دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی The Elder Scrolls: Legends

بررسی بازی The Elder Scrolls: Legends

پیوسته در صنعت بازی‌های تصویری، این مساله وجود داشته که وقتی یک بازی به شهرت ممتازی دست می یابد، بازی‌سازان دیگر هم در تلاش اند کارهای مشابهی بسازند و روانه مارکت کنند تا از هیجان و هایپ بوجود آمده در باب آن سبک از بازی‌ها برای فروش بهتر ساخته خودشان سود ببرند. مثال‌های فراوانی برای این دست از بازی‌ها می‌توان زد که ممکن است Clash of Clans یکی از نمونه‌های بارز آن باشد که بعد از موفقیت سوپرسل با این بازی، استودیو‌های فراوانی بازی‌های استراتژی مشابهی برای گوشی‌های موبایل پخش کردند که با این وجود تنها تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها توانستند به کارهای درستی مبدل شوند. در کل مساله‌ای که در این بین ارزش دارد، این است که صرفا الهام گرفتن از یک بازی برای تولید بازی‌ای دیگر، به خودی خود مورد بدی نیست؛ حتی اگر این رفتار مثلا با فرضیه‌های نو همراه شود، مطمئنا می‌تواند باعث ساخته‌شدن بازی درستی شود. این دقیقا همان اتفاقی است که در باب بازی The Elder Scrolls: Legends، اولین بازی کارتی بتسدا، رخ داده و دلیل شده تا این بازی به توجه به داشتن مشابهت‌های غیرقابل انکار با بازی Hearthstone، بتواند هویت در دست به خودش را هم داشته باشد. 

The Elder Scrolls: Legends از مدت‌ها در مقابل پی‌سی پخش شده بود و مدتی قبل هم برای تبلت‌ها در معرض قرار گرفت. ولی باید گفت این بازی چند روز در مقابل گوشی‌های موبایل نیز پخش شد و همین بهانه‌ای شد تا سراغ بررسی آن برویم. با این وجود توجه داشته باشید که این بررسی، در باب تجربه کلی بازی The Elder Scrolls: Legends است و صرفا محدود به ورژن‌ای از آن روی یک پلتفرم ویژه نیست؛ چرا که اولا خودش بازی را هم روی پی‌سی و هم روی گوشی اندرویدی تجربه کرده‌ام و از آن مهم‌تر تجربه بازی روی پلتفرم‌های مختلف تفاوتی ندارد و تنها بیننده یک سری اختلاف‌های خیلی جزئی در رابط کاربری هستیم. 

تنها بخشی از بازی که گیم‌پلی متعادلی ندارد، حالت آرنای تک‌نفره آن است

شطرنج با اینکه یکی از قدیمی‌ترین بازی‌ها است، با اینحال هنوز هم شهرت خیلی فراوانی دارد و دلیل آن، این است که در شطرنج شما میتوانید توانایی ذهنی خودتان را در بازی‌ای که طرفین آن از لحاظ داشتن مهره‌ها هیچ مزیتی بر همدیگر ندارند، به رخ حریف بکشید. این اصلی بسیار مهم در یک بازی دونفره است که اگر رعایت نشود و یک طرف بر طبق هر شکلی بهتری ناعادلانه‌ای درمقایسه با حریف داشته باشد، لذت بازی از بین خواهد رفت. چنین موردی پیرامون بازی‌های کارتی هم صدق می‌کند و اگر یک بازی‌ساز نتواند بالانس خوبی در بازی ایجاد کند، لذت بازی به کل از بین خواهد رفت. منظورم این است که شما زمانی از یک بازی کارتی لذت خواهید برد که حس کنید تصمیم‌های درست و اشتباه خودتان دلیل پیروزی و شکست‌تان می‌شوند و نه عوامل دخیل دیگر مانند قدرت‌مند بودن کارت‌های حریف. بازی Hearthstone این بالانس را به شکل خوبی در خود دارد و بدین جهت هم از آن با اسم یک بازی موفق یاد می‌شود و حال به جرات می‌توانم بگویم که The Elder Scrolls: Legends هم به توجه به نقص‌هایی، این خصوصیت مثبت بسیار مهم را در خود دارد. 

در The Elder Scrolls: Legends بیننده تنوع خیلی بالایی از کارت‌ها هستیم. غیر از این، شما میتوانید سری کارت خودتان را با محوریت دو خصوصیت بچینید؛ خصوصیت‌هایی مانند قدرت، چالاکی، هوش و موارد دیگر که این مسئله دلیل می‌شود تا هر بازیکن بتواند بسته به سبک بازی و علاقه‌مندی‌های خود، سری کارت دلخواهش را بچیند و غیر از آن، بازی حس و حالی شبیه به به بازی‌های نقش‌آفرینی هم بیابد. این یک خلاقیت جالب در بازی است که دلیل شده تنوع خوبی را در چینش کارت‌ها بیننده باشیم. با اینحال این مساله بطور کلی پتانسیل این را دارد که تعادل موجود در بازی را به هم بزند و دلیل شود که مثلا یک نوع ویژه از کارت‌ها، درمقایسه با دیگری بهتری داشته باشد. با اینحال باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که همان‌طور که اشاره شد، چنین مشکلی را در The Elder Scrolls: Legends بیننده نیستیم و بتسدا با دیزاین هوشمندانه کارت‌ها دلیل شده تا بازی تعادل خیلی خوبی داشته باشد. بدین جهت هم بعد از اینکه مسابقه‌ای با یک گیمر دیگر را ببرید یا واگذار کنید، این حس سر وقت‌تان خواهد آمد که دلیل این پیروزی یا شکست، تنها تصمیم‌های درست یا اشتباه خودتان بوده است. با این وجود می‌توان گفت که بخش‌هایی از بازی The Elder Scrolls: Legends که در آن سرگرم رقابت با گیمر‌های دیگر هستید، بطور کلی بنا شده بر خصوصیات شما در بازی و چینش درست کارت‌هایتان است و این وسط المان‌های دیگر تاثیر خیلی فراوانی ندارند. (با این وجود در هر بازی کارتی المان شانس هم تا حدودی دخیل است)

بررسی بازی The Elder Scrolls: Legends

حال ممکن است این پرسش برای‌تان پیش آمده باشد که چرا گفتم بخش‌هایی از بازی که در آن سرگرم رقابت با گیمر‌های دیگر هستید بنا شده بر خصوصیات شما هستند؟ بسیار محشر راستش را بخواهید یکی از مشکلات بازی را در قسمت Solo Arena آن می‌دانم. پیشتر بیش‌تر راجع به حالت‌های بازی صحبت خواهیم کرد، با اینحال در اینجا ذکر همین مورد کفایت می کند که Solo Arena بخشی از بازی است که در آن با پرداخت مقداری پول یا بهره برداری از بلیت (که با پول حقیقی قابل خرید است)، میتوانید وارد یک رقابت دلنشین شوید که در آن باید ابتدا چند دشمن معمولی را که به وسیله هوش مصنوعی کنترل می‌شوند شکست دهید و بالاخره هم باس را از بین ببرید تا جوایزی به دست بیاورید. با اینحال این بخش از بازی، مشکلی دارد که آسیبی جدی به تعادل آن زده است و آن هم اینکه در لحظه مبارزه‌های این بخش، پیوسته این حس سر وقت‌تان خواهد آمد که انگار کارت‌های حریف، دقیقا با استناد به تصمیم‌های شما چیده می‌شوند و برای نمونه امکان دارد یک کارت توانمند داشته باشید و بعد از انداختن آن، طرف مقابل کارتی با هزینه خیلی کم را بهره ببرد که این کارت توانمند شما را به سادگی از بین می‌برد. ممکن است چند بار رخ دادن این مساله تصادفی به نظر برسد، با اینحال تحت این شرایط بازی آن‌قدر چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد که گاهی این حس به من دست می‌داد که انگار رقابت‌های این بخش بطور کلی از قبل تعیین‌شده هستند؛ علی الخصوص که در حالت‌های گیمر در مقابل گیمر بازی بیننده چنین مشکلی نیستیم و این یکی از ایراد‌های بازی است که بتسدا باید برای رفع آن و ایجاد تعادل بهتر در این بخش، تلاش کند. 

با اینحال نمونه دیگری از خصوصیت‌های بارز The Elder Scrolls: Legends داشتن خلاقیت‌هایی در مقایسه با دیگر بازی‌های کارتی و علی الخصوص Hearthstone است؛ خلاقیت‌هایی که اگر در بازی نبودند، دلیل می‌شد تا The Elder Scrolls: Legends هم یک تقلید صرف از Hearthstone باشد. یکی از این موارد، وجود دو لاین در زمین بازی است؛ به این صورت که شما یک لاین در سمت چپ و یک لاین در سمت راست مشاهده خواهید کرد و مثلا اگر کارت رقیب در لاین چپ باشد و کارت شما در لاین راست، قادر نخواهید بود به کارت رقیب ضربه وارد کنید. به بیان دیگر، تنها کارت‌هایی که در یک لاین شبیه به باشند قادر اند به هم ضربه بزنند. این مساله عمق استراتژیک خیلی خوبی به بازی بخشیده و انتخاب لاین درست در لحظه بهره برداری از کارت‌ها، گاهی می‌تواند حتی تعیین‌کننده شکست یا پیروزی شما باشد. با این وجود این مساله بازی را بیش‌تر به سوی یک اثر «مهارت-محور» سوق داده است. 

بررسی بازی The Elder Scrolls: Legends

با اسم یک بازی رایگان، Legends جوایز نسبتا خوبی برای‌تان در نظر می‌گیرد و حتی بدون پرداخت پول هم می‌توان بازی را تجربه کرد و از آن لذت برد

بازی تفاوت ریز و درشت دیگری هم در مقایسه با Hearthstone دارد که عده ای از آن‌ها تغییراتی خنثی هستند و عده ای هم مانند محدود نبودن میزان مجیکا (که نقش مانا در Hearthstone را دارد) به ۱۰، مثبت. این محدود نبودن میزان مجیکا به ۱۰ مانند Hearthstone، دلیل شده تا وقتی که بازی‌ها طولانی‌تر می‌شوند، بیننده بهره برداری از کارت‌های فوق‌العاده قوی به وسیله طرفین باشیم و این مسئله هم دلیل شده تا هیجان بازی نسبتا در رقابت‌های طولانی‌تر، بیش‌تر شود. در کل حس می‌کنم به اندازه کافی در باب خودِ گیم‌پلی The Elder Scrolls: Legends شرح دادیم و در انتهای هم باید به این مسئله اشاره کنیم که جدی ترین مساله در گیم‌پلی این بازی، این است که حداقل در حالت‌های گیمر در مقابل گیمر (که جدی ترین حالت‌های بازی هم هستند و بیش‌تر لحظه‌تان را صرف آن‌ها خواهید کرد)، حدودا ۹۰ درصد از برد و باخت به تصمیم‌های خودتان بستگی دارد و هرگز حس نخواهید کرد که بازی به شکل ناعادلانه‌ای به رقیب شما یاری مینماید و این مساله، علی الخصوص در یک بازی رایگان، بسیار مهم و باارزش است. 

در طول متن و به علاوه از طرف دیگر در نوشته معرفی بازی، به حالت‌های بازی مختلف در The Elder Scrolls: Legends پرداخته‌ایم. این بازی حالت‌هایی چون بخش داستانی، بخش رقابت با گیمر‌های دیگر و آرنا‌های تک‌نفره و چندنفره را دارد که ضعف آن در قسمت آرنای تک‌نفره را شرح دادیم و به بالانس بودن گیم‌پلی بازی در قسمت‌های چندنفره نیز پرداختیم. با اینحال نمونه دیگری از بخش‌های بازی، قسمت داستانی آن است که بسیار محشر می‌توان آن را یک بخش دلنشین دانست. لزوما کسی از یک بازی کارتی، انتظار داشتن یک بخش داستانی را ندارد و همین که بازی بتواند رقابت‌های جذابی معرفی کند، کفایت می کند. با اینحال بازی‌هایی را در این سبک داشته‌ایم که سراغ بخش داستانی هم رفته‌اند و The Elder Scrolls: Legends هم یکی از همین بازی‌ها است. درست است که نباید از این بخش بازی انتظار داستانی در حد و اندازه ورژن‌های نقش‌آفرینی سری الدر اسکرولز داشته باشیم، با اینحال به هر حال بازی در این بخش دو وظیفه دارد که اولی روایت یک جریان خوب است و دومی هم آشنا کردن گیمر با مکانیزم‌های مختلف بازی است که می‌توان گفت The Elder Scrolls: Legends به هر دو وظیفه‌اش به بهترین شکل ممکن رفتار می‌کند. در این بخش از بازی بیننده ۲۰ مرحله هستیم که در هریک باید با موجودی مبارزه کنید و در لابه‌لای این مبارزه‌ها هم جریان بازی برای‌تان روایت خواهد شد. با این وجود بازی یک بخش داستانی دیگر هم دارد که برای تجربه آن، باید پول هزینه کنید و DLC بازی را تهیه کنید. 

بررسی بازی The Elder Scrolls: Legends

با اینکه کارت‌های بازی دیزاین خیلی خوبی دارند، با اینحال مکان مبارزه‌ها دیزاین ساده و یکنواحتی دارد و بعد از مدتی تکراری می‌شود

The Elder Scrolls: Legends یک بازی رایگان است و مشکلی که این بازی‌ها قادر اند با آن دست و پنجه نرم کنند، این است که عده ای مصرف کنندگان قادر باشند با پرداخت پول شانس موفقیت خود را در بازی گسترش دهند. راستش را بخواهید درست است که با بهره برداری از پول حقیقی می‌توان پک‌های کارت تازه ای تهیه کرد و سریع‌تر به کارت‌ها دسترسی داشت، با اینحال این مساله خیلی دلیل نمی‌شود که فردی بتواند موفقیت خود را تضمین کند؛ چرا که پیش‌تر هم اشاره کردیم در The Elder Scrolls: Legends همه چیز بالاخره به توانایی شما در بازی و تصمیم‌گیری درست بستگی دارد و این مساله بیش‌تر از خود کارت می‌تواند تضمین‌کننده پیروزی یا شکست‌تان باشد. غیر از این، با اسم یک بازی رایگان، جوایزی که در بازی دریافت می‌کنید هم شرایط خوبی دارد و بتسدا در این عرصه خیلی با خساست رفتار نکرده است! با ارتقای سطح‌تان در بازی یا انجام ماموریت‌های مختلف، جوایز متفاوتی شامل سکه یا پک کارت دریافت خواهید کرد و اگر کمی صبر و حوصله داشته باشید، با همین سکه‌های جمع‌شده هم میتوانید به سادگی در آرنا‌ها رقابت یا پک‌های مختلف را تهیه کنید. 

Legends به هر حال ورژن‌ای از سری الدر اسکرولز است و به جرات می‌توان گفت که این سری همراه با سری‌هایی چون وارکرفت، ارباب حلقه‌ها یا وارهمر، از نمونه بزرگ‌ترین و غنی‌ترین سری‌های فانتزی است. بدین جهت هم دست بتسدا در دیزاین کارت‌های بازی باز بوده و باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که این تولیدکننده هم از این آزادی رفتار نهایت استفاده را برده و کارت‌های دلچسب و متنوعی را در جریان بازی بیننده هستیم که علاقه مندان این سری بطور کلی با آن‌ها رابطه برقرار خواهند کرد. غیر از این، موسیقی هم به همان زیبایی است که در بازی‌هایی چون اسکایریم تجربه کرده بودیم و بازی از این نظر هم کم و کاستی ندارد. تنها مشکلی که ممکن است از لحاظ صوتی و تصویری در بازی به چشم بیاید، یکنواخت شدن محیطی است که در آن با حریف رقابت می‌کنید. ممکن است این ایراد خیلی به چشم نیاید، با اینحال بسیار محشر دیزاین این بخش از بازی کمی فراوانی ساده است و مثلا تولیدکنندگان می‌توانستند چندین محیط دیزاین کنند و به روش تصادفی بین آن‌ها جابه‌جا شوند و تفاوت این محل را تنها به عوض شدن یک سری تصویر خلاصه نکنند. 

بررسی بازی The Elder Scrolls: Legends

در کل، این روز‌ها بازی‌های کارتی فراوانی را برای پلتفرم‌های مختلف بیننده هستیم و در بین این کارهای، The Elder Scrolls: Legends بازی‌ای است که می‌تواند خود را با اسم یک بازی موفق مطرح کند؛ بازی‌ای که به توجه به داشتن مشابهت‌هایی به Hearthstone و الهام‌گیری از آن، حس و حال ویژه خودش را منتقل می‌کند و علی الخصوص موفق می‌شود آن حس حماسی و فانتزی سری الدر اسکرولز را به خوبی معرفی کند و با این وجود برای علاقه مندان این سری، لذت‌بخش‌تر هم خواهد بود. به شخصه خیلی اعتقادی به مقایسه بازی‌ها ندارم و بدین جهت هم توصیه می‌کنم اگر از علاقه مندان بازی‌های کارتی هستید، The Elder Scrolls: Legends را نه با اسم جانشین Hearthstone که با اسم یک بازی کارتی لذت‌بخش همراه با Hearthstone تجربه کنید و از سوییچ کردن بین جهان‌های وارکرفت و الدر اسکرولز لذت ببرید و در هر دو بازی، گیم‌پلی متعادل و هیجان‌انگیزی را تجربه کنید.

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع