دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

نقد و بررسی بازی Outlast 2

نقد و بررسی بازی بسیار ترسناک Outlast 2

در بررسی بازی Outlast 2 از این خواهیم گفت که استودیو رد برلز چگونه یکی از وحشتناک‌ترین بازی‌های تاریخ را ایجاد کرده است.

یک سری بازی‌ها یا فیلم‌های ترسناک هستند که اثر زودگذری را روی مخاطب می‌گذارند و بعد از مدتی هم می‌توان حس ترس القا شده به وسیله آن‌ها را فراموش کرد. با اینحال دسته دومی از کارهای ترسناک هم هستند که نه تنها در طول تجربه آن‌ها ترس حقیقی حس می‌شود، حتی تاثیر فیلم یا بازی تا مدت‌ها بعد از اتمام آن هم روی مخاطب باقی می‌ماند. ورژن اول Outlast در دسته دوم قرار می‌گرفت و حال ورژن دوم بازی، حتی پارا مضاف بر این هم قرار داده و تبدیله به اثری شده که اثرش تا مدت‌های بسیار طولانی دقیقا مانند جای یک زخم عمیق یا یک بیماری بد در وجود‌تان باقی مانده و می‌تواند به کابوس‌تان مبدل شود.

راستش را بخواهید خودش طرفدار بازی‌ها و فیلم‌های ترسناک هستم با این وجود بسیار محشر تا به امروز هیچ اثری نتوانسته بود تا این حد من را عذاب دهد؛ در طول تجربه بازی Outlast 2 حس زندانی‌ای را خواهید داشت که در دل یک سیاه‌چال بطور کلی تاریک گیر افتاده و دیوار‌ها روز به روز به ایشان نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند. در طول تجربه بازی حس بند‌باز تازه‌کاری را داشتم که روی طناب کشیده‌شده بین بلند‌ترین برج‌های جهان در حال قدم زدن است و یکی هم ایشان را دنبال می‌کند تا هلش دهد! ممکن است حس کنید که صحبت‌هایم در باب بازی اغراق‌آمیز است، با این وجود واقعا این چنین نیست و ممکن است حتی همین مثال‌ها هم نتوانند عمق حقیقی وحشت موجود در بازی را همانگونه که باید و ممکن است منتقل کنند.

برای دانلود ویدیو از آپارات اقدام کنید – تماشا در یوتیوب

جریان بازی در باب بلیک لانگرمن و همسرش است که برای پی بردن به راز قتل زنی باردار، به روستای در نزدیکی‌های آریزونا می‌روند. با اینحال سقوط هلی‌کوپتر حامل این دو دلیل می‌شود تا این زن و شوهر از هم جدا شوند و وظیفه بلیک است که در جستجوی همسرش گشته و وی را از دست افرادی که ایشان را زندانی کرده‌اند، نجات دهد. با این وجود این تنها خط داستانی موجود در بازی نیست و همزمان بیننده یک روایت دیگر نیز هستیم که آن در یک مدرسه جریان دارد و نقش اصلی آن هم از نو بلیک است. یکی از ظرافت‌ها و خصوصیت‌های خوب جریان بازی، نوع اتصال و سوییچ بین این دو خط داستانی است؛ به این صورت که مثلا در جایی وارد یک کمد در مدرسه می‌شوید و وقتی که در آن را باز می‌کنید متوجه می‌شوید که در روستا هستید. یا در مثالی دیگر، در جایی در آب غرق می‌شوید و سپس در داخل یک استخر در مدرسه به هوش می‌آیید. این نوع سوییچ کردن بین دنیا و جریان‌ها، خیلی خوب از آب درآمده و یکی از خصوصیت‌های خوب بازی است.

با این وجود انتهای‌بندی جریان بازی می‌موفق شد بهتر باشد به شرطی که تولیدکنندگان کمی بیش‌تر روی شخصیت‌پردازی کاراکتر‌ها کار می‌کردند. بعد از تمام کردن بازی واقعا نمی‌دانید که باید خوشحال باشید یا نه و دلیل این حس دوگانه هم این است که شخصیت‌های موثر در انتهای‌بندی بازی همانگونه که باید و ممکن است معرفی نشده‌اند که بدانیم چه حسی باید درمقایسه با آن‌ها داشته باشیم. با اینحال در کل، Outlast 2 جریان خوبی دارد و علی الخصوص در مقایسه با ورژن قبل پیشرفت زیادی داشته است. جریان بازی ممکن است به شکلی نباشد که بتوان آن را جزو بهترین جریان‌ها در بین بازی‌های ترسناک دانست، با این وجود آنقدری خوب هست که بتواند برای ۵-۶ ساعت دلیل کافی به شما برای تجربه بازی بدهد.

در بازی بیننده دو روایت داستانی هستیم که نقش اصلی هر دو آن‌ها بلیک است و یکی در محیط مدرسه و دیگری در روستایی نزدیک آریزونا روایت می‌شود

مطمئنا جدی ترین مورد در بازی Outlast 2، ترس موجود در آن است. معمولا بازی‌های ترسناک سراغ یک نوع مخصوصی از ترس رفته و بازی را با محوریت آن می‌سازند. ولی باید گفت تولیدکنندگان Outlast 2 به چنین موضوعی بسنده نکرده و ترجیح داده‌اند هر ترس قابل تصوری را از جامپ اسکر و ترس روانی گرفته تا صحنه‌های خشن و چندش‌آور در بازی قرار دهند و بسیار محشر می‌توان گفت که تصمیم آن‌ها به بهترین شکل هم جواب داده و نتیجه آن، ایجاد یکی از وحشتناک‌ترین بازی‌های تصویری است. بگذارید اول از جامپ اسکر‌ها شروع کنیم که معمولا کلیشه‌ای‌ترین راه ترساندن در بازی‌ها هستند و با این وجود اگر در جای درست استفاده نشوند، قادر اند تاثیر تصویر داشته باشند. با اینحال جامپ اسکر‌های آوت لست ۲ واقعا محشر و وحشتناک کار شده‌اند. این مسئله هم دو دلیل دارد؛ اول اینکه از لحاظ کمیتی تعادل خوبی در بهره برداری از این نوع ترس را بیننده هستیم و تولیدکنندگان به هیچ وجه در بهره برداری از جامپ اسکر‌ها زیاده‌روی نکرده‌اند و دوم اینکه معمولا جامپ اسکر‌ها در جایی از بازی استفاده شده‌اند که شخصیت اصلی در ضعیف‌ترین و بی‌دفاع‌ترین حالت ممکن قرار دارد و همین هم وحشت ناشی از این نوع ترس را چند برابر می‌کند. وای از نو یاد آن سالن لعنتی افتادم!

در ابتدای متن هم اشاره کردم که Outlast 2، یکی از وحشتناک‌ترین بازی‌های ساخته‌شده تا به امروز است و مطمئنا دلیل رسیدن ترس و وحشت بازی به این سطح، وجود تنها جامپ اسکر‌ها یا حتی صحنه‌های خشن و چندش‌آور نیست. حتی عامل اصلی که دلیل شده ترس موجود در این بازی واقعا بتواند در عمق وجود گیمر نفود کند و تا مدت‌ها هم از فکر وی پاک نشود، این است که در طول بازی پیوسته یک فشار و استرس ویژه را حس خواهید کرد که به مرور هم بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود. این فشار از همان ثانیه‌های اولی که وارد روستا می‌شوید شروع شده و حتی در لحظه‌هایی که به ظاهر خطری شما را تهدید نمی‌کند، کماکان حس می‌شود. پس گمان می نمایم الزامی به گفتن نباشد که این فشار و تنش در لحظه حضور دشمنان تا چه حد زیاد است. برای نمونه لحظه‌ای را تصویر کنید که یک زن وحشتناک که سلاحی شبیه به به یک صلیب بسیار بزرگ دارد، در کنارتان است و شما هم داخل بوته‌ها پنهان شده‌اید و تنها لحظه‌ای غفلت کفایت می کند تا زن شما را تکه‌تکه کند. بازی چنین صحنه‌هایی را آنقدر خوب ایجاد و فضا‌سازی کرده که واقعا حس می‌کنید این بلیک نیست که در بوته‌ها پنهان شده، حتی شخص خودتان هستید که می بایست از دست دشمن پنهان شوید! از جهت دیگر دیگر برای بودن این حس ترس، حتما نیازی به بودن موجود دیگری در محیط نیست. حتی همان راه رفتن ساده در تاریکی مطلق بازی با بهره برداری از حالت دید در شب دوربین هم به حد کافی ترسناک است و در کل بازی حتی اجازه نمی‌دهد که برای یک ثانیه هم احساس آرامش کنید و نفس راحتی بکشید. کارهای خیلی کمی هستند که موفق می‌شوند حتی ترس را به خوبی به مخاطب منتقل کنند و در نتیجه آثاری که قادر باشند این ترس را در تمام طول مدت خود حفظ کنند کم‌تر هم هستند. با اینحال Outlast 2 از همان ثانیه‌های آغازینش ترسی باورنکردنی در گیمر ایجاد می‌کند و به مرور نه تنها این ترس را حفظ کرده، حتی آن را بیش‌تر و بیش‌تر نیز می‌کند.

بررسی بازی Outlast 2

با این وجود در عرصه ترس موجود در بازی، به یک مسئله انتقاد دارم و آن هم این است که تولیدکنندگان یک سری موارد نامتعارف را در بازی قرار داده‌اند که پذیرفتنی نیست. یکی از این موارد خشونت علیه کودکان است که موردی بطور کلی فراوانی در بازی به ذهن خطور میکند. چرا که Outlast 2 حتی بدون اینچنین صحنه‌هایی هم به حد کافی ترسناک و خسته کننده است و وجود چنین مواردی بطور کلی بی ثمر بوده و تنها با اعصاب و روان مخاطب بازی می‌کنند. ممکن است توجیح تولیدکنندگان از قرار دادن این صحنه‌ها در بازی نشان دادن این مسئله باشد که کاراکتر‌های منفی بازی تا چه حد قادر اند پست باشند با این وجود باز هم به نظر من این توجیح هم منطقی نبوده و حتی بدون بهره برداری از چنین مواردی هم می‌شد چهره پست کاراکتر‌ها را به تصویر کشید.

گیم‌پلی بازی Outlast 2، هنوز هم شبیه به به ورژن قبلی است. گشت و گذار در محیط بازی، تعقیب و گریز‌ها، مخفی شدن از دست دشمنان و هر از گاهی هم پیدا کردن مثلا یک آیتم و قرار دادن در جای درست مواردی هستند که کلیت گیم‌پلی بازی را تشکیل می‌دهند. ممکن است بتوان اصلی‌ترین بخش گیم‌پلی بازی را تعقیب و گریز‌ها دانست. با اینحال دقیقا همان‌طور که در ورژن اول بازی تعقیب و گریز‌ها تا حدودی خشک بودند، در ورژن دوم نیز بیننده چنین مشکلی هستیم و حتی می‌توان گفت که مسئله بدتر هم شده است. از آنجایی که محیط‌های بازی درمقایسه با قبل بزرگ‌تر هستند، تعقیب و گریز‌ها گاهی به شکلی پیش می‌روند که مدت طولانی به دور خودتان می‌چرخید یا مکررا کشته می‌شوید تا اینکه قادر باشید بالاخره راه درست را پیدا کنید. با این وجود تعقیب و گریز‌های بازی بیش‌تر از اینکه مهیج کننده باشند، اعصاب‌خردکن و خسته‌کننده هستند. از طرف دیگر یکی از مساله‌های ورژن قبلی بازی، کمیاب بودن باتری دوربین بود و پیوسته این استرس در گیمر وجود داشت که ممکن است باتری دوربین تمام شده و مجبور شود در تاریکی کامل محیط‌ها را بگردد. ولی باید گفت در ورژن دوم باتری به تعداد بیش‌تری پیدا می‌شود و هرگز با کمبود باتری مواجه نخواهید شد. درست است که این مسئله تا حدودی بازی را ساده تر می‌کند، با اینحال در Outlast 2 آنقدر بلایای متفاوتی برای‌تان نازل می‌شود که داشتن یا نداشتن باتری فرقی به حال‌تان نخواهد کرد.

بررسی بازی Outlast 2

یکی از بهترین خصوصیت‌های بازی این است که یک حس ترس و استرس ویژه از ابتدای بازی در آن می باشد و به مرور هم این حس بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود

نمونه دیگری از مسائلی که روی کیفیت گیم‌پلی بازی تاثیر منفی می‌گذارد، بالانس نبودن هوش مصنوعی دشمنان است. در طول بازی یک سری دشمن باس‌مانند می باشد که یکی از آن‌ها همان زن با سلاح صلیب شکل است و از نمونه‌های دیگر می‌توان مثلا به موجودی اشاره نمود که روی سر یک غول سوار شده و با تیر‌کمان از شما استقبال می‌کند. هوش مصنوعی این دشمنان کمی اغراق‌آمیز دیزاین شده است و این مسئله دلیل شده تا پنهان شدن از دست آن‌ها حدودا غیر‌ممکن باشد و تنها راه این است که بعد از دیدن آن‌ها، فرار کنید. حتی مثلا اگر قادر باشید در بشکه‌ای چیزی هم پنهان شوید، تنها چند ثانیه بعد از بیرون آمدن دیده خواهید شد و از نو فرار تنها گزینه شما خواهد بود. با اینحال در نقطه مقابل دشمنان معمولی حضور دارند که این‌ها هم بطور کلی برعکس هوش مصنوعی حدودا ضعیف یا حداقل می‌توان گفت باگ‌داری دارند. به این صورت که گاهی وقتی شما را دیده‌اند و به سوی‌تان می‌آیند، میتوانید در داخل بشکه یا کمدی پنهان شوید و وی هم جوری رفتار می‌کند که انگار مخفی شدن شما را ندیده است. در کل هوش مصنوعی بازی همانگونه که باید درست رفتار نمی‌کند. در کل در عرصه گیم‌پلی، بازی هنوز هم مانند ورژن قبلی کمی خشک است و پیشرفت چندانی نداشته است.

Outlast 2 با موتور آنریل ساخته شده و گرافیک خوبی دارد. ممکن است هر از گاهی عده ای محیط‌ها کمی تکراری به نظر برسند، با اینحال در کل نمی‌توان منکر زیبایی‌های تصویری بازی شد. کیفیت بافت‌ها راضی‌کننده هستند و علی الخصوص بازی در عرصه نورپردازی و گرافیک هنری محشر رفتار کرده است و این خصوصیت غیر از اینکه دلیل دلچسب‌تر شده بازی شده، نقش مهمی را هم در ترسناک‌تر کردن آن ایفا کرده است. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، تنوع محیط‌های بازی درمقایسه با ورژن قبلی بسیار بیش‌تر شده و مکان‌هایی مانند مدرسه، روستا، یک جنگل یا حتی داخل یک معدن را در بازی بیننده هستیم که انصافا همگی این فضای‌ها دیزاین منحصر‌به‌فردی داشته و هریک به نحوی دلچسب و صد با این وجود وحشتناک هستند و اتمسفر محشر‌ای را برای بازی ایجاد کرده‌اند. با این وجود در این بخش هم می‌توان به یک ضعف اشاره نمود و آن هم کمبود تنوع انیمیشن‌ها است. برای نمونه مهم نیست که شخصیت اصلی بازی به چه راهی آسیب ببیند، در همه حال کفایت می کند تا زخم روی مچ دست ایشان را بانداژ کنید تا سلامتی‌اش زنده شود. تولیدکنندگان اگر برای این بخش کمی انیمیشن‌های بیش‌تری دیزاین می‌کردند، مطمئنا نتیجه کار به چیز بهتری مبدل می‌شود.

 

با اینحال ممکن است اگر اصلی‌ترین نقطه قوت بازی Outlast 2 را موسیقی و صداگذاری آن معرفی کنم اغراق نکرده باشم. درست است که «ترسناک بودن» خصوصیت بارز اصلی این بازی است، با این وجود اگر صداگذاری‌ها و موسیقی‌های بازی تا این حد محشر نبودند، حدودا نیمی از حس ترس موجود در بازی از بین می‌رفت. همان ابتدا بازی صداگذاری همان زنی که پیش‌تر هم به وی اشاره کردیم، به شکلی است که حتی قبل از دیدن وی مو به تن‌تان سیخ می‌شود و متوجه می‌شوید که چیز وحشتناکی انتظارتان را می‌کشد. یا در قسمت دیگری از بازی موجودی در حال خزیدن پشت سر شما است و صدای کشیده شدن بدن وی روی زمین آنقدر موثر است که تنها می‌خواهید زودتر از آن محیط خارج شده و از شر آن صدا خلاص شوید. وقتی که یک بازی می‌تواند صرفا با بهره برداری از صدا چنین اثری روی فرد بگذارد، پس واضح است که کارش را در این بخش بطور کلی درست انجام داده است. موسیقی بازی نیز دقیقا همان شرایط را دارد و آن هم نقش بسزایی در ترس موجود در بازی ایفا می‌کند.

در کل، در بازی Outlast 2 همه موارد و المان‌های موجود برای رسیدن به یک هدف دست به دست هم داده‌اند و آن هم ایجاد یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های تصویری تاریخ است. بعد از تجربه بازی به جرات می‌توانم بگویم که بازی بطور کلی در رسیدن به این هدفش موفق بوده است و Outlast 2 از آن دست بازی‌هایی است که بعد از تمام کردن آن، دیگر هرگز سراغش نخواهم رفت. با این وجود نه به این دلیل که ساخته استودیو رد برلز بازی بدی باشد، حتی به این دلیل که واقعا حاضر نیستم تحت هیچ شرایطی دیگر آن تنش و استرس و وحشت موجود در بازی را از نو تجربه کنم. راستش را بخواهید شخصیت بلیک اگر از همان ابتدا می‌دانست که چه چیزی انتظارش را می‌کشد، بعد از سقوط هلی‌کوپتر بی‌خیال همسر و همه‌چیز می‌شد و تا خود خانه‌اش فرار می‌کرد!

بررسی بازی Outlast 2

Outlast 2 بازی خوبی است و جزو ترسناک‌ترین آثاری است که تا به امروز ساخته شده است. با این وجود به شخصه تجربه کردن آن را به کسی توصیه نمی‌کنم. چرا که این بازی چیزی فراتر از یک بازی ترسناک معمولی است و می‌تواند دلیل شود تا در طول تجربه آن و حتی بعد از تمام کردنش، به معنی حقیقی کلمه عذاب بکشید. ولی باید گفت اگر در زندگی‌تان به حد کافی استرس ندارید یا اینکه از اذیت کردن خودتان خوش‌تان می‌آید، بروزترین ساخته رد برلز مطمئنا بازی مناسبی برای شما خواهد بود.

میتوانید در بیشتر مواقع تازه ترین اخبار پلی استیشن ۴ را در دروازه هایج پیگیری کنید. توصیه میکنیم که اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع