دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Splatoon 2 - زومجی

بررسی بازی Splatoon 2 – سایتهای اینترنتی

تا این لحظه فکر کرده‌اید که یک بازی سرگرم کننده چه خصوصیت‌هایی دارد؟ یقینا با خود می‌گویید باید گرافیک بالایی داشته باشد یا حاوی داستانی ناب و هیجان انگیز باشد. با اینحال به شخصه معتقدم با یک جریان ساده و گرافیکی نه چندان مطرح هم می‌توان سرگرمی را ایجاد کرد. سرگرمی موردی نیست که در المان‌هایی مانند موسیقی یا گرافیک و جریان وجود داشته باشد حتی سرگرمی، از دل گیم‌پلی بازی و دیزاین مراحل بازی بیرون می‌آید. تا این لحظه بازی‌های آنلاین و آفلاین فراوانی معرفی شده‌اند که در قسمت‌های گفته شده آن چنان حرفی برای گفتن نداشتند با این وجود سرگرم کننده بودند و اگر به محاسبه و ارقام نگاه کنیم، می‌بینیم که مخاطبان فراوانی را به خود جذب کرده‌اند. بازی Splatoon 2 بروزترین ساخته‌ی نینتندو و انحصاری نینتندو سوییچ، ممکن است در قسمت‌های فراوانی حرفی برای گفتن نداشته باشد با این وجود یک بازی سرگرم کننده‌ی تمام عیار است. نینتندو جز کمپانی‌هایی است که کار خود را در ایجاد سرگرمی بلد بوده و تا این لحظه بازی‌های سرگرم کننده‌ی فراوانی را ایجاد کرده است.

برای دانلود ویدیو از آپارات اقدام کنید | تماشا در یوتیوب

در همان بدو ورود به بازی، دو مجری تلویزیونی را می‌بینید که در حال معرفی حالت‌ها و نقشه‌های بازی هستند و پیشتر بخش‌های مختلف بازی را شرح می‌دهند. جریان بازی Splatoon 2 را نمی‌توان جدی گرفت. در حقیقت بخش داستانی صرفا برای معرفی سلاح‌ها و محیط‌های بازی Splatoon 2 مقرر کرده شده است با اینحال با تمام این تفاسیر، نمی‌توان منکر دیزاین‌ها و مکانیسم‌های خوب گیم‌پلی بخش تک‌نفره‌ی بازی شد. بخش داستانی بازی روایت‌گر یک مامور مخفی است که در جستجوی یکی از نفرات گمشده‌ی خود می‌گردد و جدای از این موارد، باید Zapfishهای گمشده‌ی اینکوپلیس (آیتم‌هایی که در انتهای هر بخش باید آن‌ها را به دست بیاورید و حکم یک منبع انرژی را دارند) را پیدا کنید. حال شما با اسم مامور شماره‌ی ۴ وظیفه دارید در جستجوی Zapfishها گشته و بالاخره مامور گمشده را پیدا کنید. وقایع بازی در پنج بخش مختلف روایت می‌شود که هرکدام زیرمجموعه‌های خود را دارند و در کل، ۲۷ مرحله و پنج باس فایت انتهای کار بخش داستانی Splatoon 2 است که بالاخره شما را نزدیک به چهار ساعت سرگرم می‌کند.

به توجه به تکراری شدن نقشه‌های بازی، سرگرم‌کننده بودن Splatoon 2 دلیل شده تا هرگز از تجربه آن خسته نشوید

معمولا در بازی‌هایی که بخش تک‌نفره صرفا یک حالت معرفی مانند دارد، سعی می‌شود تمامی مکانیسم‌های استفاده شده، در قسمت چندنفره نیز به کار آید. با اینحال مشکلی که بازی Splatoon 2 از آن رنج می‌برد، اختلاف فاحش گیم‌پلی بخش چندنفره و تک‌نفره است. گیم‌پلی بخش تک‌نفره را می‌توان به یک اکشن سکو بازی سریع تشبیه کرد که در آن با اسلحه‌های جوهری خود، دشمنان بازی را یکی بعد از دیگری از در مقابل بر می‌دارید. یکی از آیتم‌های جالب مکعب‌های اسفنجی هستند که وقتی جوهر خود را داخل آن‌ها می‌ریزید بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند تا راه عبور باز شود؛ از جهت دیگر وجود ابزار‌هایی که با شلیک به آن‌ها لوله‌های جوهری شکل برای شنا کردن و اسکی روی آن‌ بوجود می‌آید و المان‌هایی که با شلیک اسلحه سکوهای بازی را جا به جا می‌کنند، همه دست به دست هم داده‌اند تا گیم‌پلی بخش تک‌نفره دلنشین بوده و هر محیط را مثل دنیایی تازه به شما معرفی کنند. حال وقتی پا به بخش چندنفره بازی می‌گذاریم، می‌بینیم که از آن مکانیسم‌های دوست داشتنی استفاده بسیار کمی شده و تنها شما هستید و یک اسلحه جوهری و یک تیم چهارنفره که باید با دیگر بازیکنان در سه حالت مختلف مسابقه دهید؛ حال در برخی از نقشه‌ها هم تیم تولید کننده لطف کرده و برخی از موارد سکو بازی مانند سکوهای اسفنجی و لوله‌های جوهری (با این وجود به شکلی دارای اختلاف و نه چندان دلنشین) را قرار داده است.

جهان بازی Splatoon 2 شامل سه حالت مختلف است که هرکدام در دست به گروه مخصوصی از مصرف کنندگان هستند. به عبارتی تیم تولید کننده با دسته‌بندی حالت‌های بازی سعی کرده بازیکنان را پله به پله حرفه‌‌ای‌تر کند. حالت اول مرتبط به بخش Regular Match است که در جریان آن باید زمین بازی را رنگ بزنید! به عبارتی با یک حالت رنگ‌آمیزی روبرو هستید که هر تیم بتواند قسمت‌های بیشتری را رنگ بزند، برنده است. این بخش برای تمامی بازیکنان در معرض قرار گرفته است و بعد از آن باید سر وقت Ranked Battleها بروید. مسابقاتی که برای ورود به آن باید حداقل لول و سطح‌اتان ۱۰ باشد و درآخر، League Battleها هستند که در دست افرادی است که رنک آن‌ها حداقل B منفی باشد. نینتندو سعی کرده پیش از هرچیز از روش یک حالت بطور کلی جالب و سرگرم کننده مخاطب را با محیط آنلاین بازی آشنا کند و سپس با دو حالت جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر، نشان بدهد که یک بازی مانند Splatoon 2 نیز می‌تواند برای مصرف کنندگان حرفه‌ای دلنشین باشد. با اینحال موردی که با استناد به این شرایط می‌تواند آزار دهنده باشد، لحظه‌بندی نقشه‌های بازی است. در بازی Splatoon 2 نمی‌توانید در هر حالت نقشه‌های مقرر کرده شده بازی را خودتان انتخاب کرده و بازی کنید. سیستم Splatoon 2 جوری تعبیه شده که هر دو ساعت نقشه‌های هر سه حالت عوض می‌شوند و هر دو ساعت باید با دو نقشه‌ی جداگانه خود را سرگرم کنید. اگر با بازی‌ای طرف بودیم که هر دور مسابقه آن ۲۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشید، این شیوه می‌موفق شد جالب به نظر آید با این وجود با بازی‌ای طرف هستیم که هر دور آن در کوتاه‌ترین لحظه به انتهای می‌رسد (برای نمونه Regular Matchها ۳ دقیقه هستند) و حال، در جریان دو ساعت تعداد دور فراوانی بازی خواهید کرد و امکان دارد این مساله تکراری‌شدن نقشه‌ها دلیل خستگی شما شود.

بازی Splatoon 2

نیاز به یک برنامه جانبی موبایل برای صحبت کردن با دوستان در طول بازی، موردی خسته کننده است که به تجربه بازی آسیب می‌زند

از جهت دیگر موقعی که به لحظه تعویض نقشه‌ها می‌رسید، مهم نیست که داخل بازی هستید؛ چرا که سیستم بازی جوری تعبیه شده که امکان قطع شدن اتصال شما بالا بوده و برای چند دقیقه قبل و بعد از این لحظه هم این سخت پیش خواهد آمد و از آن‌جایی که بازی به قطعی شما از سرور حساس است، اگر قطع شدن‌ها ادامه داشته باشد، برای مدتی مسدود خواهید شد. همراه با تمامی این موارد، یک بخش Survival مانند به اسم Salamon Run نیز برای شما جای گرفته شده است و در جریان آن میتوانید وارد تیم سایرین شده یا تیم خود را بسازید و در سه Wave مختلف زنده مانده و هدفی را که از شما خواسته شده است انجام بدهید. درآخر اگر قادر باشید پیروز میدان شوید، آیتم‌های مخصوصی را دریافت خواهید کرد. این بخش نیز حاوی لحظه‌بندی بوده و در هر روز، در ساعات مشخصی در معرض مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. با اینحال بزرگترین سخت یک بازی آنلاین، این است که با اسم خلاقیت بخشی به آن اضافه شود که نتواند موفق ظاهر شود. یکی از دلایل لذت بخش بودن بازی‌های آنلاین این است که با دوستان خود به بازی کردن می‌پردازید و در جریان‌ آن در پارتی یا وویس چت داخل بازی صحبت می‌کنید. با اینحال Splatoon 2 سعی کرده خلاقیت تازه ای در این عرصه ابدا کند که موفق نیست. نیاز به یک برنامه موبایل جانبی که از روش آن قادر باشید با دوستان خود صحبت کنید، دلیل شده تا محیط کار تیمی از بازی دور شود چونکه، کار را برای صحبت کردن سخت کرده است. به علاوه از طرف دیگر در طول بازی نمی‌توانید سلاح‌ها و لباس‌های خود را تغییر دهید؛ به عبارتی تنها در لابی بخش چندنفره و قبل از انتخاب کردن حالت مورد نظر، قادر به اعمال تفاوت خود هستید و بعد از آن دیگر دست شما برای این کار باز نیست و ممکن است پیشتر با سخت رو‌به‌رو شوید.

بازی Splatoon 2

لباس‌های شما نقش مهمی در سبک بازی کردن‌تان ایفا خواهند کرد و  باید با استناد به سبکی که به آن علاقه دارید، لباس‌های خودتان را انتخاب کنید

همراه با تمامی موارد، بخش شخصی سازی شخصیت بازی و خرید آیتم‌های مختلف قرار دارد. برای بخش چندنفره، میتوانید از بخش فروشگاه لباس، اسلحه، کلاه و کفش و موارد تازه و دلخواه خود را تهیه کنید. با اینحال یادتان باشد که هر آیتم، خصوصیت‌‌های متفاوتی را به شما در بازی اضافه خواهد نمود. برای نمونه ممکن است لباس مورد توجه شما مخزن جوهرتان را گسترش دهد یا کفشی که می‌خرید، دلیل شود سریع‌تر حرکت کنید. حال ارزش این بخش زمانی به چشم می‌آید که پای حالت‌های مختلف بازی و استراتژی‌های بازی‌ کردن شما به وسط می‌آید. به عبارتی برای هر سبک باید یک دست لباس و اسلحه‌ی ویژه را تهیه کنید تا قادر باشید موفق باشید و هر اسلحه، توانایی ویژه‌ی خود را نیز دارد. به علاوه از طرف دیگر در قسمت داستانی از روش آیتم‌هایی که به دست می‌آورید، میتوانید اسلحه‌های خود را پیشرفت دهید. بخش داستانی بازی به شکلی است که هر مرحله را باید با اسلحه‌ای تجربه کنید که خود بازی در اختیارتان قرار می‌دهد. حال اگر حس می‌کنید که این اسلحه برای این قسمت کار ضعیف است، باید آن را پیشرفت دهید تا کار راحت‌تری داشته باشید.

با اینکه ایراداتی از بخش چندنفره‌ی بازی گرفته شد با این وجود دلیل بر این نیست که نتواند مخاطب را سرگرم نگه دارد. نمونه دیگری از دلایل سرگرم کننده و لذت بخش بودن بازی Splatoon 2 به گرافیک و دیزاین‌هایی آن مرتبط می‌شود که هم‌سو با گیم‌پلی است تا بهترین تجربه را به شما معرفی کند. اولین مورد شهر اینکوپلیس است که هم حکم هاب بازی را دارد و شما بیننده بازیکن‌های آنلاین دیگری هستید که در این هاب در حالت وقت گذرانی هستند و هم میتوانید سطح و آیتم‌های آن‌ها را مشاهده کرده یا سر وقت ابزار آرکید داخل شهر رفته و به بازی کردن هزینه کنید. با اینحال جدی ترین نکته با استناد به این شرایط، دیزاین نقشه‌ها و اسلحه‌های بازی است که هرکدام تنوع و کارآیی‌های ویژه خود را دارند و نمی‌توان گفت کدام نقشه درمقایسه با دیگری دلچسب‌تر است یا کدام اسلحه کارآیی بهتری دارد. هر یک از اسلحه‌های بازی مطابق با استایل مخاطب ساخته شده است. از لحاظ موسیقی نیز، موسیقی المانی اصلی در جهان بازی اسپلاتون است. اکثر باس‌فایت‌های بازی در حقیقت ترکیبی از موسیقی و دی‌جی‌هایی هستند که شما را به مساله می‌کشند.

بازی Splatoon 2

درآخر بازی Splatoon 2 به خوبی موفق شده است راه موفقیت ورژن‌ی پیشین خود را ادامه دهد و این دفعه، با خلاقیت و اضافه کردن بخش داستانی موفق شده است مخاطبان بیشتری را به خود جذب کند. بازی Splatoon 2 با تمام مشکلاتی که دارد، می‌تواند ساعت‌ها شما و دوستان‌اتان را سرگرم کند.  

 

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع