دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Pyre - زومجی

بررسی بازی Pyre – سایتهای اینترنتی

Pyre یک بازی نقش آفرینی دارای اختلاف است که به جرات می‌توان گفت تا به امروز نمونه آن را بیننده نبوده‌ایم. با بررسی بازی همراه باشید. 

مطمئنا اگر از نمونه علاقه مندان بازی‌های نقش آفرینی باشید، تجربه‌های گوناگونی را در بازی‌های این ژانر پشت سر قرار داده‌اید. در بازی‌هایی چون Witcher 3 و Skyrim غرق در دنیایی اسطوره‌ای شده‌اید و موارد مختلف موجودات را کشته‌اید. در بازی‌هایی چون Pillars of Eternity حس و حال بازی‌های کلاسیک این سبک را تجربه کرده‌اید. حتی در سری Mass Effect پا را فراتر از قبلی و حال قرار داده و به سفری در فضا در آتی رفته‌اید یا در سری فال‌اوت، آمریکای آخرالزمانی مملو از موجودات و حشرات عظیم‌جثه را از نزدیک دیده‌اید. هدفم از گفتن این‌ها و اشاره به این بازی‌ها، یادآوری این مسئله است که نقش آفرینی، سبکی است که آزادی رفتار فراوانی در دست سازندگانش برای ایجاد ماجراجویی‌ای سرگرم‌کننده می‌دهد و در طرف مقابل هم تجربه‌ای در دست گیمر قرار می‌دهد که می‌تواند مدت لحظه فراوانی را با آن سرگرم شود.

با اینحال امروز در سایتهای اینترنتی، سراغ بررسی بازی‌ای خواهیم رفت که با تمامی بازی‌های نقش آفرینی که تا به امروز تجربه کرده‌اید، دارای اختلاف است. بله منظور Pyre، ساخته تازه استودیو سوپرجاینت گیمز است که آن‌ها را با بازی‌هایی چون Bastion یا Transistor می‌شناسیم؛ استودیویی که قبل از این هم نمایش داده مهارت بالایی در تولید بازی‌های نقش آفرینی دارد و این دفعه اثری ایجاد کرده که شبیه به هیچ‌یک از ساخته‌هایش نیست. Pyre را ممکن است بتوان با بازی راکت لیگ مقایسه کرد. می‌دانم! الان برای‌تان این پرسش پیش آمده که یک بازی نقش آفرینی چه ربطی به راکت لیگ دارد. منظورم از اشاره به این بازی، صرفا سبک آن نیست. حتی همان‌طور که استودیو سایانیکس با ترکیب سبک‌های رانندگی و فوتبال بازی با فرضیه‌ای نو ایجاد کرد، استودیو سوپرجاینت گیمز هم در Pyre، بازی‌ای نقش آفرینی ایجاد کرده که المان‌های ورزشی هم در آن قابل مشاهده است! همین فرضیه نو، مساله‌ای است که بازی Pyre را از دیگر بازی‌های هم سبک‌اش متمایز می‌کند و دلیل می‌شود حس و حالی را در بازی تجربه کنیم که ممکن است در هیچ بازی دیگری تا این لحظه آن را تجربه نکرده باشیم.

یک فرضیه نو لزوما تضمین‌کننده موفقیت یک بازی نیست با این وجود تولیدکنندگان Pyre فرضیه نو خود را آنقدر خوب در بازی جای گرفته‌اند که نتیجه به اثری لذت‌بخش مبدل شده است

با این وجود داشتن فرضیه‌ای نو، صرفا تضمین‌کننده موفق بودن یک بازی تصویری نیست و بدین خاطر Pyre به خصوصیت‌های دیگری هم نیاز دارد تا بتواند خود را با اسم یک بازی با کیفیت مطرح کند و بسیار محشر باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که استودیو تولید کننده هم با آگاه بودن از این مسئله، بازی‌ای ساخته که درست است بی‌نقص نیست، با اینحال تجربه آن شدیدا لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است. جریان بازی Pyre که از جمله مهمترین نقاط قوت آن هم به شمار می‌رود، در باب شخصی است که توانایی خواندن ستاره‌ها و مسیریابی و به علاوه از طرف دیگر خواندن ذهن دیگر مردم را دارد. این فرد در همان ابتدای بازی، با تعدادی کاراکتر آشنا می‌شود که مانند خودش تبعید شده‌اند و حال باید به این مردم کمک کند تا قادر باشند به سرزمین‌شان برگشته و آزادی خودشان را از نو به دست بیاورند. جریان بازی به خودی خود خیلی فرضیه ممتازی ندارد و حتی کلیشه‌ای هم به ذهن خطور میکند. با اینحال Pyre بازی‌ای است که ثابت می‌کند یک فرضیه کلیشه‌ای هم حتی اگر به خوبی پرداخته شود، می‌تواند مبدل به داستانی لذت‌بخش شود. با این وجود باید یک مورد را پیرامون جریان Pyre ذکر کنم؛ اینکه در این بازی خبری از میان پرده‌های سینمایی نیست و در صورتی که بخواهید از جریان آن لذت ببرید، باید حوصله خواندن تعداد فراوانی دیالوگ و متن را داشته باشید.

راستش را بخواهید، شخصیت اصلی بازی که همان شما هستید، در بازی با اسم Reader (خواننده) خطاب می‌شود. ممکن است عده ای بر این باور باشند که دلیل این اسم‌گذاری، این است که کاراکتر اصلی قادر به خواندن ذهن مردم، متون باستانی و به علاوه از طرف دیگر ستارگان است. با اینحال به شخصه گمان می نمایم این نامگذاری، دلیل دیگری هم دارد و آن هم اینکه بازی، مخاطبین را با اسم یک خواننده کتاب مقرر کرده و خود بازی هم نقش کتابی را دارد داستانی فانتزی را با محوریت چند شخصیت که برای آزادی خود تلاش می‌کنند، روایت می‌کند. در حقیقت با اینکه ممکن است همه حوصله دنبال کردن چنین بازی‌ای را نداشته باشند، با اینحال خودش لذت فراوانی از جریان و ماجراجویی‌های شخصیت‌های بازی بردم. خواندن دیالوگ‌ها و متن‌های گاها طولانی بازی، ممکن است نیاز به حوصله داشته باشد، با اینحال در طول بازی پیوسته این حس به‌تان منتقل می‌شود که انگار در حال خواندن یک رمان هستید که به وسیله نویسنده‌ای ماهر نوشته شده است. حتی نوع نثر و نگارش متون بازی هم شبیه به به یک کتاب رمان است و تنها به دیالوگ محدود نشده و وقایع و اتفاقاتی که برای شخصیت‌ها در طول مسیر رخ می‌دهند هم در شکل متن به شما منتقل می‌شوند و در کل همه چیز به شکلی است که دقیقا مانند وقتی که در حال خواندن یک کتاب هستید، میتوانید ماجراجویی شخصیت‌ها و اتفاقاتی را که برای‌شان رخ می‌دهند، تجسم کنید.

Pyre بررسی بازی

همان‌طور که اشاره کردم، ممکن است این نوع روایت جریان باب میل همه نباشد با اینحال به شخصه لذت فراوانی از آن بردم و شما هم مطمئنا اگر علاقه فراوانی به خواندن کتاب دارید و برای این کار حوصله کافی هم دارید، از جریان بازی Pyre لذت خیلی فراوانی خواهید برد. علی الخصوص که در طول جریان بازی، بیننده پیچش‌های جذابی هم هستیم و در بیشتر مواقع همه‌چیز همانگونه که انتظار دارید، پیش نمی‌رود. غیر از این، شخصیت‌ها هم با اسم یک المان مکمل، تاثیر خیلی فراوانی در خوب بودن جریان دارند. شخصیت‌های بازی هریک تاریخچه ویژه خود را دارند و غیر از آن، در طول بازی آنقدر کاراکتر عجیب و ویژه می‌بینید که وقتی به جریان و هویت آن‌ها پی می‌برید، هنر تولیدکنندگان در پرداخت شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی را ستایش خواهید کرد. در کل از لحاظ جریان، همه چیز در Pyre محشر است و جریان بازی، نوع روایت آن، شخصیت‌هایی که در آن نقش دارند و حتی انتهای‌بندی بازی، مواردی هستند که بعد از تمام کردن Pyre، تا مدت‌ها در فکر‌تان باقی خواهند ماند. 

درست است که استودیو سوپرجاینت گیمز تلاش فراوانی برای معرفی یک جریان محشر در بازی کرده و در این کار هم بطور کلی موفق است، با اینحال در Pyre همه‌چیز تنها به جریان خلاصه نمی‌شود و تولیدکنندگان همان‌طور که پیش از هرچیز هم اشاره کردیم، تمرکز فراوانی هم روی گیم‌پلی داشتند و توانسته‌اند بازی‌ای بسازند که به جرات می‌توان گفت شبیه به به هیچ بازی نقش آفرینی دیگری نیست. پیش‌تر از این گفتیم که استودیو سوپرجاینت، المان‌های ورزشی را وارد بازی خود کرده و در Pyre خبری از مبارزه با سلاح‌های سرد و گرم نیست و برای اینکه قادر باشید آزادی تیم‌تان را به دست بیاورید، باید در یک نبرد از نوع فانتزی با المان‌های ورزشی برنده شوید! این نبرد‌ها که در بازی Rite اسم دارند، بدین شکل هستند که شما می بایست از بین عضو های تیم‌تان، سه نفر را انتخاب کنید و در مقابل تیم سه‌نفره حریف قرار بگیرید. در دو طرف زمین نبرد، دو Pyre قرار دارند که آتشی در آن‌ها افروخته شده است و در وسط زمین هم یک گوی قرار دارد که همان نقش توپ را ایفا می‌کند. حال هدف شما در بازی این است که با هم کاری تیمی، گوی را برداشته و آن را به Pyre حریف بیندازید. از آنجایی که هریک از شخصیت‌های بازی توانایی‌های ویژه به خود را در این نبرد‌ها دارند، انتخاب تیم درست و به علاوه از طرف دیگر سود بردن درست از توانایی‌های عضو های تیم، نقشی بنیادی در پیروزی یا شکست شما ایفا می‌کند. 

 

Pyre را ممکن است بتوان با راکت لیگ مقایسه کرد؛ همان‌طور که سایانیکس سبک‌های ورزشی و ریسینگ را ترکیب کرده بود، تولید کننده Pyre هم سبک ورزشی و نقش آفرینی را ترکیب کرده است

با این وجود صرفا این فرضیه نو، تضمینی برای خوب بودن گیم‌پلی بازی نیست با این وجود حقیقت این است که Rite‌ها، جذابیت ممتازی دارند و دقیقا مانند یک مسابقه ورزشی، مهیج کننده می‌شوند. علی الخصوص وقتی که سطح سلامتی Pyre شما و رقیب پایین می‌آید و تنها یک پرتاب درست کفایت می کند تا یکی از طرفین پیروز نبرد شود، هیجان غیر قابل وصفی در بازی حس می‌شود که تنها با تجربه کردن Pyre میتوانید به آن پی ببرید. با این وجود که این آزمون‌ها بی‌نقص هم نیستند و گاهی یک سری باگ در آن‌ها قابل مشاهده است؛ برای نمونه چندین بار برایم پیش آمده که شخصیت‌های تیم رقیب به معضلات نامرئی گیر کرده‌اند و همین هم دلیل شده تا به شکل بینهایت راحتی بتوانم امتیاز کسب کنم یا به بیان بهتر گوی را داخل Pyre دشمن بیندازم. با اینحال در کل، Rite‌ها هیجان فراوانی دارند و تنوع خوبی هم در آن‌ها قابل مشاهده است و برای نمونه رقیبان شما به مرور لحظه قوی‌تر می‌شوند یا هریک خصوصیات ویژه خود را دارند که دلیل می‌شود مساله نسبتا جذابی در بازی حاکم باشد. 

حدودا تا به اینجای متن، هرچه از Pyre گفته‌ایم خصوصیت‌های مثبت و مهیج کننده بوده است و ممکن است همین هم دلیل شده تا فرض کنید که با یک بازی بطور کلی بی‌نقص طرف هستیم. با اینحال در حقیقت اینچنین نیست و Pyre از مشکلی رنج می‌برد که از قضا ایراد کوچکی هم نیست. سخت Pyre این است که روند آن، بعد از مدتی تا حد محسوسی تکراری و خسته‌کننده می‌شود. در ابتدای بازی، همه چیز در آن دلنشین است؛ از پیدا کردن مسیر از روش ستارگان گرفته تا حرکت ساده در طول محیط زیبای بازی و کمپانی در Rite‌ها. با اینحال در کمال تاسف تولیدکنندگان تنوع خوبی به این روند نداده‌اند و شما در طول گیم‌پلی بازی که نسبتا طولانی هم هست، مکررا باید این چرخه را تکرار کنید. در کل بازی به یک سری کار‌های تکراری خلاصه می‌شود که پیدا کردن مسیر، گوش دادن به صحبت کاراکتر‌ها، کمپانی در Rite‌های معمولی و بالاخره کمپانی در Rite‌هایی است که دلیل می‌شوند یکی از کاراکتر‌های شما به آزادی برسد. در این بین ممکن است این کار‌ها به خاطر تنوعی که مثلا در هر Rite می باشد تا زمانی دلنشین باشند، با اینحال بعد از گذشت مدتی روند بازی تکراری و خسته‌کننده می‌شود و بیش‌تر دوست خواهید داشت که زودتر این کار‌های تکراری را انجام دهید تا به جریان دلنشین بازی پی ببرید. 

Pyre بررسی بازی

در کل، درست است که گیم‌پلی بازی فرضیه‌ای نو و مهیج کننده دارد، با اینحال در مقایسه با جریان بازی، یک سر و گردن پایین‌تر است و دلیل آن هم خسته‌کننده شدن روند بازی بعد از گذشت مدتی است. با این وجود بازی غیر از بخش داستانی، یک قسمت به اسم Versus هم دارد که در آن بدون روایت جریان، میتوانید صرفا در نبرد‌های Rite کمپانی کرده و دوستان‌تان یا هوش مصنوعی را به مساله بکشید. به علاوه از طرف دیگر اگر با اسم یک بازی نقش آفرینی صرف سراغ Pyre می‌روید، ممکن است Pyre نتواند همانگونه که باید انتظارات‌تان را برآورده کند. چرا که المان‌های نقش آفرینی بازی سطحی هستند و درست است که کار‌های ابتدایی مانند ارتقای شخصیت‌ها یا خرید و فروش آیتم‌ها را میتوانید انجام دهید، با اینحال این المان‌ها به شکلی نیستند که یک طرفدار بازی نقش آفرینی را راضی نگه دارند و بیش‌تر اینطور به ذهن خطور میکند که تولیدکنندگان تنها سعی کرده‌اند بازی فاقد المان‌های نقش آفرینی نباشد تا اینکه بخواهند یک بازی نقش آفرینی غنی بسازند و بیش‌تر هدف‌شان تمرکز روی معرفی تجربه مهیج کننده از رقابت‌های Rite و به علاوه از طرف دیگر روایت داستانی محشر بوده است. 

حال که به حد کافی از گیم‌پلی و جریان بازی گفتیم، انصاف نیست اگر به جنبه‌های هنری بی‌مانند Pyre اشاره نداشته باشیم. ممکن است حس کنید که به کار بردن صفت «بی‌مانند» برای جنبه‌های صوتی و تصویری بازی کنی اغراق‌آمیز باشد، با این وجود واقعا این‌چنین نیست! به جرات می‌توان گفت که Pyre در بین بازی‌های نسل هشتیم، از لحاظ هنری در دسته بهترین‌ها قرار می‌گیرد. تمامی محیط‌های بازی، چه وقتی که در حال سفر در جهان آن هستید یا چه وقتی که در Rite‌ها در حال رقابت هستند، به دلچسب‌ترین شکل ممکن دیزاین شده‌اند. محیط‌های بازی این حس را به‌تان القا می‌کنند که انگار چندی قبل با کار‌های یک نقاش صاحب‌سبک آشنا شده‌اید که ممکن است دیزاین‌هایش کمی دارای اختلاف از بقیه باشند، با اینحال فوق‌العاده دلچسب هستند. در وصف زیبایی‌های بازی همین بس که خودش معمولا برای انتخاب تصویر خوب برای نقد بازی‌ها، دچار سخت می‌شوم و نمی‌دانیم کدام اسکرین شاتی را که گرفتم باید در مقاله قرار دهم که دلچسب باشد. با اینحال Pyre آنقدر از لحاظ تصویری دلچسب بود که حتی بد موقع‌ترین اسکرین شات‌هایی که از آن گرفتم هم شدیدا دلچسب به نظر می‌رسیدند!

Pyre بررسی بازی

در صورتی که گیم پلی Pyre هم در سطح جریان آن قرار می‌گرفت، این بازی می‌موفق شد به یک شاهکار حدودا بی‌نقص مبدل شود

محیط‌های بازی غیر از دلچسب بودن، متنوع هم هستند. برای نمونه گاهی در محیطی در حال حرکت هستید که زبانه‌های حریق از جای‌جای آن شعله می‌کشند یا گاهی وارد محیطی برفی و کوهستانی می‌شوید. این مسئله پیرامون زمین‌های مسابقه Rite هم صدق می‌کند و برای نمونه گاهی در زمینی مسابقه می‌دهید که شاخه‌های درختان مکررا در آن‌ها افزایش می‌کنند و غیر از سخت‌تر کردن کار شما، زیبایی مخصوصی هم به محیط می‌دهند. در کل تعریف کردن زیبایی بازی Pyre از روش متن، شبیه به به این می‌ماند که شما سفری به یکی از دلچسب‌ترین نقاط دنیا داشته باشید و بعد از برگشتن، تنها چندتا تصویر محدود به دوستان‌تان نشان دهید! Pyre دقیقا چنین شرایطی دارد و هرچقدر هم که در باب آن تعریف کنم، تا وقتی که خودتان بازی را تجربه نکنید، متوجه نخواهید شد که چرا Pyre را یکی از دلچسب‌ترین بازی‌های نسل هشتم معرفی کردم. 

با این وجود زیبایی بازی، تنها محدود به جلوه‌های تصویری نیست. Pyre از لحاظ صوتی و موسیقی هم فوق‌العاده است. در طول بازی و وقتی که در حال سفر کردن هستید، موسیقی‌های بی‌کلام یا آهنگ‌هایی فوق‌العاده دلچسب به گوش می‌رسند که معمولا هم ریتم آرامی دارند. ولی باید گفت وقتی که در حال انجام Rite هستید، این موسیقی‌های آرام جای خودشان را به موسیقی‌های زیبایی با ریتم تند می‌دهند. با این وجود خیلی فرقی ندارد که در حال گوش دادن به موسیقی‌های آرام یا تند بازی باشید، در هر حال بازی از لحاظ صوتی هم واقعا محشر است و آهنگ‌های آن آنقدر خوب هستند که گاهی دوست دارید بی‌خیال بازی شده و از هارمونی ایجاد‌شده به خاطر موسیقی و زیبایی تصویری، نهایت لذت را ببرید. 

Pyre بررسی بازی

در کل Pyre بازی‌ای است که جریان ممتازی دارد و آن را به زیبایی مانند یک کتاب رمان محشر روایت می‌کند. از طرف دیگر فرضیه گیم‌پلی بازی هم فرضیه‌ای نو است که توانسته ورزش را با دنیایی فانتزی ترکیب کند و با این وجود یک بازی نقش آفرینی خلاقانه ایجاد کند و به علاوه از طرف دیگر از لحاظ زیبایی‌های تصویری و صوتی هم هرچه از بازی تعریف کنیم، باز هم قادر نخواهیم بود عظمت آن را همانگونه که باید شرح بدهیم. با اینحال مشکلی که Pyre با آن دست و پنجه نرم می‌کند، این است که اگر به دید یک بازی آن را مورد بررسی قرار دهیم، باید اقرار کنیم که بعد از گذشت مدتی، روند بازی تا حدود فراوانی تکراری و خسته‌کننده می‌شود و صرفا خودتان را در حال تکرار کار‌هایی می‌بینید که بار‌ها آن‌ها را انجام داده‌اید. این برای یک بازی تصویری، ایراد کوچکی نیست و دلیل می‌شود خصوصیت‌های مثبت دیگر آن هم تا حدودی تحت شعاع قرار بگیرند. با این وجود حتی به توجه به این مساله هم اگر عاشق بازی‌های خلاقانه‌ای هستید که جریان خوبی هم روایت می‌کنند و از لحاظ هنری هم فوق‌العاده هستند، نباید تجربه Pyre را از دست بدهید. 

میتوانید در بیشتر مواقع تازه ترین اخبار پلی استیشن ۴ را در دروازه هایج پیگیری کنید. توصیه میکنیم که درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع