دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Prey - زومجی

نقد و بررسی بازی علمی و تخیلی Prey – سایتهای اینترنتی

بازی Prey شما را وارد ماجرایی کلیشه‌ای می‌کند که داستانش ‌می‌تواند شما را تا آخر پای بازی بنشاند و مبارزاتش با موجودات بیگانه شما را از بازی دور کند! با بررسی بازی Prey همراه سایتهای اینترنتی باشید.

به دفعات و به دفعات شده که در بازی‌های سبک علمی تخیلی، به ایستگاه‌های محیط‌ای رفتیم که بیگانه‌های باورنکردنی و غریبی در آن رخنه کرده‌اند و خدمه آن را به بدترین شکل ممکن از بین برده‌اند. از بازی Doom گرفته که ما را به مریخ برد و در آن حمام خون راه انداختیم، تا Dead Space که در محیط‌های تاریک و خالی از سکنه، ترس را به جان بازیکنان می‌انداخت. همه این بازی‌ها اهداف مشترکی داشتند؛ جان سالم به در بردن از مهلکه‌ای گاه خطرناک، گاه عجیب و گاه باورنکردنی و غریب.

بروزترین بازی استودیو Arkane، یعنی بازی Prey، دقیقا همان راه کلیشه‌ای را پیش می‌گیرد که دیگر بازی‌های این سبک پیش دریافت کردند؛ گرفتار شدن در ایستگاهی پر از بیگانه‌های باورنکردنی و غریب که می بایست از دست آن‌ها فرار کرد. با اینحال بسیار محشر با شرایطی که هر یک از این بازی‌ها سبک روایت ویژه خود را دارند، Prey هم سبک خود را دارد و توانسته المان‌هایی در بازی خود قرار دهد که شما را تا آخر پای بازی بنشاند، با اینحال در عین حال مشکلاتی دارد که ممکن است شما را خیلی زود از بازی دور کند.

برای دانلود ویدیو از آپارات اقدام کنید | تماشا در یوتیوب

جریان بازی Prey مرتبط به یک ایستگاه فضایی به اسم Talos I می‌شود که در یکی از ایام، موجود باورنکردنی و غریبی که دانشمندان اسم آن‌ها را تایفون‌ گذاشتند، به این ایستگاه حمله می‌کند و محققان از فرصت استفاده کرده و روی آن‌ها تحقیق می‌کنند. شما نیز در نقش «مورگان یو» که می‌توان بین جنس مذکر و مونث آن یکی را انتخاب کرد، همراه با برادر خود، الکس یو، دو تن از عضو های اصلی این ایستگاه فضایی هستید. با اینحال جریان از جایی شروع می‌شود که شما با اسم شخصیت مورگان یو، از خوابی بیدار می‌شوید که هیچ چیز به خاطر ندارید، این که تایفون‌ها چه هستند و از کجا آمده‌اند، شما وارد چه ماجرایی شده‌اید و چه کسی مسئولیت این خرابی‌ها را برعهده دارد؛ مورگان همه چیز را فراموش کرده‌ است. طی اتفاقاتی باورنکردنی که خودتان باید آن را تجربه کنید، مورگان یو ویدیوهایی را مشاهده می‌کند که پرده از اسرار باورنکردنی تایفون‌ها برمی‌دارد و ایشان باید کل ایستگاه فضایی Talos I را از بین ببرد.

بخش داستانی، روایت آن و اتفاقات غیر منتظره‌ای که در طول راه رخ می‌دهد، همگی از نمونه نکات مثبت بازی هستند و به هر میزان که بیش‌تر وارد ماجراهای بازی شوید، بیش‌تر و بیش‌تر دوست دارید تا جواب سوالات اتفاقات بازی را پیدا کنید. با این وجود در بازی خبری از میان‌پرده‌ها و روایت داستانی مستقیم نیست. بسیاری از مسائل مرتبط به جریان از روش فایل‌های صوتی، ایمیل‌ها و گفت و گو بین کاراکترها انجام می‌شود. از این جهت اگر می‌خواهید از این بازی لذت ببرید، باید زبان قویی داشته باشید تا متوجه پیچش‌های داستانی شوید اگر اینطور نباشد درگیر اتفاقات جالب بازی نخواهید شد.

دیزاین محیط و اتمسفر شکل‌گرفته در آن از نمونه نکات مثبت بازی شمرده می‌شود

یکی از نکات بسیار خوب بازی Prey، محیط و اتمسفری است که برای این اثر ایجاد شده است. پیش از هرچیز ممکن است محیط‌های بازی تکراری به نظر برسند و فکر کنید که خیلی زود از آن خسته خواهید شد، با اینحال ایستگاه فضایی Talos I آن‌قدر راه‌های پر پیچ و خم، راز‌های مختلف و نکات جذابی دارد که به این زودی‌ها، حداقل با یکدفعه بازی کردن، برای‌‌تان خسته کننده نشود. بیشتر محیط بازی را آزمایشگاه‌ها، سالن‌های بررسی و اکتشاف و دفاتر کار ایجاد کرده‌اند و باقی آن‌ها محیط‌هایی مانند رستوران و سالن‌های سرگرمی هستند.

باید بدانید که این بازی یک اثر ترسناک نیست و قرار نیست در بیشتر مواقع با محیط‌‌های تاریک و خونین رو به رو شوید، با اینحال در  عین حال در بیشتر مواقع با محیط‌های روشن و رنگارنگی هم سر و کار ندارید. استودیو آرکین توانسته بین محیط‌های تاریک و روشن، بین محیط‌های پر از رمز و راز و ساده و بالاخره بین محیط‌هایی که هنوز زندگی در آن‌جا جریان دارد و محیطی که در مرگ فرو رفته‌ است، توازن خوبی برقرار کند. با اینحال اگر بخواهیم جمع بندی کنیم محیط‌های تاریک و سیاه فراوانی در مقابل‌تان قرار دارند که بیگانگان در آن پرسه می‌زنند. اگر فایل‌ها صوتی و ایمیل‌های موجود در محیط را پیدا کنید و بخوانید، آن‌ها به گونه‌ای هستند که به خوبی میتوانید زمانی را که هنوز این موضوع وحشتناک برای ایستگاه فضایی رخ نداده بود درک و احساس کنید. روابط میان اشخاص قبل از اینکه کشته شوند و وقایع جالب و گاه اسرارآمیزی که بین محققان رخ می‌داد، از نمونه نکات با مزه ای هستند که شما را برای یافتن معلومات بیشتر علاقه مند می‌کنند.

Prey

با اینحال یکی از مشکلاتی که بازی از آن رنج می‌برد، دیزاین مراحل بازی است که تنوع فراوانی ندارند. بخش فراوانی از ماموریت‌هایی که باید انجام دهید شما را به در‌های قفلی می‌رسانند که باید با انجام کارهای مختلف آن‌ها را باز کرد و این کارهای مختلف هم به یافتن کلیدها و یا گوش دادن به فایل‌های صوتی برای پیدا کردن رمز ورودی درب‌های قفل شده ختم می‌شوند. با این وجود نکته مثبت مسئله این است که برای رسیدن به هدف خود، از یافتن یک کلید گرفته تا انجام هر ماموریت دیگر، بازی چندین و چند راه مختلف را در اختیارتان قرار می‌دهد که از روش آن‌ها ماموریت را به انتهای برسانید. از هک کردن گرفته تا یافتن راه‌های مخفی شامل این موارد می‌شوند که تا حدی جلوی تکراری بودن دیزاین مراحل بازی را گرفته‌اند. با این وجود وجود عده ای مراحل مانند شناور شدن در محیط بدون جاذبه نیز از نمونه بخش‌های نسبتا خوب بازی هستند.

با این وجود این را هم بیاد داشته باشید که شما تنها انسان زنده این ایستگاه فضایی نیستید و انسان‌های دیگری هم توانسته‌اند در این موضوع و با حمله تایفون‌ها زنده بمانند با اینحال بسیاری از آن‌ها در شرایط سختی هستند که با رابطه به شما اعلام می‌کنند که نیاز به کمک دارند و حال میتوانید آن‌ها را به حال خود رها کنید یا این که آن‌ها را نجات دهید. نجات دادن یا ندادن آن‌ها نیز عواقب با مزه ای در طول جریان خواهد داشت که به دلنشین شدن جریان بازی یاری مینماید. به علاوه از طرف دیگر انسان‌‌های درون بازی به سبک و شیوه ویژه استودیو آرکین دیزاین شده‌اند و اینکه از آن‌‌ها خوش‌تان بیاید یا نه به خواست خود‌تان بستگی دارد، با اینحال مسئله اصلی این است که هیچ‌کدام از شخصیت‌های بازی به یادماندنی نیستند و به سادگی هم نمی‌توان با آن‌ها رابطه برقرار کرد. با وجود این اصل بازی تنها بودن شما در این ایستگاه است و شخصیت‌های زنده دیگر در این بازی چندان مهم به شمار نمی‌روند.

God of War

با اینحال بخش مهمی از بازی Prey را دشمنانی به اسم تایفون‌ها ایجاد کرده‌اند. درست است که در این نمونه بازی‌ها در بیشتر مواقع بیگانه‌‌ ها حضور دارند و به بدترین شکل ممکن بلاهای بدی سر انسان‌ها می‌آورند که دلیل شده چنین اتفاقی به یک امر کلیشه‌ای مبدل شود، با اینحال تایفون‌ها، بیگانه‌های بازی، با دیزاین با مزه ای که دارند دلیل شده‌اند تا نتوانم به آن‌ها موجوداتی کلیشه‌ای بگویم. این موجودات ناشناخته که از ادغام تاریکی و وحشت دیزاین شده‌اند، تنوع به آن صورت قابل توجه‌ای ندارند با اینحال از لحاظ ظاهری مهیج کننده هستند.

یکی از این تایفون‌ها موجودات ریزی به اسم میمیک‌ها هستند که قادر اند خود را به هر شکلی درآورند؛ از یک لیوان گرفته تا یک پنکه و حتی یک صندلی! همین مسئله دلیل شده تا این موجودات شدیدا غیر قابل پیشبینی شوند و به ناگهان شما را حیرت زده کنند. در چنین موقعیتی پیشتر راه به تکنولوژی‌های برخواهید خورد که قادر اند به شما در جهت تشخیص دادن این میمیک‌ها بین اشیا حقیقی کمک کنند با اینحال‌ آن‌ها باز هم قادر اند به بدترین شکل ممکن شما را سورپرایز کنند.

تایفون‌ها، بیگانه‌های جدیدی هستند که با ادغام تاریکی و وحشت دیزاین شده‌اند

تایفون‌های دیگری هم به اسم فانتوم وجود دارند که در سایز انسان‌ها هستند، در اصل آن‌ها انسان‌هایی بودند که اکنون مبدل به این کابوس شده‌اند و میتوانید حرف زدن آن‌ها از اعماق تاریکی وجودشان را بشنوید. تولیدکنندگان برای تنوع بخشیدن به آن‌ها و با این وجود مساله‌برانگیزتر کردن آن‌ها، المان‌هایی چون برق را با پیکر سیاه و تاریک آن‌ها ادغام کرده‌اند که رو در رو شدن با آن‌ها را سخت می‌کند و نزدیک شدن به آن‌ها می‌تواند دردسرساز شود. همراه با فانتوم‌ها موجودات مخلتف دیگری مانند سیستوید‌‌ها یا حتی انسان‌هایی که دیگر کنترل‌شان در دست خودشان نیست در مقابل شما قرار خواهند گرفت. با اینحال خطرناک‌ترین دشمن شما Nightmare اسم گذاری شده. تنها یک عدد از این موجود درشت هیکل و سخت جان در محیط بازی می باشد که بدون لحظه‌بندی مخصوصی امکان دارد سر و کله‌اش پیدا شود. حال شما یا باید آن را از پای درآورید یا در زمانی تعیین شده از دست آن جان سالم به در ببرید. کشتن این موجود در ابتدای بازی غیر امکان دارد و حتی با بالاتر رفتن سطح کاراکتر و اسلحه‌ها نیز رو در رو شدن با آن بسیار سخت است.

Prey

سیستم مبارزات بازی ضعیف‌ترین بخش بازی Prey به شمار می‌رود و در گان‌پلی‌اش هیچ حسی نیست

با اینحال منفی‌ترین بخش بازی چیزی نیست جز سیستم مبارزات! بازی به طرز غیرقابل انکاری هیچ توازنی بین قدرت اسلحه‌ها و قدرت تایفون‌ها رعایت نکرده است. بازی در درجه سختی متوسط و بالاتر برای‌تان به یک اثر غیرقابل تحمل از این نظر مبدل خواهد شد چرا که تایفون‌ها، خصوصا فانتوم‌ها، حتی یک عدد از آن‌ها قادر هستند به سادگی جان شما را بگیرند و مقدار قابل توجه‌ای از مهمات‌تان را هدر دهند. با اسم کسی که عاشق بازی‌های سخت هستم، مبارزات با تایفون‌ها موردی نیست که بتوان به آن گفت یک بازی سخت، حتی باید به آن یک بازی غیر بالانس گفت. با این وجود Prey به گونه‌ای نیست که هرگز نتوان آن را پیش برد با اینحال برای پیشروی در بازی، باید تمامی محیط را جست و جو کنید، مهمات به اندازه کافی پیدا کنید و سپس به مبارزه با تایفون‌ها هزینه کنید. با اینحال ولی باید گفت اگر سرتان را پایین بیاندازید و سر وقت‌شان بروید، یا به سادگی کشته خواهید شد یا کلی از مهمات‌ خود را از دست خواهید داد، آن هم تنها برای یک یا دو فانتوم؛ شانس بیاورید بیشتر از این‌ها در محیط نباشند! با این وجود می‌توان بازی را هم به روش مخفی‌کاری و هم به روش اکشن پیش برد با اینحال Prey در هر دو حالت ضعف‌های خود را دارد که به تجربه بازی آسیب رسانده‌اند. با این وجود به خاطر داشته باشید که شما با یک بازی شوتر طرف نیستید و تمرکز اصلی هم روی حریق‌بازی نیست. با اینحال بسیار محشر چه بخواهیم و چه نخواهیم، باید با تایفون‌ها مبارزه کنیم و اسلحه‌ها تنها پشتوانه بازیکن در این بازی است که ترکیب این دو مورد، منفی‌ترین نکته بازی را بوجود آورده است.

 

نمونه دیگری از بخش‌های مهم گیم‌پلی بازی، وجود عنصر های نقش‌آفرینی است که تاثر فراوانی در مسیر بازی قرار داده‌اند. از جدی ترین عنصر های نقش‌آفرینی بازی می‌توان به آپگرید توانایی‌های شخصیت مورگان یو اشاره نمود. در طول بازی و با یافتن ابزاری به اسم «نیوروماد» می‌توان توانایی‌های متفاوتی را آپگرید کرد. از نمونه آن‌ها می‌توان به توانایی هک کردن که شدیدا در طول بازی به درد بخور است اشاره نمود. قابلیتی مانند حمل اشیا سنگین نیز می‌تواند کارتان را در طول مسیر ساده تر کند. موارد دیگری مانند قدرت ضربه زدن، یادگیری آپگرید اسلحه‌ها و سریع‌تر حرکت‌ کردن کاراکتر بازی از نمونه دیگر بخش‌های آپگرید مورگان یو هستند.

با اینحال در عین حال که می‌توان توانایی‌های انسانی مورگان یو را آپگرید کرد، بخشی دیگر را می‌توان به آپگرید توانایی‌های تایفون‌ها اختصاص داد!‌ می‌توان با این کار توانایی‌های تایفون‌ها را به مورگان یو منتقل کرد تا بیننده کارهای باورنکردنی و غریب و با این وجود با مزه ای از جانب ایشان باشیم. یکی از این توانایی‌ها، همان توانایی تایفون‌های میمیک است. به این منظور مورگان یو می‌تواند مثلا خود را مبدل به یک لیوان کند تا در لحظه مخفی کاری از دست تایفون‌ها در امان بماند یا خود را به جای‌های غیرقابل دسترس برساند. به علاوه از طرف دیگر می‌توان از این طریق حتی عده ای از انسان‌ها را مبدل به تایفون‌ها کرد تا برای‌تان مبارزه کنند!

یکی از نکات جالب بازی پیدا کردن آیتم‌های مختلف و جمع‌آوری آن‌ها است. در جای جای محیط پر از آیتم‌هایی است که می‌توان آن‌ها را ذخیره کرد و با بهره برداری از ابزار‌های تجزیه که در عده ای از مکان‌ها می باشد، آن‌ها را به موادی خام مبدل کرد. سپس از این مواد می‌توان در پرینترهای سه بعدی استفاده کرد و از آن‌ها ابزار ضروری تولید! از اسلحه گرفته تا کیت‌ها سلامتی، مهمات یا حتی عده ای کلیدهایی برای باز شدن درب‌ها، از نمونه مواردی هستند که می‌توان از پیدا کردن آیتم‌های به درد نخور درست‌شان کرد.

Prey

صداگذاری بازی از نمونه نکات خوب بازی است که به هرچه دلنشین‌تر شدن اتمسفر بازی کمک شایانی کرده است

بالاخره ضروری است بگوییم که بازی از لحاظ تصویری و فنی، اثری چشم‌نواز نیست که به هر گوشه آن خیره شوید و لذت ببرید، با اینحال در عین حال اثری هم نیست که نتوان آن را تحمل کرد. همه چیز در شرایط خوبی قرار دارد و با یک اثر با گرافیک ضعیف رو به رو نیستید. یکی از نکات خوب گرافیک تصویری بازی، دقت به نکاتی است که در دیزاین بسیاری از اجزای ایستگاه فضایی Talos I استفاده شد. عکس ها روی دیوار، دست نوشته‌ها، دیزاین دکوراسیون و موارد این چنینی از نمونه نکاتی هستند که گشت و گذار در این ایستگاه فضایی را دلنشین می‌کنند. به علاوه از طرف دیگر تایفون‌ها و میمیک‌هایی که از عناصری چون دود تشکیل شده‌اند دیزاین بسیار خوبی دارند. اگر بخواهیم جمع بندی کنیم هرگز با سری‌ای از پیکسل‌های ضعیفی که تو ذوق‌تان بخورد رو به رو نخواهید شد و Prey ناامیدتان نمی‌کند. بازی از لحاظ فنی نیز بد نیست و تنها گاهی مواقع با نزول فریم‌های ناچیز رو به رو خواهید شد. به علاوه از طرف دیگر گاهی اوقات در موارد بسیار کوتاه بیننده دیر لود شدن عده ای المان‌های محیط مانند تابلوها و عکس ها روی در و دیوارها بودم. با اینحال مسئله نسبتا منفی بخش فنی مرتبط لودینگ‌های بازی است که نه خیلی طولانی، با اینحال حوصله‌سربر هستند.

با اینحال یکی از نکات قوت بازی صداگذاری‌های بسیار خوب آن است. صداهای گاه و بی‌گاهی که از یک ایستگاه فضایی نابود شده به گوش می‌رسد، صدای آژیرها، صدای‌های باورنکردنی و غریبی از فاصله‌های دور و نزدیک و حتی صدای میمیک‌ها و فانتوم‌ها همگی خوب کار شده‌اند. در چنین موقعیتی گاهی اوقات بیننده تاخیر صداگذاری‌ها درمقایسه با تصویر بودم که بسیار محشر با این وجود تعدادشان زیاد نبود. به علاوه از طرف دیگر در طول بازی موسیقی پس‌عرصه یک‌نواختی به گوش می‌رسد که من یکی را در طول مدت بازی خسته نکرد. در کل بخش صداگذاری و موسیقی بازی از نمونه نکات مهمی هستند که به شکل‌گیری اتمسفر بازی کمک شایانی کردند.

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم اگر دنبال یک بازی شوتر هستید، اگر در جستجوی یک بازی ترسناک هستید، بازی Prey هیچ چیز برای شما ندارد و صد با این وجود ناامیدتان می‌کند. با اینحال اگر در جستجوی یک بازی علمی تخیلی هستید که جریان و نکات برای شما حائز ارزش هستند، Prey می‌تواند بطور کلی شما را راضی کند.

میتوانید در بیشتر مواقع تازه ترین اخبار پلی استیشن ۴ را در دروازه هایج پیگیری کنید. توصیه میکنیم که درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع