دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Thimbleweed Park - زومجی

بررسی بازی Thimbleweed Park – سایتهای اینترنتی

به مرور لحظه و با پیشرفت تکنولوژی، بازی‌های تصویری هم به سمت و سوی تازه ای رفته‌اند و این روز‌ها بیننده هستیم که بازی‌های پر زرق و برق که از گرافیک و جلوه‌های تصویری محشر‌ای سود می‌برند، بسیار پرطرفدار‌تر از بازی‌های ساده‌تر هستند. با این وجود عده ای از سبک‌ها هستند که در قبلی بین گیمر‌ها و به علاوه از طرف دیگر بازیسازان پرطرفدار بودند با این وجود امروزه کم‌تر کسی سراغ آن‌ها می‌رود و یکی از این سبک‌ها هم ادونچر است. اگر از گیمر‌های قدیمی باشید، مطمئنا دوران طلایی بازی‌های ادونچر اشاره و کلیک را به خاطر دارید که در آن وقت آثاری چون Monkey Island بسیار پرطرفدار بودند و نحوه حل معما‌های بازی و پیشروی در آن یکی از رایج‌ترین بحث‌ها در بین گیمر‌ها آن وقت بود!

با اینحال حقیقت این است که سبک ادونچر این روز‌ها تا حد فراوانی فراموش شده است و حتی کار به نقطه ای رسیده که بازی‌های سبک شبیه به‌ساز راه رفتن را که مساله مخصوصی برای گیمر ایجاد نمی‌کنند، به اسم بازی‌های ادونچر تحویل‌مان می‌دهند. با اینحال امروز تصمیم گرفته ایم بازی Thimbleweed Park را مورد بررسی قرار دهیم که یک بازی ادونچر حقیقی و کلاسیک است و از همه مهم‌تر، به وسیله ران گیلبرت و گری وینیک ساخته شده است که بازی‌هایی چون Monkey Island یا Maniac Mansion را در کارنامه دارند. این بازی امروز پخش می‌شود و شما میتوانید همزمان با پخش بازی، بررسی آن را پیشتر بخوانید. این بازی برای پی‌سی و ایکس‌باکس وان معرفی شده و برنامه ریزی شده است در آتی برای پلی‌استیشن ۴ نیز پخش شود. 

در کل، جریان و شخصیت‌پردازی بازی Thimbleweed Park واقعا محشر است و می‌تواند یکی از عواملی باشد که شما را برای تجربه کردن این اثر، ترغیب می‌کند

Thimbleweed Park با الهام از سریال‌هایی چون Twin Peak و True Detective ساخته شده است و بدین خاطر طبیعی است که در آن با یک جریان جنایی روبرو باشیم. در ابتدای بازی کنترل فردی را برعهده می‌گیرید که با یک نفر دیگر قرار دارد و بعد از آن بیننده هستیم که این فرد به وسیله شخصی عجیب و ناشناس به قتل می‌رسد. جریان اصلی بازی از این بخش شروع می‌شود و بعد از آن شما باید کنترل دو کاراگاه به اسم‌های رِی و رِیِس را برعهده بگیرید و به راز این قتل پی ببرید. با این وجود این تازه شروع کار است و خیلی زود متوجه خواهید شد که در شهر تیمبل‌وید پارک، ماجراهای نسبتا پیچیده‌تری هم انتظارتان را می‌کشند؛ ماجراهایی با حضور شخصیت‌های چون رنسوم که یک دلقک نفرین شده است و نمی‌تواند آرایش صورتش را پاک کند و دلورس که یک بازیساز (!) است و همه ایشان را بدین جهت سرزنش می‌کنند. بعد از مدتی حتی متوجه می‌شوید که ری و ریس، دلایل دیگری نیزی برای حضور در این شهر دارند. از جهت دیگر اتفاقات عجیب دیگری نیز در این شهر رخ می‌دهند و برای نمونه با اینکه جریان بازی در دهه ۸۰ میلادی جریان دارد، با این وجود بیننده شهری هستیم که بسیاری از کار‌ها در آن به وسیله ماشین‌ها انجام می‌شوند.

بگذارید در همین ابتدا بررسی بازی را با پرداختن به جریان و شخصیت‌های آن شروع کنیم که دو رکن جدانشدنی از هم در این اثر هستند؛ خودش انتظار فراوانی از جریان بازی Thimbleweed Park داشتم و بسیار محشر بعد از تمام کردن بازی، باید بگویم که بازی در این عرصه به معنی حقیقی کلمه راضی‌کننده و حتی محشر است. از جمله مهمترین دلایلی که باعث میگردد جریان بازی دلنشین بوده و دلنشین هم باقی بماند، عجیب بودن آن است. به طوریکه پیوسته یک سری پرسش‌ها در فکر مخاطب وجود دارند که در جستجوی یافتن جواب آن‌ها است و این مساله باعث میگردد تا پیوسته یک محرک داشته باشید که بتواند شما را به تجربه بازی ترغیب کند و باعث شود که نتوانید حتی برای ساعتی بی‌خیال بازی کردن شوید. 

بررسی بازی Timbleweed Park

جریان بازی، به راستی مانند سریال‌های جنایی پرپیچ و خم است که با یک قتل شروع می‌شود با این وجود به مرور لحظه شاخ و برگ می‌گیرد. ممکن است اگر بگویم که مسئله قتلی که در ابتدای بازی و حدودا نیمه اول با آن روبرو می‌شوید در مقایسه با اتفاقاتی که بعد‌ها انتظارتان را می‌کشند، جذابیت کم‌تری دارد، دروغ نگفته باشم. چرا که این بخش از بازی، بیش‌تر حالتی پی‌ریزی مانند دارد و در طول آن، با شخصیت‌های بازی و به علاوه از طرف دیگر خود شهر آشنا می‌شویم و بعد از پیدا شدن قاتل است که تازه تمایلات شخصی کاراکتر‌ها خودشان را نمایش داده و پای آن‌ها را به یک کارخانه متروکه می‌کشانند. 

مساله دیگری که در بازی بسیار مهم و حیاتی است، مسئله شخصیت‌پردازی کاراکتر‌ها است. Thimbleweed Park حاوی پنج شخصیت قابل کنترل است که این تعداد کاراکتر‌ از لحاظ گیم‌پلی نیز اهمیت بینهایت زیادی دارد و پیشتر به آن خواهیم پرداخت. با اینحال از بعد داستانی، مساله‌ای که ارزش دارد این است که تولیدکنندگان بازی کاری کرده‌اند که تک تک این شخصیت‌ها، دلنشین، دوست‌داشتنی و مانند جریان، عجیب باشند و دوست داشته باشید که بیش‌تر با آن‌ها آشنا شوید.

برای نمونه یکی از کاراکتر‌ها در بازی، دلورس است که زمانی برادرزاده پرطرفدار عمویش بود و بعد از اینکه تصمیم گرفت در استودیو بازیسازی موکاس‌آرتز (!) استخدام شود، از چشم عمویش و دیگر عضو های خانواده‌اش افتاد! چرا که در بازی، بازیسازی به عنوان کاری بسیار منفور توصیف می‌شود و حتی در بخشی بیننده هستیم که خواهر دلورس، به ایشان بیان می کند برای اینکه آبروی خانواده‌اش کم‌تر به اخطار بیافتد، به مردم گفته‌اند که دلورس معتاد شده و در کمپ ترک اعتیاد است! یا در مثالی دیگر، شخصیت رنسوم دلقک را داریم که زمانی بسیار پرطرفدار بود با این وجود بعد از اینکه با یک پیرزن جادوگر شوخی کرد، نفرین شد و دیگر نتوانست آرایش دلقکی‌اش را پاک کند. همه کاراکتر‌های بازی تا این حد کامل پرداخته شده‌اند و این مسئله نه تنها در باب پنج شخصیت اصلی، حتی در باب دیگر مردم حاضر در شهر هم صدق می‌کند و اگر پای صحبت‌های آن‌ها بنشینید، متوجه خواهید شد که تولیدکنندگان با چه وسواسی شخصیت‌ها را ایجاد کرده‌اند. 

بررسی بازی Timbleweed Park

هر بازیساز بزرگی، معمولا یک سری خصوصیت‌های خاص را در بازی‌اش قرار می‌دهد که به نحوی می‌توان آن‌ها را امضای آن بازیساز دانست. ران گیلبرت و گری وینیتک هم از این سنت مستثنی نبوده و همراه با تمامی ظرافت‌هایی که در تولید بازی‌هایشان خرج می‌کنند، دو خصوصیت را می‌توان در اکثر بازی‌های آن‌ها پیدا کرد که یکی از آن‌ها طنز است و به دومی هم پیشتر اشاره خواهیم کرد. طنز در بازی Thimbleweed Park مکان بسیار ویژه‌ای دارد و این واقعا محشر است؛ چرا که به خوبی می‌تواند حس بازی‌های ادونچر نوستالژیک را از نو زنده کند و از جهت دیگر هم باعث شود تا لذتی که از بازی می‌برید، نسبتا بیش‌تر شود. طنز به شیوه‌های متفاوتی در این بازی جای گرفته شده است و در دیالوگ‌ها، رفتار کاراکتر‌ها و حتی ارجاعاتی که بازی به کارهای دیگر دارد، می‌توان آن را مشاهده کرد.

حیف است که در باب جریان بازی شرح دهیم و اشاره‌ای به انتهای‌بندی فوق‌العاده آن نکنیم! نمی‌خواهم انتهای بازی برای‌تان اسپویل شود و ممکن است همین هم باعث شود که نتوانم محشر بودن آن را همانگونه که باید شرح دهم. با این وجود در توصیف انتهای‌بندی بازی همین و بس که اولا متوجه خواهید شد تولیدکنندگان دقیقا از همان اولین باری که بازی را با پخش تصویری معرفی کردند، برای انتهای آن برنامه داشتند و از آن مهم‌تر، بازی به شکلی به انتهای می‌رسد که از جهت دیگر نمی‌توانید جلوی خنده‌تان را بگیرید و از جهت دیگر هم هوش سرشار ران گیلبرت و گری وینیک را ستایش خواهید کرد که چنین نتیجا محشر‌ای را برای ساخته جدیدشان مقرر کرده‌اند. در کل، جریان و شخصیت‌پردازی بازی Thimbleweed Park واقعا محشر است و می‌تواند یکی از عواملی باشد که شما را برای تجربه کردن این اثر، ترغیب می‌کند. 

بررسی بازی Timbleweed Park

طنز به شیوه‌های متفاوتی در این بازی جای گرفته شده است و در دیالوگ‌ها، رفتار کاراکتر‌ها و حتی ارجاعاتی که بازی به کارهای دیگر دارد، می‌توان آن را مشاهده کرد

درست است که تا به اینجا حسابی از جریان، کاراکتر‌ها و طنز موجود در بازی تعریف کرده‌ایم، با اینحال حقیقت این است که یک بازی ادونچر کلاسیک اگر گیم‌پلی خوبی نداشته باشد، به اثری مبدل می‌شود که پتانسیل فراموش‌شدن زودهنگام را دارد. اگر امروز ما از Monkey Island به عنوان یکی از بهترین‌های این ژانر یاد می‌کنیم، به این دلیل است که این بازی گیم‌پلی بی‌نظیری داشت که حتی امروز هم تجربه آن را لذت‌بخش می‌کند. خوش‌بختانه Thimbleweed Park در این عرصه هم عملکرد خیلی خوبی دارد و با این وجود بدون ایراد هم نیست. با این وجود این ایراد‌ها به گونه‌ای هستند که می‌توان به خاطر خصوصیت‌های مثبت گیم‌پلی، آن‌ها را ندید. 

نحوه کنترل بازی، مانند بازی‌های قدیمی اشاره و کلیک است و برای تجربه بازی، تنها به یک ماوس (با این وجود بازی برای ایکس‌باکس وان نیز پخش شده و با کنترلر نیز قابل بازی است) نیاز خواهید داشت. در نیمه پایین صفحه، میتوانید یک سری افعال و به علاوه از طرف دیگر آیتم‌هایی را که حمل می‌کنید، ببینید. برای انجام دادن کاری در بازی، کفایت می کند تا روی فعل آن کار کلیک کرده و سپس روی جسم یا فرد کلیک کنید. برای نمونه اگر می‌خواهید آیتمی را بردارید، کفایت می کند یکدفعه روی Pick Up و سپس روی آیتم موردنظر کلیک کنید تا کاراکتر‌تان برای برداشتن آیتم اقدام کند. در قسمت گوشه سمت راست بالای صفحه نیز اسامی کاراکتر‌ها را می بینید و میتوانید از این بخش بین کاراکتر‌ها سوییچ کنید. 

بررسی بازی Timbleweed Park

یکی از انتقاد‌هایی که به بازی دارم، دیزاین نه چندان خوب رابط کاربری آن است. به این صورت که رابط کاربری شما را یاد بازی‌های ۲۰ سال پیش می‌اندازد و حدودا نیمی از صفحه به وسیله قسمت افعال و آیتم‌ها اشغال شده است که بسیار محشر کمی تو ذوق می‌زند و حتی باعث میگردد که گاهی عده ای آیتم‌ها در این بخش گم شوند و پیدا کردن آن‌ها سخت باشد. از جهت دیگر چندین بار برایم پیش آمد که وقتی می‌خواستم با کلیک کردن روی قسمتی از محیط به طرف آن حرکت کنم، اشتباهی روی قسمت سوییچ بین کاراکتر‌ها کلیک کردم و بسیار محشر بهتر بود رابط کاربری به شکلی دیزاین می‌شد که حداقل چنین مشکلاتی پیش نمی‌آمد. 

قبل از این اشاره کردم که کارهای ران گیلبرت و وینیک دو خصوصیت ویژه دارند که یکی از آن‌ها طنز بود که در باب آن شرح دادیم و خصوصیت دوم، داشتن معما‌های محشر است. بازی‌های ادونچر پیشین این بازیسازان همگی از معما‌های مساله‌برانگیز و محشر‌ای سود می‌بردند و از Thimbleweed Park نیز همین رویه را ادامه می‌دهد. ممکن است بهترین صفتی که بتوان در باب معما‌ها به کار بود، استاندارد بودن آن‌ها است. به این صورت که معما‌های بازی نه آنقدر راحت هستند که بتوان مانند آب خوردن آن‌ها را حل کرد و نه آنقدر سخت هستند که شیوه منطقی‌ای برای حل کردن آن‌ها وجود نداشته باشد. به علاوه از طرف دیگر بازی حاوی دو درجه سختی است که توصیه می‌کنم ابتدا روی درجه راحت آن را تجربه کنید و برای بار دوم، سراغ درجه سخت بروید. چرا که اختلاف بین این دو حالت به شکلی است که اگر اولین بار بازی را روی راحت بازی کنید، بار دوم و در درجه سختی دشوار بازی کماکان برای‌تان دلنشین باقی خواهند ماند با این وجود برعکس این مسئله صادق نیست. 

بررسی بازی Timbleweed Park

یکی از خصوصیت‌های مثبت گیم‌پلی بازی، این است که به خوبی از این تعدد کاراکتر‌هایش به عنوان وسیله‌ای برای حل کردن معما‌ها استفاده کرده است

همانطور که قبلا هم گفتیم، در بازی پنج کاراکتر قابل‌بازی وجود دارند که علی الخصوص در قسمت‌های پایانی، هر پنج نفر آن‌ها قابل کنترل بوده و میتوانید بین‌شان سوییچ کنید. یکی از خصوصیت‌های مثبت گیم‌پلی بازی، این است که به خوبی از این تعدد کاراکتر‌هایش به عنوان وسیله‌ای برای حل کردن معما‌ها استفاده کرده است و این باعث شده تا روند بازی از حالت یکنواخت پیدا کردن یک آیتم و بهره برداری از آن در جای درست خارج شود. بازهم مانند انتهای‌بندی جریان نمی‌خواهم معما‌های بازی را لو بدهم با این وجود بسیار محشر باید در این جا به یک مثال برای نشان دادن دیزاین محشر آن‌ها اشاره کنیم و بسیار محشر اگر قصد ندارید از این معما مطلع شوید، ادامه این پاراگراف را نخوانید. در بخشی از بازی شما نیاز به داشتن یک نقشه دارید و از شانس بدتان، کلانتر شهر برای اینکه کار شما را مختل کند، تمام نقشه‌های فروشگاه را برداشته است. تنها شانس شما بهره برداری از نقشه‌ای است که در یکی از مغازه‌ها می باشد با این وجود بسیار محشر صاحب مغازه اجازه نمی‌دهد که شما نقشه‌اش را بردارید. برای برداشتن نقشه باید یکی از کاراکتر‌ها را در فروشگاه مستقر کنید و کاراکتر دیگر از روش ساختمان مرکزی شهر با بهره برداری از یک ابزار باید خبری دروغین را مخابره کند تا صاحب مغازه از مغازه‌اش خارج شود و سپس شما قادر باشید با کاراکتر دیگر‌تان از نقشه وی کپی بگیرید. 

این قبیل معما‌ها در بازی کم نیستند و استفاده ترکیبی از کاراکتر‌ها برای حل کردن این تیپ معما‌ها، بسیار لذت‌بخش و محشر کار شده است. با این وجود در این عرصه یکی دو معمای غیرمنطقی را نیز بیننده هستیم که با این وجود غیرمنطقی بودن آن‌ها، بیش‌تر ریشه داستانی دارد. مثلا در بخشی از بازی باید با بهره برداری از دلورس یک ابزار را تعمیر کنید که بسیار محشر ممکن بود تعمیر این ابزار به ضرر دلورس تمام شود و این خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد. ولی باید گفت آنقدر بقیه معما‌های بازی محشر هستند که می‌توان از این یکی دو مورد چشم‌پوشی کرد.

مساله نهایی در باب گیم‌پلی بازی هم این است که بازی هرگز به شکلی نمی‌شود که برای نمونه شما در آن به دلیل یک تصمیم اشتباه گیر کنید و نتوانید بازی را ادامه دهید و این به نظر من بسیار محشر است؛ چرا که به‌تان برای کاوش بیش‌تر در محیط و صحبت کردن با کاراکتر‌ها آزادی‌رفتار بیش‌تری می‌دهد و با این وجود میتوانید بیش‌تر به جریان بازی و خصوصیات شخصیت‌ها پی ببرید. 

بررسی بازی Thimbleweed Park

پس تا به اینجای کار، به این نتیجه رسیده‌ایم که Thimbleweed Park اثری با جریان و شخصیت‌پردازی محشر است که گیم‌پلی و دیزاین معما‌های آن به خوبی صورت گرفته است و با این وجود در عرصه دیزاین رابط کاربری هم مشکلاتی دارد. حال فرصت آن رسیده تا کمی هم از جلوه‌های صوتی و تصویری بازی بگوییم. راستش را بخواهید به شخصه از بازی‌هایی با گرافیک پیکسلی خوشم می‌آید با این وجود حقیقت این است که Thimbleweed Park را نمی‌توان در دسته بازی‌های زیبای پیکسلی دسته‌بندی کرد. چرا که از بُغد فنی گرافیک این بازی زیبایی مخصوصی ندارد. محیط‌ها آن نکاتی را که حدسیات می شود ندارند و بافت‌های بازی هم از کیفیت خیلی خوبی سود نمی‌برند. با این وجود بازی از لحاظ هنری راضی‌کننده است با این وجود بسیار محشر کمی سخت است که قبول کنیم این بازی در سال ۲۰۱۷ پخش شده است و بیش‌تر به ذهن خطور میکند که در حال تجربه کردن یک بازی ادونچر کلاسیک هستیم. 

با اینحال از بعد صوتی، Thimbleweed Park نسبتا بهتر رفتار کرده است و حتی به توجه به اینکه موسیقی‌های بازی خیلی متنوع نیستند، با این وجود قطعه‌های موجود به ایجاد اتمسفری که بازی قصد معرفی‌اش را دارد، کمک می‌کنند. در عرصه صداگذاری عملکرد تولیدکنندگان حتی بهتر نیز است و صداپیشه‌هایی که برای شخصیت‌ها انتخاب شده‌اند، کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام داده‌اند. این مسئله زمانی بیش‌تر خودش را نشان می‌دهد که بدانیم دیالوگ‌های این بازی نیز با وسواس فراوانی نوشته شده‌اند و با این وجود ترکیب این دیالوگ‌ها با صداگذاری خوب، کمک شایانی به شخصیت‌پردازی کاراکترهای بازی کرده است. 

بررسی بازی Thimbleweed Park

در کل، Thimbleweed Park ممکن است یک سری مشکلات داشته باشد، با اینحال در عرصه‌های اصلی عملکرد خیلی خوبی دارد و مطمئنا می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش برای علاقه مندان بازی‌های ادونچر باشد که مدت‌ها است از تجربه بازی خوبی در این سبک محروم مانده‌اند. بازی جریان و شخصیت‌پردازی خیلی خوبی داشته و از همه مهم‌تر انتهای‌بندی فوق‌العاده هوشمندانه‌ای دارد. گیم‌پلی بازی هم به توجه به معما‌های استاندارد و با این وجود مساله‌برانگیز و به علاوه از طرف دیگر مکانیزم سوییچ بین کاراکتر‌ها، لذت‌بخش است و مطمئنا بعد از پیدا کردن راه‌‌حل معما‌های بازی، ته دل‌تان خودتان را برای باهوش بودن ترغیب خواهید کرد. پس اگر در جستجوی یک بازی ماجراجویی خوب به سبک کارهای قدیمی هستید، تجربه بروزترین ساخته ران گیلبرت و گری وینیک توصیه می‌شود.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های بازار را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم درصورت تمایل این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع