دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی The Surge - زومجی

نقد و بررسی بازی The Surge – سایتهای اینترنتی

The Surge با اینکه ایراد‌هایی دارد، با اینحال به خوبی توانسته خود را از پایین سایه بازی‌هایی چون Dark Souls خارج کند. با بررسی بازی همراه سایتهای اینترنتی باشید.

وقتی که بازی پیشین استودیو دک ۱۳ یعنی Lords of the Fallen پخش شد، بیش‌ترین انتقادی که همراه با مشکلاتی چون بالانس نبودن بازی به آن وارد می‌شد، مشابهت بسیار این اثر به سری دارک سولز بود. Lords of the Fallen بیش‌تر شبیه به به یک تقلید نه چندان خوب از دارک سولز به نظر می‌رسید که سازندگانش تلاش خیلی کمی برای گنجاندن فرضیه‌های تازه در آن کرده‌اند. بدین جهت هم با اینکه نمایش‌ها و وعده‌ها در باب بازی The Surge، ساخته تازه این استودیو، دلنشین به نظر می‌رسید، پیوسته این نگرانی وجود داشت که ممکن است این بازی هم به سرنوشت Lords of the Fallen دچار شود. با اینحال اکنون که بازی پخش شده، به جرات می‌توان گفت که The Surge علی‌رغم داشتن مشکلاتی، به هیچ وجه یک تقلید ضعیف از سری سولز نبوده و بازی‌ای است که حس و حال ویژه به خودش را دارد.

برای دانلود از وب‌سایت آپارات اقدام کنید | تماشا در یوتیوب

در اصل این خصوصیت، اصلی‌ترین نقطه قوت بازی The Surge شمرده می‌شود. مدتی که در جهان مدرن و صنعتی این بازی گشت و گذار کنید و به مبارزه با دشمنان و باس‌هایش سرگرم شوید، متوجه خواهید شد که این بازی به هیچ وجه حس بازی‌هایی مانند دارک سولز، Bloodborne یا حتی Lords of the Fallen را معرفی نمی‌کند. حتی به جرات می‌توان گفت که The Surge شبیه به به هیچ بازی دیگری نیست و این خلاقیت و فرضیه‌های نو موجود در بازی، نقطه قوت اصلی این بازی به شمار می‌روند.

با اینکه محیط‌های بازی گاهی تکراری به چشم می آیند، با اینحال تولیدکنندگان در معرفی یک اتمسفر صنعتی عملکرد خوبی داشته‌اند

یکی از خصوصیت‌های تازه بازی The Surge که می‌توان گفت شبیه به آن را در بازی دیگری ندیده‌ایم، نحوه با کسب تجهیزاتی از نمونه سلاح و آیتم است. برای اینکار خبری از مغازه یا فروشنده‌ای در بازی نیست و بجای آن باید چیزی را که می‌خواهید، با قطعه قطعه کردن دشمن به دست بیاورید! برای نمونه اگر شما دشمنی را ملاقات کرده‌اید که سلاح تازه ای که شما ندارید دارد، باید سلاح وی را هدف قرار داده و ضربات‌تان را به آن وارد کنید و بالاخره هم سلاح را از بدن دشمن قطع کنید. یا اگر برای قسمت مخصوصی از بدن‌تان، مثلا سر، نیاز به زره دارید، باید برای جدا کردن سر دشمن اقدام کنید تا شماتیک تولید زره ویژه سر را به دست بیاورید و بعد از آن برای تولید این زره اقدام کنید. به علاوه از طرف دیگر در این بازی دیگر خبری از ارتقای جز به جز توانایی‌های شخصیت اصلی نیست. با کشتن دشمنان یک سری منابع به دست می‌آورید که شبیه به به سول‌های سری دارک سولز هستند. با این منابع میتوانید میزان کلی مصرف انرژی را گسترش دهید تا شخصیت اصلی در بهره برداری از ابزارهای و ایپملنت‌ها به سخت نخورد. پس دیگر خبری از ارتقای جز به جز توانایی‌هایی مانند قدرت، سرعت، انرژی و موارد دیگر نیست. به علاوه از طرف دیگر شما میتوانید از ایمپلنت‌ها استفاده کنید که وظیفه مواردی مانند ارتقای سطح کلی سلامتی یا انرژی و به علاوه از طرف دیگر بازیابی سلامتی شما در لحظه نبرد را برعهده دارند.

ممکن است با این توصیف‌ها اینگونه به نظر برسد که The Surge از لحاظ المان‌های نقش‌آفرینی سطحی است و بسیار محشر واقعا هم همینطور است، با اینحال مواردی که جانشین المان‌های نقش‌آفرینی شده‌اند یک فرضیه نو به حساب می‌آیند که از قضا به خوبی هم اجرا شده‌اند. علی الخصوص که سیستم تولید و ساز و ارتقای آیتم‌ها در بازی بسیار کامل است و شما را وادار می‌کنند که برای حاصل شدن منابع موردنیاز، دشمنان را کشته یا محیط‌های بازی را به دقت بگردید و این خصوصیت‌ای است که برای یک بازی نقش‌آفرینی، امتیاز مثبتی شمرده می‌شود.

بررسی بازی The Surge

غیر از این موردی مانند جدا کردن قطعات زره و بدن دشمن، از یک حیث دیگر نیز حائز ارزش است و آن هم اینکه دلیل شده گیم‌پلی بازی نسبتا عمیق‌تر و تاکتیکی‌تر شود. بازی The Surge مانند سری سولز یک بازی نسبتا سخت محسوب میشود و داشتن برنامه برای کشتن دشمنان بسیار حیاتی است. حال وقتی که با یک دشمن رو‌به‌رو می‌شوید، بازی گزینه‌های متفاوتی را در مقابل‌تان قرار می‌دهد. اینکه مثلا برای حاصل شدن زره یا آیتمی ویژه سراغ قسمت‌های زره‌پوش دشمن بروید و یک مبارزه سخت را به جان تهیه کنید یا اینکه بی‌خیال ابزارهای شده و با نیت قرار دادن قسمت بدون پوشش بدن دشمن، مبارزه را به نفع خود برگردانید. این قبیل انتخاب‌ها پیوسته ذهن شما را در بازی سرگرم کرده و دلیل می‌شوند که برای هر نبرد، حتی نبرد با ساده‌ترین دشمنان، برنامه داشته باشید و این یک خصوصیت خوب برای بازی است.

با اینحال به توجه به این خصوصیت‌های مثبت خیلی خوب، همه چیز در The Surge آنقدر هم بی‌نقص نیست. یکی از ایراد‌های گیم‌پلی و مبارزات بازی، تنوع نسبتا پایین دشمن‌ها است. این مسئله دلیل می‌شود که گاهی از مبارزه کردن با دشمنانی تکراری که رفتاری تکراری هم بروز می‌دهند، حوصله‌تان سر برود. مساله بعدی که تاثیر منفی آن نسبتا از تنوع پایین دشمنان بیش‌تر است، زاویه واقعا بد دوربین بازی در یک سری از صحنه‌ها و به علاوه از طرف دیگر مشکلاتی در عرصه قفل کردن دوربین روی دشمن است. زوایه بد دوربین علی الخصوص در قسمت‌هایی که محیط کوچکی دارند، بطور کلی به چشم می‌آید و دلیل می‌شود که دوربین تا حد خیلی فراوانی روی شخصیت اصلی زوم کند و با این وجود دید شما از محیط و دشمنان محدود شود و به وسیله دشمنی کشته شوید که حتی نمی‌توانید ایشان را مشاهده نمائید! این مسئله در باب قفل کردن روی دشمن هم صدق می‌کند و تا وقتی که تنها با یک دشمن رو‌به‌رو هستید، همه چیز بدون نقص است با اینحال وقتی که تعداد دشمنان همزمان بیش‌تر شود، کلید سوییچ سریع بین آن‌ها در اکثر اوقات به خوبی کار نمی‌کند و با این وجود سوییچ کردن به نزدیک‌ترین دشمن کار سختی می‌شود و این مسئله کشته‌شدن یا زخمی‌شدنتان را در غیرمنطقی‌ترین حالت در جستجوی دارد. 

 

توانایی جدا کردن اجزای بدن دشمنان دلیل شده تا گیم‌پلی بازی عمیق‌تر شده و یک حالت تاکتیکی بیابد

در بازی‌هایی که از سری سولز الهام گرفته‌اند، نبرد با باس‌ها باید نقش مهم و حیاتی داشته باشد. این مسئله در باب The Surge هم صدق می‌کند با اینحال مشکلی که این وسط می باشد، بیش‌تر به جنبه کمیتی مسئله مرتبط می‌شود. با اینکه نبرد با باس‌ها در بازی مهیج کننده بوده و یک مساله لذت‌بخش محسوب میشود، با اینحال تعداد باس‌فایت‌ها کم است و هرگز نمی‌تواند عطش شما برای کشتن موجوداتی چندین برابر قوی‌تر از خودتان را در یک نبرد مهیج کننده سیراب کند. به علاوه از طرف دیگر نمونه دیگری از خصوصیت‌های خوب گیم‌پلی بازی The Surge که در ساخته پیشین دک ۱۳ بیننده آن نبودیم، تعادل نسبتا خوب بازی از لحاظ درجه سختی است. میزان سختی بازی به شکلی است که هم علاقه مندان بازی‌های سخت را راضی نگه می‌دارد و هم کاری می‌کند که افرادی که برای بار نخست سراغ چنین بازی‌هایی می‌روند، قادر باشند به مرور لحظه به مکانیزم‌های آن عادت کنند و حتی بعد از تمام کردن The Surge، قادر باشند سراغ بازی‌های سخت‌تری مانند سری سولز نیز بروند.

در کل، از لحاظ گیم‌پلی با اینکه The Surge مشکلاتی از قبیل تنوع پایین دشمنان و باس‌ها یا زاویه بد دوربین داشته باشد، با اینحال دلنشین است و دلیل اصلی این جذابیت هم وجود فرضیه‌های نو و به علاوه از طرف دیگر داشتن یک هسته مبارزه توانمند است. با اینحال سخت دیگر بازی The Surge، ضعف در جریان آن است. با این وجود جریان شروع خوبی دارد و از همان ابتدا کاری می‌کند که با شخصیت اصلی رابطه برقرار کنیم. کاراکتر اصلی بازی پیش از هرچیز به دلیل مشکلات جسمی مجبور به بهره برداری از ویلچر است با این وجود تکنولوژی کمپانی CREO و لباس ویژه آن‌ها شانس راه رفتن را به شخصیت اصلی می‌دهد با این وجود همه چیز با استناد به برنامه پیش نرفته و شخصیت اصلی که برای کار به این تولیدکننده رفته بود، اکنون باید برای زنده ماندن در دنیایی بی‌رحم و صنعتی تلاش کند و به رمز و راز‌های اتفاقی که افتاده پی ببرد. با اینحال سخت دقیقا همین‌جا است و بازی آنقدر روایت ضعیفی از لحاظ جریان دارد که بعد از این شروع خوب، حدودا جریان در ۹۰ درصد مواقع در پس عرصه‌ای بسیار دور قرار می‌گیرد و انگار تولیدکنندگان فراموش کرده‌اند که باید داستانی هم در بازی روایت کنند و بسیار محشر ما مخاطبین هم به ناچار فراموش می‌کنیم که برنامه ریزی شده است انتظار جریان را از این بازی داشته باشیم.

بررسی بازی The Surge

ضعف در جریان و علی الخصوص در روایت آن، دلیل شده تا The Surge بیش‌تر شبیه به به بازی‌ای شود که هدف در آن تنها یک چیز واحد یعنی کشتن دشمنان، رسیدن به باس و رفتن به محیط بعدی است. حال که به محیط اشاره کردیم، بد نیست تا کمی هم از جنبه‌های تصویری بازی بگوییم. The Surge هم از بعد گرافیک فنی و هم هنری در سطح خوبی قرار دارد. درست است که محیط‌های بازی هم دقیقا مانند دشمنان تنوع پایینی دارند، با اینحال همین محیط‌ها نیز به زیبایی دیزاین شده‌اند و به خوبی حس و حال یک منطقه صنعتی در زمانی نه چندان دور را معرفی می‌کنند. این مسئله کمک شایانی به ایجاد یک اتسمفر خوب در بازی کرده است. این زیبایی در دیزاین کاراکتر‌ها و دشمنان، نورپردازی‌های بازی و به علاوه از طرف دیگر دیزاین سلاح‌ها و زره‌ها هم قابل مشاهده است و در کل تولیدکنندگان موفق شده‌اند از لحاظ تصویری تجربه زیبایی در The Surge ایجاد کنند.

با اینحال بازی از لحاظ صدا و موسیقی، قادر نیست هم‌سطح با جلوه‌های تصویری ظاهر شود. با اینکه صداگذاری‌ها سطح نسبتا خوبی دارند، با اینحال در عرصه موسیقی ضعف‌هایی قابل مشاهده است. در کل در بازی قطعه‌های موسیقی بسیار کمی شنیده می‌شود که این به خودی خود یک ایراد نیست و حتی در یک سری بازی‌ها این سکوت می‌تواند منجر به ایجاد اتمسفر خوبی شود، با این وجود مثلا وقتی که در The Surge در حال یک مبارزه سخت با دشمن هستید، انتظار دارید موسیقی‌ای به گوش برسد که بتواند هیجان این نبرد را گسترش دهد. با این وجود بسیار محشر خبری از این موسیقی در اکثر اوقات نیست و سکوت در چنین قسمت‌هایی، به هیجانی که از بازی انتظار دارید ضربه می‌زند.

بررسی بازی The Surge

در انتهای، The Surge بازی خوبی است. با اینحال به شرطی که انتظارتان از آن را تا حد معقولی پایین بیاورید و مثلا انتظار تجربه‌ای حماسی و بی‌نقص مانند دارک سولز را نداشته باشید. تحت این شرایط از مبارزه‌های بازی، از گشتن در محیط زیبای آن و از قطعه قطعه کردن دشمنان و تولید و ساز آیتم‌های مختلف لذت خواهید برد و از همه این‌ها مهم‌تر، بازی‌ای را تجربه خواهید کرد که با فرضیه‌های نو و جدیدش یک جان تازه به بازی‌های الهام‌گرفته از سری سولز می‌دهد و تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد معرفی می‌کند.

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع