دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Tekken 7 - زومجی

نقد و بررسی بازی Tekken 7 – سایتهای اینترنتی

بازی Tekken 7 بعد از سال‌ها انتظار به آغوش هواداران خود بازگشت و خاطرات خوب قبلی را زنده کرد.

وقتی به قبلی می نگریم یا بگذارید این‌گونه بگویم؛ وقتی به بازی‌‌های تصویری قدیمی فکر می‌کنیم، ناخود‌آگاه ذهن‌مان سمت بازی‌های لحظه کودکی یا نوجوانی می‌رود. بازی‌هایی که با کند و کاو کردن در خاطره‌هایمان، می‌بینیم که نیمی از خاطرات ما را تشکیل می‌دهند. مطمئنا یکی از آن گروه بازی‌ها، بازی Tekken است که با معرفی شدن‌اش روی اولین کنسول سونی، موفق شد هواداران فراوانی را به خود جذب کند و به یکی از رقیب‌های جدی برای بازی Mortal Kombat مبدل شود. علی الخصوص برای ما ایرانی‌ها که شب و روز وقت خود را یا پای تکن یا پای بازی مورتال کامبت صرف می‌کردیم. سال‌ها می‌گذرد و این دو رقیب کهنه‌کار پا به پای یکدیگر بالا آمده‌اند. دو بازی مبارزه‌ای با شکل و شمایلی دارای اختلاف برای هواداران که یکی استایل شرقی و دیگری استایل غربی را هدف گرفته است. با این وجود با استناد به این شرایط وجود بازی‌های مبارزه‌ای دیگری مانند سری Injustice باعث شد تا تیم تولید کننده مورتال کمبت قشر وسیع‌تری از مخاطبان را هدف بگیرد. حال بعد از معرفی شدن بازی Injustice 2 فرصت به بازی Tekken 7 رسیده است تا خودی نشان بدهد. پرسش اصلی اینجا است که آیا بازی Tekekn 7 به میزان شبیه به که به نظر می‌رسید، خوب است؟

دانلود ویدیو | تماشا در یوتیوب

فرزندان با عشق و محبت پدر و مادر کار خود را شروع می‌کنند، اندکی بعد آن‌ها را قضاوت کرده و بالاخره به ندرت می‌بخشند.

مطمئنا انتظار برای بازی Tekken 8 سخت خواهد بود

جریان بازی با استناد به همین نقل قول روایت می‌شود. جایی که به خوبی تنفر کازویا میشیما از پدر خود به تصویر کشیده می‌شود. از جهت دیگر جریان بازی Tekken 7 به مخاطبان نشان خواهد داد که دلیل کشته شدن کازومی به وسیله هیهاچی چه بوده است و به چه دلیل کازویا از پدر خود متنفر است. جریان بازی را نمی‌توان پایانی بر جنگ و نبرد خاندان میشیما دانست با این وجود به خوبی پرونده اتفاقات میان پدر و پسر را می‌بندد. جریان از زبان یک راوی روایت می‌شود. خبرنگاری که شروع به تحقیق در باب میشیما زایباتسو و کمپانی G کرده است و تصمیم گرفته است دلیل نابودی زادگاهش را بیابد. بازی Tekken 7 شامل یک جریان اصلی و یک جریان فرعی است که در جریان اصلی، اتفاقات در سه شاخه مختلف روایت می‌شوند و بالاخره در یک راستا قرار گرفته و به خوبی نتیجه گیری می‌شوند. از یک سو کازویا که تصمیم گرفته است هیهاچی را نابود کرده و انتقام دوران کودکی و مادر خود را بگیرد. از طرف دیگر آکوما وارد میدان می‌شود. شخصی که در قبلی به کازومی قول داده است تا هیهاچی را از بین ببرد. حال به وقتی که این شخصیت‌ها در حال انتقام‌گیری هستند، تیم تکن فورس تصمیم گرفته است جین کازاما را یافته و به میشیما زایباتسو برگرداند.

با اینکه در بازی‌های مبارزه‌ای جریان بُعد اصلی نیست با این وجود باندای نامکو، تولید کننده بازی، به خوبی از پس جریان اصلی برآمده است. در قسمت فرعی جریان نیز ۲۲ مبارزه با ۲۲ شخصیت بازی جای گرفته شده است که گوشه‌ای از جریان هرکدام را روایت می‌کند. ای کاش مبارزات در این بخش کمی بیشتر بودند و شخصیت‌های تازه را بیشتر می‌شناختیم. تنها راه آشنایی با شخصیت‌ها در بازی Tekken 7 این است که در ابتدای مبارزه‌ی بخش فرعی جریان، به روش نوشته بخشی از اهداف و دلایل حضورشان در جهان بازی را مشاهده می‌کنیم. در کل بخش داستانی بازی Tekken 7 می‌تواند شما را پنج الی شش ساعت سرگرم کند و جدای از فهمیدن اتفاقات بازی، با شخصیت‌های جهان Tekken 7 نیز تا حدی آشنا خواهید شد.

بازی Tekken 4

با اینحال در یک بازی مبارزه‌ای، گیم‌پلی جدی ترین نقش را ایفا می‌کند. اینکه بازی بتواند به خوبی در سیستم مبارزات یا دیگر بخش‌ها مخاطب را راضی کند، جدی ترین فاکتوری است که هر بازی مبارزه‌ای باید آن‌ را محاسبه کند.. از این‌رو بازی Tekken 7 به خوبی در این بخش خودی نمایش داده است. اکثر بازی‌های مبارزه‌ای سعی بر مدرن شدن دارند و ولی باید گفت، بازی Tekken 7 به خوبی تعادل بین یک بازی مبارزه‌ای مدرن و یک بازی مبارزه‌ای کلاسیک را برقرار کرده است. وجود کمبوهای قدیمی، سبک انیمیشن ضربه‌ها و حرکت بازیکنان همگی یادآور ورژن‌های پیشین هستند که در اینجا با المان‌های تازه در معرض قرار گرفته‌اند. جدی ترین نکته‌ای که باید آن را در نظر بگیرید، نحوه بهره برداری از Rage Art است. در حقیقت Rage Artها همان کمبو‌های ویژه بازیکنان هستند که میتوانید از آن‌ها استفاده کنید. وقتی که نوار سلامت شما به شرایط بحرانی نزدیک می‌شود، هاله‌ای قرمز رنگ دور شما نمایان شده که خبر از اکتیو شدن Rage Art می‌دهد. حال شما میتوانید با بهره برداری از دکمه‌های خوب آسیب جدی را به حریف خود وارد کنید. از دیگر توانایی‌های گیم‌پلی که رنگ و بویی تازه به بازی بخشیده است، Power Crushها هستند که به شما اجازه می‌دهند وقتی که در حال ضربه خوردن هستید، به حریف مقابل خود نیز ضربه وارد کنید (با این وجود با استناد به این شرایط کمی از مقدار نوار سلامت شما نیز کم خواهد شد). خصوصیت صحنه آهسته نیز از ورژن ششم به این ورژن آمده است تا باز هم حساس بودن ضربات در یک لحظه را به تصویر بکشد. حال فرض کنید تمام این توانایی و خصوصیت‌های مبارزه‌ای زمانی معنای حقیقی خود را پیدا خواهند کرد که از کمبوهای ترکیبی استفاده کرده و وقتی که حریف شما میان آسمان و زمین است به ضربه زدن خود ادامه داده و نگذارید حریف‌تان فرصت ضربه زدن بیابد. به علاوه از طرف دیگر میتوانید از دیوار‌های محیط بازی برای ترکیب ضربات خود و آسیب رسانی بیشتر به حریف استفاده کنید. وجود این توانایی‌ها نه تنها گیم‌پلی بازی را شلوغ نکرده است، حتی نحوه مبارزات را بیش از قبل دقیق‌تر کرده است؛ دقیق از این بابت که باید بدانید چه موقع از Rage Art یا Rage Move خود استفاده کنید، چه موقع ضربه وارد شده را به جان تهیه کنید تا ضربه سنگین‌تری را به حریف وارد کنید یا اینکه در چه بخشی از محیط کمبو‌های ترکیبی استفاده کنید.

بررسی بازی No Man

در طول مبارزات برخی از شخصیت‌ها با آسیب دیدن بسیار ظاهرشان تغییر می‌کند

مسئله دیگری که در گیم‌پلی بازی به خوبی شما را سرگرم می‌کند، شخصیت‌های بازی هستند. در جهان بازی ۳۶ شخصیت مختلف قرار دارند که میتوانید با آن‌ها در قسمت‌های مختلف بازی تجربه کسب کنید. به علاوه از طرف دیگر قبل از هر مسابقه قادر خواهید بود چپ یا راست تصویر بودن خود را انتخاب کنید. برای نمونه در شروع بازی دوست دارید در سمت چپ تصویر قرار داشته باشید، حال با گزینش این گزینه تا وقتی که در طول مبارزات جای شما عوض نشود، میتوانید در سمت چپ باقی بمانید. ممکن است در نگاه اول این امر بی‌مورد به نظر رسد؛ چرا اصلا باید همچین گزینه‌ای وجود داشته باشد؟ اگر به کمبوهای ترکیبی و حرکات ویژه نگاه کنیم، می‌بینیم که استفاده درست از جهت‌ها می‌تواند سرعت روند یادگیری حرکات مختلف بازی را برای مخاطبان تازه وارد گسترش دهد. حال با استناد به این شرایط موردی که ممکن است کمی آزار دهنده باشد، این است که در قسمت راهنمای حرکات هیچ دسته‌ بندی مخصوصی نیست. تنها پیش از هرچیز Rage Artها و Rage Moveها دسته بندی شده‌اند و پیشتر تمامی کمبوها یا پشت سر یکدیگر نوشته شده‌اند یا اینکه برای برخی از شخصیت‌ها دسته بندی‌ها به روش کلی است. مطمئنا اگر دسته بندی خوب و سازمان دهی شده وجود داشت، بهتر می‌توانستید حرکت‌های مد نظر خود را بیابید. بحث شخصیت‌های بازی شد، این را بگویم که وجود شخصیت‌های تازه از نمونه آکوما شکل و شمایل تازه ای را به بازی بخشیده است. خیلی‌ها بر این باور بودند که آکوما شخصیت مشهور جهان استریت فایتر است و وجودش در جهان تکن تناقض ایجاد می‌کند با این وجود، حرکت‌های ممتاز وی به خوبی با حال و هوای بازی Tekken 7 هم‌خوانی دارد. به علاوه از طرف دیگر اگر یک استریت فایتر باز باشید، انتخاب شخصیت آکوما و بهره برداری از کمبوهای معروفش در این بازی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

بازی Tekken 7

جدای از مبارزات داستانی، بازی در دو بخش آفلاین و آنلاین شامل حالت‌های مختلف مبارزاتی است که هرکدام از آن‌ها نقاط قوت و ضعف خود را دارا هستند. در قسمت آفلاین حالت آرکید بازی شامل مبارزات شما با هوش مصنوعی می‌شود. وقتی که وارد این بخش شدم، انتظار داشتم مبارزات متعددی را برای هر شخصیت ببینم با این وجود برای هر شخصیت تنها پنج مبارزه جای گرفته شده است که با استناد به این شرایط هیهاچی و کازومی در تمامی مبارزات حضور دارند (برخی وقت‌ها هم آکوما را مشاهده خواهید کرد). به عبارتی شما تنها سه مبارزه انجام می‌دهید که شخصیت‌های هوش مصنوعی داخل آن تازه هستند. بعد از گذشت یک مدت، حالت آرکید شدیدا شما را خسته خواهد نمود و امکان دارد دیگر سراغ این بخش نروید. در صورتی که حالت آرکید جای گرفته شده است تا بازیکن بتواند کمبوهای یادگرفته از شخصیت مورد نظر خود در حالت تمرینی را در اینجا پیاده‌سازی کند. با اینحال هرچقدر حالت آرکید ضعیف است، حالت Treasure Battle آن را جبران کرده است. در این بخش شما با مبارز مورد توجه‌ خود به مبارزه کردن با دیگر شخصیت‌های بازی خواهید پرداخت و پیشتر یک سری مسابقات ویژه با هیهاچی، جین، آکوما و کازویا خواهید داشت (با این وجود برخی وقت‌ها با کازومی نیز خواهید جنگید).

صندوق‌های بازی نیز  از ارزش‌های متفاوتی از لحاظ آیتم ردیافتی دارا هستند

دو مورد دلیل می‌شود شما هیچوقت از این بخش خسته نشوید. اولین مورد بیشتر بودن تعداد مبارزات درمقایسه با بخش آرکید و دومین و اصلی‌ترین مورد، وجود صندوق‌ها و مساله‌هایی است که در انتهای و شروع هر مسابقه برای شما جای گرفته شده است. حال مسئله دیگری که اختلاف بین حالت آرکید و Treasure Battle را نمایان تولید میکند، هوش مصنوعی بازی است. در قسمت داستانی میتوانید هوش مصنوعی و درجه سختی را خودتان تعیین کنید با این وجود در قسمت آفلاین همچین گزینه‌ای نیست. از این‌رو حدسیات می شود بیننده یک پیشرفت پله‌ای در هوش مصنوعی برای CPU باشیم. با این وجود در قسمت آرکید همچین موردی نیست. سه مبارزه اول شدیدا راحت هستند و حتی اگر هیچ فرضیه‌ای از بازی‌ای مبارزه‌ای نداشته باشید، میتوانید آن‌ها را با کمی دقت پشت سر بگذارید. با اینحال دو مبارزه پایانی (علی الخصوص مبارزه آخر) شدیدا شما را به مساله خواهند کشید و بیننده یک تقسیم نادرست بین درجه سختی هوش مصنوعی در حالت آرکید هستیم. در صورتی که در Treasure Battle این سخت اصلا نیست.

بازی Tekken 7

از دیگر حالت‌های بخش آفلاین بازی نیز می‌توان به حالت تمرینی و حالت دو نفره اشاره نمود. کل لذت اصلی بازی مبارزه‌ای به حالت دو نفره آن است. اینکه با برادر یا یکی از دوستان خود به بازی کردن پرداخته و لحظات خوبی را برای خود رقم بزنید. بازی Tekken 7 به خاطر مکانیزم‌های گیم‌پلی و پای‌بند بودن به اصول خود، موفق شده است به خوبی در این بخش موفق باشد. به مبارزه کردن هزینه کنید، کل کل کنید و از لحظه به لحظه مبارزه خود با شخصیتی که انتخاب کرده‌اید لذت ببرید. از آنجاییکه قسمت دو نفره بازی شما را ناامید نخواهد کرد. حالت تمرینی نیز یکی از جدی ترین حالت‌های بازی است. اگر قصد حرفه‌ای شدن در بازی را دارید، حتما باید سر وقت بخش تمرینی بروید.

اینکه هیچ مجازاتی برای شخص متخلف مقرر کرده نشده، آزار دهنده است

بخش آنلاین نمونه دیگری از ستون‌های گیم‌پلی بازی Tekken 7 است؛ جایی که بازیکنان تمامی دنیا دور یکدیگر جمع شده تا مهارت‌های خود را محک بزنند. بخش آنلاین بازی از سه حالت مختلف تشکیل شده است. اولین حالت Player Match که با دیگر بازیکنان مسابقه خواهید داد یا میتوانید خود یک لابی ساخته تا بازیکنان به شما وصل شوند و به بازی کردن هزینه کنید. در دو حالت Ranked و Player Match به سختی میتوانید حریف پیدا کنید و اگر پیدا شد یا آن‌قدر پینگ شما با حریف دارای اختلاف است که در طول بازی تمامی لگ هستید یا اینکه اصلا نمی‌توانید به سرور و بازیکن حریف وصل شوید. حال تنها بخش تورنومنت می‌ماند که به سادگی میتوانید با سایرین به بازی کردن هزینه کنید (با این وجود اگر مشکلات پینگ را فاکتور بگیریم). با این وجود برخی وقت‌ها هم در طول تورنومنت امکان دارد میزبان ببازد و از بازی خارج شود. سپس شما هم از تورنومنت بیرون خواهید رفت و همه‌ی تلاش شما نقش بر آب خواهد شد و در کمال تاسف، مجازات مخصوصی برای متخلفان مقرر کرده نشده است.

 

این ایام یکی از خصوصیت اکثر بازی‌ها شخصی‌سازی است و Tekken 7 هم از این سنت جدا نیست. شخصی‌سازی زمانی مفید است که تفاوت مثبتی را در جستجوی داشته باشد و تیم تولید کننده به خوبی موفق شده است از این طریق به شخصیت‌های بازی رنگ و لعاب تازه ای ببخشد. قسمت شخصی سازی بازی به دو بخش شخصی سازی تنظیمات شخصی‌تان در بازی و شخصی سازی شخصیت‌ها تقسیم بندی می‌شود. در قسمت شخصی سازی شخصیت‌ها از شخصی سازی مو، لباس و آیتم‌های ویژه هر شخصیت گرفته تا بهره برداری از آیتم‌های خنده‌دار و متنوع را بیننده هستیم که همگی باعث می‌شوند شکل و شمایلی بطور کلی تازه به شخصیت خود بدهید. به علاوه از طرف دیگر هر شخصیت یک سری Slot در دست دارد که میتوانید ظاهرهای متفاوتی را درست کرده و در اسلات‌های مختلف قرار بدهید که در صورت لزوم قادر باشید در هر مبارزه با ظاهری تازه حضور پیدا کنید. برای در دست گرفتن آیتم‌های این بخش، باید پول داخل بازی خرج کنید که با انجام هر حالت مبارزه‌ای در بازی Tekken 7 پول به دست خواهید آورد. به علاوه از طرف دیگر صندوق‌های Treasure Battleها هم قادر اند کمک حال شما باشند.

اگر جزء آن گروه از افرادی هستید که تا این لحظه سری Tekken را تجربه نکرده و هیچ فرضیه‌ای از جریان آن ندارید، اصلا نگران نباشید. در بازی Tekken 7 بخشی به اسم گالری شامل تمامی ویدیوها و تصویر‌های هنری تمامی ورژن‌های سری تکن جای گرفته شده است. از این‌رو با تهیه آن‌ها (از روش پول داخل بازی) میتوانید جریان ورژن‌های قبلی را ببینید. همراه با این موارد موسیقی و صداگذاری بازی نیز به نحو احسنت کار خود را انجام داده است. وجود صداپیشه‌های پرطرفدار شخصیت‌ها و همراه با آن یک لیست از تمامی آهنگ‌های سری Tekken دلیل شده که بیننده تنوع خوبی در این عرصه باشیم.

بازی Tekken 7

بعد از مدتی مبارزه کردن، عرق خواهید کرد و جزئیات خیس شدن بدن خود و حریف را می بینید

موردی که در بیشتر مواقع در سری تکن در یک ساختار ثابت قرار گرفته است، گرافیک و دیزاین‌های بازی است. تیم تولید کننده به دلیل‌ی موتور گرافیکی آنریل انجین ۴ سعی کرده یک تعادل بین کلاسیک و مدرن بودن در قسمت گرافیک بازی ایجاد کند. مبارزات و نوع دیزاین‌های محیط و شخصیت‌ها همگی نوید یک بازی Tekken  کلاسیک را می‌دهد و از جهت دیگر ترکیب میان پرده‌های CGI و میان پرده‌های نقاشی مانند انیمه‌ای باعث شده تا شکل و شمایلی تازه به این ورژن داده شود. جدای از آن محیط‌های مبارزه‌ای بازی Tekken 7 از تنوع خوبی دارا هستند و برخی از آن‌ها شامل دو قسمت مبارزه‌ای است که اگر مبارزه شما طول بشکد، می‌بینید که بر اثر ضربات و زمین خوردن‌های شما و حریف محیط زیرپای شما خراب خواهد شد و وارد قسمت دیگری از محیط مبارزه خواهید شد. با اینحال موردی که در قسمت گرافیک کمی آزار دهنده است، نزول فریم‌هایی هستند که قبل از شروع مسابقات (پروسه معرفی شخصیت‌ها به یکدیگر قبل از شروع بازی) به چشم می‌خورند. با این وجود خوش‌بختانه خود مسابقات نزول فریم ندارند. مسئله دیگری که در این ورژن شدیدا جالب کار شده است، میان پرده‌های پایانی هر شخصیت در قسمت فرعی جریان است که برخی از آن‌ها از طنز خوبی دارا بوده و خستگی این بخش را از تن شما خارج می‌کند.

با تمام این تفاسیر بازی Tekken 7 بعد از سال‌ها انتظار پیش هواداران این سری بازگشت تا باز هم لحظات خوبی را برای آن‌ها رقم بزند. یک بازی مبارزه‌ای اصیل شرقی که حدود ۲۰ سال است به اصالت خود ادامه داده و ورژن به ورژن سعی کرده است با اضافه کردن المان‌های تازه به آزمایشات مخاطبان خود بیافزاید. به ذهن خطور می کند این بازی هیچوقت قصد تفاوت عظیم ندارد و این می‌تواند خبر خوبی برای هواداران باشد.

میتوانید در بیشتر مواقع تازه ترین اخبار پلی استیشن ۴ را در دروازه هایج پیگیری کنید. توصیه میکنیم که درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع