دروازه هایج | اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس وب سایت تخصصی بازی‌های رایانه‌ای، جدیدترین اخبار بازی‌های کامپیوتری ، پلی استیشن و ایکس باکس، تریلرها، پوشش نمایشگاه‌ها، پیش نمایش، نقد و بررسی بازی

هر آنچه در مورد سه گانه Total War: Warhammer می دانیم

هر آنچه در باب سه گانه Total War: Warhammer می دانیم

با نزدیک شدن به تاریخ انتشار ورژن‌ی دوم از سه‌گانه‌ی Total War: Warhammer، تصمیم گرفته ایم در این مقاله به بررسی تمامی اطلاعاتی که از آن داریم بپردازیم.

حتی اگر شما طرفدار بازی‌های توتال‌ وار یا در کل سبک استراتژی نیز نباشید، احتمال این‌که اسم سه‌گانه‌ی Total War: Warhammer را نشنیده باشید بسیار کم است. سه‌گانه‌ای که به دلیل‌ی جهش جاه‌طلبانه‌ی استودیو کریتیو اسمبلی و برای ترکیب جهان عظیم وارهمر با مکانیزم توتال‌وار در ابتدای سال ۲۰۱۵ معرفی شد. اولین ورژن از این سه‌گانه یعنی بازی Total War: Warhammer سال قبلی پخش شد و حدودا یک سال بعد از آن نیز بازی Total War: Warhammer II معرفی شد که برنامه ریزی شده است در تاریخ ۶ مهر ماه به روش انحصاری برای پی سی پخش شود. در این نوشته تصمیم گرفته ایم تمامی اطلاعاتی را که تا اینجای کار از هر دو ورژن‌ی بازی در دست داریم به ترتیب مورد بررسی قرار داده و با استناد به آن‌ها دیگر خصوصیت‌های ممکن ورژن‌ی دوم و سوم را نیز شفاف‌سازی کنیم.

The Empire

سرزمینی در قلب قاره‌ی کهن، زادگاه زیگمار و بسیاری دیگر از قهرمانان، سرزمینی که هدف بسیاری از نژادها برای تصرف کردن یا از بین بردن است. این نژاد هم اینک حاوی سه لرد افسانه‌ای است. عده ای از نیروها و خصوصیت‌های این نژاد که در فانتزی وارهمر وجود دارند هم اینک در بازی وجود ندارند و حدسیات می شود در آتی به دلیل‌ی بسته‌های الحاقی اضافه شوند. به علاوه از طرف دیگر امکان دارد در آتی بیننده قابل بازی شدن عده ای دیگر از فکشن‌های تحت نفوذ امپراطوری مانند Middleland باشیم.

Dwarfs

یکی از قدیمی‌ترین متحدین انسان‌ها که قادر اند به یکی از مهمترین دشمن آن‌ها نیز بدل شوند. آن‌ها در دژهای مستحکم خود در دل رشته‌ کوه‌های World’s Edge زندگی می‌کنند و حدودا تمامی خصوصیت‌هایی را که باید داشته باشند دارند؛ به غیر از تعداد بسیار کمی نیرو که امکان دارد به دلیل‌ی DLC بعدها اضافه شوند. هم اینک دو فکشن از این نژاد قابل بازی هستند که ممکن نیست فکشن دیگری به آن‌ها اضافه شود؛ با این وجود در ورژن‌ی اول بازی. لردهای افسانه‌ای این نژاد در کل چهار نفر هستند.

نقشه‌ی جهان وارهمر. هر عدد نمایش دهنده‌ی نقشه‌ی بازی به همان شماره است و اعدادی که علامت پرسش دارند نمایش دهنده‌ی نامشخص بودن وجود آن قسمت از نقشه در آن ورژن از بازی هستند. برای دیدن تصویر در ابعاد اصلی روی آن کلیک کنید.

Greenskins

نژادی تشنه‌ی نبرد و کشتار که برای متصرفات خود هیچ حد و مرزی قائل نیست و در لحظه‌های دور به سرزمین‌های تازه نیز لشکر کشیده است. یکی از پرطرفدار‌ترین نژادهای بازی که هم اینک حاوی سه فکشن قابل بازی و در کل چهار لرد قابل بازی است و احتمال آن می‌رود که در آتی بیننده ورود لرد تازه ای نیز برای آن‌ها باشیم. سیاهه‌ی نیروهای این نژاد حدودا تکمیل شده و ممکن نیست تغییری در آن رخ دهد. احتمال قابل بازی شدن این نژاد در شکل فکشن‌های تازه در ورژن‌های دیگر بازی می باشد.

Vampire Counts

نژادی که قبل از معرفی رسمی همه‌ی علاقه مندان را در آب‌نمک نگه داشته بود و مانند بمب در بین هواداران بازی صدا کرد. این نژاد با دو فکشن حاوی بیشترین تعداد لرد افسانه‌ای (۵ لرد) تا به اینجای کار است که دیگر ممکن نیست عضو تازه ای به آن اضافه شود. لیست نیروهای این نژاد نیز حدودا تکمیل است و ممکن نیست در آتی محتوای تازه ای برای آن‌ها پخش شود. مگر در دیگر ورژن‌های بازی و برای هم‌نوعان آن‌ها در قاره‌های دیگر.

Warriors of Chaos

نژادی که با تمامی نژادهای دیگر سر جنگ دارد و در جستجوی نابودی جهان وارهمر است. این نژاد تشکیل شده از یک فکشن و سه لرد افسانه‌ایست که تنها گوشه‌ای از قدرت Chaos را نشان می‌دهد. با استناد به این‌که حدودا یک پنجم نیروهای جنگجویان کی‌-آس که در جریان وارهمر وجود دارند در بازی حضور ندارند، حدسیات می شود که در ورژن‌های بعدی (یقینا ورژن‌ی سوم) لیست نیروهای آن‌ها تکمیل شود. به علاوه از طرف دیگر امکان دارد لردهای دیگری نیز به آن‌ها اضافه شوند.

سری Total War: Warhammer

Beastmen

نژادی که در لحظه‌های دور عملا وجود نداشته‌اند و انسان‌هایی هستند که به وسیله Chaos به این شکل درآمده‌ و به آنان خدمت می‌کنند. این نژاد سه لرد افسانه‌ای را پیش‌روی شما قرار می‌دهد و امکان دارد در آتی بیننده افزودن لرد تازه ای نیز به آن‌‌ها باشیم. مردان دیوی هم شبیه اربابان خود تعدادی نیروی توانمند خود را در بازی ندارند که احتمال افزودن آن‌ها در آتی زیاد است. هیولاهایی مانند Jabberslythe و Ghorgon. از آنجایی که احتمال حضور این نژاد در ورژن‌ی سوم بازی بسیار زیاد است، امکان دارد در ورژن‌ی دوم نیز بیننده حضور پراکنده‌ی آن‌ها باشیم.

بررسی بازی No Man

Wood Elves

نژادی که بر اثر نبردهای طولانی که با عمو زادگان خود در قاره‌ی تازه (محل تولید ورژن‌ی دوم بازی) داشته‌اند ناچار به مهاجرت به قاره‌ی کهن و جنگل سحرآمیز Athel Loren شده‌اند. الف‌های جنگل حاوی دو فکشن و دو لرد افسانه‌ای هستند و امکان دارد در آتی بیننده نوع تازه ای از هر یک باشیم. به علاوه از طرف دیگر لیست نیروهای این نژاد کامل است و کم و کسری درمقایسه با فانتزی وارهمر ندارد. تنها محل حضور این نژاد نیز در همین قاره است و در ورژن‌های دیگر بیننده حضور آن‌ها نخواهیم بود، مگر در شکل ارتش‌های ولگردی که به همه حمله می‌کنند و شبیه به به فکشن‌های شورشی در صدد تشکیل دولت خود هستند.

Bretonnia

اگر در جستجوی بهترین سوارکاران و شوالیه‌های قاره‌ی کهن می‌گردید، باید به سرزمین برتونیا وارد شوید. متحد قدیمی امپراطوری که می‌تواند به دشمن آنان نیز بدل شود. این نژاد با اسم بروزترین نژاد ورژن‌ی اول بازی حاوی سه فکشن و سه لرد افسانه‌ایست و حدودا تمامی نیروهای فانتزی وارهمر را داراست. ممکن نیست در آتی بیننده محتوای تازه ای برای این نژاد و به علاوه از طرف دیگر بیننده حضور آنان در ورژن‌های دیگر بازی باشیم. با این وجود تمامی نژادها در نقشه‌ی نهایی و ادغام شده‌ی بازی که تشکیل شده از هر سه ورژن است، حضور دارند.

سری Total War: Warhammer

غیر از تمامی نژادهای گفته شده، نژاد دیگری نیز برای ورژن‌ی اول بازی در حال تولید است که هنوز معرفی نشده و برنامه ریزی شده است قبل از انتشار ورژن‌ی دوم در معرض قرار بگیرد. این نژاد با پیش‌خرید ورژن‌ی دوم بازی به روش رایگان در دست قرار می‌گیرد و در غیر این‌صورت باید آن را تهیه کنید. احتمال این‌که این نژاد Norscans باشد بسیار بالاست. مهاجمانی که همین اکنون نیز در بازی حضور دارند با اینحال قابل بازی نیستند. خدمت‌گذاران Chaos که در صورت تایید شدن، حاوی لردها، خصوصیت‌ها و نیروهای در دست به خود هستند. نیروهایی مانند گرگینه و ماموت جنگی! نژادهای دیگری نیز وجود دارند که تنها می‌توان احتمال داد در آتی‌ای نه چندان نزدیک به بازی اضافه شوند و جدی ترین آن‌ها Kislev، Estalia و Tilea هستند. این نژادها اساسا انسان هستند و حاوی نیروها و خصوصیت‌های در دست به خود بوده و در فانتزی وارهمر جزو نژادهای فرعی شمرده می‌شوند.

سری Total War: Warhammer

Lizardmen

با استناد به صحبت Creative Assembly این نژاد دارای اختلاف‌ترین نژاد این سه‌گانه تا اینجای کار است که در ورژن‌ی دوم به بازی اضافه خواهد شد. لیست نیروهای این نژاد نیز کامل نبوده و احتمال این‌که مدتی بعد از انتشار به دلیل‌ی DLC تکمیل شود زیاد است. لردهای افسانه‌ای این نژاد نیز تا این لحظه دو نفر هستند. از نمونه‌ی خصوصیت‌های این نژاد می‌توان بوجود شبکه‌ای از رابطه بین شهرها و امکان دفاع از شهرهای بدون ارتش اشاره نمود که هنوز معلومات بیشتری از آن پخش نشده است. محل زندگی این نژاد در قاره‌ی Lustria و جدا از دو نژاد دیگر است.

بررسی بازی No Man

High Elves

یکی از عمو زادگان الف‌های جنگل که در قاره‌ی کهن زندگی می‌کنند هستند و در حال نبرد با دشمن دیرینه‌ی خود یعنی الف‌های تاریکی. ممکن است بتوان لقب بهترین نیروی هوایی را که پیش‌تر در دست کنت‌های خون‌آشام بود، از این‌پس به این نژاد داد؛ چراکه با داشتن سه نوع اژدها که یکی از آن‌ها قوی‌ترین در نوع خود است و می‌تواند هر هیولایی را از پای درآورد، کمتر ارتشی توان جلوگیری از آن‌ها را دارد. یکی از خصوصیت‌های این نژاد این است که در صورت تجارت با هر فکشنی، قادر اند مثل سرزمین‌های خود، قلمروهای آن‌ها را نیز به شکلی روشن مشاهده کنند (فاقد Fog of War) تعداد لردهای افسانه‌ای این نژاد تا این لحظه دو نفر است که در آتی احتمال بیشتر شدن نیز دارند. همین مورد پیرامون لیست نیروهای آن‌ها نیز صدق می‌کند. این گروه از الف‌ها در قاره‌ای موسوم به Ulthuan زندگی می‌کنند.

Dark Elves

سومین و تازه ترین نژاد الف‌ها که خود را پادشاه تمامی آن‌ها می‌خواند و بدین جهت نیز با عمو زادگان خود سر جنگ دارد. از آنجایی که هنوز این نژاد به روش رسمی معرفی نشده، تنها می‌توان بوجود دو لرد افسانه‌ای که یکی از آن‌ها Malekith اسم گذاری شده اشاره نمود. با این وجود حدسیات می شود لیست نیروهای این نژاد نیز کامل نبوده و بعدها تکمیل شود. از نمونه خصوصیت‌های این نژاد می‌توان به امکان مبادله‌ی اسیر به جای سکه اشاره نمود. این نژاد خصوصیت‌های ویژه دیگری نیز دارد که هنوز تایید نشده است. محل زندگی الف‌های تاریکی در قاره‌ی Naggaroth است.

سری Total War: Warhammer

اولین نژاد قطعی این ورژن، نژاد چهارم است که با استناد به سرنخ‌هایی که کریتیو اسمبلی به مصرف کنندگان داده، موش‌های عظیم‌الجثه یا Skaven است. این نژاد علاقه مندان بسیاری دارد و استودیوی تولید کننده نیز از این فرصت استفاده کرده و حسابی آنان را در آب‌نمک قرار داده است. نژاد Skaven در هر دو قاره‌ی قدیم و تازه زندگی می‌کنند که با این وجود در ورژن‌ی اول اثری از آنان نبود و باید دید که چگونه برنامه ریزی شده است به ورژن‌ی اول وارد شوند. تنها احتمال ممکن از روش ادغام دو نقشه است، نه به روش نژادی جداگانه در ورژن‌ی اول. استراتژی این نژاد که محل زندگی‌شان در تونل‌های پایین شهرهاست، همراه با آلودگی، بیماری و حملات شیمیایی خواهد بود. بی تردید در ابتدای بازی، Skavens حاوی دو لرد و یقینا ۹۰-۸۰ درصد از لیست نیروهای خود خواهند بود که به مرور تکمیل خواهد شد.

سری Total War: Warhammer

با شرایطی که پیش‌تر نیز در سایتهای اینترنتی خواندید، بازی Total War: Warhammer II برنامه ریزی شده است شامل چهار قاره‌ی Lustria، Ulthuan، Naggaroth و Southlands باشد که این گزینه آخر در نقشه، ادامه‌ی سرزمین‌های بد (محل زندگی ارک‌ها) به سوی جنوب است که خود به دو قسمت تقسیم می‌شود. حال باید دید منظور تولید کننده از این قاره هر دو قسمت آن است یا تنها بخش جنوبی‌تر آن؛ در صورتی که بخش شمالی آن نیز در نقشه وجود داشته باشد، باید منتظر معرفی نژاد پرطرفدار Tomb Kings نیز باشیم. این نژاد هم مانند کنت‌های خون‌آشام با مردگان سر و کار دارند، با اینحال در صحرا زندگی می‌کنند و نیروها و خصوصیت‌های با مزه ای دارند. نمونه دیگری از نژادهایی که در این منطقه زندگی می‌کنند و پیاده‌سازی آن‌ها در بازی امکان دارد، نژاد Araby است. این نژاد را انسان‌های چادرنشین صحرا ایجاد کرده‌اند و حاوی تنوع خوبی از نیروها هستند. نژادهای فرعی دیگری نیز در قاره‌ی تازه وجود دارند که احتمال آمدن آن‌ها کم است.

سری Total War: Warhammer

از آنجایی که هنوز هیچ‌گونه معلومات رسمی از ورژن‌ی سوم بازی پخش نشده، تنها به ذکر اسم نژادها می‌پردازیم. اگر نژاد Tomb Kings در ورژن‌ی دوم حاضر نباشد، باید در ورژن‌ی سوم در انتظار آن باشیم. نژادهای قطعی این ورژن Ogre Kingdoms، Daemons of Chaos و Chaos Dwarfs هستند و احتمالا در آن بیننده تمرکز بیشتری بر نیروهای کی-آس و تکمیل شدن لیست نیروهای نژادهای پیشین مانند Beastmen و Warriors of Chaos خواهیم بود. هنوز واضح نیست که نقشه‌ی ورژن‌ی سوم برنامه ریزی شده است تنها جاهای این سه نژاد را پوشش دهد یا بیشتر به سوی شرق برود. اگر این‌چنین باشد باید منتظر نژادهای ناشناسی مانند Cathay و Nippon نیز باشیم که در شرق دور زندگی می‌کنند. در این ورژن بیننده حضور نژادهای دیگری مانند Greenskins و Beastmen نیز خواهیم بود.

سری Total War: Warhammer

از آنجایی که خصوصیت‌های ورژن‌ی اول بازی در شکل بررسی و آموزش‌های آن در سایتهای اینترنتی پخش شده‌اند، بعد از تکرار آن‌ها خودداری می‌کنیم و به بیان خصوصیت‌های قطعی و ممکن ورژن‌های دوم، سوم و نمونه ادغام شده‌ی هر سه ورژن، به روش کلی و بدون تفکیک می‌پردازیم. برنامه ریزی شده است بعد از انتشار ورژن‌ی دوم که نقشه‌ای برابر یا کمی بزرگ‌تر از نقشه‌ی ورژن‌ی اول دارد، یک بروزرسانی پخش شود که نقشه‌های هر دو ورژن‌ را بهمراه نژادهای آن‌ها با هم ادغام کرده و نقشه‌ای بسیار بزرگ را ایجاد کند. این مسئله در باب ورژن‌ی سوم نیز وجود خواهد داشت و بالاخره بیننده حضور تمامی نژادها و نقشه‌ها در یک کمپین واحد خواهیم بود.

خصوصیت‌های قطعی

با استناد به نبود عده ای خصوصیت‌ها در ورژن‌ی اول بازی، استودیو Creative Assembly بنا دارد عده ای از آن‌ها را در ورژن‌ی دوم و عده ای دیگر را در ورژن‌ی سوم اضافه نماید. عده ای از این خصوصیت‌های تازه غیر از این‌که در خودِ ورژن‌ی تازه وجود دارند، به روش جداگانه نیز به ورژن‌ی اول اضافه می‌شوند. با اینحال عده ای دیگر تنها در نقشه‌ی ادغام شده قابل دسترس خواهند بود. یکی از خصوصیت‌های خوبی که برنامه ریزی شده است به تمامی نیروهای اژدهای بازی اضافه شود، توانایی نفس آتشین و انواع دیگر آن است. به صورتی که بعد از پرتاب حریق، این توانایی روی Cooldown رفته و اژدها به روش فیزیکی حمله می‌کند. به علاوه از طرف دیگر در این ورژن و یقینا ورژن‌ی سوم بیننده انیمیشن‌های نبرد بیشتری برای هیولاهای بزرگ خواهیم بود. با شرایطی که در تریلر اتفاق E3 2017 نبرد یک Carnosaur و Sun Dragon را با انیمیشن نبردی دلچسب مشاهده کردید.

بررسی بازی No Man

از نمونه‌ی تفاوت در قسمت کمپین بازی نیز می‌توان به افزودن ساختمان‌های بیشتر به تمامی نژادها و به علاوه از طرف دیگر افزودن نبردهای دروازه (Gate Battles) اشاره نمود. دروازه‌ها در ورژن‌ی دوم اضافه شده و یقینا تنها در این ورژن و ورژن‌ی ادغام شده وجود دارند. نحوه‌ی کار نیز به این صورت است که هر قلمرو در حصاری قرار دارد که تنها راه ورود به آن عبور از چندین دروازه در چند جهت است. هر کسی که دروازه‌ها را کنترل کند، حصار را کنترل می‌کند و برای عبور از آن‌ها نیز باید در نبرد با کسی که آن را کنترل می‌کند پیروز شوید و سپس به سوی‌های شهرهای داخل آن پیش بروید. در تریلر نقشه‌ی بازی Total War: Warhammer II میتوانید این دروازه‌ها را ببینید. خصوصیت قطعی دیگر نیز وجود ارتش‌های ولگردی است که امکان دارد از هر نژادی سرباز داشته باشند و در جستجوی تصرف شهرهای خالی از سکنه هستند.

نمونه دیگری از خصوصیت‌های ورژن‌ی دوم وجود گردبادی در مرکز منطقه‌ی Ulthuan، محل زندگی High Elves است که نابودی یا حفاظت از آن بسته به نژادی که انتخاب می‌کنید، می‌تواند ماموریت نهایی شما باشد. با اسم مثال نژاد High Elves می بایست از آن حفاظت کند و نژاد Dark Elves باید آن را از بین ببرد. این خصوصیت به صحبت تولید کننده برای مهیج‌تر کردن بازی و ایجاد نبردی سخت، علی الخصوص در تُرن‌های پایانی بازی قرار داده شده و می‌تواند شما را تا واپسین دقایق بازی تحت فشار قرار دهد. احتمالا این خصوصیت در نقشه‌ی ادغام شده وجود نخواهد داشت. تعداد نژادها و فکشن‌های ورژن‌ی دوم بازی در لحظه انتشار نیز به ترتیب ۴ نژاد و ۴۲ فکشن است که با استناد به صحبت کریتیو اسمبلی، ۱۰ تا ۱۲ عدد از این فکشن‌ها در قاره‌ی Southlands زندگی می‌کنند. به علاوه از طرف دیگر در این ورژن بیننده حضور انسان‌ها، یقینا از فکشن‌های Estalia و Tilea، عده ای از قبایل پوست‌سبزها و دورف‌ها نیز خواهیم بود.

از نمونه‌ی دیگر خصوصیت‌های قطعی که در تمامی ورژن‌های بازی اعمال می‌شود می‌توان به نبود نبردهای دریایی، تغییراتی در بالانس و کاربری جادوهای بازی، تغییراتی در قسمت شخصی‌سازی و خصوصیات کاراکترهای بازی و افزایش سیستم کنترل و تولید ارتش به وسیله هوش مصنوعی (AI) اشاره نمود. نمونه دیگری از تفاوت بزرگ حذف شدن خصوصیت Regional Occupation است که دلیل می‌شود از این پس قادر باشید با هر نژادی تمامی شهرهای نقشه را تصرف کنید. یکی از خصوصیت‌های بخش چندنفره که بسیاری از علاقه مندان در جستجوی آن بودند، در ورژن‌ی دوم نیز محقق نخواهد شد. این خصوصیت امکان بازی به تعداد بیش از دو نفر در حالت هم کاری چندنفره روی نقشه است که با استناد به صحبت تولید کننده، رفع کردن آن به این سادگی‌ها نیست و آن‌ها در حال کار کردن روی آن هستند.

سری Total War: Warhammer

خصوصیت‌های ممکن

یقینا در ورژن‌ی سوم بازی بیننده برطرف شدن محدودیت در تعداد بازیکنان حالت چندنفره‌ی روی نقشه خواهیم بود. به علاوه از طرف دیگر با استناد به تقاضاهای بسیاری که علاقه مندان از تولید کننده‌ داشته‌اند و به علاوه از طرف دیگر به دلیل این‌که سری‌ی وارهمر پیش از هرچیز یک بازی رومیزی بوده، امکان افزودن توانایی رنگ‌آمیزی نیروها به هر رنگ و مدلی که علاقه داشته باشید، در ورژن‌ی سوم می باشد. از جمله مهمترین خصوصیت‌های ابهام آمیز نیز در باب ادغام نقشه است. از این جهت که نقشه‌های ورژن‌ی اول و دوم و سوم هر یک حاوی مقیاس جدیدی هستند، ادغام کردن آن‌ها بدون تغییر در اندازه و تعداد استان‌ها و شهرها کاری حدودا غیر امکان دارد. حال اگر تعداد بسیار زیاد فکشن‌ها را نیز با هم جمع کنیم، متوجه می‌شویم که امکان اجرای روان ترن‌ها خصوصا در انتهای بازی کاری بسیار سخت است. از این‌رو یقینا بیننده تغییراتی در تعداد شهرها و فکشن‌های بازی در نقشه‌ی ادغام شده خواهیم بود. امکان دارد عده ای از فکشن‌های نه‌ چندان مهم بازی حذف شوند و تغییراتی مانند این رخ دهد. با این رسم نقشه‌ی ادغام شده دقیقا ترکیب نقشه‌های دو بازی نخواهد بود و یقینا کمی کوچک‌تر از دوبرابر باشد؛ حال از جهت اندازه یا تعداد جاهای قابل تصرف.

نظرها خود را پیرامون این سه‌گانه و تغییراتی که پیش‌روی آن است با سایتهای اینترنتی به اشتراک بگذارید.

تازه ترین اخبار بازیهای ویندوز را در دروازه هایجدنبال کنید.و به علاوه از طرف دیگر اگر دوست دارید این اخبار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع