دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Sundered - زومجی

بررسی بازی Sundered – سایتهای اینترنتی

Sundered بازی‌ای است که اگر قادر باشید ساعات ابتدایی آن را تحمل کنید، تجربه خوبی به‌تان معرفی می‌کند. با بررسی بازی همراه سایتهای اینترنتی باشید.

معمولا برای معرفی یک بازی، سراغ کارهای شبیه به می‌رویم تا مخاطب بهتر بتواند سبک و سیاق بازی را بشناسد. اگر در جستجوی چنین اطلاعاتی هستید، ضروری است بگوییم که Sundered یک بازی اکشن / پلتفرمر دو بعدی شبیه به به آثاری چون کسلوانیا است و به بازی Dead Cells هم که همین چند وقت پیش نگاهی به ورژن Early Access آن داشتیم، مشابهت فراوانی دارد. این بازی به وسیله استودیو تاندر لوتوس ساخته شده که قبل از این بازی Jotun را ساخته بود. با اینحال از این بحث‌ها که بگذریم، علاقه مندم بازی Sundered را به شیوه دیگری هم معرفی کنم؛ شیوه‌ای که بتواند معلومات کلی خوبی از کیفیت بازی به‌مان بدهد. یقینا خیلی از شما، دوستانی دارید که در برخورد اول، حس خوبی درمقایسه با ایشان نداشتید و به مرور لحظه و عمیق‌تر شدن آشنایی‌تان، رابطه دوستی خوبی بین شما بوجود آمده است. Sundered دقیقا تمثیلی از چنین رابطه‌هایی است؛ Sundered بازی‌ای است که تحمل ساعات ابتدایی آن سخت و اعصاب‌خوردکن است با این وجود اگر قادر باشید این ساعات را پشت سر بگذارید، قادر خواهید بود از خصوصیت‌های مثبت بازی لذت ببرید. با این وجود که بازی تا انتهای هم یک سری نکات منفی و مشکلات دارد، با اینحال به هر حال بعد از افتتاحیه‌ی نه چندان خوب، در ریتم خوبی قرار می‌گیرد و تجربه نسبتا بهتری معرفی می‌کند. 

حال ممکن است این پرسش برای‌تان پیش آمده باشد که چرا از صفاتی چون اعصاب خورد‌کن و عذاب‌آور برای ساعات ابتدایی بازی استفاده شد پس خوب است بررسی بازی Sundered را با بررسی همین سخت شروع کنیم. به شخصه مشکلی با بازی‌های سخت ندارم و حتی عده ای از این دست بازی‌ها، در بین کارهای محبوبم هم قرار دارند. با اینحال Sundered بازی سختی نیست یا حداقل خوب است بگوییم در ساعت ابتدایی بازی سختی نیست حتی یک بازی با درجه سختی غیرمعقول، غیرمنطقی و بی‌معنی است. این سخت تا انتهای بازی هم پا برجا است با این وجود در ابتدا بازی و وقتی که هنوز کاراکتر ضعیفی هستید، بیش‌تر به چشم می‌آید و حتی پتانسیل این را دارد که بازی را به اثری غیرقابل بازی کردن مبدل کند. ممکن است ذکر مثالی برای نشان دادن سختی بازی بهتر باشد. فرض کنید که در ابتدا بازی در یکی از جاهای آن هستید که دور و بر‌تان هم پر از بوته‌های خار است که برخورد با آن‌ها درصد بسیار فراوانی از زره و سلامتی شما را از بین می‌برد. حال در این بین ناگهان دشمنانی هم به سوی‌تان حمله‌ور می‌شوند که از لحاظ تعداد تمامی ندارند و از لحاظ قدرت هم برای کشتن هریک باید حداقل چند ضربه به‌شان وارد کنید. مسئله زمانی بد‌تر می‌شود که نه راه فراری از دست دشمنان دارید و نه حتی میتوانید درست و حسابی جاخالی بدهید چرا که پرش به اینور و آنور هم به معنی خوردن به همان بوته‌های خار است. از آن بدتر اینکه این دشمنان با کشتن هم تمام نمی‌شوند. یعنی تمام می‌شوند با اینحال نه به این زودی و در ۹۰ درصد مواقع آنقدر ظاهر شدن آن‌ها ادامه دارد که بالاخره منجر به مرگ شما شود! 

با اینکه مبارزات معمولی بازی ضعف دارند، با اینحال مبارزه با باس‌ها به بهترین شکل ممکن در بازی جای گرفته شده‌اند

بدین جهت هم مبارزه‌ها در ابتدای بازی، صرفا حکم گیر کردن در باتلاقی را دارند که هرچه قدر دست و پا بزنید، بیش‌تر در آن غرق خواهید شد و با این وجود بعد از گیر افتادن در آن، خوب است مرگ خود را قبول کنید. تنها مزیتی که این مبارزه‌ها دارند، این است که هرچه بیش‌تر دشمن بکشید، Sundered به دست خواهید آورد و بعد از مرگ قادر خواهید بود شخصیت خودتان را پیشرفت بدهید تا ممکن است در مبارزه‌های بعدی شانس بیش‌تری برای زنده ماندن داشته باشید. به این درجه سختی خسته کننده و غیرمنطقی، المان‌های پلتفرمینگ خشک و بد را هم اضافه کنید؛ المان‌هایی که دلیل شده‌اند در ابتدا بازی و تا وقتی که قلق پرش‌ها به‌خوبی به دست‌تان نیامده، حتی یک پرش ساده هم کار سختی باشد چه برسد به پرش‌های پیچیده‌تری مانند پریدن از روی یک دیوار به سکوی بعدی و با این وجود علی الخصوص وقتی که چند دشمن هم شما را تعقیب می‌کنند، پرش درست از سکو‌ها کار بسیار سختی می‌شود.

پس تا به اینجا، از مشکلات بازی در ابتدا آن شامل درجه سختی و مبارزه‌های بی‌منطق و به علاوه از طرف دیگر سکو‌بازی‌های بدقلق و خشک گفتیم و ممکن است این تصور در شما ایجاد شود که Sundered بازی بسیار بدی است. با اینحال بسیار محشر اینچنین نیست و Sundered به توجه به مشکلاتی که پیش از هرچیز شدیدا به چشم می‌آیند و تا انتهای بازی هم به توجه به کم‌رنگ‌تر شدن در آن وجود دارند، بازی خوبی است! دلیل این مساله هم این است که بعد از گذشت ۴-۵ ساعت از شروع بازی، شخصیت شما به مرور لحظه قوی‌تر می‌شود و میتوانید با بهره برداری از Shard‌ها، مهارت‌های ایشان در عرصه‌های مختلف را افزایش ببخشید. با این وجود با اینکه دشمنان ضعیف‌تر و سکو‌بازی‌ها هم بهتر نمی‌شوند، با اینحال هم خود شما و هم شخصیتی که کنترل می‌کنید قوی‌تر می‌شوید و با این وجود در مبارزه‌ها اجرای مناسب تری خواهید داشت و غیر از آن با سکو‌بازی‌ها هم به نحوی کنار خواهید آمد. از اینجا به بعد است که از بازی لذت خواهید برد و با اینکه باز هم مرگ و مردن بخشی جدایی ناپذیر از بازی است، با اینحال این مرگ‌ها دیگر مانند ابتدا اعصاب‌خورد‌کن نیستند و بجای آن دلیل می‌شوند تا با شور و شوق بیش‌تری سراغ تقویت کاراکتر‌تان رفته و تکمیل بازگشت از نو شوید. علی الخصوص که Sundered حالتی خطی ندارد و مثلا اگر یکدفعه در محیطی شکست خوردید، این دفعه میتوانید مسیرتان را در مسیر دیگری ادامه بدهید و این مسئله دلیل شده تا برای پیش‌روی در بازی، مجبور به عبور از یک دشمن ویژه نباشید. 

Sundered بررسی بازی

مساله دیگری که شما را به تجربه بازی ترغیب خواهد نمود، سیستم ارتقای غنی بازی است. با Shard‌هایی که در طول بازی و با کشتن دشمنان یا خراب کردن اشیا محیطی به دست می‌آورید، میتوانید شخصیت‌تان را در عرصه‌های متفاوتی مانند سلامتی، شانس، قدرت و موارد بسیار دیگر پیشرفت دهید. سیستم پیشرفت در بازی شبیه به به درختی با شاخ و برگ‌های زیاد است که تصویر آن را در بالا می‌بینید و در کل این سیستم پیشرفت آنقدر غنی است که پیوسته دوست داشته باشید Shard‌های بیش‌تری به دست آورده و برای ارتقای شخصیت‌تان اقدام کنید. از خود سیستم پیشرفت مهم‌تر، این است که نتیجه این تفاوت را در بازی بطور کلی می بینید. یعنی وقتی که مثلا قدرت‌تان را پیشرفت دادید، بطور کلی این گسترش قدرت را در مبارزه‌ها خواهید دید و مثلا مینی باسی که کشتن وی تا مدتی قبل غیرممکن بود، الان درجه سختی پذیرفتنی‌تری دارد و میتوانید با کمی تلاش وی را از بین ببرید. این مساله دلیل می‌شود که از مردن‌ها و ضعف‌هایتان ناامیده نشوید. 

بهره برداری از دیزاین‌های دستی همان اندازه که به نفع بازی بود، به ضرر آن هم تمام شده است

حال که به باس‌ها و مینی باس‌های بازی اشاره کردیم، بد نیست کمی در باب این نوع دشمنان هم شرح بدهیم. راستش را بخواهید، Sundered از لحاظ دیزاین مراحل مشکلاتی دارد؛ مشکلاتی مانند الگوریتم حرکتی باورنکردنی و غریب دشمنان که گاهی بدون آنکه به سوی‌تان بیایند صرفا در محیط به معضلات برخورد می‌کنند یا باگ‌های دیگری مانند گیر کردن شخصیت اصلی به معضلات که با این وجود دلیل نمی‌شود خلل چندانی به تجربه بازی وارد شود یا مجبور شوید بازی را از نو بارگذاری کنید. با اینحال فارغ از این مشکلات، تولیدکنندگان در عرصه دیزاین باس‌ها و مینی باس‌ها سنگ تمام قرار داده‌اند. اصلا مبارزه با این نوع دشمنان در بازی آنقدر لذت‌بخش است که انگار مبارزه‌های این بخش به وسیله تیم دیگری جدا از تیمی که مبارزه‌های معمولی را دیزاین کرده‌اند، ایجاد شده است. در طول گیم‌پلی طولانی بازی، با باس‌ها و مینی باس‌های متفاوتی رو‌به‌رو خواهید شد که اولا از لحاظ تصویری دیزاین خیلی خوبی دارند و حس قوی بودن‌شان به‌خوبی منتقل می‌شود و ثانیا مبارزه با آن‌ها، دقیقا همان چیزی است که از یک بازی مترویدونیا انتظارش را دارید؛ یعنی یک مبارزه مساله برانگیز با این وجود منطقی که با تلاش و داشتن مهارت کافی، قادر به پشت سر گذاشتن آن هستید. 

 

در کل مبارزه با باس‌های بازی همان هیجانی را به مخاطب منتقل می‌کند که از یک بازی اینچنینی پیش بینی میکنیم و به دفعات در نمونه‌های دیگر این سبک طعم این لذت را چشیده‌ایم؛ لذتی که ناشی از زدن کلید کنترلر یا ماوس با سریع‌ترین سرعت ممکن و در آن واحد فرار کردن، دویدن و پرش به طرفین است تا از گزند آسیب دشمن در امان بمانیم. مبارزه با باس‌های بازی چنان هیجانی دارد که بعد از کشتن آن‌ها، حس خواهید کرد که انگار در یک مسابقه بسیار مهم اول شده‌اید و لذتی تجربه خواهید کرد که برای چشیدن آن، باید خودش بازی را تجربه کنید. به علاوه از طرف دیگر بازی بعد از کشتن باس‌ها با دست و دل بازی تمام تعداد فراوانی Shard یا آیتم‌های باارزش هم به‌تان می‌دهد تا حسابی خستگی‌تان رفع شود. در کل با اینکه گیم‌پلی بازی مشکلاتی دارد، با اینحال بعد از گذشت مدتی که قلق آن به دست‌تان بیاید و شخصیت‌تان هم قوی‌تر شود، بازی به تجربه لذت‌بخش‌تری مبدل می‌شود و علی الخصوص مبارزه با باس‌ها قادر اند حسابی علاقه مندان بازی‌های چالشی را سرگرم کنند. 

تا به اینجا اشاره‌ای به جریان بازی Sundered نداشتیم و دلیل این امر هم این است که در بازی، جریان به هیچ وجه عنصری بنیادی نیست. جریان Sundered مانند اکثر بازی‌های این سبک، در حد گیر افتادن شخصیت اصلی در یک محیط و تلاش برای فرار از آن‌جا است. با این وجود که بازی فاقد جریان نیست و مثلا در عده ای محیط‌های آن، اطلاعاتی از قبل‌عرصه این منطقه یا موجوداتش معرفی می‌شود با اینحال در کل جریان یک المان خنثی در بازی است که نه بودنش نقطه قوتی برای آن شمرده می‌شود و نه سطحی بودنش یک نقطه ضعف. 

Sundered بررسی بازی

جریان و موسیقی المان‌هایی خنثی در بازی هستند و نه عامل مثبتی به حساب می‌آیند و نه یک نقطه ضعف

یکی از مواردی که تولیدکنندگان بازی Sundered قبل از معرفی مانور فراوانی روی آن داشتند، محیط‌های دیزاین‌شده با دست بود. با اینحال راستش را بخواهید، این مساله از جهت دیگر به نفع بازی شده و بجای آن از جهت دیگر هم به آن ضربه زده است. دیزاین بازی با دست از این نظر به نفع بازی تمام شده که بیننده محیط‌های زیبایی در Sundered هستیم. محیط‌هایی که نکات خیلی خوبی دارند و از لحاظ هنری، واقعا دلچسب به چشم می آیند. غیر از این خود شخصیت اصلی یا باس‌ها هم به‌زیبایی دیزاین شده‌اند و همان باس اول بازی که مردی نشسته روی صندلی است، نشان می‌دهد که تولیدکنندگان بازی چه طراحان خوبی هستند. با اینحال مشکلی که این مساله برای بازی داشته، به این برمی‌گردد که دیزاین با دست، کاری بس لحظه‌بر است و با این وجود بیننده تنوع خیلی فراوانی در بازی نیستیم. با این وجود تولیدکنندگان دیزاین محیط با دست را دیزاین‌های تصادفی ترکیب کرده‌اند و هر بار بیننده تغییراتی در محیط هستیم با اینحال همین هم دلیل نمی‌شود که تنوع همانگونه که باید و ممکن است در بازی وجود داشته باشد. بدین جهت هم بعد از اینکه لحظه فراوانی را در یک منطقه سپری کنید، از ظاهر یکنواخت آن زده خواهید شد. با اینحال در کل بازی از لحاظ هنری دلچسب است و اگر کمی تنوع بیش‌تری را هم در عرصه دیزاین محیط یا دشمنان بیننده بودیم، مطمئنا می‌موفق شد زیباتر هم باشد. 

عامل دیگری که در بازی‌ای مانند Sundered می‌تواند بسیار مهم باشد، موسیقی و صداگذاری است. پیش‌تر اشاره کردیم که جریان المانی خنثی در بازی است و این در باب موسیقی‌ها هم صدق می‌کند. موسیقی‌های بازی نه آنقدری بد هستند که بتوان آن را یک نقطه ضعف دانست و نه آنقدر خوب هستند که از شنیدن‌شان لذت ببرید. ولی باید گفت صداگذاری‌های بازی شرایط خوبی دارند و صدای حاصل از برخورد شمشیر‌تان به دشمن یا اشیا محیطی یا صدای فردی که جریان بازی را روایت می‌کند، کیفیت خوبی دارند. 

Sundered بررسی بازی

در کل، Sundered را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد؛ بخش اول بازی که نزدیک به ۴-۵ ساعت لحظه می برد، جایی است که در آن چندین و چند بار خواهید مرد، از سکو‌بازی‌های خشک عذاب خواهید کشید و در کل حسابی اعصاب‌تان خورد خواهد شد. با اینحال بخش دوم بازی جایی است که کمی قوی‌تر می‌شوید، به سکو‌بازی‌های خشک و بدقلق عادت می‌کنید و تازه از این‌جا است که میتوانید لذت بیش‌تری ار بازی کردن ببرید و علی الخصوص با باس‌های بازی، خصوصیات گیمری خودتان را حسابی به مساله بکشید. پس اگر فرد صبوری هستید و میتوانید افتتاحیه بازی را تحمل کنید، Sundered بازی‌ای است که می‌تواند برای مدتی نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ ساعت حسابی روی پی‌سی یا پلی‌استیشن ۴ سرگرم‌تان کند. 

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع