دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

نقد و بررسی بازی Hidden Folks

نقد و بررسی بازی دوست‌داشتنی و خلاقانه‌ Hidden Folks

 بازی Hidden Folks از آن دست بازی‌های دوست‌داشتنی و خلاقانه‌ای است که میتوانید ساعت‌ها در آن غرق شوید و دنیایش را کشف کنید.

از بین بازی‌های مستقل بی‌شماری که هرساله توزیع می گردند معمولاً تعداد معدودی فرضیه‌ای واقعاً خلاقانه دارند و باقی تنها با فرمول‌های جواب‌پس‌داده‌شده بازی کرده‌اند. بازی Hidden Folks قرار نیست شما را شیفته خلاقیت خاص خودش کند و اصل بازی انقد ساده و سرراست است که یاد بازی‌های دوران کودکی‌تان می‌افتید. با اینحال هنر دو تولید کننده‌ی هلندی بازی آنجاست که همین فرضیه‌ی ساده را به قدری دلنشین و دلنشین پیاده کرده‌اند که نه تنها به آن‌ها به خاطر تکرار مکررات خرده نمی‌گیرید، حتی هرچه وقت بیشتری در بازی می‌گذرانید آن‌ها را ستایش می‌کنید. Hidden Folks شما را به دو فاصله دیوانگی و رضایت می‌برد و در جهان نقاشی‌شده‌ خودش غرق می‌کند و با داستانک‌های بیشمارش، خودش را به مخاطبش نزدیک می‌کند. در طول بازی آنقدر به صفحه زل خواهید زد که کل جزئیات شهر و جنگل را حفظ می‌شوید و با تک تک کاراکترها خو می‌گیرید، چون اگر پای شانس به اشتراک نباشد بالاخره زحمت فراوانی برای پیدا کردنشان کشیده‌اید.

بله، در Hidden Folks باید کاراکترها یا وسایل متفاوتی پیدا کنید و این کار اصلاً به این سادگی که به ذهن خطور میکند نیست. در حقیقت اکثر تعامل شما با بازی، به نگاه کردن به صفحه نمایش خلاصه می‌شود که ممکن است در باب یک بازی تصویری، تست تازه باشد. با اینحال برای اینکه آن‌قدرها هم در طول بازی منفعل نباشید، گاهی مجبور می‌شوید با جهان بازی هم تعامل داشته باشید تا ممکن است بخت با شما یار شود و هدف مورد نظرتان را پیدا کنید. ممکن است کاراکتر شما پشت بوته‌ها قایم شده باشد، ممکن است باید پرده‌ی خانه‌اش را کنار بزنید و ایشان را مشاهده نمائید و حتی ممکن است این هدف،‌ خرگوش پرسشگری باشد که به درون سوراخی رفته و شما باید آن‌ را بیرون بکشید. این تعامل در مقیاس‌های کوچک راحت به ذهن خطور میکند و با چند بار پایین نظر گرفتن تمام فعالیت‌هایی که در صحنه رخ می‌دهد،‌ میتوانید تعداد فراوانی از هدف‌های واضح شده را پیدا کنید. با اینحال وقتی با یک شهر کامل رو به رو می‌شوید چه؟ وقتی که صحنه آن‌قدر بزرگ است که هرچه بزرگ‌نمایی را کم می‌کنید نمی‌توان کل آن را در یک نظر مشاهده نمائید و باید به دفعات اسکرول کنید تا به گوشه‌ها برسید. اینجا تنها صبر و حوصله‌ی فراوان می‌تواند از دیوانگی نجاتتان دهد.

دنبال چیزی گشتن تا این لحظه انقدر لذ‌ت‌بخش نبوده است

Hidden Folks از بسیاری جهات شبیه به بازی قدیمی «والدو کجاست» یا Where’s Waldo (که در اصل با اسم Wally در بریتانیا شهرت دارد) است. پسرک عینکی کتاب‌های دوران کودکیمان با آن لباس راه راه قرمز و سفیدش ساعت‌ها وقتمان را می‌گرفت که به اشتراک انبوه آدم‌های دیگر پیدایش کنیم. در Hidden Folks با اینحال کارمان کمی ساده تر است چرا که نه تنها هدف‌های فراوانی برای پیدا کردن می باشد، حتی حدوداً همه‌ی آن‌ها جریان کوچک پشتشان دارند که کمک فراوانی به پیدا کردنشان می‌کند. در حقیقت منطق بازی همین است که بی‌هدف نباید دنبال چیزی گشت، حتی باید سرنخ‌ها را کنار هم گذاشت و با محدود کردن محدوده‌ی جستجو، به نتیجه رسید. اگر بخواهید در مراحل عظیم بازی تنها به این طرف و آن طرف بنگرید، به سرعت کلافه خواهید شد و کلیک‌های بی‌هدف هم نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. راهنمایی‌های بازی بسیار هوشمندانه و بطور کلیً به اندازه است و ماجراجویی اصلی را بر دوش خودتان می‌گذارد. مثلاً بازی به شما بیان می کند «بیلی دوستانش را به تولدش دعوت کرده با اینحال خودش حوصله‌ی شلوغی را ندارد.» اینجا باید دنبال خانه‌ای بگردید که مردم فراوانی در آن هستند و ممکن است چند بادکنک و کادو هم آنجا پیدا می‌شود. بعد از شناسایی خانه باید دنبال خود بیلی بگردید که ممکن است در اتاق زیرشیروانی قایم شده باشد. پیدا کردن آدم‌ها ممکن است کمی مساله‌برانگیز باشد، با اینحال پیدا کردن یک توپ گلف یا نوعی قارچ مطمئناً صبر و حوصله‌ی بسیاری می‌طلبد. برای پیشروی به مرحله‌های بعد، ضروری نیست تمام اهداف را پیدا کنید و اهداف سخت‌تر برای افرادی تعبیه شده که دنبال یک مساله حقیقی هستند.

روایت‌های کوچک بازی کنار یکدیگر جمع می‌شوند و در هر بخش جریان بزرگ‌تری را تعریف می‌کنند. بازی هم اینک شامل چهار بخش جنگل، صحرا، شهر و کارخانه است که به مرور محیط هرکدام بزرگ‌تر و پرجزئیات‌تر می‌شود. برای نمونه در قسمت جنگل، شما با یک چادر و کمپ کوچک کار را شروع می‌کنید و بالاخره به جنگل عظیمی می‌رسید که جاهای بطور کلیً متفاوتی دارد و ممکن است ساعتی طول بکشد که با همه‌ی آن آشنا شوید. در هر بخش مرحله‌هایی هم وجود دارند که که هنوز قابل بازی نیستند و در بروزرسانی‌های آتی اکتیو خواهند شد. همین روند پیشروی قابل لمس و منطقی که در Hidden Folks قابل مشاهده است، دلیل شده ظرفیت بالای آن از بین نرود و تولیدکنندگان با زیرکی از فرضیه‌ی که به خودی خود دلنشین است، یک بازی هدف‌دار با قابلیت تعامل بیشتر ساخته‌اند و تست استفاده کننده را صرفاً به پیدا کردن محدود نکرده‌اند.

بازی Hidden Folks

طراح هنری Hidden Folks تمام عکس ها و انیمیشن‌های بازی را دست دیزاین کرده و حتی برای مبدل اسکچ‌هایش روی کاغذ به عکس ها دیجیتالی، ابزار مخصوصی ساخته تا بهترین خروجی را داشته باشد. اگه ظاهر سیاه و سفید بازی را نمی‌پسندید، دو حالت تیره و قهوه‌ای هم در تنظیمات موجود است که می‌تواند در شرایط نوری دارای اختلاف بطور کلیً به کارتان بیاید. با اینحال ظاهر بازی تنها چیزی نیست که به آن هویت مخصوصی می‌بخشد. دو تولید کننده‌ی بازی بیش از ۹۰۰ صدای مختلف با دهان خود تولید کرده‌اند و بجای آن افکت‌های صوتی مصنوعی، از صداهای طبیعی خودشان در بازی استفاده کرده‌اند. با کلیک روی هر بخش مختلف صفحه، صدای متفاوتی خواهید شنید. حتی برای کلیک‌های بی‌هدف هم صداهای مجزایی تعبیه شده، مثلاً چند نمونه صدای بوق مخلتف می باشد که با کلیک روی ماشین‌ها شنیده می‌شود. در حقیقت صدا دومین کمک شما در پیدا کردن اهداف بازی است. با میزان بزرگ‌نمایی خوب، می‌تواند بر طبق ماهیت یک منطقه صدای ویژه آن را بشنوید و همین مسئله به شما در پیدا کردن چیزی که دنبالش هستید یاری مینماید. مثلاً‌ اگه یک مهمانی در خانه‌ای جریان داشته باشد، با عبور از حوالی آن خانه، صدای آهنگ خواهید شنید و در مراحل جنگلی نیز صدای حیوانات به کارتان خواهد آمد.

غیر از کنسول‌ها، Hidden Folks روی تمام پلتفرم‌ها معرفی شده و ورژن‌ی اندروید آن هم خیلی زود روانه‌ی مارکت خواهد شد. گشت و گذار در محیط‌های عظیم بازی و زل زدن به گوشه و کنار این جهان بامزه لذت ویژه خودش را دارد و اگر برای پیدا کردن یک کاراکتر ویژه بسیار وقت نگذارید و اعصاب خودتان را خرد نکنید، همین چند ساعتی که در بازی می‌گذارید مطمئناً به خاطر ماندنی و دلنشین خواهد بود. به سختی می‌توان به بازی خرده گرفت و اگر در مرحله‌ای از گشتن خسته شدید و نمی‌توانید هدف‌های خواسته شده را پیدا کنید، کافیست مدتی بازی را کنار بگذارید و بعداً به آن سر بزنید. جهان Hidden Folks در بیشتر مواقع چیزی برای پیدا کردن دارد.

در دروازه هایج تازه ترین بازی های مارکت را برای شما نقد و بررسی خواهیم کرد. خواهشمندیم اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع