دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Redout: Enhanced Edition

نقد و بررسی بازی هیجان انگیز Redout: Enhanced Edition

جنون سرعت، اولین دوکلمه‌ای بود که وقتی برای بار نخست گیم‌پلی بازی Redout را دیدم به فکرم رسید و دلیل شد تا با تمام وجود بخواهم آن را تجربه کنم. مدت‌ها می‌شود که یک بازی با شکل و شمایل بازی Wipeout را در جهان سرگرمی بیننده نیستیم و اگر هم بوده کیفیتی را در تراز یک بازی سرعتی نداشته است. در حقیقت استودیوی ایتالیایی ۳۴bigthings باانتشار بازی Redout: Enhanced Edition باری دیگر قدرت استودیوهای مستقل را به رخ استودیوهای بزرگ کشیده است. با این وجود این تعریف‌های ردیف شده به معنای بی نقص بودن ساخته‌ی این استودیوی ایتالیایی نیست و این بازی از عده ای جهات هنوز حاوی کاستی‌هایی است.

جهان Redout: Enhanced Edition، چشم‌نواز، نورانی و در نتیجه پر از هیجان است. بازی در سال ۲۵۶۰ رخ می‌دهد؛ وقتی که بشریت آنقدر پیشرفت کرده که با تولید جاده‌های مغناطیسی، مسابقاتی پرطرفدار را برای عاشقان رقابت برگزار می‌کند. در حقیقت این تنها جزئیاتی است که آن هم نه در بازی حتی قبل از انتشار تولیدکنندگان به آن اشاره کرده بودند. Redout بدون پرداختن به هیچ پیش‌درآمدی برای اتفاقات جهان بازی و چگونگی مبدل شدن آن به دنیایی با شکل و شمایلی نورانی و پر از تکنولوژی، شروع می‌شود.

بازیکنان قادر اند در ۱۱ حالت به رقابت بپردازند

در این بازی خودروها یا به قول بازی سفینه‌ها در ۶ نمونه و هر نمونه شامل چهار کلاس دیزاین شده‌اند. با ورود به حالت Career باید با گزینش یکی از خودروهای «کلاس یک» مراحل آموزشی را شروع کنید. اولین نکته‌ای که در همان ابتدا جلب توجه می‌کند گرافیک پر زرق و برق و دورنمای زیبای جاده‌ها است. خودروهای مغناطیسی با استناد به کلاس، سرعت و اجرای مناسب تری را دارند که برای پیروزی در رقابت‌ها ارتقاء آنها ضرروی است. بازی در کل از ۱۱ حالت رقابت خدمات رسانی می‌کند که هرکدام مساله‌های متفاوتی را صدرنشین‌ی‌تان قرار می‌دهند. با اسم مثال، در حالت Time Attack برای دریافت مدال برنز، نقره، طلا و بالاخره پلاتینیوم، باید پیست را در زودترین لحظه ممکن دور بزنید. یا در حالت Last Man Standing با اتمام هر دور تازه ترین نفر از دور خارج می‌شود. اگر به‌دنبال مساله بیشتری هستید؛ حالت باس طولانی‌ترین حالت بازی است. تحت این شرایط وارد نبردی طولانی به اشتراک چند پیست می‌شوید که با انتهای هر پیست خودرو بدون وقفه و به سرعت به یک پیست دیگر تلپورت می‌شود. این تغییر ناگهانی و بدون وقفه‌ پیست آن هم بدون خدشه‌ای در گیم‌پلی در نوع خود جالب است. در کمال تاسف هیچ هدفی پشت بخش Career نبوده و بازیکنان تنها باید اتفاق را انتخاب، وارد رقابت شده و برای کسب سود سعی کنند تا بر حریفان غلبه کنند.

بررسی پیش‌رو براساس ورژن‌ی پی‌سی Redout‌ نوشته شده است. در کمال تاسف به بهانه هایی نامشخص پیشرفت‌دهنده امکان شخصی‌سازی کلید‌های کیبورد را به شیوه دلخواه نداده‌اند و باید با دکمه‌های پیشفرض به تست این بازی نبردی هزینه کنید. اگر دوست دارید تا بازی‌های ریسینگ را با گیم‌پد تجربه کنید، برخلاف عدم خدمات رسانی از دوال‌شاکر ۴، بازی Redout از گیم‌پد ایکس‌باکس وان در سه حالت مختلف خدمات رسانی می‌کند که باتوجه به عادت خود میتوانید یکی از سه حال Redout، کلاسیک یا آرکید را انتخاب کنید.

بازی Redout Zoomg

با تهیه پاورآپ‌ها میتوانید توانایی‌های مخصوصی را بدست بیاورید

Redout در برگیرنده‌ی رقابت‌های مهیج و تا تازه ترین لحظه نفس‌گیر است. غیر از امکان کنترل خودرو به طرفین، بازیکنان باید حواسشان به شیب‌های تیز جاده‌ها باشد. با بهره برداری از توانایی تنظیم شیب باید مانع برخورد بدنه‌ی خودرو با سطح پیست شوید. در صورت توجه نکردن به این مهم، همراه با کاهش سرعت بیننده کاهش مقاومت خودرو نیز خواهید بود. تنظیم شیب با کلید‌های Pitch برای پیروزی در مقابل حریفان ارزش بسیاری دارد. یکی از جذابیت‌های Redout امکان بهره برداری از پاورآپ‌ها است. با پیروزی در هر رقابت با استناد به مدال‌های بدست آورده مقدار مشخصی پول دریافت می‌کنید که برای خرید و ارتقاء چهار خصوصیت خودرو و به علاوه از طرف دیگر خرید و ارتقاء پاورآپ‌ها کاربری دارند. هر خودرو حاوی دو مکان برای تجهیز پاورآپ به روش پسیو و اکتیو است که می بایست از میان ۱۲ پاورآپ دو عدد را برای استفاده در رقابت انتخاب کنید. از نمونه قدرت‌های پاورآپ‌ها می‌توان به فراخوان پهباد برای تعمیر خودرو، گرفتن انرژی حریفان یا گسترش سرعت و بازیابی انرژی اشاره نمود.

در کمال تاسف در چنین موقعیتی پاورآپ‌ها تا سطح ۴ ارتقاء پیدا می‌کنند، سیستم ارتقاء خودروها بسیار پیش و پا افتاده و ضعیف است. هر خودرو تنها چهار خصوصیت قابل ارتقاء برای ساختار، انرژی، توربین‌ها و مغناطیس دارد که تنها یکدفعه ارتقاء می‌یابند. خودروها در چنین موقعیتی از لحاظ ظاهر و انتخاب رنگ متنوع هستند با اینحال در عرصه‌ی ارتقاء پذیری قابلیت ها بسیار کمی را در دست بازیکن می‌گذارند. با این وجود گفتن این مسئله در اینجا ضروری است که نمی‌توان منکر کم بودن تنوع نمونه خودروها با استناد به هزینه ۳۵ دلاری بازی Redout: Enhanced Edition شد و تولیدکنندگان باید به سیستم ارتقاء خودرو و تنوع خودروها توجه بیشتری می‌کردند. مانند بسیاری از بازی‌های مسابقه‌ای، Redout نیز حالت‌های مختلف دوربین را خدمات رسانی می‌کند که با استناد به علاقه‌ی خود میتوانید دوربین را تغییر دهید.

بازی Redout Zoomg

رویدادها در پنج منطقه‌ی قاهره، آلاسکا، اروپا، شهر آبروتزو در ایتالیا و منطقه‌‌ای با اسم آتشفشان برگزار می‌شود. برخلاف محدودیت در شهرها هنوز هم، هر منطقه چندین پیست متنوع چه از لحاظ تصویری و چه از لحاظ درجه‌ی سختی را شامل می‌شود. در کل ۲۵ جاده‌ی دارای اختلاف برای Redout دیزاین شده که از لحاظ ساختار با یکدیگر دارای اختلاف هستند. رویدادها با استناد به چهار کلاس برگزار می‌شود که باید برای ورود به آنها وسیله نقلیه ای با کلاس مورد نظر را تهیه کنید. علی‌رغم کلاس‌های اول تا سوم که با کمی تجربه و کلنجار رفتن با گیم‌پد و کیبورد در آنها استاد می‌شوید، با ورود به کلاس چهارم تازه مساله رقابت‌ها برای‌تان شروع خواهد شد. به دلیل باز بودن اطراف پیست‌های منطقه‌ی آتشفشان، رقابت در اتفاقات این منطقه بسیار سخت هستند.

همراه با حالت Career دوحالت Quick Race ‌و آنلاین نیز در بازی قرار داده شده است. در حال کوئیک ریس میتوانید به ۱۱ حالت بازی و نقشه‌های آزاد شده در حالت Career دسترسی پیدا کنید. حالت چندنفره با اینحال رقابت‌های ۱۲ نفره را به دو صورت عمومی و خصوصی معرفی می‌دهد.

بازی Redout Zoomg

رقابت‌ها در پنج کشور و ۲۵ پیست برگزار می‌شود

به خاطر موتور آنریل گرافیک هنری بازی Redout برجسته‌ترین خصوصیت ساخته‌ی ۳۴bigthings شمرده می‌شود. محیط‌ها و پیست‌های بازی عظیم و رنگارنگ هستند. در چنین موقعیتی در لحظه رقابت زیاد به اطرافتان توجه نمی‌کنید ولی باید گفت، محیط‌ها و پیست‌ها آنقدر دلچسب هستند که نظرتان را به سوی خود جلب می‌کنند. با رسیدن به پرتگاه‌ها تازه میتوانید نگاهی کوتاه را به محیط اطرافتان بی‌اندازید. دیزاین خودروها‌ی مغناطیسی یا ممکن است هم بهتر باشد بگوییم سفینه‌ها به خوبی انجام شده و با وجود این بیننده نورپردازی و سایه‌زنی به شکل رایج در بازی‌های نسل حاضر نیستیم با اینحال بازهم برای ساخته‌ی یک استودیوی مستقل حاوی کیفیت مناسبی هستند. خودروها تنها در پنج نمونه و هریک با چهار کلاس دیزاین شده‌اند، با اینحال توانایی تغییر رنگ خودروها به شکلی است که با تغییر رنگ حس بهره برداری از یک وسیله‌ی پرشتاب تازه را می‌دهد. برروی پی‌سی میتوانید محدودیت فریم را به سادگی از روش تنظیمات بردارید که به شخصه در طول تجربه‌‌ی این بازی، بیننده نزول نرخ فریم نبودم. با استناد به سرعتی بودن و ارزش واکنش سریع به پیچ‌ها و پرتگاه‌ها، Redout بسیار روان اجرا شده و حاوی مشکلات گرافیکی نیست.

برخلاف محدودیت در نوع و قابلیت ها ارتقاء خودروها، به ذهن خطور میکند این وسایل نقلیه کمی درزمینه‌ی بالانس حاوی مشکلاتی هستند. به ویژه با آزاد شدن کلاس سه تازه متوجه این اختلاف سرعت و شتاب خودروها شده و یقینا مجبور به تغییر خودروی خودتان خواهید شد. در عرصه‌ی هوش مصنوعی نیز در چنین موقعیتی نمی‌توان هوش مصنوعی بازی را قوی قلمداد کرد با اینحال در رقابت‌ها به خوبی قادر اند دلیل آزارتان شوند تا جایی که گاهی مجبور به تکرار تکراری‌ی اتفاق می‌شوید. به توجه به حریفان قدر هنوز هم درصورت انتخاب خودروی خوب میتوانید حریفان را یک به یک پشت سر بگذارید. یکی از خصوصیت‌های بازی Redout‌ خدمات رسانی کامل آن از هدست حقیقت مجازی است که اگر دستگاهای ضروری را داشته باشید ارزش امتحان را دارد.

بازی Redout Zoomg

وقتی با محیط‌های گرافیکی دلچسب همراه می‌شویم، وجود یک هارمونی خوب در موسیقی برای گسترش لذت و هیجان امری ضروری است. موسیقی متن این بازی با استناد به جاده و کشور‌هایی که رقابت در آنها انجام می‌شود تغییر می‌کند. ولی باید گفت، تمرکز موسیقی بازی برروی آهنگ‌های الکترونیک و تند است که با اتمسفر کلی بازی و رقابت‌های نفس‌گیر آن هماهنگی دارد. با این وجود هنوز هم تعداد آهنگ‌های استفاده شده با استناد به تعدد پیست‌ها محدود و کم هستند و تولیدکنندگان می‌توانستند تلاش بیشتری را برای تنوع بخشیدن به موسیقی بازی کنند. با استناد به نبود شخصیت‌ها تنها صداگذاری محدودی برای لحظه برخورد خودرو یا اعلام برنده و نوع مدال در انتهای رقابت‌ها را بیننده هستیم که همگی آنها در سطح قابل قبولی قرار دارند.

دیگر این ایام زیاد بیننده بازی‌هایی شبیه به با بازی WipEout نیستیم و Redout همان مهره‌ی گم‌ شده برای عاشقان بازی‌های سرعتی در طول چند سال قبلی است. نباید فراموش کرد که این بازی کالا یک استودیوی مستقل ناشناخته در ایتالیا است که اکنون توانسته با پخش یک بازی مهیج و با کیفیت از بُعد گرافیکی قدمی مهم را برای موفقیت بردارد. به توجه به تعداد کم خودروها،‌ بی هدف بودن بازی و به ویژه بخش Career و کمبودهای سیستم ارتقاء خودروها؛ این بازی ریسینگ هنوز هم بخاطر حالت چندنفره، گیم‌پلی روان، موسیقی دلچسب و بالاتر از همه‌ی اینها گرافیک هنری دلچسب ارزش تجربه را دارد.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع