دو قالب جداگانه دیزاین شده و حس و حال با مزه ای را به مخاطب القا می‌کند. حتما مهم نیست یک بازی از گرافیک‌ چشم نواز نسل هشتمی بهره ببرد. حتی مهم این است که در آن سبکی که کار می‌کند، بهترین استانداردها را در دست گیمر قرار بدهد که پرسونا ۵ در این بخش به بهترین شکل ممکن رفتار کرده است. جدی ترین عامل که باعث جذابیت بازی شده است، دیزاین مراحل بازی است. در حقیقت دیزاین قصرها، نوع به تصویر کشیدن تاریکی هر شخصیت و ۱۰۰ با این وجود ممنتو به قدری دلچسب است که شما را شگفت‌زده خواهد نمود. به علاوه از طرف دیگر برای سیستم درجه سختی بازی گزینه‌ای ویژه دیزاین شده است که در جریان آن بازیکنان تازه وارد به بازی‌های Jrpg قادر اند با گزینش کردن آن از جهان بازی و مبارزات و جریان لذت ببرند. در این بخش مبارزات راحت‌تر از حالت‌های دیگر خواهد بود. با این وجود این گفته حاوی چنین مفهومی نیست که هوش مصنوعی دشمنان دست کاری شده است حتی میزان آسیب رسانی و نوار سلامت آن‌ها کاهش یافته است.

بازی Persona 5

به جرات می‌گویم که بازی Persona 5 یکی از بهترین موسیقی‌های این نسل را مختص خود کرده است. وجود ساندترک‌های متعدد و متنوعی که هرکدام با شرایط ویژه بازی تطابق دارد و مهم‌تر از آن ساندترک‌هایی که در طول باس‌فایت‌ها یا گشت و گذار در قصرها آدرنالین شما را گسترش می‌دهند. نوع دیالوگ‌ها و دیالوگ‌ نویسی‌های بازی به شکلی است که شدیدا گول زننده به چشم خورده و نیازمند دقت شما است تا در موارد مختلف و تصمیم‌گیری‌ها موفق باشید.

در آخر بازی Persona 5 آن‌قدر بزرگ است و محتویات در دست شما قرار می‌دهد که بعد از گذراندن ۱۰۰ الی ۱۱۰ ساعت لحظه تقریبی برای به اتمام رساندن بازی، مکان‌ها و کانفیدنت‌های فراوانی را از دست خواهید داد که برای حاصل شدن آن‌ها نیوگیم‌ پلاس بازی را شروع خواهید کرد. جدای از این موارد اگر تصمیم گرفته اید یک بازی Jrpg تمام عیار را تجربه کنید یا برای بار نخست وارد این سبک شوید، بازی پرسونا ۵ بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این بازی در برخی از جهات این سبک را وارد مرحله‌ی تازه ای کرده است و به دلیل‌ی بخش‌هایی مانند موسیقی و دیزاین‌ها، می‌توان آن را بهترین بازی Jrpg دو نسل واپسین دانست.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع