دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Sniper Ghost Warrior 3

نقد و بررسی بازی Sniper Ghost Warrior 3

بازی Sniper Ghost Warrior 3 تجربه‌ای کامل از تک‌تیراندازی ماهر با انبوهی از مشکلات فنی است.

بازی‌های اول شخص شهرت مخصوصی را میان بازیکنان دارند و دلیل آن نیز دید دوربین ویژه این دست از بازی‌ها است. اینکه میتوانید تفنگ را برداشته و مستقیم از چشمان شخصیت اصلی قدم در میدان نبرد یا مرکز فرماندهی دشمن بگذارید، لذتی عمیق است که باید گیمر باشید تا آن را درک کنید. با پیشرفت بازی‌های تصویری و گسترش گزینه‌های در معرض برای تنوع بخشیدن به بخش‌های مختلف بازی‌های اول شخص، دلیل شد تا امروزه بازی‌های با کیفیتی مانند سری Battlefield و Call of Duty را بیننده باشیم که به واقع سردمداران سبک اول شخص هستند. با استناد به این شرایط استودیوهای دیگری نیز هستند که بازی‌هایی با این سبک را تولید می‌کنند. یکی از این استودیو‌ها CI Games است که بیشتر با سری Sniper Ghost Warrior شهرت دارد. سری‌ای ضعیف و بدون فرضیه‌های ناب که انتشار دو شماره از آن هیچگاه نتوانست نظر منتقدین را به خود جلب کند.

حقیقت، نفس بهره برداری از اسنایپر به دلیل محدودیت‌های حرکتی با اینحال بهتری‌های مسافتی که به بازیکنان برای نشانه‌ گرفتن دشمنان از راه دور می‌دهد در بیشتر مواقع لذت بخش بوده است. در بازی‌هایی که تمرکزشان روی اسنایپر نیست اصولا بازیکنان سر وقت سلاح‌های تهاجمی از نمونه کلاشنیکف می‌روند با اینحال در بازی‌هایی با تمرکز روی اسنایپر جریان بطور کلی فرق می‌کند. همین چند وقت قبل بازی Sniper Elite 4‌ با وعده‌های بسیاری پخش شد و عده ای از آن راضی و عده ای نیز انتقادهایی جدی را به سری و تازه ترین شماره داشتند. کالایی که از نقطه نظر بهره برداری از اسنایپر در لحظه جنگ جهانی دوم دلنشین بود با اینحال نتوانست با جریان و گرافیک فنی، راضی کننده باشد. حال این دفعه مانند استودیوی ربلیون، این سی‌آی گیمز است که سومین شماره از سری بازی Sniper Ghost Warrior را با شعارهای بسیاری پخش کرده است.

جریان بازی با میان‌پرده‌ی کوتاهی از دو برادر به اسم‌های جاناتان نورث و رابرت نورث شروع می‌شود جایی که جاناتان برادر بزرگتر از افغانستان برگشته و به دیدن رابرتِ درگیرِ اسنایپر در کلرادو می‌رود. رابطه دو برادر از همان ابتدا نقطه اصلی جریان شده و نوید یک ماجرای دلچسب را برای تماشای رابطه‌ی عمیق  میان دو برادر می‌دهد. با اینحال حیف که ادامه جریان هیچ تناسبی با این رابطه عمیق ندارد و به سرعت بیننده ضعف‌‌هایی در کارگردانی و نحوه‌ی معرفی جریان هستیم. اگر بخواهیم از نمونه‌سازی و دیزاین چهره‌ها بگذریم که پیشتر بررسی به آنها خواهیم پرداخت، میان‌پرده‌های بازی به هیچ عنوان خوب کار نشده‌اند. در جای جای بازی بیننده میان‌پرده‌هایی کوتاه هستیم که به دلیل نامشخصی برش خرده و تکه تکه نمایش داده می‌شوند. همزمان با اینکه در صحنه‌ای بیننده تیر خوردن یکی از دشمنان هستیم پیشتر به سرعت تصویر سیاه شده و بیننده ظاهر شدن شخصیت‌اصلی جریان در خانه امن هستیم! این تغییر ناگهانی به دفعات در جریان بازی در مقابلتان ظاهر می‌شود و شدیدا به تست کلی بازی ضربه می‌زند.

برای دانلود ویدیو از آپارات اقدام کنید | تماشا در یوتیوب

 به شخصه تا نقطه‌ پایانی بازی نتوانستم هیچگونه رابطه احساسی را با هیچ کدام از شخصیت‌ها داشته باشم. به غیر از مواردی که مرتبط به میان‌پرده‌هایی در قبلی می‌شد دیگر میان‌پرده‌ها، ضعیف کارگردانی شده‌اند. وانگهی صدای شخصیت‌ها و چهره‌ی بی روح آنها دیگر مانع بزرگ برای رابطه با جریان بازی بود. اینکه می‌دانیم تولیدکنندگان چهار سال فرصت داشته‌اند و نتیجه این چهار سال، داستانی تا این اندازه ضعیف از آب درآمده، بسیار جای سرافکندگی دارد. با این وجود هرچقدر جریان بازی بد از کار در آمده با اینحال در قسمت گیم‌پلی در صورتی که مشکلات فنی و هنری گرافیک را فاکتور بگیریم بیننده پیشرفت‌های مثبتی بودیم. جاناتان در طول ماجراجویی آزادش در گرجستان توانایی دارد تا مانند بازی‌های سوم شخص ماجراجویی از صخره‌ها بالا رفته و در ارتفاعات برای هدفگیری دقیق‌تر دشمنان کمین کند. وانگهی CI Games با پخش قطعات در اقصی نقاط نقشه به بازیکنان امکان جمع‌آوری و تولید آیتم‌های تازه را از نمونه موارد مختلف فشنگ‌ برای سلاح‌ها و به علاوه از طرف دیگر تولید آیتم‌های پزشکی را می‌دهد. در حقیقت یکی از بزرگترین دشمنان‌ شما در طول ماموریت‌ها کمبود تیر و مهمات است. درنتیجه باید به دقت، شلیک کرده و مراقب تمام شدن مهمات باشید.

در بازی اسنایپر گوست واریر ۳ باید با خودروی خود به نقاط مختلف نقشه سفر کرده و با یافتن آیتم‌های تازه شرایط را برای تولید مهمات ضروری ممکن کنید. به توجه به خودروهای بسیار،‌ شما تنها قادر به استفاده‌ی محدود از عده ای خودروها هستید و دسترسی به دیگر وسایل نقلیه ممکن نیست. رانندگی با خودروها نیز در چنین موقعیتی روان است با اینحال نمی‌توان گفت بی نقض معرفی شده‌اند.

در کارگاه میتوانید تیر یا آیتم‌های ضروری را بسازید

محدودیت‌ها بخشی از بدنه اصلی گیم‌پلی بازی Sniper Ghost Warrior 3 هستند و بازیکنان در موارد مختلف با مساله‌ روبرو می‌شوند. با اسم مثال، به ندرت میتوانید جعبه‌های کمک‌های ابتدایی، قرص و آمپول از روی اجساد یا داخل خانه‌ها پیدا کنید؛‌ با این وجود در صورتی که مستقیم به دل دشمن بزنید این شما هستید که به دلیل کمبود آیتم‌های پزشکی بالاخره کشته شده و شکست خواهید خورد. بازی به علاوه از طرف دیگر از سیستم ارتقاء مهارت به روش محدود خدمات رسانی می‌کند که در سه بخش میتوانید با انجام کارهایی واضح مانند آنالیز ردپای دشمنان یا اسنایپ کردن دشمنان از فاصله دور، XP‌ ضروری را برای ارتقاء مهارت‌ها به دست بیاورید. وانگهی اسنایپرها هم به خصوصیت تعیین ارتفاع تجهیز شده‌اند که در چنین موقعیتی در درجه سختی نورمال کاربری آنچنانی ندارد با اینحال برای درجه سختی بالاتر جهت شلیک دقیق به دشمنان بسیار کاربردی هستند.

سومین شماره اسنایپر گوست واریر میزبان خصوصیت‌های کلاسیک سری است. کیل کم‌ها این دفعه با جزئیات بیشتری از ترکیدن مغز دشمنان به بازی برگشته‌اند که جذابیت مخصوصی را به روند بازی می‌دهد. برخلاف بازی اسنایپر الیت ۴ که حاوی خصوصیت X-ray است با اینحال هیچ بویی از دیزاین خارجی چهره تیر خورده دشمنان نبرده؛‌ در اسنایپر گوست واریر ۳ بیننده دیزاین ظاهر بیرونی دشمنان هستیم. با برخورد تیر در مواردی بخشی از صورت دشمنان متلاشی شده و ظاهر آنها در چنین موقعیتی بسیار محدود، آسیب می‌بیند. بحث گرافیک را در حقیقت می بایست از اینجا شروع کرد. در کمال تاسف موتور کرای انجین برخلاف شهرت سابق به ذهن خطور می کند دیگر در مقایسه با موتورهای معمول مانند فراس‌بایت یا آنریل ۴ پاسخگوی نیازهای مصرف کنندگان برای ایجاد رابطه با ظاهر مراحل و دیزاین محیط نیست.

بررسی بازی No Man

Scout Mode امکان آنالیز ردپای دشمنان یا شناسایی آنها را می‌دهد

محیط بازی در بالاترین تنظیمات گرافیکی (Very High) در عده ای صحنه‌ها مانند تابش مستقیم نور خورشید از میان شاخه‌ها دلچسب به ذهن خطور میکند؛ ولی باید گفت، با غروب خورشید این زیبایی کارکرد خود را به مشکلات ریز و درشت نورپردازی می‌دهد. وانگهی بازی هیچ بویی از خصوصیت‌های تخریب‌پذیری نبرده و در ضمن حتی در موضوعات جزئی مانند انفجارها نیز حاوی مشکلاتی است. این دقیقا برخلاف بازی‌هایی مانند Battlefield  یا حتی اسنایپر الیت ۴ است که حاوی انفجارهای بسیار دلچسب و چشم‌نواز بودند. نمونه‌سازی ضعیف شخصیت‌ها و چهره‌ی بی روح آنها وقتی که همراه با مشکلاتی مانند گیر کردن درون آیتم‌ها قرار می‌گیرد، بسیار خسته کننده می‌شود.

حال این گیر کردن‌ها را با سیستم چک‌پوینت باورنکردنی و غریب بازی همراه کنید تا با کوچکترین گیرافتادن به اشتراک اشیاء مجبور شوید دقیقا در وسط ماموریت، بازی را ریست کرده و به اول ماموریت برگردید! با این وجود در بازی‌های متفاوتی بیننده این مسئله هستیم با اینحال عده ای باگ‌ها به واقع انجام ماموریت را غیر ممکن می‌کند. با اسم مثال، در ماموریتی باید دوربین‌های مداربسته CCTV‌ را هک کنیم و بعد با شناسایی دشمنان از منطقه فرار کنیم. در این ماموریت با یکدفعه دیده شدن کشته شده و بیننده برگشت به تازه ترین چک‌پوینت بودم. وقتی که ماموریت را از نو شروع کردم با باگ عجیبی روبرو شدم که به دلیل آن به توجه به هک دوربین‌ها دیگر درب بسته نشده و دشمنان به سوی من یورش نمی‌بردند. این مسئله دلیل شد تا مجبور شوم ماموریت‌ را کامل از اول انجام داده و باری دیگر یک به یک دشمنان را کشته و ۳۰ دقیقه صرف کارهایی کنم که قبل از آن انجام داده بودم. در موردی دیگر بیننده غیب شدن هدفی بودم که می بایست از بین می‌بردم. این مسئله نیز دقیقا بعد از بارگذاری تازه ترین چک‌پوینت رخ داد که مشخصا نشان‌دهنده مشکلاتی در این بخش است.

بازی Sniper Ghost Warrior 3

بازی در نقشه‌های مختلف و بطور کلی آزاد دنبال می شود

انیمیشن‌های بازی در چنین موقعیتی پیش از هرچیز خوب هستند با اینحال با نزدیک شدن به انتهای بازی بی‌کیفیت می‌شوند. در نمونه‌ای دیگر، بعد از غیر علنی نزدیک شدن به پشت دشمن بیننده غیب شدن هدف بودم. این سخت بعدها در لحظه مخفی کردن اجساد دشمنان نیز پیش آمد که نتیجه‌اش بازگشت جسد به جای قبلی و پیدا شدن به وسیله دشمنان بود. انیمیشن‌های بالا رفتن از کوه یا برخورد تیر در حالت کیل‌کم نیز ایراداتی دارند که صحبت پیرامون آنها خارج از حوصله نوشته است. اگر مقرر شده بود برای باگ‌ها جایزه‌ای به یکی از استودیوها بدهیم مسلما بازی CI Games می‌موفق شد کاندیدای مناسبی برای سال ۲۰۱۷ باشد. با این وجود بازی حاوی سیستم آب و هوای پویا است که در کمال تاسف در این بخش نیز به دلیل مشکلات گرافیکی با نقصان‌هایی روبرو می‌شویم. سیستم آب وهوا دیگر فراوانی پویا شده و در عده ای موارد بیننده رد شدن برف از داخل سقف و دیوار و بارش برف در داخل ساختمان هستیم. در چنین موقعیتی در این بازی اول شخص عده ای حیوانات مانند گرگ، آهو، مرغ یا گاو دیده می‌شوند با اینحال این حیوانات هیچ نقشی را در مسیر بازی ایفا نمی‌کنند.

در کمال تاسف صداگذاری شخصیت‌ها دیگر نکته منفی این بازی است و مانعی جدی برای رابطه احساسی با شخصیت‌ها شمرده می‌شود. CI Games به ذهن خطور می کند از دیالوگ و صداگذاری تنها فحش دادن و حرف‌های قلمبه سلمبه را فهمیده و هیچ مدلی ظرافتی را پیرامون این مثال بیننده نیستیم. صداگذاری بازی حتی در قسمت‌های دیگر مانند صدای خودرو، صدای سلاح‌ها و صدای حرکت جاناتان ضعیف رفتار می‌کند. فرضا وقتی که از پله بالا می‌روید صدای حرکت شما هیچ تغییری نکرده و انگار نه انگار که از روی زمین قدم به روی یک پله‌ی فلزی قرار داده‌اید. در چنین موقعیتی در ابتدای ورود به بازی موسیقی متفاوتی پخش می‌شود با اینحال حقیقت این موسیقی بالاخره تنها ۲.۵ دقیقه صفحه بارگذاری (لودینیگ)‌ بازی را در پی‌سی به یادتان می‌اندازد. بازی بارگذاری طولانی دارد و به ویژه در مراحل میان چهار ACT بازی بیننده صفحه بارگذاری چندین باره خواهید بود. با این وجود نباید از حق گذشت که بارگذاری طولانی مدت بالاخره بازی را روان‌تر می‌کند.

بازی Sniper Ghost Warrior 3

قبل از انتشار، تریلرهای Sniper Ghost Warrior 3‌ نوید یک بازی دلنشین و پرحادثه‌ را می‌داد که  در چنین موقعیتی در عرصه خصوصیت‌های گیم‌پلی بیننده پیشرفت‌هایی بودیم با اینحال در کمال تاسف نمی‌توان گفت تولیدکنندگان در معرفی ترکیب گرافیک و صداگذاری خوب رفتار کرده‌اند. مشکلات فنی بازی زیاد است و یقینا باید بروزرسانی‌های فراوانی برای رفع آنها پخش شود. در کمال تاسف حالت چندنفره اسنایپر گوست واریر ۳ در لحظه بررسی هنوز در معرض قرار نگرفته بود و با این وجود بازی هنوز تنها از بخش تک نفره خدمات رسانی می‌کند. با استناد به مشکلاتی که در Sniper Ghost Warrior 3 بیننده بودم، در چنین موقعیتی باور دارم که بازی در نقش یک تک‌تیراندازِ بطور کلی تجهیز می‌تواند دلنشین باشد، با اینحال با جدیت می‌توانم بگویم که اگر این بازی را تجربه نکنید، هیچ چیزی را از دست نداده‌اید.

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع